Filip Majkić Američki Dell je odlučio da se izdvoji od ostatka ponude i objedini ono što je, po njegovom mišljenju, najbolje sa tržišta tableta i netbukova. Time je stvorio Inspiron Duo, čijeg predstavnika sa sufiksom 1090 danas predstavljamo. Njegova glavna karakteristika, koja je i “kumovala” njegovoj oznaci, jeste da se može po potrebi brzo pretvoriti iz forme tableta u formu netbuka i obrnuto. Za razliku od, recimo, ASUS Transforemer uređaja, tom prilikom se ne odvaja ekran od postolja, već se isti kombinuju, samo na drugačiji način, po principu sličnom onom koji smo viđali na convertible tabletima. Na taj način od klasičnog netbuka možete dobiti “debeli” tablet i po potrebi prelaziti iz jednog moda u drugi.
Iako je ova opcija zgodna, već vidimo problem u praksi – tablet je ništa manje debljine od netbuka jer su samo komponente poslagane na drugačiji način. Stoga se zadržava apsolutno sve od komponenti u obe forme. To ne mora biti tako loše a priori, jer eliminiše potrebu za nošenjem pojedinih delova ili komponenti uređaja, ali u režimu rada u formi tableta nikako nije podjednako udobno koristiti Inspiron Duo i klasične tablete, koji su dosta lakši i tanji, a posebno nije lako držati uređaj jednom rukom.
Tabletbuk koncept prosto vuče sa sobom određena rešenja koja imaju određeni prostor u kome se kreću – ne bismo išli dotle da kažemo da su ograničena, ali jedna stvar je vidljiva: Dell Inspiron Duo je dizajniran tako da bude primarno korišćen kao netbuk. Naspram njega, Transformer koga često koristimo za poređenje i koga ćemo sigurno i nadalje koristiti za poređenje (jer se radi o jedina dva uređaja koji imaju ambiciju da unesu malo “živahnosti” po pitanju forme) je pravljen da bude primarno korišćen kao tablet. I u hardverskom, i u svakom drugom smislu, i to se pokazuje ne samo po konceptu, već i po korišćenom hardveru, korišćenom softveru, i u krajnjoj liniji, po strahovito bitnoj stavki za svaki tablet i nedovoljno potenciranoj prema našem mišljenju – po ekranu. Inspiron Duo ne koristi nikakav IPS ekran, već običan LCD ekran malih uglova gledanja i ne naročito impresivnih karakteristika, kao i svi drugi netbuk računari. No, biće vremena za upoznavanje sa karakteristikama… Dell Inspiron Duo Audio Station
Pre nego što pređemo na sam tabletbuk, zaustavimo se na drugom članu paketa, a to je Dell Inspiron Duo Audio Station. O čemu se zapravo radi? Zvučnici ugrađeni na tablete ili netbukove su veoma slabog kvaliteta iz veoma očiglednih razloga. Dell je došao na ideju da korisnicima ponudi dodatnu vrednost u vidu svojevrsnog postolja sa zvučnicima, koje potpisuje poznati JBL. Kako postolje izgleda, možete videti na priloženim fotografijama.
Ipak, funkcionalnost ovog dodatka je šira nego što njegovo ime sugeriše. Pored 7 W zvučnika sa sabvuferom, koji će podići uživanje u audio zapisima na viši nivo, postolje takođe raspolaže Ethernet, USB konektorima, te 7-u-1 čitačem kartica. Istovremeno, u stanju je da praktično pretvori uređaj u svojevrsni digitalni sat, ili pak fotofrejm. Konačno, ovo postolje puni bateriju sistema tabletbuka kada isti nije u funkciji. Dizajn, izrada Dizajnerski gledano, Dellu moramo odati priznanje. Sve ivice su umekšane, zaobljene, tabletbuk je izrađen od visokokvalitetne plastike, a model koji je došao do nas je bio mat tamno sive boje. Naravno, na raspolaganju su i druge boje, poput plave i crvene za koje smo ubeđeni da će izgledati barem podjednako atraktivno. Ivice uređaja nisu opterećene konektorima ili indikatorima, a jedini konektori koji su prisutni su pokriveni, tako da se ne narušava uniformnost izgleda.
Ekran koristi rotacioni princip koji podrazumeva da su otprilike negde na sredini visine ekrana (gledano iz horizontalnog položaja) postavljena dva rotaciona valjka, tako da kada trebate da preklopite netbuk i pretvorite uređaj u tablet sve što je potrebno jeste da zarotirate ekran za 180 stepeni i zatvorite poklopac (a ekran će biti usmeren prema gore, umesto da poklopi tastaturu u unutrašnjosti). Rešenje je jednostavno i prilično praktično. Izradom smo vrlo zadovoljni i sa te tačke gledišta nemamo primedbi.
Dell Inspiron Duo 1090 se bazira na Intel Atom platformi, sa svim prednostima i manama te platforme. Za netbuk, platforma je vrlo adekvatna, ali je situacija nešto drugačija ako posmatramo stvari iz tablet ugla. No, sigurno je da će biti tu da ispuni sve nezahtevne potrebe korisnika. Intel NM10 Express čipset je osnova platforme, a Inspiron Duo koristi dvojezgarni Atom N550 procesor, koji radi na 1,5 GHz i ima 1 MB L2 keša (512 KB po jezgru). Grafika je integrisana (GMA 3150) i koristi do 384 MB sistemske memorije, radeći na 200 MHz (ušteda pre performansi). Ove memorije, pak, ima 2 GB i radi se o DDR3 memoriji, te možemo reći da je tu osnova za solidne performanse. U Windows uslovima, naravno… Specifikacija:
Dell Inspiron Duo 1090
LCD
10″, 1366 x 768, glossy, LED, multitač
Procesor
Intel Atom N550, 1,5 GHz
Čipset
Intel NM10 Express
Grafika
Intel Graphics Media Accelerator 3150
Sistemska memorija
2 GB DDR3
Hard disk
320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 7200 rpm
Komunikacije
Broadcom BCM94313 Wlan 802.11 (b/g/n), Bluetooth 3.0 HS (LAN port na docku)
Konekcije
2 x USB 2.0, 7-u-1 čitač kartica (na docku), audio konektori, web kamera 1,3 mpx
Dodatno
Akcelerometar, Magnetometar (E-compass), Free Fall Sensor, Proximity Sensor, 4G
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Masa
1.54 kg
Dimenzije
285 x 194 x 26 mm
Cena
47,990 dinara
Garancija
3 godine
Zanimljivo je da se Dell odlučio za hard disk, a ne za fleš memoriju. Zahvaljujući tome, na raspolaganju je 320 GB prostora, ali je odzivnost sistema na nivou klasičnih računara. Interesantno je da je upotrebljen 7200 RPM hard disk, koji je brži od tipičnog mobilnog diska koji radi na 5400 RPM. LAN povezivanje je moguće samo uz Audiostation dock, što može biti prilična mana u netbuk modu. Tu su zato standardni WiFi Draft N i Bluetooth. Što se konektora tiče, ovaj tabletbuk naginje pre tabletima nego netbuk računarima, što i nije pohvalno imajući u vidu njegovu debljinu. Dva USB konektora i audio konektori se nalaze sa leve strane tabletbuka, a na docku je i čitač memorijskih kartica. Nažalost, nema video izlaza bilo kakvog tipa. 4G podrška znači da možete ubaciti svoju SIM karticu, što je uvek dobrodošla opcija kada su tableti u pitanju.
Displej je multitač tipa, a podržava pozadinsko osvetljenje. Ovaj 10,1-inčni LCD ekran nudi rezoluciju od 1366 x 768 piskela, što je sasvim dobra rezolucija. Tu je i veliki broj senzora, koje ne zatičemo na tipičnom netbuku, ali su na tabletima već odavno uobičajena stvar. Njihov spisak možete videti u tabeli specifikacija, a zanimljiv dodatak je senzor slobodnog pada, koji se koristi kako bi se isti detektovao i isključio hard disk. Sve to, dabome, zarad zaštite podataka.
Kada je operativni sistem u pitanju, izbor je pao na Windows 7, i to Home Premium verziju. Windows tableti su pomalo u “nebranom grožđu”, zbog toga što je za iskorišćenje njihovih potencijala i uopšte ispunjavanje onoga što se od tableta očekuje kao od visokomobilnog računara neophodno korišćenje mogućnosti Home Premium verzije – Starter je nedovoljan da bi radio bez trzavica. To opet povlači potrebu za snažnijim hardverom, koji opet nije štedljiv i tako u krug stižemo do stvaranja čitave plejade sitnih mana i razlika koje rezultuju uočljivo drugačijim iskustvom.
Za razliku od netbukova, baterija je ugrađena i korisnik joj nema pristup, niti je može zameniti, baš kao i kod regularnih tableta. Sve u svemu, vidimo da se radi o specifičnom miksu, kod koga je najgore što će tražiti prilagođavanje od svih. Korisnici neće dobiti niti klasično netbuk iskustvo, niti klasično tablet iskustvo, već nešto što je drugačije od svega. To ne mora biti loše, jer možda je ovo upravo balans kakav treba korisnicima. No, moramo njima prepustiti da odluče…
Već smo naglasili na prvoj strani prikaza da je ekran nešto što dramatično utiče na tablet iskustvo, jer nije fiksiran u klasičnom smislu te reči. Tablet se nosi u ruci, menja mu se položaj, ugao gledanja, i stoga bolji ekrani (IPS) sa kvalitetnim prikazom i dobrim uglovima gledanja predstavljaju značajno bolje rešenje u odnosu na klasične LCD ekrane. Upravo klasičan LCD ekran ovde zatičemo. Osim natprosečne rezolucije, ekran nas nema čime naročitim oduševiti – bolji je od netbuk ekrana, gori od tablet ekrana. Stoga, niti smo oduševljeni, niti posebno razočarani. OS
Iako verovatno ne trebamo da opisujemo Windows 7, trebamo da ukažemo na par konceptualnih razlika u upotrebi, naročito vezano za tablet režim. U netbuk režimu verovatno nećete imati nikakvih nedoumica. Ukoliko ste ikada radili u ikakvom Windows operativnom sistemu, ovde ćete se očas posla snaći. Uostalom, za takve korisnike je i predviđen, tome je i namenjen. Utisak nam je da neke operacije mogu i brže da se izvode. Tipičan primer bi bio akcelerometar, koji prilično sporo rotira prikaz ekrana iz landscape u portrait mod prikazivanja i obrnuto, a pride se ekran zacrni na par sekundi. Sa jedne strane, Windows u svojoj klasičnoj formi u principu nije za mašine kojima se upravlja primarno dodirom. Sa druge strane, to sve neće ništa značiti korisnicima koji insistiraju upravo na ovoj stavci. Problem može iskrsnuti i u saglasju aplikacija, pošto mnoge poznate i naširoko korišćene Windows aplikacije nisu optimizovane za kontrolu dodirom. Tipičan primer bi bio pregledač slika, koji npr. vrti između fotografija na Space taster, ali u tablet režimu neće prepoznavati pokret prstom kao komandu. U tom smislu se morate snaći i pronaći odgovarajući balans. Korišćenje, interfejs, udobnost Dell Inspiron Duo 1090 ima pozamašnu masu od preko 1,5 kilograma! Poređenja radi, mase klasičnih tableta se kreću od 300 do 700 grama, zavisno od dimenzija, a čak su i netbuk računari u proseku lakši. Ovo može uticati na korišćenje uređaja u tablet režimu, jer je jednostavno težak da bi se duže vremena držao u ruci. Još jedna stvar o kojoj treba voditi računa je zagrevanje zadnjeg dela.
Baterija je još jedna stavka koja je diskutabilna. U vremenu kada netbuk računari nude gotovo dvocifrenu autonomiju, a tableti maltene i više od toga, Inspiron Duo daje od 3,5 do 4 sata autonomije, što je zaista malo. Uz to, Windows ima veliku konceptualnu manu za korišćenje u vidu tableta – za razliku od Android ili iOS operativnih sistema, njega ne možete jednostavno upaliti/ugasiti u roku od sekunde ili dve. Uvek mora da postoji određeni period paljenja ili gašenja, što je još jedna stavka koja ukazuje da Windows konceptualno nije previše pogodan za upotrebu u tablet svetu. Periodi čekanja umeju da nerviraju, ali to je još jedan u nizu kompromisa koji korisnici plaćaju svesno, idući na Windows tablet. Još se ovde koristi hard disk, a ne SSD…
Žiroskop radi prilično brzo i promena orijentacije je relativno brza, ali opet dolazimo do toga da Windows nije tome predviđen, pa teško da ćete aplikacije koristiti u uspravnom položaju previše. Pride, drajveru treba refreshovanje kada menja orijentaciju što, iako se radi o brzoj operaciji, tokom iste kreira “napuklu” sliku. Konačno, sada vas pozivamo da se vratite par pasusa unatrag i zaboravite na napisano ukoliko planirate da koristite računar prevashodno u netbuk formi, ili ćete jednostavno već načisto da vam treba naprava koja je prevashodno netbuk, ali da ima i tu mogućnost da povremeno, po potrebi pređe u režim rada tableta. Postoje situacije u kojima je ova mogućnost vrlo korisna. U netbuk režimu rada nema velikih iznenađenja, niti nepoznanica. Čiklet tastatura je odlična, a tačped sasvim solidan, imajući u vidu skučene dimenzije tabletbuka. Zaključak Dell nije napravio loš računar, i svakako je Inspiron Duo pokazatelj pravca u kome kompanija razmišlja, ali je veliko pitanje šta dobijate ovom napravom, posebno imajući u vidu njenu cenu. Da bismo ilustrovali ovu tezu, moramo se vratiti na poređenje sa Transformerom – Transformer nudi vrhunski užitak korišćenja i u tablet i u netbuk režimu. Kod Dell-ove kreacije je situacija obrnuta, jer i u jednom i u drugom režimu rada postoje kompromisi, a jedina prednost Dell-a jeste što se ne treba misliti na odvojene delove. Doduše, tu je i Windows kao prednost za širu populaciju u tom smislu da neće eksperimentisati sa nepoznatom platformom, već će od prvog dana moći da koriste poznato okruženje.
Da je Dell-ova kreacija pristupačnija, moglo bi se razmišljati o njoj kao interesantnom kompromisu. Međutim, ovaj računar je duplo skuplji od tipičnog netbuka. Inspiron Duo 1090 je daleko bolji kao netbuk nego kao tablet. Nemojte nas shvatiti pogrešno, ima dosta toga što se može ceniti kod Dell-ove mašine: posebnost samog uređaja, zatim solidna izrada ili veoma dobra tastatura. No, ostaje fakat da čak i u netbuk režimu dobijate USB port manje od netbuka, kao i da nemate LAN port direktno na samom uređaju. Opet, ekran veće rezolucije nudi sasvim fin ugođaj u tom smislu – osim ako ne pokušate da ovu masivnu mašinu koristite u tablet modu. Pride, nema video izlaza. Iako ne sumnjamo da će ovakav vid kompromisne mašine imati solidnu dozu poklonika, moramo konstatovati da nije svaki kompromis dobar. Nije problem u tome što nešto ne radi kako treba, jer to ovde zaista nije slučaj i nismo naleteli ni na kakav problem kao takav, već više u tome što nas jedan ipak ekskluzivan proizvod ostavlja manje-više ravnodušnim. Naravno, dozvoljavamo da to neće biti sa svima slučaj, posebno sa solidno brojnom grupom korisnika, koji su vrlo svesni da im treba netbuk i generalno mašina takvog formata, voljni su da probaju tablet ali ne i da investiraju u odvojen uređaj. Za takve je Dell Inspiron Duo 1090 pun pogodak. Spomenimo i da se na ovaj tabletbuk daje trogodišnja garancija, što svakako nije stavka za zanemariti. Prednosti: – Solidan dizajn – U tablet režimu ima dva USB porta – 4G podrška – Visoka rezolucija ekrana – Windows 7 kao poznato okruženje za mnoge korisnike, naročito konzervativnije… – Trogodišnja garancija Mane: – …ali okruženje koje nije baš optimizovano za tablete – Nema video izlaz, niti LAN port na samom uređaju – Mnogo bolji kao netbuk nego kao tablet (videti tekst) – Ekran malih uglova gledanja – Slaba autonomija