Filip Majkić
Pavilion serija prenosnih računara kompanije HP je puno učinila za imidž kompanije, naročito na našem tržištu. HP je ovde svojevremeno bio prepoznat po plasmanu velikog broja poslovnih rešenja, dok je modela koji ciljaju krajnje korisnike i maloprodaju bilo veoma malo u određenim periodima. Međutim, sa Pavilion modelima, ovaj gigant i najveći isporučilac prenosnih računara na svetu je jasno pokazao šta može i koliko može. Serija dv7, u skladu sa nomenklaturom, predstavlja 17,3-inčne desktop replacement prenosne modele, fokusirane na multimediju. Naravno, od ovakvih računara se očekuje i da budu vrlo upotrebljivi u širokom spektru primena, naročito sa ovakvom cenom. Dosta toga zavisi od hardvera, ali hardveru ćemo se posvetiti nešto kasnije. Najpre pogledajmo šta nam “za oko i dušu” donosi dv7 platforma.
HP Pavilion dv7, multimedijalni računar visoke klase
Za početak, tu je nešto sa čime ćete se suočiti čim izvadite dv7 iz kutije – fantastičan dizajn u kombinaciji sa vrhunskom izradom. Prilikom iste je obilato korišćen aluminijum, što se i vidi i oseća. Na poklopcu računara je logo, koji svetli belim pozadinskim osvetljenjem kada je dv7 upaljen. Izuzetno elegantna forma je dopunjena detaljima kao što su kontrast između crnih i metalik-sivih detalja u unutrašnjosti, pa su tako tačped, tastatura i okvir oko ekrana crne boje, dok su ostali elementi izrađeni od aluminijuma. Zatičemo solidan broj podržanih portova, ali bez ekstravagancija, pa tako nema ni FireWire priključka, niti ExpressCard slota. Možda bismo mogli da damo primedbu na položaj dva USB 2.0 porta na desnoj strani, koji su uz bližu ivicu, pa tako može doći do problema sa prostorom ukoliko koristite miš sa desne strane, ali dobro. Tačped je blago izmešten ulevo. Pavilion dv7 ima i jedan eSATA/USB combo port.
Brušeni aluminijum, fantastična izrada, logo koji svetli belim pozadinskim osvetljenjem…
Hardver, specifikacija
Hardver računara je baziran na AMD Danube mobilnoj platformi. Osnovu čini AMD RS880M čipset u kombinaciji sa 45-nanometarskim Phenom II procesorom. U konkretnom slučaju, dv7-4050em koristi P920 procesor, četvorojezgarni AMD model najnovije generacije. On radi na 1,6 GHz, i ima 2 MB L2 keš memorije (odnosno 512 KB po jezgru). Zanimljivo je da mu je zvanična termalna disipacija deklarisana na svega 25 W, što je sjajan uspeh za četvorojezgarni CPU, kao i 45-nanometarsku izradu. Što se grafike tiče, primenjena je PowerExpress tehnologija, koja podržava automatsko prebacivanje između integrisane i diskretne grafike po potrebi, odnosno opterećenju. Tako će za nezahtevne operacije biti aktivna Radeon HD 4250 grafika integrisana u čipset, dok će u slučaju potrebe biti angažovana diskretna Radeon HD 5650 grafika sa 1 GB sopstvene memorije. Grafike mogu da “pozajme” dodatnih 1,7 GB memorije od sistema. Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.
Specifikacija:
HP Pavilion dv7-4050em
LCD
17,3″, 1600 x 900, glossy, LED backlit
Procesor
AMD Phenom II P920 Quad Core 1,6 GHz
Čipset
AMD RS880M
Grafika
ATI Mobility Radeon HD 5650 (diskretna), AMD Mobility Radeon HD 4250 (integrisana)
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
2 x 500 GB (1 TB), 2,5”, 8 MB keša, 7200 rpm
Optički uređaj
DVD RW
LAN
Gigabit LAN
Wireless LAN
Wireless 802.11 bgn, Bluetooth
Konekcije, dodatno
3 x USB 2.0, 1 x eSATA/USB combo, VGA izlaz, HDMI izlaz, 5-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera, skener otisaka prstiju
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium x64, HP QuickWeb instant-on OS
Masa
3,72 kilograma
Dimenzije
415 x 318 x 27,5 mm
Cena
118,990 dinara
Garancija
2 godine
Ekran ima dijagonalu od 17,3 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1600 x 900 piksela, i on ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, odnosno radi se o glossy ekranu. Hard diskovi imaju kapacitet od po 500 GB, i vrte se na 7200 rpm. Radi se o hard diskovima kompanije Hitachi. Optički uređaj je DVD RW. Pavilion dv7 ima tri “obična” USB 2.0 porta, jedan combo eSATA/USB 2.0 port,Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, preko koga je moguće direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Čitač kartica je 5-u-1 tipa, a tu je i HP TrueVision web kamera sa mikrofonom. Računar stiže sa 64-bitnim izdanjem Windows 7 Home Premium operativnog sistema, odnosno QuickWeb instant-on OS-om.
Gotovo da možemo reći da je u realnosti dv7 još lepši nego na slikama
Rezultati testova
Evo rezultata testova koje smo dobili “stavljanjem dv7 računara na muke”. Ovde možete videti kako se računar zasebno ponaša, dok ćemo se nadalje osvrnuti na situaciju gde je najnovija AMD platforma u odnosu na Intelovu, što smo jednostavno morali da uporedimo.
HP Pavilion dv7-4050em
PCMark Vantage
Score
3782
Memory
2807
Gaming
3477
Productivity
3174
HDD
3555
Cinebench 10
OpenGL/CPU rendering
3202/5053
NuclearMC
6819
3DMark 06
Score
6816
CPU Score
2216
WPrime
32M
26,798 sec
Autonomija
Trajanje baterije
2h 45min
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
80,6 MB/s
Iskreno, bili smo razočarani rezultatima dobijenim testiranjem dv7 konfiguracije. Inicijalno smo želeli da uporedimo četvorojezgarni AMD procesor u mobilnom izdanju (Phenom II P920) sa Intelovim četvorojezgarnim modelom (Intel Core i7 720M), međutim, odmah smo shvatili da to jednostavno nema smisla. Nažalost (po AMD), po performansama njihovo rešenje jednostavno nema šta da traži. Stoga smo odlučili da uporedimo mainstream platformu baziranu na Core i3 procesoru, upotrebivši Asus U35 notebook, čiji prikaz možete pronaći na ovoj stranici. Rezultate možete videti ispod. Da ukratko pojasnimo, poredili smo AMD platformu sa Intel platformom, koristeći HP Pavilion dv7 i Asus U35. Skoncentrisali smo se na procesorske/memorijske testove, pošto su grafičke karte različite klase. Radi lakšeg snalaženja, AMD platformu smo označili sa Notebook A, a Intel platformu sa Notebook I, radi momentalnog raspoznavanja. Evo ukratko šta čini osnovu obe mašine:
Notebook A: Phenom II 920 Quad Core CPU (1,6 GHz), AMD RS880M čipset, 4 GB DDR3, Radeon HD 5650 video karta
Notebook I: Intel Core i3 370M Dual Core (2,4 GHz), Intel HM55 Express čipset, 4 GB DDR3, GeForce 310M video karta
Porazno po AMD, van svake sumnje. Mogli smo da ubacimo još mnoštvo testova, ali bi rezultati bili slični. Kao što vidite, četvorojezgarni AMD procesor nije u stanju da se nosi ni sa dvojezgarnim Intel modelom namenjenim mainstream kategoriji. Da ne spominjemo neki dvojezgarni Core i5 procesor (sa ili bez hyperthreading podrške koja efektivno pruža isto što i četiri jezgra) ili četvorojezgarni i moćni Core i7 čiji bi se takt podigao na 2,8 GHz preko Turbo režima. Pod uslovom da je primerak Pavilion dv7 računara bio ispravan (premda nismo imali razloga da posumnjamo u to), AMD – gledano striktno po kriterijumu performansi – prosto nije konkurentan. Možda on jeste solidno osveženje za sam AMD, ali ako se ponavlja situacija iz prošle generacije mobilnih rešenja, kada je najbrži AMD CPU i platforma zasnovana na njemu nudila istu brzinu kao najsporiji Core 2 Duo model, onda nema potrebe analizirati mnogo toga.
Single threaded aplikacije se suočavaju sa limitom radnog takta od svega 1,6 GHz, tako da je pogodno da aplikacija koja se koristi bude dobro optimizovana. Međutim, i tada zatičemo razliku u broju MHz koja je veoma ozbiljna i teško se nadomešćuje, naročito u oblastima primene koji će biti najinteresantniji krajnjim korisnicima. Ništa se promenilo nije, makar u segmentu visokih performansi, kako danas – na sreću ili na žalost – zovu mobilne računare koji mogu nešto više od kuckanja u Word-u. Možda bi imalo smisla pričati o platformi kao celini kada AMD grafika ne bi bila dostupna na platformama koje se ne baziraju na kompletnoj liniji AMD čipova. Ovako, kada je moguće naći i Intel + AMD kombinaciju procesora i grafike, postaje bespredmetno pričati o takvom rešenju. Videćemo kako će se AMD pokazati u segmentu platformi niske potrošnje, namenjenim za ultra-mobilna rešenja.
Utisci
Za divno čudo, Windows Experience Index u Windows 7 operativnom sistemu vam neće dati ni najmanjeg povoda da pomislite da su performanse vašeg sistema manje od izuzetnih. Ukupna ocena je 5.9, odnosno po segmentima 6.1 za CPU, 5.9 za memoriju, po 6.7 za 2D i 3D grafiku, te 5.9 za hard disk (ukupna ocena je jednaka najmanjoj zabeleženoj u nekom od segmenata). Nažalost, u ovom slučaju to govori više o sistemu indeksiranja, nego o samim performansama. Da se razumemo, u nezahtevnim, svakodnevnim aplikacijama dv7 se ponaša odlično i ne oseća se nikakav problem, dok se ne krene obrada nečeg zahtevnog, odnosno dok ne poželite da mašinu upregnete za neke specifične potrebe. Stvar “vadi” to što je računar kao vrhunski multimedijalni model, pre nego mobilna radna stanica ili igračka mašina.
HP QuickWeb instant-on OS
HP QuickWeb instant-on OS je još jedno pre-OS okruženje, koje omogućava da u roku od svega par sekundi možete proveriti mail, pogledati nešto na webu, pustiti muziku ili obaviti sličnu nezahtevnu operaciju bez potrebe pokretanja kompletnog Windows operativnog sistema. Na jednom ekranu je sve, ceo sistem je lepo organizovan i snalaženje u njemu je intuitivno, tako da će svako u roku od par minuta pohvatati koje su mogućnosti ovog mini-linuksa. Ugrađeni ekran je klasičan HP BrightView Infinity sa LED pozadinskim osvetljenjem. Radi se o veoma dobrom glossy ekranu, rezolucije 1600 x 900 piksela, koja je sasvim odmerena i primerena 17-inčnoj dijagonali. Neki će možda žaliti što ekran nije FullHD, ali iz nekog iskustva (radi se o vrlo ličnom utisku, dabome), ipak je ta rezolucija primerenija 18,4-inčnim ekranima. HP Islandstyle tastatura je veoma dobra. Ima veliko Enter, naša slova, kao i numerički deo tastature. Vrlo je prijatna za kucanje. Međutim, prava zvezda ovog računara je tačped. Ako ste pratili naše vesti mogli ste pročitati o implementaciji tačpedova koji celi predstavljaju jedno dugme. Clickpad, implementiran u dv7, je upravo takvo rešenje. Iz jednog velikog dela, sa podrškom za multitač, naravno. Osećaj u korišćenju – izvrstan!
Valja spomenuti da HP isporučuje veliki broj aplikacija preinstaliranih na računar, od momentalno prepoznatljivog Dock-a, do suptilnih aplikacija za menadžment sistema ili potrošnje. Tu su i aplikacije za podršku i pomoć, ali i aplikacije partnera, kao što su Adobe Reader, CyberLink DVD Suite ili Corel aplikacije. Dabome, tu su i Microsoft Works i Microsof Office 2007 Home and Student verzije u 60-dnevnom trial izdanju. Na diskovima se nalazi i recovery particija, sa koje uvek možete brzo i lako vratiti OS u prvobitno stanje.
Tastatura i posebno tačped dobijaju najviše ocene
HP Pavilion dv7 se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 55 Wh. Kao što možete videti iz tabele rezultata, ostvaruje se autonomija od oko dva sata i četrdeset pet minuta. Ipak, taj period se može poprilično skratiti ukoliko počnete da obavljate išta zahtevnije, ali ne može posebno produžiti kroz značajnije zatamnjivanje ekrana ili na neki sličan način. Najgore je što u slučaju gledanja filma autonomija pada na svega dva sata, što nije dovoljno da se odgleda malo duži film, a ipak je multimedijalni laptop u pitanju.Kultura rada je savršena i nemamo ni najmanjih primedbi. Mašina je nečujna, a pri tome je korisnik zahvaljujući obilnom korišćenju aluminijuma prilikom izrade odlično izolovan od toplote koju emituju čipovi.
Rezime
Okreni-obrni, ne vidimo zašto biste u konkretnom slučaju od brojnih dv7 varijanti odabrali baš dv7-4050em model. Nažalost, tako je ispalo, a mi vam možemo toplo preporučiti neki dv7 sa Intel platformom. Pokazalo se da vrhunski dizajn, odličan kvalitet izrade, dobre mogućnosti i sam “osećaj” pod rukom ipak i dalje traže adekvatnu hardversku podlogu, a kupac ima pravo na nju, posebno ako se radi o računaru koji košta preko 1000 evra, kao što je ovde slučaj. Sjajan desktop replacement, koji se u dizajnerskom smislu može uklopiti u bilo kakvo okruženje. Dnevna soba, kancelarija, ili nešto treće, tek HP je opremio svoju dv7 seriju na vrhunski način i oplemenio je do mere da se može reći da se radi o sjajnom multimedijalnom laptopu. No, od modela sa sufiksom 4050em jednostavno možete proći bolje. Vidi se da je dv7 platforma izuzetna, i ona je pun pogodak HP-a. Hardver, dabome, možete birati, i savetujemo vam da to učinite. Očekivali smo više od AMD Danube, odnosno Vision platforme. Ona je ta koja sputava HP Pavilion dv7 da zablista, a svakako bi naš utisak bio daleko povoljniji da je hardverska platforma adekvatnija. Nažalost, dv7 “plaća danak” tome što se radi o prvom računaru baziranom na AMD mobilnoj platformi nove generacije koji je došao do nas, kao i našoj nestrpljivosti da najzad prikažemo mašinu baziranu na AMD platformi nove generacije.
Odlično rešenje sputano nejakim AMD hardverom: HP Pavilion dv7-4050em
Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. HP Pavilion dv7 je sjajan po mnogo čemu, ali jednostavno slab kada govorimo o performansama. One ipak nisu na nivou računara ovog cenovnog ranga. HP je uradio sve što je mogao, AMD hardverska platforma je ipak nedovoljna.
Ocena: 75%
Prednosti:
– Vrhunski dizajn
– Kvalitet izrade
– Fantastičan tačped
– Odlična kultura rada
Nedostaci:
– Performanse
– Posledično, odnos cene i performansi
– Autonomija je mogla biti bolja
Notebok na test ustupio HP.