Filip Majkić Fujitsu nastavlja utabanim stazama profilisanja kao odlične opcije za poslovne korisnike. Iako se pojavilo i dosta drugačijih modela u poslednje vreme, koji ciljaju “obične” korisnike, P serija namenjena profesionalcima i biznis korisnicima ne menja svoju filozofiju. Namenjena je poslovnim korisnicima koji su često u pokretu, a to se posebno odnosi na model sa našeg testa, 12-inčni laptop koji dolazi u pomalo zaboravljenom formatu sa16:10 odnosom stranica i ekranom rezolucije 1280 x 800 piksela. Računar je namenjen onima koji često putuju po terenu, kojima su potrebne visoke performanse. Viđamo u poslednje vreme dosta mobilnih računara 12-inčnog formata sa slabijim hardverskim platformama, štedljivim čipovima, ili takvom kombinacijom koja cilja da nadoknadi procesorsko vreme grafikom. No, to se tako može u domenu multimedije, ali za poslovne zadatke, ipak prednost imaju neke druge hardverske kombinacije.
Tako dolazimo do LifeBook P701 modela, je deo Professional serije i ima ambiciju da bude vaša ultra-mobilna kancelarija. Sa svojim nevelikim dimenzijama (283 x 215 x 26 mm) i masom (1,56 kilograma) on to zaista i jeste. Bez ULV čipova, bez diskretne grafike, sa “punokrvnim” Core i3 procesorom, kao i još nekim mogućnostima o čemu će kasnije biti više reči, LifeBook serija nudi vrlo zanimljivu opciju poslovnim korisnicima. Međutim, koje sve karakteristike donosi ovaj računar? Ukoliko tražite najisplativiji odnos cene i performansi za svoje kućne potrebe, P701 svakako nije pravi izbor za vas. Ukoliko, međutim, tražite poslovnu mašinu, idealnu za vaše preduzeće, terenske radnike ili čak same šefove, situacija postaje drastično drugačija.
Dizajn, konektori Laptop se ne može pohvaliti naročitom dodatnom opremom, budući da uz njega dolaze samo strujni ispravljač sa kablovima, te uputstvo za upotrebu. Za biznis korisnike bi možda bilo poželjno da se u pakovanju nalazi i neka torbica ili nešto slično, ali šta da se radi. Laptop je tipično “hladan i poslovan”, sa dizajnom koji je čist i pregledan, ali koji sigurno neće pobrati nagrade i priznanja. Crna boja sa prepoznatljivim “infinitnim” logotipom kompanije Fujitsu spolja, srebrnasti detalji unutra. Dodali bismo da nam se dopada mat boja, odnosno pozdravljamo što se ovde ne radi o glossy rešenju. Boja visokog sjaja i nije nešto što je namenjeno poslovnim korisnicima.
Kada se otvori poklopac, videćete unutrašnjost sa crnom tastaturom, brojnim dodatnim tasterima i indikatorima smeštenim iznad tastature (gde se nalaze i zvučnici), kao i sivim naslonima za dlanove. Iako se radi o 12-inčnom računaru, gde je prostor po prirodi stvari skučen, nešto veće dimenzije i raspored (16:10) je omogućio i nešto više prostora za tastere. Stoga je tastatura veoma dobra kada su dimenzije u pitanju, i stiže i da smesti veliko Enter, i naša slova. Sa druge strane, tačped je “propatio” u takvoj kombinaciji, pošto su njegove dimenzije prilično male. Da izbegnemo zabunu, tačped je odličan, sa teksturisanim površinama, ali su prosto njegove dimenzije male. Postoji i skrol tačped-skrol desno od tačpeda, za one koji bi voleli da se na taj način kreću kroz dokumenta. Između tastera tačpeda je smešten skener otisaka prstiju.
Kada govorimo o rasporedu konektora, tastera i indikatora, on je logičan i očekivan. Sve je smešteno sa leve i desne strane računara, zahvaljujući tome što nema optičkog uređaja koji bi pravio problem sa prostorom, kao uostalom i na većini “dvanaestica”. Sa prednje strane se nalaze indikatori rada i stanja baterije, kao i prekidač za Wireless, dok se zadnje strane ne zatičemo ništa, jer je tamo samo baterija. Levo su konektor za struju, LAN priključak, otvori za hlađenje, Kensington lock, jedan USB 2.0 port, smart card reader i 3-u-1 čitač kartica. Sa desne strane su još dva USB porta, VGA i DisplayPort izlazi, ExpressCard slot i audio izlazi. Zašto za biznis Zbog čega je Fujitsu LifeBook P701 biznis računar, odnosno šta ga to čini namenjenim upravo toj publici. Ovde bismo se ukratko osvrnuli na osnovne karakteristike koje ga čine takvim. Pre svega, bezbednost podataka, na više nivoa. Šok senzor se stara o gašenju diska usled udaraca, kako bi se sprečio gubitak podataka, a tu su brojne bezbednosne tehnologije koje se staraju o računaru i onome što je u njemu. Izdvajaju se podrške za Intel AntiTheft i Computrace tehnologije, koje podižu bezbednost računara, što je posebno bitno u slučajevima kada se na njima nalaze osetljivi kompanijski podaci, od čijeg je gubljenja ili krađe šteta nemerljiva.
Tu su takođe i TPM modul, OmniPass bezbednosni softver, Windows 7 OS u Professional izdanju, te SmartCard slot, ExpressCard slot (34mm) za one kojima je takva stvar neophodna jer imaju posebne, specifične uređaje u svojim preduzećima. Tačno je, za većinu korisnika ovakva stvar nije neophodna, ali radno okruženje unutar firmi ima sopstvene zakonitosti i potrebe. Tastatura otporna na prosipanje tekućina takođe je isto tako pogodna stavka, naročito u kancelarijskim uslovima. Tu je i biometrijski senzor, smešten između tastera tačpeda.
Takođe, pomenuli bismo i da je računar vrlo pogodan za servisiranje, jer je sa donje strane sve zašrafljeno, i može se lako pristupiti unutrašnjosti, odnosno svakoj pojedinačnoj komponenti. Koliko god za krajnjeg korisnika bilo dopadljivo kada je „sve zaliveno“, za potrebe firme i servisiranje računara ovakva stvar je dobitna kombinacija. Tu je i nekoliko „diskretnih ukazivača na ozbiljnost“, od mat ekrana i površina laptopa, pa sve do odsustva HDMI porta, umesto koga je prisutan DisplayPort…
Fujitsu je odabrao Intel platformu nove generacije za “pogon” mašine. LifeBook P701 se bazira na Intel HM65 čipsetu sa Intel Core i3 2310M procesorom, koji radi na 2,1 GHz. Iako možda ne deluje naročito impresivno na papiru, sve poprima drugu dimenziju ako shvatite da se dobija veoma solidna snaga u vrlo malom pakovanju od 12 inča. CPU ima 3 MB keš memorije, dvojezgaran je, podržava Hyperthreading. Ne podržava Turbo funkciju, koja bi, ruku na srce, možda bila i suviša imajući u vidu malo pakovanje kompletnog računara.
Za grafiku je zaduženo u procesor integrisan Intel HD 3000 jezgro, koje radi na dinamičkoj frekvenciji, krećući se od 650 MHz do 1100 MHz prema potrebi. Karakteristike čipa jesu bazične, ali su sasvim dovoljne za poslovni računar. Zanimljivo je da su za video izlaze ponuđeni, kao što smo spomenuli na prethodnoj strani, VGA i DisplayPort, te da odsustvo HDMI konektora, iako je on u teoriji podržan, ukazuje da Fujitsu i na taj način sugeriše da ovo u principu nije uređaj za zabavu. P701 u ovoj konfiguraciji dolazi sa 4 GB DDR3-1333 memorije.
Fujitsu LifeBook P701
LCD
12.1″, 1280 x 800, mat
Procesor
Intel Core i3 2310M, 2,1 GHz
Čipset
Intel HM65
Grafika
Intel HD 3000 Graphics (integrisana u CPU)
RAM
4 GB DDR3 1333 MHz
Hard disk
320 GB, 2.5-inčni, 5400 RPM, SATA interfejs
Optički uređaj
Nema
Konekcije
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Dodatno
3xUSB 2.0, VGA, DisplayPort, Smart Card reader, ExpressCard slot, 3-u-1 čitač memorijskih kartica, web kamera 1,3 mpx, audio konektori
Operativni sistem
Windows 7 Professional 64-bit
Masa
1,56 kg
Dimenzije
283 x 215 x 26 mm
Cena
813 evra + PDV
Garancija
24 meseca
Laptop raspolaže, već smo rekli, pomalo neuobičajenim (za današnje standarde) ekranom od 12,1 inča sa 16:10 odnosom stranica i 1280 x 800 rezolucijom. O kvalitetu ćemo nešto kasnije, ali za sada spomenimo da se radi o mat ekranu, bez ikakvog odsjaja, što je još jedna odrednica koja upućuje ka biznis grupi kao ciljnoj. Hard disk stiže iz kompanije WD, ima kapacitet od 320 GB, 8 MB bafera, u 2,5-inčnom je formatu i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Njegove performanse, kao što ćete videti na narednoj strani, su sasvim korektne, a spomenuli smo i šok senzor koji ga karakteriše. Optičkog uređaja – nema. Dimenzije računara ga prosto ne dozvoljavaju.
Tri USB porta su USB 2.0 tipa, dakle ništa od plavičastih USB 3.0 portova. Međutim, korisnike će obradovati da je podržano punjenje USB uređaja putem ovih portova čak i kada je laptop ugašen. 3-u-1 čitač kartica podržava SD / MS / MS Pro varijante, a ExpressCard slot je tu za “specijalne” uređaje, baš kao i SmartCard reader. Gigabit Ethernet i WiFu N su tu, kao i Bluetooth. Uz web kameru od 1,3 megapiksela, tu su još i audio konektori. Za zvuk se stara Realtec ALC269 čip, a zvučnici su pozicionirani iznad tastature. Uz računar se, sasvim očekivano, isporučuje Windows 7 Professional u 64-bitnom izdanju.
Fujitsu LifeBook P701
Battery Eater – Classic test
2:56
Battery Eater – Reader test
6:32
PC Mark 7
1946
Cinebench 11.5 Rendering
2.03 pts
Resident Evil 5 (High, 1280 x 800, no AA, no AF)
23,9 fps
Unigine (High, 1280 x 800, no AA, no AF)
10,4 fps 262 poena
Nuclear MC
8254
wPrime 32M (sec)
25,849
HD Tune Transfer (MB/s)
70,6
Utisci Iz rezultata se može videti da se radi o sasvim korektnoj hardverskoj platformi, sa naročitim naglaskom na procesorsku snagu. Brz CPU doprinosi da se mašina lako bori sa poslovnim aplikacijama. U Windowsu se mašina ponaša sasvim u skladu sa očekivanjima. Funkcioniše dobro i sa HD videom, a Office i slične aplikacije se savladavaju bez ikakvih problema. Uz računar se isporučuje i Microsoft Office 2010 Starter, a tu je i 60-dnevni trial Norton Internet Security aplikacije, koja uključuje i firewall. Još jedna stavka koju treba spomenuti je podrška za DeskUpdate Driver management, koji omogućava automatsku instalaciju softvera, tj. drajvera i utility programa, te BIOS apdejtova, što je veoma važno u poslovnim okruženjima i velikim firmama, gde se često barata sa više računara odjednom.
Ekran je…solidan, ali ne mnogo više od toga. Iako je ovo mat ekran (što toplo pozdravljamo) sa LED pozadinskim osvetljenjem, prikaz nije najbolji usled ne preteranog kontrasta (300:1) i vrlo male osvetljenosti (200 cd/m2) i nevelikih uglova gledanja. Stoga ga ne ubrajamo u prednosti notebooka, kao što to često činimo čim vidimo mat ekran. Ne trebate ovo da shvatite kao sugestiju da je prikaz loš, jer on to nije, i bolji je od velikog broja notebookova sa ekranima sa sjajnim premazom, ali je moglo biti još bolje.
O tastaturi i tačpedu smo sve rekli. Smatramo da su dobri i da su prednost ovog laptopa, imamo li u vidu širu sliku o uređaju. Tastatura je sasvim solidna i otporna na prosipanje tekućina, a tasteri su toliko veliki i komotni koliko dozvoljava 12-inčna forma. Takođe, tačped je mali, ali je uživanje koristiti ga. Dakle, određeni kompromisi jesu načinjeni, ali ne nauštrb kvaliteta, i ti kompromisi su u suštini neizbežni.
Nismo uočili nikakvih problema sa zagrevanjem. Takođe, nema ni bilo kakvih problema sa bukom ili ispuštanjem čudnih/piskavih zvukova. Ništa manje nismo ni očekivali od Made in Germany laptopova, iskreno. Najzad, tu je baterija, koja je istovremeno jedna od najboljih stvari vezanih za ovaj laptop. Naime, ova 6200 mAh omogućava autonomiju od preko 6 sati, što je svakako odlična vest za svaki biznis i automatski laptop svrstava u rang veoma poželjnih. Pride, postoji i dodatni prostor za uštedu, jer smo mi rezultat ostvarili sa ekranom na 70% osvetljenja, i uključenim WiFi-jem i svim ostalim potpuno funkcionalnim. Zaključak Kao i kod svih poslovnih laptopova, LifeBook P701 je nezahvalno proceniti univerzalnom ocenom. U nekim aspektima rada je fantastičan, za neke druge stvari nije logičan izbor. All-round poslovni uređaj nije isto što i all-round uređaj. Naročito to važi za P701, koji svakako u hardverskom smislu nije najbolje što se može dobiti za te pare gledano iz ugla običnog korisnika, ali je uređaj kome su prave prednosti zapravo smeštene ispod haube i ne mogu se izmeriti, niti uniformisati tako da budu poređene sa nekom drugom klasom uređaja. U poslovnom svetu, te stvari su nezamenljive i često ono što vidimo kao manu mejnstrim napravi zapravo predstavlja prednost.
Sve u svemu, postoje stvari koje nam se dopadaju kod LifeBook P701 laptopa. Čak nam je i sama forma zanimljiva, jer se naprava ne drži novih postulata po svaku cenu. Ima dobru tastaturu i tačped, a iako neće nikoga oduševiti dizajnom, ima tu nečega u čistom, klasičnom i mat dizajnu što nam se dopada i što nas privlači više nego kod raznoraznih šljaštećih i sjajnih laptopova. Fujitsu LifeBook P701 odiše ozbiljnošću, i to je ono što je veoma bitno za poslovne korisnike. Najzad, on zaista predstavlja mobilni ofis u pravom smislu te reči i kao takav ima poseban status, pošto se radi o jednoj od najsnažnijih 12-inčnih mašina. Zajedno sa dobrom baterijom, jasno je da Fujitsu može biti ponosan na svoj LifeBook P701.
Ocena: 85%
Prednosti: – Miks osobina odlično pogođen za poslovni računar – Snažna dvanaestica – Odlična autonomija – Mat ekran – Čist i pregledan dizajn… Nedostaci: – …koji, međutim, neće svakome odgovarati – Bilo bi lepo da je i 3G/UMTS podrška prisutna na konkretnom modelu – (Uslovno) Ekran je mogao biti bolji – (Uslovno) Nije za mejnstrim kupca, već ima jasnu ciljnu grupu Uređaj na test ustupio DirectLink.
#263;e pobrati nagrade i priznanja. Crna boja sa prepoznatljivim