Fujitsu LifeBook A1130

Fujitsu LifeBook A1130

Kompanija Fujitsu počinje ofanzivu nakon perioda zatišja, tokom koga je dovršavano restrukturiranje nakon koga je Fujitsu-Siemens postao samo Fujitsu. Japanski, a opet evropski proizvođač lansira nove modele notebook računara, koji pristižu i na srpsko tržište...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Fujitsu LifeBook A1130

      Japanski, a evropski – Fujitsu računari stižu sa pečatom poznatog japanskog proizvođača, ali se i dalje prave u Nemačkoj. Makar je takav slučaj sa najnovijim modelom notebook računara ove kompanije koji je došao do nas i koji je predmet ovog prikaza, a to je LifeBook A1130. Radi se o mainstream notebook računaru koji ima ambiciju da korisnicima ponudi dobre performanse i sveukupno upotrebljiv notebook za pristojnu sumu novca, ali bez želje da eksperimentiše sa platformama niske potrošnje, niti sa ekstravagantnim dizajnom, što je prava retkost u današnje vreme. A1130 je notebook tradicionalnog dizajna, naoko dopadljive spoljašnjosti i unutrašnjosti, ali da li će biti pravi izbor i za vas? To ćemo pokušati da odgonetnemo zajedno kroz ovaj prikaz. Ono što je u startu primetno jeste otklon od tipičnog, pomalo “dosadnjikavog” notebook računara, na kakve nas je Fujitsu Siemens navikao u proteklim godinama. Stičemo utisak da je LifeBook A1130 proizvod koji ima želju da spoji tradicionalno i moderno u jednom zabavnom okviru. Kao potvrda ovih konstatacija neka služi i forma računara, koji prati aktuelne trendove prelaska na 16:9 ekrane, ali i dizajn, koji ovako “na prvu” čini da nas A1130 pre podseća na neki računar Satellite serije još jednog japanskog proizvođača, nego na mašinu koju smo navikli da gledamo pod Fujitsu Siemens brendom. I ne kažemo da je to loše, naprotiv. Ispitajmo najpre kako se ponaša hardverska platforma, pošto primera radi nakon dužeg vremena imamo priliku da se družimo sa “punokrvnim procesorom”, odnosno Intel Centrino platformom, što uopšte nije tako loše nakon dugog niza rešenja za niže klase.

      Hardver, specifikacija

      Računar se bazira na Intel Centrino platformi, čiju osnovu čine čipovi kompanije Intel. Srce sistema jeste GM45 čipset sa integrisanom grafikom. Procesor je Core 2 Duo T6600. Radi se o 45-nanometarskom procesoru, čija je toplotna disipacija deklarisana na 35 W, a broj tranzistora iznosi 410 miliona! No, najveći broj naših čitalaca će pre svega zanimati podatak o radnom taktu – on iznosi 2,2 GHz. Radi se o dvojezgarnom procesoru, sa 2 MB L2 keš memorije (1 MB po jezgru), odnosno FSB-om od 800 MHz. Za grafiku je zadužen Intel 4500M HD čip, integrisan u northbridge, koji pozajmljuje deo sistemske memorije. Od ovog rešenja ne možete očekivati naprednije 3D performanse, jer je projektovano za ispunjavanje bazičnih prohteva i održavanje niske potrošnje, iako formalno podržava DirectX 10.1. Ima 64 MB sopstvene memorije, a ostatak “pozajmljuje” od sistemske memorije. Maksimalno će “pozajmiti” 1295 MB memorije računara. Kada spominjemo memoriju, navedimo da je ona DDR2 tipa, te da je u ovom notebook-u ima ukupno 4 GB. Raspoređena je u SO-DIMM slota.

      Specifikacija:

       

      Fujitsu LifeBook A1130

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T6600, 2,2 GHz, 2 MB L2, 800 MHz FSB

      Čipset

      Intel GM45+ICH9-M

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2

      Hard disk

      Htachi 320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      10/100 Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard, LAN konektor, 2-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Dimenzije

      370 x 265 x 42 mm

      Masa

      2,85 kilograma

      Cena

      79,990 dinara

      Garancija

      3 godine

      BrilliantView LCD ekran ovog notebook-a raspolaže radnom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, te 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije Hitachi. On ima kapacitet od 250 GB, radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj je takođe prisutan i to u vidu DVD pisača. Gigabit Ethernet, nije podržan, pa tako zatičemo samo 10/100 Ethernet, ali su zato tu WiFi Draft N standard, kao i Bluetooth. Računar poseduje tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, a tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 7-u-1 čitač memorijskih kartica koji podržava SD i SDHC formate. Za zvuk je zadužen Realtek ALC269 čip. Računar ima dva stereo zvučnika. Operativni sistem sa kojim smo mi testirali računar je Windows Vista Home Premium, ali je za očekivati da će računar biti dostupan i sa novijim Windows 7 operativnim sistemom. U svakom slučaju, za sve koji budu kupili ovaj računar u dogledno vreme (tj. do 31. januara 2010. godine) sa ovim OS-om postoji opcija besplatnog apgrejda na Windows 7.

      Pakovanje, dizajn

      Naš sempl je došao u Fujitsu torbi, zajedno sa uputstvom, restore DVD-om, te strujnim adapterom. Torba ima ručku za nošenje u šaci, ali i za nošenje preko ramena, vrlo je kvalitetna i prava stvar za one koji često nose svoje uređaje. Laptop je izrađen od kvalitetne plastike, i prilično je gabaritan. Najveća debljina ide i do 47 milimetara. Fujitsu Siemens računari nisu išli na istanjivanje po svaku cenu, a očito je da je Fujitsu nastavljač tog trenda, za koga ne kažemo da je loš, naprotiv. Mnogi korisnici će pre poverenje pokloniti klasičnom dizajnu, nego nekom ultra-tankom laptopu nove generacije koji naoko ne uliva puno poverenja, a i sam pristup u teoriji omogućava veću komociju po pitanju hardverske platforme, korišćenih komponenti i njihovog unutrašnjeg rasporeda sa cilje maksimalne efikasnosti. Spomenimo da je prisutan i pričvršćivač poklopca, koji je svakako lepo videti na računaru većih gabarita i mase.

      Računar je u potpunosti crne boje, s’tim što je boja visokog sjaja primenjena na poklopcu, kao i malecki “svetlucavi elementi”, koji se presijavaju kako svetlost pada preko njih. Na prednjoj strani se nalazi WiFi prekidač, za čije aktiviranje je potrebna malo veća sila. Pozadi zatičemo LAN konektor, kao i otvore za hlađenje. Levo se nalazi samo DVD pisač (sa nikad većim tasterom za otvaranje, moramo da primetimo), dok su desno smešteni priključak za strujni adapter, VGA izlaz, audio konektor, ExpressCard slot ispod koga je smešten čitač memorijskih kartica, kao i tri USB 2.0 porta. Odmah upućujemo veliku kritiku na raspored USB konektora. Ne samo što su svi na istoj strani, i to tik jedan do drugog, već su i postavljeni uspravno, zarotirani za po 90 stepeni. Zaboravite na korišćenje periferija sa iole gabaritnijim konektorima u ovim slotovima. Na donjem delu notebook-a se nalaze nožice za pričvršćivanje, tu je stavljena i baterija, ali treba spomenuti i priključak za docking station, odnosno postolje koje se opciono može dokupiti i koje povećava upotrebne mogućnosti računara, pre svega kroz dodavanje novih priključaka.

      Unutrašnjost je sličnog dizajna kao i spoljašnjost – nasloni za dlanove su od istog materijala i takođe “svetlucaju”. Primese elegancije se ogledaju u tankoj metalik sivoj liniji ispod naslona za dlanove, odnosno okviru za touchpad zajedno sa tasterima. Touchpad je nešto manjih dimenzija nego što bismo to voleli da vidimo kod notebook računara ovakvih dimenzija. Tastatura ima numerički deo i spada u kategoriju tastatura otpornih na tekućine, što znači da možete biti mirni kada i ako dođe do slučajnog prosipanja neke tečnosti po notebook-u. Iznad tastature je taster za paljenje, zajedno sa trakom na kojoj se nalaze indikatori rada, ali i zanimljiv taster na kome stoji veliko “Support”. Kada kliknete na njega, automatski se pokreće vaš web pretraživač i upućuje vas na matičnu stranicu tehničke podrške. Ekran je oivičen crnim okvirom. Ispod njega se nalazi simbol kompanije Fujitsu, a iznad njega web kamerica rezolucije 1,3 megapiksela sa mikrofonom.

      Rezultati testova

      Fujitsu LifeBook A1130

      PCMark 05

      Score

      5623

      CPU

      5505

      Memory

      4295

      HDD

      4872

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      997/4418

      NuclearMC

      7580

      3Dmark06

      3Dmark score

      906

      CPU score

      1759

      wPrime

      32M (speed test)

      36,377 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      2h 35 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      45,8 MB/s

      Access Time

      18,6 ms

      Burst Rate

      94,8 MB/s

      CPU Usage

      4,0%

      Utisci

      Notebook smo testirali pod Windows Vista Home Premium operativnim sistemom. Na njegovoj Windows Experience skali, koja ide od 1,0 do 5,9, ocene po pojedinim segmentima iznose: 5,1 za CPU, 4,9 za memoriju, 4,1 za grafiku, 3,8 za 3D grafiku, te 5,3 za hard disk. Kako je ukupna ocena jednaka najmanjoj po segmentima, ukupna vrednost iznosi 3,8. Dosta memorije i solidno brz hard disk (u okvirima mobilnih diskova) dosta pomažu lagodnom radu pod Windows operativnim sistemom, i tu se nema puno toga dodati ili oduzeti. Rad je ugodan, sistem je vrlo odzivan i rezultati koje ste videli u tabelama jasno govore o tome da je hardverska platforma više nego sposobna za raznovrsne zadatke. Nažalost, jedino ćete morati da se pomirite sa tim da nema igranja novih naslova u višim rezolucijama, ali kompromisa mora biti negde, zar ne?
      Ekran Lifebook A1130 računara je veoma dobar. Radi se o BrillianView LCD ekranu, koji je međutim veoma solidnih karakteristika, iako se radi o glossy ekranu. Deklarisan odziv je 16 milisekundi, ali nismo uočili bitniju razliku po tom pitanju u odnosu na notebook-ove koji imaju ekrane čiji su odzivi u rangu od oko osam milisekundi. Ravnomernost osvetljenja nije perfektna, ali je veoma dobra jer nema značajnijih probijanja, boje su solidne, kontrast je sasvim dobar za jedan notebook ekran. Kontrast je deklarisan na 400:1, a osvetljenje na 220 cd/m2. Da ne zaboravimo da i na ovom mestu spomenemo da je radna rezolucija 1366 x 768 tačaka, odnosno da je odnos stranica ekrana 16:9, što će naročito pogodovati filmofilima i onima koji vole da gledaju serije.

      Tastatura je veoma dobra, premda je nešto glasnija. Pretpostavljamo da je za ovo zaslužna podloga koja je čini otpornom na tekućine, ali se u svakom slučaju radi o nijansama, a ne nečemu što bismo okarakterisali kao manu računara. Tasteri su tvrdi, tu je i veliko Enter, a već smo spomenuli da postoji i numerički deo, na šta smo se već navikli kod notebook-ova od 15,6 inča, kakav je i LifeBook A1130. Touchpad-u najviše zameramo što je relativno malih dimenzija. Ne podržava multi-touch tehnologiju, na šta međutim ne gledamo kao na preveliku manu.

      Kultura rada je takva da je na očekivanom nivou za notebook koji je prevashodno izrađen od plastike, a koristi procesor velike disipacije za mobilno tržište. Šta pod tim podrazumevamo? U nezahtevnom radu je praktično nečujan, ali čim budete pokrenuli nešto iole zahtevnije, kuler će značajnije pojačati svoj rad. Deklarisani nivo buke u tom slučaju iznosi 40 dBA, i vrlo jasno ćete čuti huk iz računara. Što se zagrevanja tiče, od površina na kojima korisnik dolazi u kontakt sa računarom, on je mlak u centralnom delu. Što se baterije tiče, računar stiže sa šestoćeliijskom Li-Ion baterijom kapaciteta 4000 mAh. Nama je ona izdržala nešto preko dva i po sata sa nezahtevnim korišćenjem, odnosno radom “u leru” i povremenim odlaskom na web sajtove.

      Rezime

      Fujitsu je dobio ono što je ciljao – veoma konkurentan računar po privlačnoj ceni, koji će biti dobar izbor za konzervativnije nastrojene korisnike u mainstream kategoriji. Postoji popriličan broj korisnika koji ne jure za aktuelnim trendovima istanjivanja po svaku cenu, niti žele da se odreknu performansi zarad nešto tanjeg laptopa, te stoga “jure” modele sa “punokrvnim” procesorima. LifeBook A1130 je računar upravo za takvu kategoriju korisnika, univerzalno upotrebljiv i solidan model koji može služiti i kao multimedijalan laptop, i poslovna mašina, i desktop replacement, u zavisnosti od vaših potreba ili želja. Nije bez mana, ali ima i nekoliko prednosti koje ih mogu baciti u drugi plan. Jedno je sigurno – dopada nam se kako je Fujitsu startovao kao “samostalan” brend, makar u ovoj kategoriji računara. Ukoliko nastave stazom kojom su započeli, predviđamo im povratak dobrog dela ugleda koji je Fujitsu Siemens uživao u zlatnom periodu na srpskom tržištu. Naravno, za to je potrebno dosta rada i agresivnog nastupa, ali nikome ništa ne pada sa neba, zar ne? Ne zaboravimo da je osnova svega dobar proizvod…

      Prednosti:

      – Solidna all-round platforma
      – Korektan ekran, dobra tastatura
      – Interesantan dizajn, naročito za računar koji stiže pod Fujitsu brendom i za konzervativnije orijentisane korisnike
      – Mogućnost proširivanja upotrebljivosti (i eliminisanja određenih dole pomenutih mana) kroz lako priključivanje na postolje…

      Nedostaci:

      – …koje se, međutim, mora dokupiti
      – Loš raspored USB portova
      – Dizajn nije za one koji prate moderne trendove istanjivanja
      – Samo 10/100 Ethernet
      – Voleli bismo da vidimo koji port ili video izlaz više već na samom notebook-u, bez dodavanja postolja

      Notebook na test ustupio Fujitsu.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi