Bojan Dančuo
Proizvodi firme BlueBerry već neko vreme postoje na našem tržištu, a NetCat serija tableta je pronašla svoj put do domaćih kupaca vrlo povoljnom cenom, po kojoj skoro svako može sebi da priušti Android tablet sa ne tako malim spiskom mogućnosti.
NetCat M-03C model po dimenzijama i izgledu na prvi pogled dosta podseća na prvi Samsung Galaxy Tab, sa svojim kapacitivnim ekranom od 7 inča. Ekran dolazi sa prilično niskom rezolucijom za ovu dijagonalu, koja iznosi 800×480 piksela. U specifikacijama ovog tableta piše da se u njemu nalazi Cortex A8 1.2G procesor, a Quadrant test nam je javio da je u pitanju ARMv7 procesor rev 2, koji ima maksimalnu radnu frekvenciju od 1 GHz. Tablet dolazi sa 512 MB RAM-a, 4 GB NAND memorije, od čega je nama bilo dostupno 3 GB. Tu je microSD slot koji omogućava dodavanje do 16 GB dodatne memorije, a interesantno je to što putem priloženog USB kable možete priključiti dodatnu USB flash memoriju i koristiti njen sadržaj bez ikakvih problema (probali samo i FAT32 i NTFS formatirane flash memorije).
NetCat M-03C ima i MiniHDMI port, koji omogućava njegovo povezivanje sa monitorima ili televizorima, a na USB možete povezati čak i USB 3G modem i povezati se na Internet preko njega.
Specifikacija:
BlueBerry NetCat M-03C
dimenzije
194 x 117 x 13 mm
masa
380 g
baterija
Li-Polymer 4000 mAh
ekran
7″, 480 x 800
kamera
ne
prednja kamera
1.3 MP
procesor
CORTEX A8 1.2G
memorija
512 MB RAM
skladišna memorija
4 GB
proširenje memorije
microSD, do 16 GB, eksterna USB memorija
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.3 (Gingerbread)
konekcije
USB 2.0, WiFi 802.11b/g/n
adobe flash
Da
cena
20.000 rsd
NetCat dolazi u jednostavnoj ali dopadljivoj kutiji. Pomalo je zbunjujuće to što sa spoljašnje strane kutije piše M-02, dok unutra nalazimo pravu M-03C oznaku modela.
Uz sam tablet, dobijate i punjač, slušalice, USB kabl za vezu sa računarom, kao i USB kabl-adapter za povezivanje USB uređaja na tablet.
NetCat je sa prednje strane crne boje, sa obodom tačno tolike širine da možete držati tablet bez slučajnog pritiskanja ekrana. Zadnja strana je od bele plastike, sa oznakama za konektore koje se nalaze na odgovarajućim mestima, kao i zvučnikom i mikrofonom.
Ispod ekrana se nalaze “menu” i “back” tasteri, koji su fizički i daju priličan otpor pre nego što odreaguju uz odgovarajući “klik” zvuk. Pored njih je prednja kamera, čije je mesto očigledno tako izabrano jer se očekuje da će korisnik držati tablet u horizontalnom položaju tokom video chat-a za koji je ona namenjena.
Sa donje strane se nalaze praktično svi konektori: MiniHDMI, konektor za punjač, microSD slot, USB i 3,5mm konektor za slušalice.
Sa desne strane, pri dnu, nalaze se power/sleep taster, “home” taster, kao i klackalica za jačinu zvuka. Sa leve strane se nalazi slot za SIM kartice, sakriven ispod plastičnog poklopca, ali na ovom modelu on nije u funkciji.
NetCat M-03C dolazi sa Android 2.3.3 (Gingerbread) operativnim sistemom, sa odgovarajućim modifikacijama koje su ga prilagodile za formu tableta. Interesantno je primetiti da ovom tabletu zapravo ne smeta toliko to što ne dolazi sa Honeycomb-om, jer mu je radna rezolucija identična rezolucijama više klase mobilnih telefona, za koje je Gingerbread i pravljen.
Lock ekran je potpuno standardni Android-ov, a jedino vidljivi taskbar na vrhu odaje da je u pitanju uređaj koji ipak nije klasični Android telefon.
Home ekran je podeljen na pet podekrana, a osnovni se nalazi u sredini. Osim standardnih prečica i widget-a koje možete izvlačiti na desktop površinu, tu su i tri osnovne prečice koje su uvek prisutne na dnu, a koje vas vode do podešavanja, spiska svih aplikacija i web pretraživača.
Spisak aplikacija se skroluje u gore-dole pravcu, a preinstalirane su neke interesantne aplikacije. Tu su pored osnovnih Android aplikacija: Adobe Reader za čitanje PDF fajlova, appInstaller za laku instalaciju apk fajlova (inače se apk-ovi svih preinstaliranih aplikacija mogu naći u memoriji), ASTRO fajl menadžer, Astro audio/video plejer, Bubble Blast 2 igra, Facebook, Opera mini, Skype i Winamp. Primetan je izostanak bilo kakve aplikacije za čitanje Office fajlova, mada se to može lako dodatno instalirati sa Android Market-a.
Tokom korišćenja ovog tableta, imali smo dosta oprečnih utisaka, gde smo u nekim momentima bili vrlo razočarani nekim njegovim karakteristikama, dok smo u drugima bili prijatno iznenađeni nekim mogućnostima koje nemaju ni mnogo skuplji uređaji.
Za početak, da krenemo od jedne od najvećih mana ovog uređaja. Ekran na njemu je prilično loš kada se uporedi sa bilo kojim od poznatijih tableta. Nije samo u pitanju niža rezolucija koja čini da stvari deluju ili krzavo ili zamućeno, već i hroničan nedostatak kontrasta i osvetljenosti slike. Uglovi vidljivosti već nisu tako loši, a najviše se primeti gubitak boja kada tablet u landscape položaju nagnete od sebe, što je na sreću baš onaj položaj u kojem će se najređe nalaziti. Dopalo nam se to što ne postoji apsolutno nikakva komplikacija prilikom pristupanja integrisanoj memoriji ili memoriji microSD kartice kada povežete ovaj tablet na računar, što recimo predstavlja problem kod najnovijeg Samsung Galaxy Tab-a 10.1. Takođe, bili smo oduševljeni činjenicom da uz pomoć USB kabla koji se dobija u kompletu sa tabletom, možete povezati USB flash memoriju i pristupati njenom sadržaju bez ikakvih problema, bilo da je formatirana u FAT32 ili u NTFS fajl sistemu (ostale nismo probali). Ni HDMI kabl, ni Mini HDMI na HDMI adapter, nažalost nisu došli u kutiji sa ovim tabletom, pa nismo imali prilike da probamo ovaj izlaz da bismo videli kako radi u praksi, ali nemamo razloga da verujemo da ne radi, a ako je verovati specifikacijama, HDMI izlaz bi trebalo da bude u stanju da prikaže full HD rezoluciju.
Kao uređaj za čitanje knjiga, ovaj tablet može sasvim dobro da posluži, ali ako čitate PDF-ove sa sitnijim tekstom na njemu, u portret modu će vam slova biti prilično iskrzana i naporna za čitanje, tako da preporučujemo da ovu aktivnost obavljate u landscape modu. Zanimljivo je to što se na sajtu proizvođača u specifikacijama može naći da ovaj tablet podržava čitanje epub fajlova, ali kada smo pokušali da otvorimo jedan, sistem nam je javio da ne poseduje odgovarajući program za njegovo čitanje. Naravno, moguće je doinstalirati neki ebook reader sa Android Market-a, ali je opet malo neozbiljno navoditi u specifikacijama nešto što ne radi odmah u startu.
Ista stvar važi i za pregledanje web-a, gde je sadržaj prosečnog sajta prilično teško čitljiv u landscape modu bez dodatnog zumiranja. Sama brzina web pretraživača nije naročito impresivna, pa možete očekivati dosta trzanja, pogotovo kada sajt ima i flash sadržaje u sebi. Verovatno iz tog razloga na tabletu dolazi preinstalirana i Opera Mini, koja nažalost veliki broj sajtova ne prikazuje kako treba, pa je veliko pitanje koliko uopšte ima smisla koristiti je.
Oblast u kojoj je ovaj tablet donekle zasijao je video reprodukcija. Ovaj tablet je jedan od retkih uređaja koji je bez ikakvih problema reprodukovao naše zahtevne test video klipove koji su enkodirani u 720p rezoluciji u 60 frejmova u sekundi. Oba sempla, jedan DivX5 avi i drugi H264 mp4, radili su besprekorno. Standardni DivX se nažalost pokazao kao problematičan, pa je naš test film prilikom premotavanja u jednom momentu zaglavio, dok je zvuk iz filma nastavio da ide u pozadini. Jedini način da ga prekinemo bez instaliranja neke aplikacije za nasilno prekidanje aktivnih task-ova je bio restart tableta. Takođe, ugrađeni plejer nije mogao da otvori mkv kontejner fajl, iako je u specifikacijama uređaja navedeno da ga može otvoriti.
Igre su isto radile sasvim dobro na ovom tabletu, pa iako ne možete očekivati da ćete poterati neke Tegra igre na njemu, standardne Android igre će raditi sasvim dobro, pogotovo ako se uzme u obzir da je njegova razolucija prilično uobičajena i prisutna je na velikom broju Android telefona.
Sve u svemu, ovaj tablet nas nije baš oduševio kvalitetom izrade, a bogami ni ekrana, ali je pokazao da za tu cenu dosta toga ume. Neke od njegovih ekcentričnosti su nam zasmetale (home taster koji se nalazi sa donje desne strane ekrana npr.), ali korisnik koji ga neko duže vreme poseduje bi se verovatno na to navikao.
Trajanje baterije je rekli bismo prosečno. Nismo imali prilike da tačno utvrdimo koliko može da izdrži u određenim situacijama, ali je procena da bi bilo zgodno puniti ovaj tablet jednom dnevno prilikom normalne upotrebe. Napomena: Kada je trebalo da vratimo ovaj tablet sa testa, naišli smo na jedan problem. Naime, reset na fabričke vrednosti nije radio kako treba, već se tablet samo gasio i posle ponovnog paljenja na dugme, sve je ostajalo kao i pre reseta. Rešenje je da prilikom fabričkog reseta tablet bude na punjaču, a tokom procesa je potrebno treba držati power taster, kako se tablet ne bi ugasio pre kraja procesa. BlueBerry NetCat M-03C spada u klasu skromnijih Android tableta i kao takav će sigurno naći svoju ciljnu publiku. Lošiji ekran, nedostatak zadnje kamere i određeni broj manjih i većih nedostataka su očekivani za ovaj cenovni rang, ali su zato dizajneri ovog modela ubacili i neke korisne dodatne mogućnosti koje često nećete pronaći ni na mnogo skupljim uređajima.
NetCat očigledno nije namenjen poslovnim korisnicima (što pokazuje i nedostatak bili kakve preinstalirane Office aplikacije), ali prosečnom “kućnom” korisniku može da pruži dosta toga po pitanju konzumiranja multimedije, surfovanja po Internetu i svih drugih mogućnosti korišćenja koje Android operativni sistem sa svojom ogromnom bazom aplikacija može ostvari. Dodajte uz to i činjenicu da ga možete kupiti po ceni koja je višestruko manja od sličnih uređaja ovog tipa i BlueBerry NetCat već postaje mnogo primamljivija alternativa za ne previše zahtevne korisnike mobilnih računarskih tehnologija. Prednosti: – Povoljna cena – Dobra reprodukcija videa – Direktno povezivanje sa USB flash memorijama, HDMI izlaz Mane: – Ekran niske rezolucije i slabog kvaliteta – Pomalo nespretan interfejs i nezgodan raspored tastera Trenutna cena: 20.000 dinara Uređaj na test ustupio PIN Computers.