Fujitsu LifeBook T5010

Fujitsu LifeBook T5010

Pod geslom „12 godina iskustva, 19 generacija unapređenja“, Fujitsu je dočekao novu iteraciju razvoja convertible računara, spreman da je obogati poslednjim „krikom mode“, odnosno čipovima i tehnologijama novije generacije i ponudi tržištu. Ipak, treba imati u vidu da se radi o specifičnim računarima za posebnu klasu korisnika. Imali smo priliku da isprobamo proizvod koji nije za svakoga, ali bez kakvog ciljna grupa praktič

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Fujitsu LifeBook T5010

      Pod geslom „12 godina iskustva, 19 generacija unapređenja“, Fujitsu je dočekao novu iteraciju razvoja convertible računara, spreman da je obogati poslednjim „krikom mode“, odnosno čipovima i tehnologijama novije generacije i ponudi tržištu. Ipak, treba imati u vidu da se radi o specifičnim računarima za posebnu klasu korisnika. Uglavnom je namenjen poslovnim korisnicima, šefovima i rukovodiocima, ali i ostalima koji vode evidencije ili im je zbog prirode posla potrebna kombinacija snažnog i pouzdanog  računara koji se može nositi u ruci i kojim se može rukovati pomoću kontrole dodirom, odnosno pomoću olovke. LifeBook T5010 je poslovna mašina od glave do pete i to pokazuje na svakom koraku – ozbiljnošću dizajna, paketom koji se isporučuje uz njega, izborom softvera… No, glavna stvar jeste u načinu korišćenja samog računara. Ako želite, možete ga koristiti kao i bilo koji drugi notebook, ali ga isto tako možete pretvoriti u tablet, na kome ćete informacije unositi pomoću olovke.

       

      Pogledajmo samo deo pakovanja. Za početak, tu je Docking station, koji proširuje opseg mogućnosti ovog računara. On donosi dodatne USB portove i praktično sve vrste video izlaza. No, ono najlepše je svakako Modular Drive Bay. U praksi, zahvaljujući modularnosti istog, možete koristiti optički drajv, ili ga pak zameniti dodatnim hard diskom, ili dodati pomoćnu bateriju, koja je inače deo paketa koji smo dobili! I nakon svega toga, možete se jednostavno opredeliti da u slot ne ubacite – ništa, već samo da ga pokrijete plastičnom pregradom koja se isporučuje, štedeći tako na masi i dobijajući na portabilnosti. Zgodno, zar ne? Pogledajmo na kakav se hardver oslanja T5010.

      Hardver, specifikacija

      Mašina je relativno konzervativna, hardverski gledano, što opet nimalo ne iznenađuje. Računar se bazira na Intel Centrino vPro platformi, čiju osnovu čine čipovi kompanije Intel. Sufiks vPro označava da se radi o sertifikovanoj platformi namenjenoj biznis korisnicima, sa dodatnim mogućnostima kao što su administriranje sa daljine, naprednom zaštitom protiv krađe i implementacija Trusted Platform modula. CompuTrace BIOS će omogućiti praćenje računara i vraćanje istog pravim vlasnicima. Srce sistema jeste GM45 čipset sa integrisanom grafikom. Procesor je Core 2 Duo P8800. Radi se o 45-nanometarskom dvojezgarnom procesoru, koji radi na 2,66 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije i radi na 1066 MHz FSB-u. Sveukupno, sasvim snažna mašina za nešto što se nosi u ruci. Za grafiku je zadužen Intel 4500M HD čip, integrisan u northbridge, koji pozajmljuje deo sistemske memorije – preciznije, ima 64 MB sopstvene memorije, a ostatak “pozajmljuje” od sistemske memorije. Maksimalno će “pozajmiti” 1295 MB memorije računara. Kada spominjemo memoriju, navedimo da je ona DDR3 tipa, te da je u ovom notebook-u ima ukupno 4 GB. Raspoređena je u dva SO-DIMM slota.

      Specifikacija:

       

      Fujitsu LifeBook T5010

      LCD

      13,3″, 1280 x 800, touchscreen, multitouch

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8800, 2,66 GHz, 3 MB L2, 1066 MHz FSB

      Čipset

      Intel GM45+ICH9-M

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      Hitachi 160 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA, šok senzor)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth, 3G/UMTS

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Dodatno

      Dock sa 4 USB 2.0 porta, LAN portom, DVI, VGA i HDMI izlazima

      Operativni sistem

      Windows Vista Business (stiže sa kuponom za apgrejd na Windows 7)

      Dimenzije

      319 x 244 x 36,5 mm

      Masa

      2 kilograma

      Cena

      1730 evra

      Garancija

      2 godine (opciono moguće produžiti garanciju)

      Ekran računara je osetljiv na dodir. Olovkica kojom se unose komande je (naravno) deo pakovanja, a sve se odvija vrlo intuitivno, tako da će se i oni koji nisu imali iskustva sa ovakvim vidom unosa podataka vrlo brzo snaći. Sam ekran ima 16:10 odnos stranica, odnosno radnu rezoluciju od 1280 x 800 piksela. Računar koristi hard disk kompanije Hitachi. On ima kapacitet od 160 GB, radi na 7200 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Takođe, ima ugrađen šok senzor, što je sasvim razumljiv potez, imajući u vidu da će se računar često koristiti u rukama i u situacijama gde lako može da ispadne iz ruku.

      Optički uređaj je takođe prisutan i to u vidu DVD pisača, a već smo spomenuli da u modularnom delu možete umesto DVD pisača staviti dodatnu bateriju (isporučuje se u paketu), još jedan hard disk (ne isporučuje se u paketu), ili jednostavno izvaditi sve i smanjiti masu računara. Gigabit Ethernet je obavezna stavka na biznis računaru, baš kao i WiFi Draft N. Zatičemo i 3G/UMTS, što može biti od ogromne koristi za terenske radnike i one koji zbog prirode svog posla moraju puno da putuju. Računar poseduje tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, a tu je i web kamera, kao i 5-u-1 čitač memorijskih kartica. Za zvuk je zadužen Realtek ALC269 čip. Računar ima dva stereo zvučnika. Operativni sistem sa kojim smo mi testirali računar je Windows Vista Business, sa kojim inicijalno dolazi, ali sa njim se isporučuje i kupon za besplatni apgrejd na Windows 7 za one koji to žele da iskoriste, a što je preporučljivo iz sasvim razumljivih razloga, a pre svega zbog elegantne podrške za multitač koju na taj način dobijate.

      Pakovanje, dizajn

      Naš primerak je došao u punom “profi” paketu, zajedno sa torbom koja služi za prenos računara, dodatnom baterijom, olovkom za unos komandi, krpicom za brisanje, diskom za restore operativnog sistema, strujnim adapterom sa kablovima, uputstvom za korisnika…Naprava je nešto masivnija za klasičnu “trinaesticu”, a gabariti će vam posebno delovati većim ukoliko ste u poslednje vreme provodili vreme sa ultra-tankim varijantama računara, poput vašeg autora. Ipak, drugačije ne može. Kućište računara deluje veoma solidno, kao i kompletna izrada. Ne možemo garantovati od kog je materijala izrađeno, ali nam deluje da se radi o nekoj varijanti lakog magnezijuma ili njegove legure, što je čest izbor proizvođača za convertible računare, tim pre što magnezijum daje viši stepen čvrstine unutrašnjem kavezu.

      Računar je crne boje, sa maleckim “svetlucavim elementima”, koji se blago presijavaju kako svetlost pada preko njih. Na prednjoj strani se nalazi dugme za otključavanje poklopca, a tu su i indikatori rada, koji svetle zelenom i plavom bojom. Na desnoj strani su Kensington lock i Modular Drive Bay, u kome se u principu nalazi DVD pisač, a u koji možete po već više puta pomenutom sistemu ubaciti dodatnu bateriju (koja se nalazi u pakovanju) ili hard disk. Levo su smešteni konektor za strujni adapter, otvor za hlađenje, audio konektori, jedan USB i FireWire port, kao i ExpressCard slot i čitač memorijskih kartica. Pozadi zatičemo veći broj konektora, što je pomalo neuobičajeno za današnje standarde. To su dva USB porta, kao i LAN konektor, te jedan skriveni VGA izlaz (preko koga se nalazi plastični poklopac). Treba imati u vidu da ćete konektore smeštene pozadi “izgubiti” u korist konektora na postolju ukoliko laptop priključite na Docking station. Port za isti se nalazi na donjem delu računara.

      Unutrašnjost je pregledna i jasna, sa sivim naslonima za dlanove i crnom tastaturom. Tastatura otporna na tekućine je urađena u tipičnom Fujitsu stilu – tvrdi dugmići srednjeg hoda, kruta tastatura bez ikakvog savijanja, solidnog osećaja u kucanju. Touchpad je takođe interesantan i veoma solidnog povratnog osećaja. Olovka, kao još jedan input mehanizam, je takođe standardna, izrađena je od plastike i veoma male mase. Daju se četiri rezervna vrška koji služe za input. Ispod ekrana se nalazi nekoliko komandi, koje ćete koristiti u slučaju kada je računar prebačen u tablet režim, odnosno kada ekran nije u klasičnom notebook položaju, već zarotiran i položen preko tastature, tako da ostane jedini način za unos podataka. Iznad ekrana se nalazi web kamera od 1,3 megapiksela.

      Rezultati testova

      Odmah da se razumemo, kod ovakvog računara su rezultati testova u drugom planu u odnosu na kvalitet korišćenja specifičan za convertible PC. Ipak, lepo je znati i šta može ova mašina u hardverskom smislu.

      Fujitsu LifeBook T5010

      PCMark 05

      Score

      5322

      CPU

      5795

      Memory

      4370

      HDD

      5485

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      985/5475

      NuclearMC

      9247

      3Dmark06

      3Dmark score

      962

      CPU score

      1988

      wPrime

      32M (speed test)

      28,078 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      4h 45 min / 7h 05 min (sa pomoćnom baterijom)

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      60,9 MB/s

      Access Time

      17,4 ms

      Burst Rate

      93,7 MB/s

      CPU Usage

      4,9%

      Utisci

      Mobilni računar smo testirali pod Windows Vista Business operativnim sistemom, sa kojim on i dolazi. Na njegovoj Windows Experience skali, koja ide od 1,0 do 5,9, ocene po pojedinim segmentima iznose: 5,5 za CPU, 5,8 za memoriju, 4,1 za grafiku, 3,8 za 3D grafiku, te 5,7 za hard disk. Kako je ukupna ocena jednaka najmanjoj po segmentima, ukupna vrednost iznosi 3,8. Dosta memorije i solidno brz hard disk (u okvirima mobilnih diskova) dosta pomažu lagodnom radu pod Windows operativnim sistemom, i tu se nema puno toga dodati ili oduzeti. Rad je ugodan, sistem je vrlo odzivan i rezultati koje ste videli u tabelama jasno govore o tome da je hardverska platforma više nego sposobna za raznovrsne zadatke. Sve poslovne aplikacije će raditi besprekorno. Moramo spomenuti i Fujitsu LaunchCenter, sa profilima, aptdejtom, dijagnostikom, bekapom, mobilnim softverom, uputstvima, važnim informacijama. Power management opcije su takođe opširne, do te mere da možete disejblovati portove ponaosob. Ima i dosta pomoćnog softvera, kao što su Adobe Acrobat ili Nero Essentials.

      Kada uređaj “preklopite” i prebacite ga u tablet mod, dolaze do izražaja njegove jedinstvene mogućnosti. Unos komandi pomoću prsta ili olovke je nešto što pruža daleko intimniji odnos sa računarom, odnosno iskustvo u korišćenju. Ne kažemo da je bolje ili gore, jednostavno je – drugačije. Neizostavno, dodali bismo, u slučaju da imate potrebe za takvim nečim – poput npr. prepoznavanja rukopisa, pa da se možete potpisivati na dokumenta i slično. Tu je i virtuelna tastatura, koja će olakšati rad. Dual digitizer funkcija koju T5010 podržava omogućava operacije upotrebom dva prsta, kao što su paniranje, zumiranje, skrolovanje i slično.

      Ekran T5010 računara je veoma dobar. Solidnih je karakteristika, mat tipa je (“Berliner Glass”, kako navodi kompanija Fujitsu), jasan i svetao, što nismo očekivali od ekrana osetljivog na dodir. Uglovi gledanja su veoma dobri, a prenos komandi se odvija besprekorno. Radna rezolucija je 1280 x 800 piksela. Tastatura je takođe veoma solidna za kucanje, što smo već pomenuli. Tasteri su tvrdi, tu je i veliko Enter, touchpad je takođe sasvim solidnih performansi. Ne podržava multitač tehnologiju, na šta međutim ne gledamo kao na manu, tim pre što imamo na raspolaganju multitač opciju za ceo ekran, zar ne?

      Kultura rada je na solidnom nivou i računar nije bučan ni kada je pod osetnijim opterećenjem. Jedina stvar koju uočavamo jeste da se uočljivije greje na levoj strani, oko mesta za ventilaciju. Sa jedne strane to je i očekivano, međutim, kako se radi o convertible računaru za koji postoji velika šansa da ćete ga nositi u rukama, to daje jednu novu dimenziju celoj priči, pa je preporuka da pazite kako ga hvatate, da ne biste posle nekoliko sekundi, već zauzevši određeni položaj, shvatili da ipak toplota koja se emituje kroz otvor nije tako mala – samo nemojte ispustiti računar. Podrazumevana baterija računara je šestoćeliijska Li-Ion baterija kapaciteta 5800 mAh. Nama je ona izdržala gotovo pet sati u režimu nezahtevnog korišćenja (to jest, 4h 45 min), dok je autonomija sa pomoćnom baterijom dodatno uvećana na tip preko 7 sati. U svakom slučaju, odličan rezultat, tim pre što je u ovoj kombinaciji koju smo dobili dodatna baterija deo paketa.

      Rezime

      Teško je davati sud o LifeBook T5010 računaru. Sa jedne strane, ukoliko vam je potreban convertible PC, on će savršeno ispuniti svoju funkciju i potrebe preduzeća koje bi, naša je pretpostavka, prevashodno bilo zainteresovano za ovakav računar. Za kućnog korisnika, kakva je većina naših čitalaca, T5010 je jednostavno preskup i tu će biti kraj svakoj priči. Jednostavno, naprava je odlična za poslovne primene kojima je i namenjena, a teško da će neko biti ubeđen da je “proba”, odnosno da će se odlučiti za kupovinu ovakvog računara ne znajući da li će i u kojoj meri koristiti ekran osetljiv na dodir i njegove mogućnosti. Takva tvrdnja posebno važi u trenutku kada su vrlo dobri mobilni računari pali i ispod 400 evra – krajnji korisnik nema previše želje za convertible PC računarima. Međutim, Fujitsu je sa ovom spravicom uradio odličan posao. Lako i intuitivno korišćenje, dobra izrada, odličan ekran, sve je to upravo kako treba. Za korisnike koji znaju da im to treba, i koji su spremni da plate, naravno. Mala je nevolja što, u bukvalnom smislu te reči, nemamo baš sa čime da uporedimo ovaj računar. Ipak, mislimo da smo realno predočili njegove mogućnosti našim čitaocima, odnosno procenili njegovu upotrebljivost u odgovarajućoj klasi.

      Ocena: 90%
      Prednosti:

      – Iskustvo u “igranju” sa ekranom osetljivim na dodir
      – Odličan ekran, dobra tastatura
      – Mogućnost proširivanja upotrebljivosti (i eliminisanja određenih dole pomenutih mana) kroz lako priključivanje na postolje
      – Veoma koristan softver koji se isporučuje uz računar sa brojnim mogućnostima za kontorlu parametara rada
      – Intel vPro platforma, što je od velikog značaja za preduzeća, i ukupno gledano solidna biznis mašina

      Nedostaci:

      – Visoka cena
      – (Uslovno) Konzervativan dizajn neće privući krajnje korisnike, mada je pitanje kolika je to i namera

      Notebook računar na test ustupio Fujitsu.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test