Dell Studio 1535

Dell Studio 1535

Napraviti privlačan laptop u današnje vreme nije baš lako. Naravno, pod uslovom da se pod pojmom „privlačan“ obuhvati i „elegantan“. Nije dovoljno nabacati raznobojne ukrase i kreirati „svemirski“ dizajn da bi se privukla pažnja. No, Dell uspeva da pomeri granice po tom pitanju. Pa još ako je hardver na nivou – to dobitne kombinacije. Predstavlja li Dell Studio serija jednu takvu dobitnu kombinaciju?

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Dell Studio 1535

      Ono što karakteriše Dell u poslednjim mesecima jesu agresivni pokušaji na doradi i usavršavanju dizajna notebook računara. Kompanija želi da postane još prepoznatljivija i u tom pogledu očito ne štedi sredstva na dizajnerskim timovima. Još jedna u nizu zanimljivih kreacija jeste Studio linija, čiji se 15-inčni model Studio 15 našao na našem testu. Dell je uvek nastojao da jasno odvoji linije svojih notebook računara sa ciljem da ih razgraniči i usmeri prema odgovarajućoj ciljnoj grupi. Studio linija je tu da malo uskomeša ustaljene trendove i ponudi korisnicima nešto između Inspirion notebook računara donje klase i XPS modela više klase. Studio računari prate poslednja dostignuća po pitanju dizajna koja karakterišu snažnije i skuplje modele, i nude dosta opcija za korisnike koji žele računar “po svojoj meri”, što kroz broj ponuđenih modela, što kroz bonus opcije, dodatke i slične stvari koje se mogu dobiti uz doplatu. Dizajn svakako ide uz ono što se može videti na XPS M1330, M1530 i M1730 laptopovima, premda su Studio računari primetno deblji. Koga ne zadovoljava jarko crvena boja modela sa testa, može se opredeliti za narandžastu, plavu, crnu, sivu, ružičastu i tako dalje.
       

      Po određenim pitanjima se prate trendovi uspostavljeni skupljim modelima, kao što je implementacija HDMI konektora, multimedijalnih tastera osetljivih na dodir sa belim pozadinskim osvetljenjem ili slot-in optičkog drajva. Ipak, neke stvari su morale doći kao kompromis – na primer, ekran koji ne poseduje LED pozadinsko osvetljenje, kao što smo imali prilike da vidimo u prikazu XPS M1330 računara, već se radi o “klasičnom” CCFL ekranu niže rezolucije (1280 x 800 piksela). No, Studio modeli nude jedan vid balansa koji će prijati velikom broju korisnika, naročito onima koji cene dizajn pre svega ostalog i zadovoljavaju se relativno prosečnom konfiguracijom u hardverskom smislu.

      Hardver, specifikacija

      Šta to danas smatramo “prosečnom konfiguracijom” u notebook računaru? U konkretnom slučaju, računar se bazira na Intelovoj platformi, sa Intel 965 Mobile čipsetom i Intel Core 2 Duo T5750 procesorom. On radi na 2 GHz, sa 667 MHz FSB-om i 2 MB L2 keš memorije. U praksi se ovaj CPU pokazuje sasvim dovoljnim za svakodnevnu upotrebu ili multimedijalne sadržaje. Laptop raspolaže sa 2 GB RAM memorije, što se u praksi pokazuje sasvim dovoljnim. Danas praktično gotovo i da nema notebook uređaja sa manjom količinom memorije (a da se ne radi o ultra-jeftinim modelima), te u tom aspektu praktično svaki notebook danas zadovoljava. Uzrok tome su, kao što je poznato, katastrofalno niske cene RAM memorija, zahvaljujući čemu se veliki broj proizvođača sada već nalazi u ozbiljnim problemima, pa neki već napuštaju tržište – ali to je druga tema. Za grafiku je zadužen Radeon HD 3450 sa 256 MB sopstvene memorije, što takođe predstavlja vrlo solidan izbor. U ponudi je još model sa integrisanom Intel GMA X3100 grafikom, od koje je pomenuti Radeon HD 3450 dosta bolji kada se radi o performansama. Šteta je možda što je izbor ograničen na ova dva čipa, tako da korisnici koji možda traže pristupačnu mašinu koja bi, između ostalog, mogla da posluži i za igranje u principu nemaju šta da traže kod ovog modela. Pomenimo još da grafički čip nudi akceleraciju video sadržaja, uključujući i video sadržaje visoke definicije, kao i da podržava DirectX 10.1.

      Specifikacija:

       

      Dell Studio 1535

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5750

      Brzina procesora

      2 GHz

      Grafika

      AMD Radeon HD 3400

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      Western Digital WD2500BEVS-75UST0 (250 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD+-RW AD-7640S

      LAN

      Broadcom Netlink Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Dell Wireless 1397 WLAN Mini-Card

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, Firewire, HDMI, ExpressCard, Čitač kartica, LAN konektor

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      /

      Softver

      Dell Webcam aplikacija

      Težina

      2.7 kg

      Dimenzije

      355 x 261 x 25 mm

      Cena

      800 evra

      Garancija

      36 meseci

      Već smo pomenuli da Studio 15 raspolaže 15.4-inčnim ekranom sa CCFL displejem i refleksnim slojem. Hard disk potpisuje Western Digital i radi se o “klasičnom” 2.5-inčnom modelu solidnih performansi. Disk se vrti na 5400 rpm i poseduje SATA interfejs. Na njegov rad nemamo nikakvih primedbi, ni po pitanju performansi, ni po pitanju kulture rada, što znači da se ponaša upravo onako kako očekujemo od mobilnih hard diskova. Disk raspolaže kapacitetom od 250 GB, a kome ta količina nije dovoljna uvek može lako i brzo povećati slobodan prostor upotrebom eksternog hard diska. DVD pisač dolazi iz kompanije Optiarc, zajedničke kompanije firmi Sony i NEC. Podržani su Bluetooth i Wi-Fi, HDMI izlaz, četiri USB 2.0 porta i po jedan VGA i FireWire konektor.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Dell Studio 1535 stiže u klasičnom kartonskom pakovanju, u kom zatičemo propratne CD-ove sa drajverima, uslužnim programima i FreeDOS (!) operativnim sistemom. Najvredniji dodatak je svakako daljinac, koji bez problema staje u ExpressCard slot i koji možete koristiti za kontrolisanje reprodukcije multimedijalnih fajlova. Tu su i strujni adapter, uputstvo za korišćenje i propratni prospekt koji daje par osnovnih napomena o konkretnom računaru. Zanimljivo je da su dizajneri veoma uspešno “maskirali” debljinu samog uređaja. Prednja i zadnja strana se podižu pod uglom od nekih 60-ak stepeni, što pomaže pomenutom utisku. Međutim, notebook niti je specijalno tanak, niti je lagan, kako to možda deluje, već je po oba kriterijuma negde u ravni sa većinom modela ove klase. To posebno važi za debljinu, koja je realno negde u ravni sa biznis modelima. Uspešnost ovog poteza verovatno najbolje možemo ilustrovati ako kažemo da smo prve rečenice ovog pasusa dodali tek naknadno, praktično nakon završetka testiranja, kada smo pakovali notebook. Kvaliet izrade je na zadovoljavajućem nivou i ne dolazi do deformacije ili krckanja ni pod snažnijim pritiscima. Elegantan poklopac jarko crvene boje će imponovati, utisak nam je, pre svih osobama lepšeg pola. Studio 15 serija je dostupna u sedam različitih boja, tako da korisnik ima veliki izbor po tom pitanju. U centralnom delu se nalazi kružni prsten sa Dell logo-om, sa prepoznatljivim zakrivljenim slovim E.

      Spreda i pozadi nema nikakvih konektora, izuzmemo li infracrveni port za daljinac na prednjem delu i otvor za hlađenje na zadnjem delu, smeštenim blizu leve ivice. Na osnovi poklopca, po bočnim stranama, nalaze se tasteri za (de)aktiviranje Wi-Fi-ja (leva strana), odnosno paljenje računara (desna strana). Na levoj strani se nalaze još Security lock, Wi-Fi lokator, HDMI, VGA, dva USB 2.0, LAN i audio konektori – jedan mikrofon i dva za slušalice, tako da se npr. Može uživati u društvu voljene osobe u muzici i sličnim stvarima. Tu su smešteni i ExpressCard slot, kao i 8-in-1 čitač memorijskih kartica. Desna strana je rezervisana za FireWire i još dva USB porta, priključak za strujni adapter, kao i optički drajv slot-in tipa. Na raspored konektora nemamo većih primedbi, osim što je taster za paljenje na pomalo čudnom mestu i što u slučaju posedovanja nešto glomaznijeg drajva ili konektora jedan od dva USB konektora smeštenih na levoj strani postaje zagušen, imajući u vidu da su ti portovi smešteni jedan iznad drugog.

      Unutrašnjost kombinuje sivu i crnu boju, pri čemu su tastatura i zvučnici iznad nje crne boje, a nasloni za dlanove, ivice i touchpad sive boje. Nasloni za dlanove poseduju implementirane šare po predefinisanoj šemi. Touchpad je sasvim solidnog kvaliteta, i to važi i za tastere i za površinu i za “osećaj” tokom rukovanja. Hod je vrlo dobar i precizan, bez odstupanja ili preskakanja, a tu je i područje koje služi za skrol, što je već postao standard. Tastatura je veoma dobra na levoj strani, dok sa desne strane dolazi do blagog savijanja i ugibanja. Zbog toga joj ne možemo dati epitet “odlična”, što je šteta imajući u vidu da su tasteri dobrog oblika i dimenzija i da je kucanje veoma prijatno. Ljubitelji smo velikog Enter tastera, koga ovde nema, ali šta da se radi. Neposredno iznad tastature su multimedijalni tasteri osetljivi na dodir, sa belim pozadinskim osvetljenjem, koji su već dokazano i oprobano rešenje.  Iznad njih su smešteni zvučnici. Zvučnici su sasvim solidnog kvaliteta i bolji od većine notebook računara ove klase. Ipak, mišljenja smo da zaostaju za zvučnicima određenih multimedijalnih modela, kao što je Acer Gemstone Blue. Pomenimo još da se iznad ekrana nalazi web kamera, rezolucije 2 megapiksela.

      Utisci

      U poslednje vreme smo prijatno iznenađeni brojem opcija koje donose BIOS-i pojedinih notebook računara – naravno, u okvirima platforme. Takav je slučaj i sa Studio  15 računarom, čiji BIOS poseduje brojne opcije za podešavanje raznih parametara, računajući tu i uključenje/isključenje pojedinih portova, konekcija, promenu osvetljenosti ekrana, te raznih dodatnih podešavanja. Ne zvuči impresivno nekom entuzijasti koji je “odrastao” na matičnim pločama kompanije Abit, ali novi BIOS-i i po podržanim opcijama i po grafičkom prikazu šiju stare modele (gde neretko nije postojala nikakva opcija za podešavanje osim redosleda butovanja) za nekoliko dužina.

      Studio 15 koji smo dobili na test nije posedovao nikakav operativni sistem. Mi smo se odlučili da, kao i kod svih današnjih notebook-ova koji dolaze bez operativnih sistema, testiranja sprovedemo pod Vistom. Vista daje Windows Experience Index rezultat od 4.0, odnosno po segmentima 4.9 za CPU, 4.6 za RAM, 4.0 za grafiku, 4.0 za gaming/biznis grafiku i 5.1 za hard disk. Ukupna vrednost je ekvivalentna minimalnoj po segmentima, a ponavljamo i ovom prilikom da je maksimalna ocena za neki segment 5.9. Na rad nemamo primedbi sa aspekta performansi. Ekran je prijatno iznenađenje za svoju klasu. Svetao je i živahnih boja, sa sasvim solidnim uglovima gledanja. Naravno, to nije na nivou ekrana sa LED pozadinskim osvetljenjem, ali je u samom vrhu kada se radi o CCFL ekranima i “doživljajem uživo” na njima. Što se tiče zagrevanja, ono i jeste i nije problem. Nije problem, jer se laptop relativno slabo greje i nema emitovanja prevelikih količina toplote. Ima problema, utoliko što onaj mali deo laptopa koji postaje mlak nakon određenog perioda upotrebe (ili prilikom korišćenja zahtevnih aplikacija) jeste upravo naslon za dlanove. Ne kažemo da se radi o značajnom generisanju toplote koje bi učinilo korišćenje računara nepodnošljivim, ali svakako utiče na iskustvo korišćenja. Šestoćelijska Litijum-jonska baterija omogućava preko tri sata autonomije, a cifru od tri sata i petnaestak minuta ćete moći dodatno da uvećate ozbiljnijim smanjivanjem osvetljenosti ekrana ili isključivanjem Wi-Fi konekcije. Sa zadovoljstvom konstatujemo da je došlo doba kada nas više od tri sata autonomije ne oduševljavaju i da je to maltene nešto što se očekuje od savremenog notebook računara.

      Rezultati testova

      Dell Studio 1535

      PCMark 05

      Score

      3870

      CPU

      5031

      Memory

      3892

      HDD

      3916

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2367/3770

      NuclearMC

      6206

      3Dmark06

      3Dmark score

      1791

      CPU score

      1691

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      42.903 sec

      1024M (stability test)

      1330.09 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      18443/12836

      Multimedia

      110246/59849

      Memory Bandwidth

      3642/3668

      Multicore Efficiency

      5252 MB/s, 47 ns

      HDDDrive Index

      40 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      42.4 MB/s

      Access Time

      17.9 ms

      Burst Rate

      50.0 MB/s

      CPU Usage

      8.7%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      88 min 26 sec

      Rezime

      Moramo priznati jednu stvar – dizajn nas je zavarao (u pozitivnom smislu te reči). Tokom družanja sa notebook-om smo bili skloni da ga posmatramo kriterijumima kakvi uglavnom imaju smisla kod nešto skupljih modela. To je verovatno efekat koji Dell želi da proizvede kod “običnih korisnika” i na tome im svaka čast: uspeli su, barem što se nas tiče. Studio 15 je jedan od najlepše dizajniranih notebook računara donje klase koje smo imali prilike da vidimo. Notebook je u stanju da ispuni sve multimedijalne potrebe, pa čak i da zadovolji neke bazične gejming potrebe, naročito ako se radi o nezahtevnijim naslovima (World of Warcraft i druge nešto starije igre). Na notebook računar se daje trogodišnja garancija. Uz solidan kvalitet izrade i Dell brend, pobrojano će biti dovoljno mnogim korisnicima da se opredele upravo za neki od modela Studio serije – možda baš Studio 1535. Naravno, posetite i stranicu proizvođača koja govori o ovom modelu, pa ćete biti iznenađeni koliko opcija za nadogradnju komponenti i dodataka, a pogotovo dizajna, poseduje Studio 15 serija notebook računara!

       

      Performanse

      10

      CPU

      4

      Grafika

      3

      Hard disk

      3

      Autonomija

      10

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      0

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      54

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Odnos cene i performansi
      – Solidan broj konekcija
      – Kvalitet izrade (za klasu kojoj pripada)
      – Veliki broj boja u kojima je računar dostupan, što može značiti određenom profilu korisnika

      Nedostaci:

      – Bez operativnog sistema

      Notebook na test ustupio distributer, kompanija PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi