Google Nexus 7

Google Nexus 7

Google Nexus 7 je dospeo i do naših ruku, a nakon svih pohvala koje je dobio, napokon imamo priliku da se uverimo i sami da li je toliko dobar kao što se tvrdi. On poseduje moćni četvorojezgarni Tegra 3 procesor na 1.3 GHz-a, 1 GB RAM memorije i 16 GB internog skladišta. Ekran mu je dijagonale 7 inča, IPS je tipa i nudi dobru rezoluciju od 1280 x 800 piksela. Veoma bitna stvar kod ovog modela je čisto Google iskustvo, tačnije stock Jelly Bean verzija Android operativnog sistema. Koliko je brz? Kako radi?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Google je zacrtao cilj da svetu ponudi tablet sa dosta jakim hardverom po veoma pristupačnoj ceni i to mu je svakako pošlo za rukom predstavljanjem Nexus 7 modela. Kako bi ovako hardverski snažan tablet po veoma pristupačnoj ceni bio moguć, zarada na njemu nije preterano velika jer se troškovi proizvodnje približavaju maloprodajnoj ceni. Google je itekako bio svestan toga, ali pošto je njegova cena u odnosu na snagu hardvera glavna tačka popularnosti, sa dovoljno prodatih uređaja, profit će biti ostvaren kroz kupovinu sadržaja na njihovom Play store-u. Tako da korisnici ne trebaju da brinu ništa, Google nikako ne može biti u minusu, kako god da se okrene.

      Pošto je Google pre svega softverska kompanija, potrebna im je saradnja sa nekim od većih imena koji se bave proizvodnjom, kako bi njihovi uređaji bili sprovedeni u delo. Google je u prošlosti sarađivao sa kompanijama HTC i Samsung, koje su proizvodile njihove Nexus smartfone, a ovoga puta za izradu Nexus 7 tableta odabrana je kompanija Asus. Ovo je, po našem mišljenju, odličan izbor saradnika, jer se pomenuta kompanija veoma dobro kotira po kvalitetu izrade svojih tableta. Često primećujemo da se kvalitet upotrebljenih materijala (na primer aluminijum) poistovećuje sa kvalitetom izrade, što nije ista stvar. Mi bi smo voleli da je aluminijum prisutan na Nexus 7 tabletu, ali pošto je ovo veoma cenovno pristupačan tablet, tako nešto nije moguće. Nemojte se prevariti, za ovako jeftin tablet, kvalitet izrade ne deluje nimalo jeftino – baš suprotno.

      Nexus 7 je zamišljen kao direktna konkurencija cenovno pristupačnim tabletima kao što su recimo Kindle Fire ili Nook, koji su započeli trend jeftinih tableta, na koji je Google morao da odgovori – i itekako je odgovorio! Svuda se po internetu priča o fenomenalnom odnosu cene i snage hardvera koji Nexus 7 poseduje, sa čime se mi potpuno slažemo – ovo je bez sumnje najbolji tablet u svojoj cenovnoj kategoriji. Neke stvari su morale biti žrtvovane, kako bi cena od 200/250 dolara (evra) bila moguća. Na primer, nema microSD slota, tako da je skladište neproširivo, i na raspolaganju vam je samo 16GB memorije. Takođe nema zadnje kamere, tu je samo prednja rezolucije 1.2 megapiksela.

      Sa druge strane, dobijate moćni četvorojezgarni Tegra 3 procesor sa frekvencijom rada od 1.3 GHz-a, ULP GeForce grafički čip i 1 GB RAM memorije. Ekran koji ovaj 7-inčni tablet poseduje je IPS tipa, rezolucije 1280 x 800 piksela, tako da je njegova oštrina dosta dobra sa 216 piksela po inču. Iako je reč o IPS panelu, on jednostavno nije toliko kvalitetan kao ekrani na dosta skupljim Transformer Prime, TF300T ili Infinity modelima, niti se to može očekivati sa ovakvom cenom. Dobra stvar je to što je ekran zaštićen kvalitetnim Corning staklom, koje je otpornije na grebanje ili lom. Na tabletu je prisutan i NFC čip, što nikako ne može biti loša stvar.
        
       
      [modul]specifikacija=1626[/modul]Google Nexus 7 dolazi u crnoj kutiji koja preko ima sivi karton sa slikom tableta na prednjoj strani, i ključnim tačkama uređaja na zadnjoj strani. Podizanjem poklopca crne kutije zatičemo tablet upakovan u zaštitnu foliju, dok se ispod njega nalazi manja crna kutija, koja sadrži prateću opremu. Nismo zatekli puno toga u njoj – USB kabl, punjač i dve knjižice – garanciju i vodič za brzi početak.



      Nexus 7 je jednostavan ali privlačan mali tablet. Kada ga posmatramo sa prednje strane, primećujemo veliku staklenu površinu, sa crnim ivicama oko ekrana, dovoljno širokim da nenamerno dodirujete ekran kada ga držite. Jedine stvari koje možete zateći napred su prednja kamera u sredini gornje ivice i senzor ambijentalnog osvetljenja do nje, jer Jelly Bean verzija poseduje softverske dugmiće koji su deo ekrana, umesto senzora osetljivih na dodir.

      Oko ivica tableta prostire se srebrna traka vidljiva sa prednje strane, koja se prostire do polovine bokova uređaja. Što se tiče bokova, oni su malo zaobljeni, tako da je lakše podizati tablet sa ravnih površina. Na samim bokovima se nalazi nekoliko dugmića i ulaza. Na levoj bočnoj strani se nalaze četiri metalna pina namenjenih docku za tablet. Na donjoj bočnoj strani u sredini nalazi se microUSB port, dok je 3.5mm džek za slušalice smešten bliže desnoj strani. Desna bočna strana u vrhu sadrži dvodelno dugme za kontrolisanje jačine zvuka i dugme za uključivanje ekrana. Oba dugmeta su urađena kvalitetno, ne deluju nimalo klimavo, već čvrsto na pritisak. Gornja bočna strana je prazna.



      Okretanjem tableta na zadnju stranu, zatičemo veliki urezani natpis Nexus pri vrhu i manji Asus natpis pri dnu. Ispod njega nalazi se dugačka linija sa rupičastom mrežicom, iza koje se nalazi zvučnik uređaja. Nema kamere pozadi, ali i nije prevelika šteta, jer je većini ljudi čudno da pravi fotografije tabletom. Materijal od kojeg je izrađena zadnja strana tableta ima stvarno lep osećaj na dodir. Radi se o blago gumiranoj crnoj plastici sa dezenom paralelno postavljenih tačkastih udubljenja, tako da je pružen čvršći stisak pri držanju tableta i smanjena mogućnost da on isklizne iz ruku.
      Jedna od ključnih tačaka Google Nexus 7 tableta je njegova verzija operativnog sistema, tačnije stock Jelly Bean Android. Zašto toliko volimo stock verzije bez interfejsa proizvođača? Prosto, one su najoptimizovanije u smislu performansi i pružaju iskustvo kakvo je Google zamislio. Jelly Bean vizuelno nije previše različit u odnosu na Ice Cream Sandwich, ali glavne promene su se desile ispod haube. Verovatno ste načuli koliko Jelly Bean pruža glatko iskustvo korišćenja. Ovo je postignuto takozvanim Projektom Butter, koji koristi v-Sync tajming, Tripple Buffering i frejmrejt od 60 fps-a kako bi učinio da korisnički interfejs ima odličan odziv na komande. Dakle, Jelly Bean je “najglatkija” verzija Androida do sad, u kojoj je zaista sve glatko kao puter. Nedavno je izbačena i novija 4.1.2 verzija koja dozvoljava da se homescreen rotira u Landscape režim.


      Provešćemo vas kroz korisnički interfejs Jelly Bean verzije na Nexus 7 tabletu. Prva stvar koju morate da uradite pri uključivanju ekrana tableta je da ga otključate. Ovde je prisutan već poznati krug, koji prevlačite desno, levo ili dole kako bi otključali tablet. Prevlačenjem nagore pokreće se Google Now opcija.

      Šta je Google now zapravo? Ovo je zapravo odgovor Google-a na Apple-ovu Siri opciju, rešen na malo drugačiji način. Ova opcija nudi glasovnu pretragu i prikaz takozvanih “kartica” koje se pojavljuju na ekranu nakon unetog glasovnog zahteva. Recimo najviše korišćena pitanja su kakvo je vreme u nekom gradu, ili da li će padati kiša, ko je pobedio u nekoj utakmici i koji je bio rezultat, pronalazak restorana blizu vaše lokacije, itd. Naravno, razumljivo je da ovo mnogo bolje radi na prostorima Amerike nego kod nas, ali za neke stvari Google now je upotrebljiv. Ovaj servis takođe prati vaše kretanje, tako da može nuditi alternativne rute ka putu za posao, informacije o gužvama u saobraćaju, letovima za avion, ali opet napominjemo da je ovo više naklonjeno stanovnicima Amerike, kod nas sve to ne radi tako dobro.

      Početnih ekrana na Nexus 7 tabletu ima pet, na koje možete dodavati widgete ili ikonice. Novitet u Jelly Bean verziji je pametno raspoređivanje prostora, tako da ako na primer prevučete ikonicu na mesto gde stoji widget, on će se pomeriti kako bi napravio mesta, a isto važi i kada prevlačite widget tamo gde je ikonica, ili drugi widget – svi će se oni ljubazno pomeriti.

      U vrhu imamo standardno polje za Google pretragu sa poboljšanom glasovnom pretragom, koju od nedavno čak postoji i na našem jeziku i funkcioniše dosta dobro. Umesto da otkucate nešto u polju za pretragu, to jednostavno možete izgovoriti na engleskom i za neka pitanja dobiti čak i karticu sa informacijama koja će biti pročitana dosta prirodnim glasom, u poređenju sa neprirodnim glasom Siri-a.

      U dnu imamo dock sa šest mesta za ikonice, plus jedno mesto rezervisano za otvaranje App drawer-a. Još od Ice Cream Sandwich verzije, ubačeno je pravljenje foldera prevlačenjem jedne ikonice u drugu, a to je takođe moguće i u Dock-u, gde na primer imamo skupinu Google servisa u jednom folderu, plus neke druge aplikacije ako želite da dodate. Klasično za Google uređaje još od Honeycomb verzije je prisustvo softverskih dugmića koji su deo ekrana, a tu imamo Back, Home i Recent Apps.

      App drawer je ostao nepromenjen u odnosu na Ice Cream Sandwich verziju. On je podeljen na Apps i Widgets deo, skroluje se sa desna na levo ili obrnuto, i postoji Google Play Store prečica u gornjem desnom uglu ekrana.

      Notification bar je promenjen u Jelly Bean verziji i ne prostire se preko celog ekrana kada ga povučete na dole, već je nešto uži i kraći. Na njemu imamo časovnik, datum, zaključavanje rotacije, prečicu ka podešavanjima i dugme koje uklanja sve notifikacije. Takođe novitet ovde je mogućnost proširivanja notifikacije pinch to zoom gestom, kako bi videli više informacija, recimo deo maila koji vam je stigao ili slično.

      Pritiskom na Recent Apps dugme dobijamo pogled na otvorene aplikacije, koje možemo zatvoriti prostim prevlačenjem u levo ili desno.

      Google Nexus 7 je uređaj koji je jednostavno odličan za korišćenje. Veoma lepo leži u ruci i veoma smo zadovoljni kvalitetom izrade kod ovako cenovnog pristupačnog tableta. Upoznati smo sa nekim problemima sa kontrolom kvaliteta koji su korisnici prijavljivali, ali mi nismo primetili nikakve nedostatke kod našeg testnog modela. Tablet je bio čvrst, nije bilo ugibanja ili sličnih anomalija bilo gde god da ga pritisnemo, tako da smo veoma zadovoljni kako je sve to Asus rešio. Inače, dijagonala od sedam inča pre svega baca fokus na prenosivost, tako da ako ste često u pokretu, ovaj mališa će vam stati u torbicu koju nosite preko ramena ili nešto veći džep. 3G konektivnost bi svakako bila dobrodošla, ali imate alternativu u vidu Tethering-a, ukoliko posedujete i Android smartfon. Nije kompletna zamena, ali može da bude jako korisno.

      Postoje primedbe na kvalitet IPS ekrana koji ovaj model poseduje, tačnije na njegovu ispranost boja , ali mi nemamo neku preteranu zamerku. Naravno, nismo ni očekivali da kvalitet bude identičan kao na mnogo skupljim Asus Transformer Prime, TF300T ili Infinity modelima, jer se ovde ipak radi o cenovno pristupačnijem tabletu. Čak iako nije u rangu sa najboljim ekranima, on i dalje pruža dosta dobar prikaz. Rezolucija od 1280 x 800 piksela na ovoj dijagonali čini stvari dosta oštrim, tako da ćete uživati tokom čitanja web stranica, gledanja video materijala, ili tokom prostog kretanja kroz korisnički interfejs. Postoji blag gubitak kontrasta kada se tablet posmatra sa strane, ali opet napominjemo, u cenovnoj kategoriji u kojoj se Nexus 7 nalazi, ekran je i više nego dobar.

      Performanse su ključna stvar koja izdiže Google Nexus 7 iznad drugih 7-inčnih tableta. Kombinacija četvorojezgarnog Tegra 3 procesora na 1.3 GHz-a i Jelly Bean verzija sa Projektom Butter pruža fenomenalno iskustvo u korišćenju. Lag ili zastajkivanje su reči koje ne postoje u rečniku kod ovog tableta. Sve je super fluidno i tako brzo, da smo bili zaista oduševljeni. Imali smo prilike da probamo hardverski moćnije tablete, ali nijedan nam nije pružio toliko glatko iskustvo u radu kao Nexus. Stvarno “glatko kao puter”. U sintetičkim testovima, iako oni nisu potpuno merodavni, Nexus 7 po rezultatima ponegde prilazi mnogo skupljim modelima. Zahvaljujući moćnom Tegra 3 procesoru, iskustvo surfovanja je bilo veoma dobro na Nexus 7 modelu. Stranice su otvarane gotovo trenutno, skrolovanje na njima je super glatko i zumiranje na stranicama funkcioniše bez ikakvog kašnjenja. 10-inčni tableti imaju veću površinu i sajtovi na njima možda izgledaju malo bolje, ali zaista nemamo zamerku kod surfovanja na Nexus 7 modelu, kod kog je sve to ipak dosta pregledno. Želimo da skrenemo pažnju da je klasični Android browser sada potpuno zamenjen Chrome pretraživačem, koji je dosta brži, ali nema podršku za Flash. Ovo možete lako rešiti preuzimanjem Dolphin Browser-a sa Play Store-a.  

      Tegra 3 sa lakoćom guta visokoprofilno 1080p materijal, tako da ovde nije bilo problema. Ono što možda jeste problem je to što ne postoji odvojena prečica ka Video aplikaciji, već video materijalu morate pristupati iz Galerije. Ukoliko gledate HD materijal u MKV formatu nećete imati problem, ali ako želite da pustite nešto u SD rezoluciji, treba znati da Nexus 7 nema podršku za Xvid i Divx formate. Podrška za DTS zvuk nije prisutna, tako da smatramo da je mnogo lakše preuzeti neki poznatiji video plejer sa Play Store-a, nego razmišljati da li će nešto raditi ili ne u stock Video plejeru. Naša preporuka bi bila BS Player.


      Od igara smo probali Tegra 3 igru Horn koja je teška 3.5 GB-a i Beach Buggy Blitz i bili smo jako zadovoljni efektima i performansama u njima. Nexus 7 može biti veoma dobar prenosivi gejming uređaj.

      Probali smo i OTG kabl, tačnije kablić koji pruža mogućnosti kačenja uređaja sa punom veličinom USB-a, kao što su tastature, miševi, gejmpadovi, prebacivanje slika sa fotoaparata, USB stikovi ili šta god da vam već padne na pamet. Sve to savršeno funkcioniše sa Nexus 7 modelom i OTG kablom koji morate da nabavite sami.

      Baterija na Nexus 7 modelu je kapaciteta od 4325 mAh i možemo reći da je njen vek trajanja veoma dobar. Kako bismo testirali dužinu trajanja baterije, postavili smo osvetljenje na polovinu i reprodukovali 720p visokoprofilni materijal, dok je potpuno nismo ispraznili. Asus navodi cifre od preko 9 sati HD video reprodukcije, ali nešto realnija cifra koju smo mi dobili je 7 sati i 18 minuta vremena uključenosti ekrana. Ovo je i dalje dosta dobar rezultat za 7-inčni tablet, tako da smo veoma zadovoljni angažovanjem Asusa na ovom polju.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Na sve strane smo slušali hvaljenje Nexus 7 modela, a sada možemo i sami da se pridružimo pohvalama – ovo je stvarno fenomenalno parče hardvera po još boljoj ceni. Google i Asus su stvarno veoma dobro uradili posao i bez sumnje stvorili tablet koji će se prodati u velikom broju primeraka. Sve se zapravo svodi na odnos uloženog novca i dobijenog hardvera – Nexus 7 je trenutni šampion u tom polju. Tegra 3 tablet za 250 evra? Zašto da ne, zapakujte i meni jedan za poneti. Ono što nam se takođe jako sviđa kod ovog modela je stock Jelly Bean verzija Androida. Saradnja moćnog procesora i Projekta Butter stvarno čine ovaj tablet “najglatkijim” Android uređajem koji smo imali prilike da testiramo. Google stock iskustvo nam se veoma dopada, i kada bi mogli da biramo, uvek bismo se opredili za Stock umesto korisničkog interfejsa drugog proizvođača.

      Ekran kod ovog modela je dobar, ali ne toliko kao kod skupljih tableta, što je savršeno razumljivo. Boje pomalo deluju isprane, ali ne u toj meri da kvare iskustvo čitanja web stranica, ili gledanja video materijala. Rezolucija od 1280 x 800 čini stvari dosta oštrim na ovoj dijagonali tako da je to još jedan plus. Ipak, ne može biti sve savršeno kod ovako cenovno pristupačnog uređaja.

       
      Potencijalni kupci će morati da pređu preko toga da nema mogućnosti proširivanja skladišta, i moraće da se snađu sa dostupnih 13.24 GB prostora. Još jedna stvar koje nema na Nexus 7 modelu je zadnja kamera, ali ne možemo baš reći da će svakome ona nedostajati, jer slikanje tabletom i nije baš toliko privlačno. Baterija je takođe jedna od stvari koja je dobra na ovom modelu. Sve u svemu, mi smo veoma zadovoljni kvalitetom, brzinom i ponajviše cenom ovog modela, tako da svakako zaslužuje naše najviše preporuke… Prednosti – Veoma pristupačna cena za ovakav hardver – Četvorojezgarni Tegra 3 procesor na 1.3 GHz-a – Dobar IPS ekran 1280 x 800 rezolucije – Najglatkiji Android uređaj koji smo testirali – Stock Jelly Bean nudi odlično Google iskustvo – Kvalitetna izrada – Dobro trajanje baterije Mane – IPS ekran deluje pomalo ispran u odnosu na skuplje modele – Nedostatak microSD slota – Nedostatak zadnje kamere Cena: oko 245 evra Uređaj na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi