Fujitsu-Siemens Lifebook S2110

Fujitsu-Siemens Lifebook S2110

Lifebook S serija kompanije FSC spada u red tzv. notebook računara namenjenih profesionalnim korisnicima. Specifičnim zahtevima koje postavlja ova kategorija korisnika, FSC je pokušao da izađe u susret svojim novim ultra-portabilnim računarom. Da li je u tome i uspeo?

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      U prošlosti smo imali situaciju da su notebook računari uglavnom bili međusobno slični, a zbog visoke cene bili dostupni samo užem krugu korisnika. To je podrazumevalo da je notebook, kao uostalom i stoni računar u prvo vreme, bio prevashodno alatka za rad, a tek kasnije, padom cena komponenti od kojih se isti izrađuju, postao je i zamena za stoni računar. Koliko je notebook, odnosno prenosni računar, adekvatna zamena za stoni računar pitanje je oko koga se lome koplja, ali jedno je sigurno – za poslovne korisnike koji zbog dinamike posla često putuju, desktop mašina jednostavno ne može da zameni nedostatak prenosnog računara. Kategorije profesionalnih korisnika su različite, a proizvođači prenosnih računara su otišli toliko daleko u diferencijaciji proizvodnog portfolija da danas nude čak i prenosne radne stanice koje su predviđene za intenzivan rad u grafičkim aplikacijama, a koje svojom snagom lako zasenjuju prosečne, pa i jače, stone računare.

      Pre par godina vodio sam polemiku sa par svojih kolega oko neke nezvanične liste brendova prenosnih računara u koje imamo najviše poverenja. Pošto ne preferiram PC mašinu, već koristim “alternativnu platformu”, pokušao sam u toj “polemici” da se stavim po strani i da pokušam da budem objektivan, sagledam argumente koje su mi kolege izložile i stvorim u glavi neki poredak kako bih znao zašto određeni ljudi, u ovom slučaju izuzetno dobro informisani korisnici, daju prednost jednom brendu u odnosu na drugi. Kada sam odbacio, po mom mišljenju, iracionalne razloge na površinu su isplivali krajnje pragmatični atributi, ali jedan mi je i danas ostao u sećanju, a odnosio se upravo na FSC. Naime, tom prilikom sam čuo da FSC ima sve šanse da bude spoj nemačke preciznosti i pouzdanosti i japanske tehnološke superiornosti i kvaliteta. Iako takva tvrdnja i ne mora da ima uporište u realnosti, činjenica je da je nakon fuzije, FSC postao veoma respektabilan igrač, pre svega, na evropskom tržištu i da velike vladine institucije u našoj zemlji, ali i u zemljama Evropske Unije daju veliko poverenje nemačko-japanskom koncernu.

      Da i sam FSC poklanja veliku pažnju poslovnim korisnicima može se vrlo dobro videti, ako se ode na njihov sajt gde je ponuda za ovu kategoriju korisnika veoma upadljivo predstavljena, a kategorije računara jasno diferencirane. Tako nema šanse da, ako ste poslovni korisnik, zabunom odete na deo sajta na kome su prezentirani proizvodi za kućne korisnike i obrnuto.

      Do sada smo uglavnom na našim sajtovima predstavljali računare iz Amilo i Amilo Pro serije koji su neretko prodavani u rekordnim količinama na domaćem tržištu. Ako se nešto prodaje “na šlepere” ne znači, naravno, da je to i najbolje, ali znači da na domaćem tržištu FSC obezbeđuje izuzetno dobru podršku, dobar kanal snabdevanja i što da ne – dobar marketing. Ispod crte ostaje da FSC poklanja veliku pažnju srpskom tržištu. Autor teksta nije imao često prilike da se sretne sa Lifebook serijom prenosnika, jer su modeli iz ove serije ipak okrenuti užim grupacijama korisnika. Model koji vam ovom prilikom predstavljamo spada u striktno poslovni model i teško da možemo da se zamislimo u situaciji da ga preporučujemo nekome ko bi ga kupio za bilo koju namenu osim, ako ona nije poslovna. Ipak, ko dosta putuje, želi visok stepen autonomije i pouzdanosti, a samim tim performanse mu nisu presudne, može dobro proći sa Lifebook S2110 prenosnim računarom.

      Za “bizmis” ili biznis

      Dobro, FSC Lifebook S2110 teško da bi mogao da spadne u kategoriju računara namenjenih “bizmismenima”, jer osim što je notebook odavno prestao da bude statusni simbol, kao i mobilni telefon, spolja gledano ovaj model ni u kom slučaju nije upadljiv po pitanju dizajna. Ipak, konzervativne linije i pomalo dosadan dizajn sigurno će biti veoma cenjene u korporativnom okruženju, pa je svakako za biznis korisnike ovo mašina koja se savršeno uklapa uz okruženje u kome se kreću.

      Prvi pogled na testirani računar, jasno sastavlja do znanja da je u pitanju model kod koga je portabilnost bila na vrhu lestvice prioriteta koji su postavljeni pred njegove konstruktore. Pre svega, ugrađen je “mali”, ali sasvim solidan ekran dijagonale 13.3 inča i XGA rezolucije tj. 1024×768 piksela. Dakle, za poslovne korisnike koji rade u Office programima ova rezolucija je sasvim dovoljna, a poslodavac neće imati problem da zatvori finansijsku konstrukciju, jer je kao posledica više kompromisa cena računara povoljnija nego što se to očekuje u ovoj klasi. Sledeća stavka po našem skromnom mišljenju kada su prioriteti evaluacije kvaliteta nekog notebooka u pitanju svakako je platforma na kojoj je isti zasnovan. U ovom slučaju radi se o AMD Turion 64 procesoru sa ATI Radeon XPress 200M (RS480+SB400) čipsetom koji ima u sebi ugrađenu grafiku u rangu Radeon X300 čipa kome je dodatno smanjen broj pixel pipelineova, ali to sve nema previše veze dok god na ekranu prikazujete npr. Excel tabelu, Word dokument ili PDF fajl. Mnogo bitnije je da će brz procesora na 2 GHz sa lakoćom izaći na kraj sa tim zadacima, a svoje poslovne dokumente ćete moći smestiti na sasvim solidnih 100 MB prostora koliko ima na Seagate ST9100824A (čudno da nije, kao često do sada kada je FSC u pitanju, hard disk kompanije Fujitsu, prim. aut.) hard disku koji je ugrađen u računar sa testa. Reč je o uređaju čije se ploče okreću na sada već standardnih 5400 RPM i ima 8 MB keš memorije. U principu, sve ispod toga bi u današnje vreme bili ispod proseka.

      Nažalost, proizvođač se odlučio da u ovoj konfiguraciji ponudi svega 512 MB video memorije, a to iz nekoliko razloga smatramo za veliki nedostatak. Pre svega, 512 MB je definitivno malo za današnje prilike, a ako tome dodamo da se na kućištu nalazi i nalepnica Windows Vista Capable onda je sasvim jasno da ne bi bilo zgoreg imati 1 GB. Ipak, mnogo više pragmatičan razlog za potrebom da u računaru bude ugrađeno duplo više memorije, jeste i to da jedan modul od 512 MB DDR333 memorije ne obezbeđuje tzv. dual channel režim rada sa memorijom što znači da smo izmerili poražavajuće nizak memorijski transfer od 2 GB/s što se oseti kako u radu, tako i po pitanju grafičkih performansi, jer integrisana grafika koristi deo sistemske memorije za svoje potrebe i direktno je zavisna od brzine iste. Još jedna loša strana ovakvog koncepta jeste i to da Windows Vista kao minimalni uslov za pokretanje Aero interfejsa na mašinama sa integrisanom grafikom postavlja potrebu za 1 GB sistemske memorije.

      Ipak, sreća u nesreći jeste da nisu ugrađena dva modula od po 256 MB, pa je vrlo lako (posebno uz aktuelne cene memorije) dodati još jedan modul od 512 MB i tako dobiti upotrebljiviju mašinu uz minimalnu doplatu. Samim tim preporučujemo da, ukoliko se odlučite za ovaj model, isti i naručite sa instaliranih 1 GB memorije, jer kao što smo rekli 512 MB vam ni u kom slučaju neće odgovarati. Kako nije u pitanju Intel Centrino platforma to je proizvođaču dalo slobodu prilikom izbora WiFi i Ethernet adaptera, pa je tako za bežične veze po 802.11g standardu odgovoran Atheros ARS50006X WiFi adapter, a integraciju u poslovno LAN okruženje ostvarićete pri maksimalnoj brzini od 100 MBps koliko obezbeđuje ugrađeni Broadcom mrežni kontroler. DVD uređaj potpisala je japanska Matshita, a reč je o DVD-RAM kompatibilnom drajvu oznake “UJ-841S”.
      Svi ostali bitni priključci su na svom mestu, pa je tako obezbeđena Firewire konekcija, pored obaveznih USB 2.0 portova (tri na poleđini računara) za koju se brine Texas Instruments-ov kontroler. Infracrvena veza sa telefonom ili nekom sličnim uređajem ostvariće se putem integrisanog SMC IrCC adaptera, a Bluetooth je, nažalost, izostao. Pohvalno je da je sa prednje strane računara ugrađen čitač kartica koji je kompatibilan sa MMC, SD, MS i xD standardima. Sve u svemu, ne vidimo šta bi poslovnim korisnicima moglo da fali kada je ovaj model u pitanju. Masom od svega 1.65 kg i solidnom konstrukcijom nameće se kao solidan konkurent u sferama poslovne primene gde zapaženu ulogu imaju Lenovo/IBM i HP.

      Spoljašnjost

      Spolja gledano, kao što smo već rekli, nema previše zanimljivih detalja na testiranom modelu. Poklopac je solidne čvrstine i izrađen je od kvalitetne plastike kao i celo kućište uostalom. Korišćeni su laki materijali, pa je ukupna masa, kao što smo naveli (sa ugrađenom baterijom od 3800 mAh) svega 1.65 kg što je odličan podatak. Ekran je dijagonale 13.3 inča i prevučen je tzv. glare premazom što baš i ne priliči ovoj klasi, jer otežava rad pri dnevnom svetlu.

      Između ekrana i tastature našlo se mesta za integraciju specijalnih tastera i dodatnog LCD ekrana bez pozadinskog osvetljenja koji smo već imali prilike da viđamo na FSC mašinama. Reč je o statusnom displeju koji će vas npr. obaveštavati o stanju baterije i slično. Korisno. Set dodatnih tastera može se koristiti u pripadajućim aplikacijama ili za kontrolu audio plejera, kada tokom putovanja npr. slušate muziku.

      Tastatura, stalna boljka FSC računara, dobila bi tek prelaznu ocenu i odlikuju je i dalje tzv. zveckavi tasteri, ali se barem ne ugiba tokom kucanja. Ako se ima u vidu da je u ovoj kategoriji računara tastatura izuzetno važan “detalj” onda dobro treba voditi računa o tome prilikom kupovine ili konstrukcije zavisi sa koje strane posmatrate stvari. Touch pad je prosečan i ima specijalni, treći, taster “klackalicu” pomoću koga je moguće vršiti skrolovanje kroz dokumente.

      Sa desne strane nalazi se samo Kensington lock bravica i optički uređaj koji se putem jednostavnog mehanizma može lako izvaditi iz kućišta i time de dodatno povećati autonomija i smanjiti masa računara. Naime, dovoljno je samo povući polugu sa donje strane kućišta i optički drajv će izaći iz kućišta. Na poleđini računara našlo se mesta za najveći broj priključaka, što je i logično mesto za npr. modemsku ili mrežnu utičnicu, ali bismo voleli da vidimo barem jedan USB port na bočnim stranama što sa FSC Lifebook S2110 nije slučaj.

      Na poleđini je takođe i specijalni priključak putem koga je moguće ostvariti s-video ili DSub vezu, a za koje se koristi kabl-adapter koji se isporučuje uz računar. Sa leve, strane pored velikog izduvnika, nalazi se set audio priključaka, a tu je i PCMCIA slot. Kako je AMD pomalo izgubio korak kada su mobilne platforme u pitanju, PC Card slot nije implementiran, jer sistem ne podržava internu PCI Express magistralu. Zanimljivo je da se sa donje strane na poklopcu koji skriva hard disk nalazi specijalni materijal koji ima za zadatak da dodatno amortizuje vibracije. Zanimljivo.
      Specifikacije

       

      Fujitsu-Siemens Lifebook S2110

      LCD

      13.3″ XGA LCD-TFT

      Wide LCD

      ne

      Procesor

      AMD Turion MT-37

      Brzina procesora

      2000 MHz

      Čipset

      ATI Radeon Xpress 200M (RS480+SB400)

      Grafika

      integrisana

      Sistemska memorija

      512 MB DDR333/PC2700 (1x DIMM)

      Hard disk

      Seagate ST9100824A (100 GB, 5400 RPM, 8 MB keš memorije)

      Optički uređaj

      Matshita DVD-RAM UJ-841S

      Modem

      Agere Systems 56k V92

      LAN

      10/100 Mbps Broadcom BCM4401 LAN

      Wireless LAN

      Atheros ARS5006X 802.11g WiFi

      Konekcije

      3x USB, Firewire 400, IrDA, MS/MMC/SD/xD čitač kartica, SVideo, DSub

      Maksimalna rezolucija

      1024 x 768

      Operativni sistem

      Windows XP Professional SP2

      Softver

      PowerDVD 7, Nero Essentials…

      Težina

      1.65 kg

      Dimenzije

      31.5mm x 293mm x 236mm

      Garancija

      36 meseci

      Dobavljač

      Fujitsu-Siemens Computers

      Performanse

       

      FSC Lifebook S2110

      PC Mark 05

       

      CPU

      2808

      Memory

      2470

      SiSoft Sandra 2007 Pro SP1

       

      CPU Benchmark

      7186/6073

      Multimedia

      18677/20254

      Memory

      2050/2050

      3D Mark 2001SE

       

      Hardware T&L

      3436

      3Dmark03

       

      3D mark score

      938

      CPU score

      402

      3Dmark05

       

      3D mark score

      360

      CPU score

      2473

      HD Tach 3

       

      Average transfer rate

      29.4

      PC Mark 2002

       

      Battery test (40%)

      2h 05min

      Poeni, poeni

      Cena za računar sa testa u cenovniku niškog Pakoma, zvaničnog distributera FSC proizvoda u našoj zemlji, iznosi 129 160 dinara uz trogodišnju garanciju (na sajtu je navedeno da je garancija na bateriju svega 6 meseci). Tokom formiranja naše ocene koja se obavlja po ključu koji je prezentiran na sledećoj stranici, veliki broj poena izvukao je legalni operativni sistem, dosta pratećeg softvera, visoka autonomija i dug garantni period – upravo one karakteristike koje umeju da cene poslovni korisnici!

      Sa druge strane, tu je i izrada koje je definitivno iznad proseka i koja je doprinela kompaktnosti celog računara i uopšte povoljnijem utisku o njegovom kvalitetu koji smo stekli tokom testiranja. Performanse su manje-više prosek za ovu klasu i sasvim je evidentno da iste nisu bile u prvom planu prilikom konstruisanja računara.

       

      FSC Lifebook S2110

      Performanse

      12

      CPU

      6

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      7

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      1

      Izrada računara

      12

      Dizajn

      6

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      4

      Dodatni hw, oprema

      1

      Softver

      5

      Operativni sistem

      2

      Utility

      0

      Prateći sotfver

      3

      Garancija

      3

       

       

      Ukupan broj poena

      46

      Prednosti:

      – visoke stepen autonomije
      – masa od svega 1.65 kg
      – kvalitet izrade
      – tri godine garancije
      – dobar izbor dodatnog softvera

      Nedostaci:

      – svega 512 mb memorije
      – lošija tastatura
      – slabije performanse

      Računar za potrebe testa ustupio Fujitsu-Siemens Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi