Nebojša Todorović Istina, u pitanju je budžetski orijentisan model koji poseduje nekoliko ograničenja, koji se prvenstveno tiču grafičkog podsistema. Ovo je teško shvatiti kao negativnu stvar, s obzirom na to da će mnogi na ovaj laptop gledati kao na poslovno rešenje i većina korisnika koja će ga koristiti neće ni pomisliti na to da se na njemu igra. Naravno, postoje slične konfiguracije koje mogu da ponude i pristojan grafički čip, ali će njihova cena gotovo uvek biti i viša.
Dell Inspiron N411z stiže u svom uobičajenom pakovanju čiji je sadržaj prilično siromašan. Naime, nemamo nikakvu zamerku kada proizvođači izostave „bogate“ propratne pakete koje kasnije ubace u konačnu cenu, ali izostaviti disk sa drajverima i dati samo šturo uputstvo smatramo krajnje ekstremnim. Pre svega, veliki broj proizvođača i pored činjenice da ne isporučuju Windows 7 uz svoj notebook, ipak dodaju disk sa adekvatnim drajverima. Pored toga, Dell poseduje prilično zastareo sistem download-a istih sa svog „support“ sajta, bez ikakve mogućnosti automatske detekcije, što zna da podigne frustraciju na potpuno novi nivo kod korisnika koji se slabije snalaze sa kompletnim „service tag“ konceptom. Kada bi ovo postala praksa svih proizvođača, donekle bismo razumeli ovaj potez, ali je Dell među malobrojnim koji ovom problemu pristupa na ipak nepraktičan način.
Sam notebook deluje vrlo kvalitetno već na prvi pogled, jer brušeni aluminijum dominira većom površinom uređaja. Ovo automatski čini veliku površinu potpuno otpornom na zamašćivanje i donekle na grebanje zbog specifične teksture koju brušeni aluminijum ima. Naravno, sa donje strane je odabrana mat plastika, dok isto važi i za okvir ekrana što nam se jako dopalo. Šarke su prilično čvrste i pružaju otpor prilikom otvaranja ekrana, za koji nije obezbeđen nikakav mehanizam, mada za njim nije ni bilo potrebe.
Dopada nam se što na kućištu Inspironu N411z ništa ne štrči, za šta se Dell pobrinuo da sve izlaze zatvori plastičnim poklopcima, kao i činjenicom da njegova baterija ne viri iz svog ležišta. Uz sve to deluje nam da plastika koja zatvara konektore ima dovoljan kvalitet da izdrži eksploataciju od par godina i da neće pući ili otpasti u kratkom roku.
Kada smo već kod izlaza, Inspiron ima čime da se pohvali i pored toga što predstavlja relativno mali laptop. Na desnoj bočnoj strani ćete naći dva USB 3.0 konektora, jedan 3,5mm audio izlaz za slušalice i optički uređaj (DVD-RW), dok ćete na levoj naići na čitač kartica, mini DisplayPort, jedan USB 2.0 priključak i HDMI. Pozadi je smešten gigabitni LAN, ulaz za adapter i naravno baterija, dok se sa prednje strane nalaze četiri bela LED indikatora rada različitih komponenti i dva zvučnika koji su orijentisani prema dole. Oni imaju nešto bolju reprodukciju zvuka na čvrstim i ravnim površinama dok pri stavljanju notebook-a na recimo krevet možete dobiti nešto prigušeniji zvuk. Njihov kvalitet nije ništa iznad proseka, ali su malo glasniji što je više nego dovoljno da budemo zadovoljni kada je model ove klase u pitanju.
Tastatura nema numerički deo, ali je to sasvim uobičajeno za modele manje od 15 inča, a njen kvalitet je odličan. Ugibanja gotovo i da nema i s obzirom da kod mnogih jeftinijih modela smo u poslednje vreme nailazili na tastature koje su „plivale“ tokom korišćenja, N411z zaista iskače iz mase sa svojom, jer je rad na njoj veoma prijatan. Za tačped se nismo toliko „vezali“, jer i pored poveće i responsivne površine koja podržava „multi-touch“, levi i desni klik mogu da učine da posle malo dužeg rada poželite da pri ruci imate miš. Problem je u tome što su tasteri previše tvrdi, pa iziskuju veliki napor da izvršite običan klik i zaista nam nije jasno kako je to Dell-u moglo da promakne.
Ekran poseduje sjajni premaz, pa su refleksije primetne, ali to je trend koji dominira tržištem u poslednje vreme, ali je moramo priznati da u ovom slučaju ne smeta previše. Rezolucija od 1366×768, na dijagonali od 14 inča deluje sasvim korektno i daleko bolje nego na 1,6“ većim monitorima, jer je gustina piksela dosta veća i slika deluje osetno oštrije. Osvetljenje je prilično jako i ravnomerno, dok su horizontalni uglovi gledanja nešto bolji od proseka, dok su vertikalni kao i kod većine drugih modela veoma ograničavajući, pa ćete pri svakoj promeni položaja tela morati da podešavate i ekran. Ovo nije mana, već nešto što prati sve notebook-ove ovog cenovnog ranga.
Što se konfiguracije tiče, Dell N411z u sebi krije Intel-ov Core i3 2330M, koji predstavlja nešto svežijeg naslednika 2310M od kojeg se razlikuje po višim frekvencijama. Radi se o dvojezgarnom SandyBridge procesoru koji poseduje HyperThreading, pa će ga operativni sistem videti kao „quadcore“. Zahvaljujući HyperThread-u možete očekivati oko 30-ak procenata veće performanse od mobilnih dvojezgarnih Pentium-a na istoj frekvenciji.
Izrađen je u 32-nanometarskoj litografiji, poseduje 3MB keš memorije i TDP od 35W. Frekvencija radi u rasponu od 800MHz do 2,2GHz, dok je TurboBoost tehnologija odsutna i rezervisana je tek za jače Core i5 modele. S obzirom da je to gotovo i jedina razlika u odnosu na jače CPU-ove, Core i3 nije gotovo uopšte sporiji od mobilnog Core i5, osim u aplikacijama koje su optimizovane za jedno jezgro, jer je to jedini scenario u kom TurboBoost tehnologija dolazi do izražaja. Njegov brz procesor prati i 4GB DDR3 memorije raspoređene u dva modula, što sa hard diskom od 500GB čini veoma brzu i upotrebljivu konfiguraciju. Za proizvođača HDD-a je izabran WesternDigital sa modelom iz Blue serije koja radi na 5400RPM-a, ali to ne čini sistem ništa manje responsivnim i smatramo da je izbor dobro napravljen.
Grafički podsistem je poveren Intel-ovoj HD grafici koja se u svojoj slabijoj, 2000, verziji nalazi u okviru procesora. Naravno, od nje se ne mogu očekivati apsolutno nikakve performanse u aktuelnim naslovima, ali smatramo da to uopšte i nije interesovanje korisnika koji će se zanimati za Dell N411z. S tim u vidu nismo ni radili testiranje u igrama, jer bi ionako pri svim postavkama na „low“, čak i najnezahtevnije igre iz naše baterije testova radile na ivici igrivog što jasno govori o nameni Intel HD Graphics-a.
Bežične konekcije su pokrivene WiFi modulom koji podržava N standard, kao i Bluetooth-om 2.0 što je sve što će vam manje-više biti neophodno za udoban rad. Naravno, tu je i integrisana Web kamera sa mikrofonom čiji kvalitet nije najbolji koji smo videli, ali daleko od toga da vam neće biti dovoljna za osnovne potrebe. Upotrebljena je četvoroćelijska baterija, prilično skromnog kapaciteta od svega 2800mAh, što i nije preterano pohvalno, ali zahvaljujući prilično štedljivom hardveru možete računati na solidnu autonomiju. Nažalost, kod notebook-ova sa ekranom dijagonale 14″ korisnici češće žele da čuju da je autonomija odlična, jer uz modele koje karakteriše prenosivost na prvom mestu, obično ne ide i nošenje punjača. Ipak, Inspiron N411z je bio u stanju da “izgura” svega tri sata pri radu u osnovnim uslovima koje sa sobom nosi reader’s test. U praksi, možete računati na oko 2,5 sata rada pri 50% osvetljenja u MS Office okruženju sa upaljenim WiFi-em.
Rezultati testova
Cinebench R11.5
OpenGL [fps]
9.93
CPU [pts]
1.67
Aida64 Extreme 2.00
Memory read/write/copy [MB/s]
13.823 / 12.252 / 14.301
Memory latency [ns] **
59.3
7-Zip 7.20 x64 komp./dekomp. [kB/s]
4.729 / 48.760
x264 HD Benchmark 4.0 encoding [fps]
11.83
Winrar x64 4.10 Beta 2 Benchmark test
2.109
Resident Evil 5 (DirectX 9, medium) [fps]
30.2
Battery Eater Pro
Classic test / Reader’s Test (Min / Max) [min]
104 / 138
** manje je bolje
Često smo svedoci da se (nažalost) razmatranje o mogućnostima i osobinama uređaja skoro uvek svede na odnos cene, performansi i kvaliteta, bez obzira na to kakve su realne mogućnosti konkretnih uređaja i šta nam oni zapravo donose, sa kolikom pouzdanošću ili zadovoljstvom ih možemo koristiti i slično, što se vrlo teško može izraziti prostom cenom ili odnosom cene i nekog drugog parametra. Sa zadovoljstvom možemo zaključiti da Dell N411z nudi puno kada se sve sabere. Kvalitetno kućište, kao i cela konfiguracija u globalu sa odličnim izborom konekcija, čine da rad na ovom notebook-u bude prilično lepo iskustvo. Tasteri na tačpedu pomalo kvare doživljaj, ali daleko od toga da mogu da prevagnu pored svega ostalog što je pozitivno.
Dobar procesor koji radi na prilično visokom taktu će se izboriti sa praktično svakim zadatkom koji pred njega predstavite, a imajući u vidu da se radi o 32nm SandyBridge-u, zagrevanje i buka koje N411z stvara su na veoma niskom nivou, pa se za to ne treba brinuti. Autonomija nas je pomalo razočarala, jer smatramo da smo sa pravom očekivali više, s obzirom da je njena idealna namena za korišćenje na relaciji “kuća-posao”, ali bi sa osmoćelijskom baterijom Dell, po našem mišljenju, napravio pun pogodak.
Ukupno gledano, ovaj laptop je dobar i kvalitetan mejnstrim uređaj koji će zadovoljiti veliki broj potreba ogromnog procenta potencijalnih kupaca. Podjednako upotrebljiv u svakodnevnom radu i “običnim” i poslovnim korisnicima, Inspiron N411z je predviđen da bude jedan od nosilaca ponude u segmentu namenjenom manje zahtevnim korisnicima računarskih sistema i on tu ulogu u potpunosti ispunjava. Radi se o jednom od onih modela koji neće dobijati priznanja niti naročite pohvale, ali koji praktično nikoga neće razočarati, jer nudi tačno onoliko koliko se traži za njega. Istovremeno, ide i korak dalje, nudeći nešto neobičniji odnos prenosivosti, udobnosti u radu i performansi, bivajući dovoljno manji od klasičnih “petnaestica” da ga možete smatrati pogodnim za prenošenje, a zadržavajući hardversku snagu i mogućnosti većih modela.
Ocena: 83%
Prednosti: – Odlična izrada – Povoljna cena – Odnos cene i performansi – Snažan procesor i konfiguracija generalno (izuzev grafike) – Tastatura Nedostaci: – Autonomija je mogla biti bolja – Integrisana grafika slabijih performansi – Vrlo tvrdi tasteri tačpeda Dell Inspiron N411z na test ustupio PiN Computers.