Fujitsu Siemens Esprimo mobile U9210

Fujitsu Siemens Esprimo mobile U9210

Još jedan mobilni računar kompanije Fujitsu Siemens je pred nama. Radi se o još jednom tipičnom biznis modelu, poznatih karakteristika. Pogledajmo šta nam donosi Esprimo mobile U9210, koji na prvi pogled ima mnoštvo zajedničkih osobina sa nedavno predstavljenim X9525 i M9410 notebook računarima.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Fujitsu Siemens Esprimo mobile U9210

      Fujitsu Siemens nastavlja sa nuđenjem proverenih poslovnih rešenja. Veliki broj firmi je poklanjao i dalje poklanja poverenje proizvodima ove kompanije. Stoga ne čudi što je biznis klasa veoma zastupljena na našem tržištu kada se radi o proizvodima sa FSC amblemom. Do nas je stigao računar ultra-mobilne klase, oznake U9210. On je prevashodno namenjen biznis korisnicima koji su često u pokretu, ali je u stanju da zadovolji veliki broj potreba širokog kruga korisnika, zahvaljujući svojim osobinama. Šta ga to čini zanimljivim rešenjem, pored očigledne stavke da se radi o relativno malenoj „dvanaestici“, koju možemo vrlo lako prenositi? Otkrijmo zajedno, pa vi sami procenite koliko bi vam ovakav uređaj odgovarao. Da odmah raščistimo dileme, U9210 u praksi izgleda kao smanjena verzija već isprobanih X9525 i M9410 računara, a hardverska platforma je praktično identična, pa ne bi bilo od zgoreg da vam skrenemo pažnju na prikaz koji se detaljno bavi pomenutim računarima, tim pre što ćemo ih često koristiti kao reference. No, primetimo prvo šta to čini U9210 laptop poslovnim rešenjem. On se bazira na Centrino 2 platformi. Podržava opcioni 3G/UMTS, koji omogućavaju nove vidove komunikacija, dižući kvalitet upotrebljivosti na novi nivo. U paketu se dobija i dock koji drastično proširuje upotrebljivost računara, što posebno važi za dvanaesticu, kod koje su dodatni portovi i mogućnosti daleko značajniji nego na, recimo, ranije probanom petaestoinčnom X9525 modelu.
       

      Postolje ili dock podržava Fujitsu Siemens računare gotovo svih dimenzija, uključujući i model na našem testu. U principu, radi se o gomili plastike načičkane dodatnim portovima. Crne je boje i lako se povezuje sa računarom. Postoji specijalan konektor na koji je potrebno „nataknuti“ notebook. Na poleđini istog se nalazi mali, gumeni prekrivač koji prekriva odgovarajuće ležište. Dovoljno je ukloniti ga i postaviti notebook na postolje. Tada se dobijaju sledeće mogućnosti: 4 USB 2.0 porta, LAN, eSATA, LPT, serijski i PS2 konektori, DVI i VGA izlazi, a tu su i Kensington lock i strujni konektor. Treba imati u vidu da ova stvar povećava funkcionalnost notebooka, ali da je glomazna i teška za prenošenje. U principu, manji modeli računara imaju više koristi od njega. Postavite ga na radni sto u kancelariji ili kući i u suštini problemi sa dodatnim konektorima i podržanim portovima su rešeni.

      Još jedna izuzetno bitna stavka jeste postojanje Modular Bay-a. O čemu se zapravo radi? Modular Bay je ideja o višefunkcionalnom delu računara, pri čemu bi na korisniku ostalo da odluči na koji tačno način će ga iskoristiti. U praksi, umesto optičkog drajva, korisnik može opciono instalirati neki drugi uređaj – ili nijedan. U paketu se dobija optički drajv, ali se korisnici mogu opredeliti da umesto njega u računar stave hard disk radi povećanja kapaciteta, ili pak drugu bateriju, kojom bi se povećala autonomija računara (u kompaniji navode da se autonomija može povećati za 50-ak procenata na ovaj način, pa i više). Ukoliko želite, ne morate ugraditi ništa od pomenutog, čime ćete dobiti nešto lakši računar, što može značiti prilikom nošenja.

      Hardver, specifikacija

      Računar se bazira na Intel platformi, odnosno Intelovim čipovima za mobilno tržište poslednje generacije. Koristi Intel Core 2 Duo P8400 procesor, koji radi na 2,26 GHz. Ovaj Socket P procesor raspolaže sa 3 MB L2 keš memorije i radi na FSB-u od 1066 MHz. Izrađuje se u 45-nanometarskoj proizvodnji i ima malu termalnu disipaciju od svega 25 W. U9210 se bazira na Intel GM45 čipsetom koji se kombinuje sa ICH9-M južnim mostom. U pomenuti je ugrađena Intel GMA 4500M HD grafika. Računar ima (samo) 1 GB DDR3-1066 memorije, koja radi na 7-7-7-20T latencijama u single channel režimu. Mala količina RAM memorije u svakom slučaju i toplo vam preporučujemo da, ako ste u stanju, nikako ne idete ispod 2 GB. Uređaj raspolaže sa dva DIMM slota sa podrškom za do 4 GB DDR3 memorije.

      Specifikacija:

       

      FSC Esprimo mobile U9210

      LCD

      12.1″,1280 x 800, non-glare

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8400 (2,26 GHz)

      Čipset

      Intel PM45+ICH9M-E

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      1 GB DDR3-1066

      Hard disk

      Seagate Momentus 5400.4 ST920817AS (120 GB, 5400 RPM, SATA)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD RW AD-7590S

      LAN

      Intel 82567LF Gigabit Network

      Wireless LAN

      Intel WiFi Link 5300 AGN, Bluetooth 2.1

      Konekcije

      (2+1) x USB 2.0, VGA izlaz, eSATA (combo), ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, FireWire

      Operativni sistem

      Windows Vista Business SP1

      Softver

      Norton Internet Security Trial, Adobe Reader, Microsoft Office Starter Edition trial, NERO trial, FSC LaunchCenter

      Masa

      1,95 kg

      Dimenzije

      300 x 229 x 36.5 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      Sample

      Ekran je jedna od stavki koje najdrastičnije razlikuju mobilne računare. Naime, koristi se non-glare ekran, pa je stoga ovaj računar idealan izbor za one koji ne žele puno refleksije na ekranima svojih notebook računara. Radna rezolucija ekrana kod U9210 modela je 1280 x 800 piksela, što je uobičajena rezolucija u današnje vreme za ekrane ovih dimenzija. Hard disk dolazi iz kompanije Seagate, a reč je o modelu koji se vrti na (za ovo tržište) standardnih 5400 obrtaja u minutu. Kapacitet je slabija strana ovog diska – radi se o 120 GB, ali su performanse sasvim solidne, kao i kultura rada. Podržava šok senzor, koji sprečava gubljenje dragocenih podataka usled nezgode. DVD rezač stiže iz zajedničke kompanije korporacija Sony i NEC – radi se o Optiarc uređaju. Kao što smo pomenuli, on je modularan i po potrebi/želji ga možete izvaditi i umesto njega staviti nešto drugo. Mrežne čipove potpisuje Intel, kako Gigabit Ethernet, tako i WiFi koji podržava i poslednji Draft N standard. Bluetooth 2.1 je takođe podržan na oba modela. Tu je i combo port na koji se po potrebi može priključiti ili eSATA ili USB 2.0 uređaj. Moramo priznati da nam funkcionalnost ovakvih portova nije baš najjasnija, imajući u vidu da su brzinski uglavnom ograničeni na brzinu USB 2.0 konekcije. 4 u 1 čitač memorijskih kartica takođe srećemo na oba modela, baš kao i Realtek ALC262 audio čip. Uz računar se isporučuje Windows Vista Business SP1 operativni sistem.
       

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Naš sample je stigao u kartonskom pakovanju, a prodajno pakovanje bi trebalo biti nešto drugačije. Ipak, ono najbitnije je unutra. Dobijamo sam notebook, strujni adapter, primarnu bateriju, optički uređaj i postolje. Tu se nalazi i disk sa drajverima. Dock smo već opisali u uvodu teksta – radi se o korisnom dodatku koji proširuje broj podržanih portova i specijalno je namenjen za kancelarijska okruženja. Treba voditi računa da je prilično nezgrapan i da ga verovatno nećete nositi nikuda sa sobom. Računar je solidne izrade. Koristi se kombinacija aluminijuma i plastike, ali sam dizajn je “hladan”, odnosno takav da je jasno da je usmeren prema biznis kategoriji.  Svuda dominira kombinacija tamno sive i crne boje. Na poklopcu se nalazi logo kompanije Fujitsu Siemens.

      Raspored konektora je nešto drugačiji od onog koji smo videli kod ranije dva predstavljena računara, što je i razumljivo imajući u vidu razlike u dimenzijama. Levo su smešteni jedan USB 2.0 port, otvor za hlađenje, ExpressCard slot, napred su audio izlazi i čitač kartica, zajedno sa prekidačem za WiFi konekciju, dok se desno nalazi samo optički uređaj – ili, bolje rečeno, Modular Bay u koji možete smestiti optiku, sekundarnu bateriju ili drugi hard disk, po želji. No, u podrazumevanoj varijanti, on stiže sa optičkim drajvom. Pozadi zatičemo priključak za strujni adapter, još jedan običan USB 2.0 port, kao i jedan combo eSATA/USB 2.0 port, kao i VGA izlaz i LAN konektor. Naglašavamo da portovi pozadi postaju nedostupni kada se računar priključi na postolje (na raspolaganju će vam biti konektori postolja), te da to trebate imati u vidu kada planirate korišćenje.

      Unutrašnjost je takođe veoma slična ranije prikazanim modelima i vidi se da se uređaji baziraju na istovetnom dizajnerskom rešenju. Ona je takođe u kombinaciji crne (tastatura, zvučnici) i tamno sive boje (nasloni za dlanove, touchpad, prostor iznad tastature, funkcijski tasteri). Touchpad je relativno korektnog ponašanja, ali je prilično malih dimenzija. Spill-proof tastatura je vrlo dobrog kvaliteta i na nju nemamo nikakvih zamerki. Ima veliki Enter i desni Shift, korektan raspored, tastere dobre veličine i udobna je za kucanje. Iznad tastature se nalaze statusni LCD ekran koji obaveštava o određenim aspektima rada, taster za paljenje (koji svetli belim pozadinskim osvetljenjem prilikom rada), kao i još pet funkcijskih tastera – za lock računara, pozivanje windows mobility center-a, FSC LaunchCenter aplikacije, Eco taster i WiFi. Ovi tasteri se mogu rekonfigurisati preko FSC softvera. U9210 sa našeg testa nema web kameru, a ona je opcioni dostupna.

      Rezultati testova

      FSC Esprimo mobile U9210

      PCMark 05

      Score

      4812

      CPU

      5371

      Memory

      4811

      Graphics

      2295

      HDD

      4409

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      997/4601

      NuclearMC

      7877

      3Dmark06

      3Dmark score

      884

      CPU score

      1889

      wPrime v 1.63

      32M (speed test)

      33,458 sec

      1024M (stability test)

      1116,842 sec

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      21853/16472

      Multimedia

      147381/68444

      Memory Bandwidth

      5285/5249

      HDDDrive Index

      45 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      48,4 MB/s

      Access Time

      12,7 ms

      Burst Rate

      61,8 MB/s

      CPU Usage

      13,1%

      Utisci

      Kao šo smo već napomenuli, uz računar se isporučuje Windows Vista Business SP1 operativni sistem, iz čijeg se imena jasno vidi kojoj je grupaciji korisnika namenjen. Fujitsu Siemens računare isporučuje sa preinstaliranom LaunchCenter aplikacijom, koja po izgledu veoma podseća na Welcome Center Viste, ali je po funkcionalnosti nešto drugo – omogućava vršenje raznih podešavanja, bekapovanje, apdejtovanje računara, definisanje funkcija određenih tastera, brz pristup uputstvima i vodičima i tome slično. Ništa revolucionarno, ali ne ni beskorisno za manje iskusne korisnike – koga ne želi ovu stvar lako će je izbaciti iz startup-a. Windows Vista Experience Index je 3,7 (ukupan indeks ima vrednost najniže ocene, koja je u konkretnom slučaju ocena za grafičke mogućnosti). Ocene po segmentima su sledeće: za CPU 5,2, memoriju 4,5, hard disk 5,2, dok su za grafiku, odnosno 3D grafiku 3,9 i 3,7. Upotrebljivost računara je na praktično identičnom nivou kao i kod ranije testiranih X9525 i M9410 računara. Radi se o veoma sličnim napravama, kako spolja, tako i iznutra. Rad je udoban u onoj meri u kojoj (ne) osećate potrebu za većom količinom radne memorije, a već smo izneli mišljenje da bi svakako bilo korisno da količinu iste barem duplirate. Opredeljenje koji bi vam od ovih računara najviše odgovarao u suštini zavisi od toga kakav vam odnos dimenzija i prenosivosti treba, odnosno da li vas zadovoljava radna rezolucija koju nude manji modeli. Pomenimo da je hard disk podeljen u dve particije (primarna od 50 GB plus ostatak).

      Kultura rada ovog računara je na visokom nivou. Nema čudne buke niti pregrevanja, premda nakon intenzivnog rada računar na levoj strani postaje mlak na dodir, ali se radi o vrlo malom stepenu zagrevanja – naravno, govorimo o površinama na kojima korisnik ima dodir sa uređajem, pošto je zagrevanje donjeg dela računara, naravno, nešto veće. Zasluge za miran, tih i „hladan“ rad idu i na račun čipova male disipacije, koji se koriste u oba slučaja. Ekran je sasvim solidan, premda su mu vertikalni uglovi slabija strana – usudili bismo se reći, kao i kod 99% drugih notebook računara. Ima prijatne boje i živahno prikazuje video scene sa brzim pokretima, te zadovoljava najveći deo potreba. Tastatura je odlična i veoma prijatna za kucanje. Touchpad nije loš, ali je njegova površina prilično mala, što je šteta. Naravno, ukoliko uvek koristite miša, ta stavka vas neće ni zanimati.

      Šestoćelijska litijum-jonska baterija kapaciteta 5200 mAh (57 Wh) omogućava, u teoriji, 6 sati autonomije na U9210 modelu, ali se to nije baš potvrdilo u praksi. Ipak, notebook i dalje nudi odličnih 4 sata i 50 minuta autonomije. Skoro pet sati nije malo, zar ne? Pored toga, možete da opciono u Modular Bay stavite sekundarnu šestoćelijsku bateriju kapaciteta 3800 mAh (42 Wh), čime bi se teoretska autonomija podigla na 10 sati. Nagađamo da bi to u praksi iznosilo barem 8 sati, što je puno radno vreme! Ipak, nismo bili u prilici da ovo isprobamo u praksi.
       

      Rezime

      Naši utisci ostaju veoma slični onima koje smo imali nakon što smo testirali petnaesticu i četrnaesticu. Donekle izmenjeni utoliko što uvek impresionira kada se računar ovakve forme isporuči sa hardverskom snagom na nivou većih modela. Dvanaestica u ovom slučaju nudi više nego dovoljno snage i predstavlja jedan od hardverski snažnijih modela te forme dostupnih tržištu u ovom trenutku. Svakako se radi o više nego korektnom rešenju tzv. “small-to-medium business” kategorije, odnosno biznis laptopu donje klase. Uz par modifikacija, poput dodavanja više RAM memorije, ili pak eventualne ugradnje hard diska većeg kapaciteta, ovi računari predstavljaju vrlo dobar izbor. Daju određen nivo fleksibilnosti kroz dock koji dodaje nove funkcionalnosti (što posebno važi za manji model), kao i kroz Modular Bay, koji omogućava dodatno optimizovanje računara za vid korišćenja koji je baš po ukusu ili potrebama krajnjih korisnika. Autonomija je na vrlo visokom nivou, te oni koji izlaze na teren ne moraju strahovati da će u kratkom roku ostati bez pristupa funkcijama računara zato što je baterija istekla. Oni mogu pogodovati i onima koji traže notebook sa ekranom bez refleksije, ali i širem krugu korisnika van onih koji ciljano gađaju biznis kategoriju. Solidan mobilni računar malih dimenzija i visokih performansi uvek ima širok krug kupaca. Ukupno gledano, možemo reći da U9210 predstavlja kvalitetan uređaj koji zaslužuje naše tople preporuke. Nije bez sitnijih mana, ali one blede pred sagledavanjem celine, odnosno shvatanjem šta se sve dobija zauzvrat.


       


       

      Performanse

      11

      CPU

      7

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      10

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      15

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      3

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      49

      Prednosti:

      – Solidan ekran
      – Kultura rada
      – Veoma dobre performanse
      – Modularnost
      – Ukupan utisak
      – Autonomija

      Nedostaci:

      – Ne baš najsjajniji kvalitet izrade dock-a
      – Raspored konektora je mogao biti bolji

      Fujitsu Siemens računar na test ustupio FSC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi