Filip Majkić
Fujitsu LifeBook AH550
Japanski a evropski – Fujitsu računari stižu sa pečatom poznatog japanskog proizvođača, ali se i dalje prave u Nemačkoj. Ovaj moto je i dalje vodilja kompanije, a pokazatelj upornosti i velike želje za tržišnim uspehom predstavlja i konstantno menjanje i prilagođavanje potrebama i željama krajnjih korisnika. Pre nekoliko meseci, tačnije u decembru, smo imali priliku da isprobamo mainstream model kompanije Fujitsu, oznake LifeBook A1130. Danas isprobavamo model koji je u suštini osveženje tog modela Arrandale hardverskom platformom, uz nekoliko sitnijih izmena na raznim poljima. AH550 je, baš kao i A1130, notebook tradicionalnog dizajna koji je plod modernog pristupa, naoko dopadljive spoljašnjosti i unutrašnjosti. Stičemo utisak da je LifeBook AH550 proizvod koji ima želju da spoji tradicionalno i moderno u jednom zabavnom okviru. Kao potvrda ovih konstatacija neka služi i forma računara, koji prati aktuelne trendove prelaska na 16:9 ekrane, ali i dizajn, koji ovako “na prvu” čini da nas AH550 pre podseća na neki računar Satellite serije još jednog japanskog proizvođača, nego na mašinu koju smo nekada navikli da gledamo pod Fujitsu Siemens brendom. U svakom slučaju, pravi i pozitivan korak napred, razmišljanje koje vodi u dobrom smeru. Fujitsu ima velike ambicije na svetskom tržištu prenosnih računara, a AH550 je potvrda da se razmišlja u pravom smeru. Sve je sada okrenuto prema krajnjem, običnom korisniku, umesto prema hladnim i neinspirativnim preduzećima. Ispitajmo šta donosi LifeBook AH550, najnoviji mainstream model u ponudi kompanije Fujitsu.
Hardver, specifikacija
Računar se bazira na Intel Arrandale platformi, čiju osnovu čine čipovi kompanije Intel. Srce sistema jeste HM55 čipset. Procesor je Intel Core i3 330M, novi mainstream procesor koji se izrađuje u 32-nanometarskom proizvodnom procesu i koga karakteriše kombinacija štedljivosti i sasvim solidnih performansi. CPU radi na 2,13 GHz, dvojezgaran je i podržava multi-threading. Ima 3 MB L2 keš memorije. Njegova termalna disipacija iznosi 35 W. Za grafiku je zadužen Intel GMA 3150, ili kako ga Intel još prosto naziva Intel HD grafika. U stvari, reč je o grafičkom jezgru ubačenom u sam procesor, koji je tako multi-čip sam po sebi. GPU se izrađuje u 45-nanometarskom proizvodnom procesu. Performanse nisu preterano impresivne, ali su zaista dosta bolje nego kod prethodnih čipova, integrisanih u čipset, kao što ćete moći zaključiti i iz rezultata. Računar koristi 4 GB DDR3 memorije.
Specifikacija:
Fujitsu LifeBook A1130
LCD
15,6″, 1366 x 768
Procesor
Intel Core i3 330M, 2,13 GHz
Čipset
Intel HM55
Grafika
Intel GMA 3150
Sistemska memorija
4 GB DDR2
Hard disk
WD 250 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)
Optički uređaj
DVD RW
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth
Konekcije, portovi
4 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard,FireWire, LAN konektor, 7-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera 1,3 mpx
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium, 64-bit
Dimenzije
372 x 262 x 41 mm
Masa
2,75 kilograma
Cena
670 evra
Garancija
1 godina (moguće dokupljivanje garancije)
BrilliantView LCD ekran ovog notebook-a raspolaže radnom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, te 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije Western Digital. On ima kapacitet od 250 GB, radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj je takođe prisutan i to u vidu DVD pisača. Gigabit Etherne je tu, baš kao i WiFi Draft N standard, te Bluetooth. Računar poseduje četiri USB 2.0 porta, VGA izlaz i HDMI izlaz, eSATA konektor koji nije combo tipa, a tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 7-u-1 čitač memorijskih kartica koji podržava i SD i SDHC formate. Za zvuk je zadužen Realtek ALC269 čip. Računar ima dva stereo zvučnika. Operativni sistem sa kojim smo mi testirali računar je Windows 7 Home Premium, i to u 64-bitnom izdanju.
Pakovanje, dizajn
Naš primerak je došao u Fujitsu paketu, zajedno sa uputstvom, restore DVD-om, te strujnim adapterom. Laptop je izrađen od kvalitetne plastike, i prilično je gabaritan, iako dizajnerski ne ostavlja takav utisak, što je za pohvalu. Najveća debljina ide i do 45 milimetara. Fujitsu Siemens računari nisu išli na istanjivanje po svaku cenu, a očito je da je Fujitsu nastavljač tog trenda, za koga ne kažemo da je loš, naprotiv. Mnogi korisnici će pre poverenje pokloniti klasičnom dizajnu, nego nekom ultra-tankom laptopu nove generacije koji naoko ne uliva puno poverenja, a i sam pristup u teoriji omogućava veću komociju po pitanju hardverske platforme, korišćenih komponenti i njihovog unutrašnjeg rasporeda sa cilje maksimalne efikasnosti. Spomenimo da je prisutan i pričvršćivač poklopca, koji je svakako lepo videti na računaru većih gabarita i mase.
Računar je u potpunosti crne boje, s’tim što je boja visokog sjaja primenjena na poklopcu, pa se u njemu bukvalno možete ogledati. Da li se ovakav efekat smatra poželjnim ili nepoželjnim, ostavljamo vama da procenite. Prisutni su i sitni svetlucavi elemnti koji prelamaju svetlost i odaju utisak diskretnog blistanja površine. Na prednjoj strani nema nikakvih konektora. Pozadi se nalaze VGA i HDMI izlazi, FireWire, te LAN konektor. Tu su još i otvori za hlađenje, ali i tri USB porta. Naša zamerka odmah ide na račun toga što su portovi zarotirani za 90 stepeni i vrlo zbijeni jedan uz drugi, te će barem dva biti blokirana jednim masivnijim konektorom ili uređajem iole debljim od debljine samog priključka. Na levoj strani zatičemo ExpressCard slot, kao i optički drajv. Desno se nalaze prekidač za WiFi, čitač memorijskih kartica, audio konektori, priključak za strujni adapter, kao i još jedan USB konektor, te eSATA konektor. Na donjem delu notebook-a se nalaze nožice za pričvršćivanje, tu se nalazi i baterija.
Unutrašnjost je sličnog dizajna kao i spoljašnjost – nasloni za dlanove su od istog materijala i takođe “svetlucaju”. Primese elegancije se ogledaju u metalik sivoj traci iznad naslona za dlanove, na kojoj se nalaze tasteri za paljenje i support taster, specijalan taster koji omogućava korisnicima da direktno pokrenu prilično bogatu Help sekciju, odnosno pristupe online sadržajima, preporukama, savetima i podršci. Tačped je oivičen metalik sivom trakom, a ona prekriva i njegove tastere. Nešto je manjih dimenzija nego što bismo to voleli da vidimo kod notebook računara ovakvih dimenzija. Tastatura ima numerički deo i spada u kategoriju tastatura otpornih na tekućine, što znači da možete biti mirni kada i ako dođe do slučajnog prosipanja neke tečnosti po notebook-u. Ekran je oivičen crnim okvirom. Ispod njega se nalazi simbol kompanije Fujitsu, a iznad njega web kamera rezolucije 1,3 megapiksela sa mikrofonom.
Rezultati testova
Fujitsu LifeBook A1130
PCMark Vantage
Score
4475
Memory
2459
Gaming
2818
Productivity
3934
HDD
2810
Cinebench 10
OpenGL/CPU rendering
1808/5489
NuclearMC
8272
3Dmark06
3Dmark score
1736
CPU score
2184
wPrime
32M (speed test)
22,821 sec
Autonomija
Trajanje baterije
2h 45 min
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
55,5 MB/s
Access Time
17,5 ms
CPU Usage
4,3%
Utisci
Notebook smo testirali pod Windows 7 Home Premium operativnim sistemom. Na njegovoj Windows Experience skali, koja ide od 1,0 do 7,9, ocene po pojedinim segmentima iznose: 6,2 za CPU, 5,9 za memoriju, 4,6 za grafiku, 5,2 za 3D grafiku, te 5,6 za hard disk. Kako je ukupna ocena jednaka najmanjoj po segmentima, ukupna vrednost iznosi 4,6. Puno memorije i solidno brz hard disk (u okvirima mobilnih diskova) dosta pomažu lagodnom radu pod Windows operativnim sistemom, i tu se nema puno toga dodati ili oduzeti. Rad je ugodan, sistem je vrlo odzivan i rezultati koje ste videli u tabelama jasno govore o tome da je hardverska platforma više nego sposobna za raznovrsne zadatke. Nažalost, jedino ćete morati da se pomirite sa tim da nema igranja novih naslova u višim rezolucijama, ali kompromisa očito mora biti. Kad je već tako, eto i egzaktne informacije gde je kompromis u stvari načinjen. Što se performansi tiče, testovi pokazuju primetan napredak u odnosu na prethodnika, model A1130. To se i očekivalo, imajući u vidu da nova platforma donosi sa sobom i raskošnije hardverske potencijale.
Ekranom AH550 računara smo relativno zadovoljni. I dalje se radi o BrilliantView LCD ekranu, koji je solidnih karakteristika. Međutim, nama deluje da je ovaj ekran još više glossy nego kod LifeBook A1130 modela (nažalost, nemamo oba računara ispred sebe kako bismo ih direktno uporedili, te se radi o vrlo subjektivnom utisku). Nema značajnijih probijanja pozadinskog osvetljenja, a boje su vrlo ravnomerne. Ipak, uglovi gledanja su ne baš najbolji, naročito vertikalni, i vrlo brzo dolazi do zatamnjivanja određenog dela ekrana ako se mrdamo levo-desno i za svega nekoliko centimetara. Ne zaboravimo da i na ovom mestu spomenemo da je radna rezolucija 1366 x 768 tačaka, odnosno da je odnos stranica ekrana 16:9, što će naročito pogodovati filmofilima i onima koji vole da gledaju serije. Zvučnicima nismo baš zadovoljni, zvuk koji izlazi iz njih je nekako “tup”, čak i za nevelike notebook standarde, na kojima zvučnici gotovo nikada ne zadovoljavaju previše.
Tastatura je veoma dobra. Prethodniku smo zamerali da ima nešto glasniju tastaturu, dok je ovde taj problemčić potpuno otklonjen. Tasteri su tvrdi, tu je i veliko Enter, a već smo spomenuli da postoji i numerički deo, na šta smo se već navikli kod notebook-ova od 15,6 inča, kakav je i LifeBook A1130. Da ponovimo još jednom da je tastatura otporna na prolivanja tekućina, što nije čest slučaj u notebook industriji, ali na šta nas je Fujitsu već neko vreme navikavao. Touchpad-u najviše zameramo što je relativno malih dimenzija. Ne podržava multi-touch tehnologiju, na šta međutim ne gledamo kao na preveliku manu.
Kultura rada je takva da je na očekivanom nivou za notebook koji je prevashodno izrađen od plastike, a koristi procesor osrednje disipacije za mobilno tržište. Šta pod tim podrazumevamo? U nezahtevnom radu je praktično nečujan, ali čim budete pokrenuli nešto iole zahtevnije, kuler će značajnije pojačati svoj rad. Deklarisani nivo buke u tom slučaju iznosi 40 dBA, i vrlo jasno ćete čuti huk iz računara. Drugim rečima, u ovom aspektu se LifeBook AH550 ponaša identično A1130 modelu. Što se zagrevanja tiče, od površina na kojima korisnik dolazi u kontakt sa računarom, on je mlak u centralnom delu. Računar stiže sa šestoćeliijskom Li-Ion baterijom kapaciteta 4000 mAh, slično kao i kod prethodnika. Autonomija je unapređena, pa tako umesto 2h 35min sada računar možete koristiti 10-15 minuta duže. Naravno, ova stavka zavisi i od načina na koji planirate da koristite računar dok radi na bateriju, opterećivanja istog u tom režimu, (ne)zatamnjivanja ekrana i tako dalje.
Rezime
Postoji mnogo unapređenja u odnosu na LifeBook A1130, čiji je LifeBook AH550 direktan naslednik. Dobili smo računar veće hardverske snage, više portova, raznovrsnije portova (dodatak HDMI, FireWire i eSATA), laptop se sada bez ikakve dileme isporučuje sa Windows 7, umesto sa Windows Vista operativnim sistemom, nešto je manje mase (nikad ne treba zapostaviti ovu stavku), baterija traje nešto duže, grafika daje skoro duplo bolje rezultate (to nije puno imajući u vidu da je osnova za poređenje najslabija moguća dostupna grafika, ali je opet unapređenje). Fujitsu je uspeo da unapredi ionako veoma konkurentan računar po privlačnoj ceni, koji će biti dobar izbor za konzervativnije nastrojene korisnike u mainstream kategoriji. Postoji popriličan broj korisnika koji ne jure za aktuelnim trendovima istanjivanja po svaku cenu, niti žele da se odreknu performansi zarad nešto tanjeg laptopa, te stoga “jure” modele sa “punokrvnim” procesorima. Praktično, možemo zaključiti isto što i u prikazu A1130 modela – LifeBook AH550 je računar upravo za mainstream kategoriju korisnika, univerzalno upotrebljiv i solidan model koji može služiti i kao multimedijalan laptop, i poslovna mašina, i desktop replacement, u zavisnosti od vaših potreba ili želja. Nije bez mana, ali ima i nekoliko prednosti koje ih mogu baciti u drugi plan. Ne zaboravimo da je osnova svega dobar proizvod, a Fujitsu definitivno ima šta da ponudi korisnicima. LifeBook AH550 to vrlo jasno pokazuje.
Prednosti:
– Solidna all-round platforma
– Vrlo dobar odnos cene i mogućnosti
– Korektan ekran, dobra tastatura
– Interesantan dizajn, naročito za računar koji stiže pod Fujitsu brendom i za konzervativnije orijentisane korisnike
– Utisak mainstream modela visoke elegancije, što nikako ne treba zanemarivati kada gledamo iz ugla korisnika
Nedostaci:
– Loš raspored USB portova
– Dizajn nije za one koji prate moderne trendove istanjivanja
– Zvučnici bi mogli biti bolji
Notebook na test ustupio Fujitsu.