Nebojša Todorović U startu vam naglašavamo da je HP stvorio kreaciju koja je na pola između netbook i notebook sveta. Pavilion dm1 stiže u povećoj kutiji, koja sadrži uređaj, adapter, standardnu propratnu dokumentaciju, ali i još nešto, što će se mnogima dopasti. U pitanju je eksterni optički uređaj koji se povezuje sa dm1 putem USB kabla. Da sve bude u istom tonu, površina optičkog uređaja je izrađena od brušenog aluminijuma. Njegova siva boja se odlično uklapa sa unutrašnjosti dm1, što je lep detalj. Njegova upotrebna vrednost je nešto što će zavisiti od korisnika i njihove potrebe za korišćenjem optičkih medija.
Nakon skidanja zaštitnih folija koje se nalaze sa svih strana, očigledno je da je u pitanju veoma dobro dizajniran uređaj. Kompletna spoljašnjost je izrađena od plastike, ali Pavilion dv1 ostavlja utisak kvaliteta za ovu klasu uređaja i zaista je iznad proseka za netbookove. Dopada nam se to što se HP odlučio za mat plastiku i to kompletno, što automatski znači da će otisci prstiju biti smanjeni na minimum. Jedini sjajni detalj su aplikacije na samoj površini gornjeg poklopca, kružnih oblika.
Sa unutrašnje strane, HP se odlučio na sivu plastiku koja u kombinaciji sa crnom tastaturom i tačpedom deluju prilično atraktivno. Tastatura je odlična, ugibanje je prisutno u izuzetno maloj meri, a tasteri su responsivni i kucanje je pravo uživanje. Kucanje je pravo uživanje čak i na duže staze bez obzira na dimenzije prenosnika. Dopada nam se i blaga nagnutnost uređaja što omogućava olakšan rad na tastaturi dajući nešto praktičniji ugao. Tačped je prostran sa površinom preko koje prst prosto klizi, a jedinu zamerku imamo na pomalo “nesigurne” tastere odnosno njegov levi i desni klik.
Za ekran dijagonale 11,6 inča, sa rezolucijom 1366×768 možemo reći da je prosečnog kvaliteta. Boje i prikaz su vrlo dobri, a sa odnosom strana od 16:9 je odlična za gledanje filmova i serija. Zamerka kao i za većinu uređaja ovog tipa ide na konto uglova gledanja. Horizontalni je čak i nešto iznad proseka, dok je vertikalni prilično ograničavajuć faktor, pa ćete za svaku promenu vašeg položaja, biti primorani da pomerate i ekran kako biste zadržali kontrast. Ovo je uobičajena pojava, pa se ta mana treba shvatiti uslovno. Iznad ekrana se nalazi i web kamera, koja je nešto bolja od proseka, ali u maloj meri. Mikrofon je lociran odmah pored web kamere.
Kada je konektivnost u pitanju, svi konektori su postavljeni na bočnim ivicama, dok su prednja i zadnja strana rezervisane za zvučnike odnosno bateriju. Na levoj strani se nalaze dva LED indikatora za rad uređaja i hard diska, Kensington lock, HDMI 1.4a i jedan USB 2.0 port. Na ovoj strani se nalazi i priključak za adapter odnosno punjač.
Za desnu stranu je rezervisano nešto više, a to podrazumeva dva USB 2.0 porta, audio džek, VGA, čitač kartica i sakriveni gigabitni LAN.
Kada je zvuk u pitanju, ovaj mališa ima čime da se pohvali. Njegov zvučni sistem je potpisao Altec Lansing, a definitivno nije sve ostalo u domenu logoa, već slobodno možemo reći da je Pavilion dm1 netbook sa najboljim zvukom koji smo do sada imali prilike da testiramo. Pored toga što je prilično glasan imajući u vidu njegovu veličinu, kvalitet zvuka je takođe iznad proseka. Naravno, ne treba očekivati čuda i dm1 sigurno neće biti osnova kućne multimedije, ali će u poniziti svaki drugi netbook koji je prisutan.
Baterija i autonomija je još jedna disciplina u kojoj Pavilion dm1 iskače izvan proseka. Šestoćelijska baterija od 55Wh predstavlja prilično ozbiljan “akumulator”, a omogućava da ponosni vlasnik ovog modela može da računa naoko sedam sati komotnog rada ukoliko se iole “odgovorno” ponaša prema bateriji. U Battery Eater Pro aplikaciji je u najkraćoj varijanti sa 3D prikazom, autonomija bila na minut kraća od 4h 40min, dok je idle prešao 12 sati u readers testu sa isključenim WiFi uređajem.
Specifikacije:
HP Pavilion dm1
Ekran
11,6″, 1366 x 766, glossy, LED backlit
Procesor
AMD Brazos Zacate E-350, 1.6Ghz
Grafika
AMD Mobility Radeon HD 6310, dodeljeno 384MB
Sistemska memorija
3 GB DDR3
Hard disk
320 GB
Optički uređaj
Eksterni, deo standardnog pakovanja
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1
Konektori
3 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x audio konektori, čitač kartica, web kamera 0,3 megapiksela
Operativni sistem
Windows 7 64bit Home Premium
Masa
1,55 kilograma
Dimenzije
289 x 213 x 20-30 milimetara
Cena
490
Garancija
2 godine
Ostatak hardvera se očekivano zasniva na AMD-ovom E-350 APU koji sadrži dvojezgarni procesor na 1,6GHz u kombinaciji sa Mobility Radeon HD6310 grafičkim podsistemom. Sve ovo prati 3GB RAM memorije, dok je za smeštanje podataka zadužen HDD kapaciteta 320GB što je više nego dovoljno za smeštanje podataka. Ovaj hardver će postati svojevrstan standard za one koji žele da naprave netbook koji poseduje odlične multimedijalne karakteristike. Uz to sa kvalitetnim zvučnim podsistemom HP je definitivno otišao korak dalje kada je u pitanju kompletiranje ponude.
Rezultati:
3DMark Vantage Final Score [performance preset]
P699
HD Tune 4.6 PRO [MB/s]
86.4
Resident Evil 5 [Low]
17.3
Street Fighter V [Low]
44.1
PCMark 7
Final Score
1010
Lightweight
1039
Productivity
668
Creativity
1355
Entartainment
900
Computation
721
System storage
1658
Nakon korišćenja Paviliona na nešto duže staze, moramo priznati da je ovo najkompletniji netbuk koji smo imali da koristimo. Potencijalni nedostatak u vidu USB 3.0 porta se u praksi pokazao kao potpuno neprimetan, jer ova konekcija tek treba da zaživi u pravom smislu te reči. Sa druge strane hard disk, iako manjeg kapaciteta, zahvaljujući velikom kešu i 7200 obrtaja u minuti predstavlja bolji izbor za svakodnevni rad. Ekran od 11,6″ je u HD Ready rezoluciji odličan i u odnosu na 12″ ekrane, razlika je neprimetna, jer je gustina piksela nešto veća, pa prikaz izgleda malo oštrije. Altec Lansing zvučnici omogućavaju da se oslonite na njih kada eksterna varijanta nije dostupna, jer je zvuk koji isporučuju zaista odličan, dok je AMD-ov APU taj koji će omogućiti da vaš netbook bude svestrana “mašina” koja može da radi mnogo toga zahvaljujući Mobility Radeonu HD6310 koji će na sebe preuzeti akceleraciju video materijala visoke rezolucije. Na sve to ide i odlična baterija koja će vas ispratiti čak i ukoliko veći deo dana provodite van kuće bez mogućnosti da se priključite na punjač. Prosto rečeno, Pavilion dm1 je među najboljim netbukovima na tržištu, a jedino će cena od 500e biti ta koja će ga sprečiti da ga ima svako. Ukoliko ne pravite kompromise kao što HP nije radio sa dm1, morate znati da nećete dobiti jeftin proizvod, ali ne sumnjamo da će dobar deo korisnika smatrati da je tako i bolje. Prednosti: – Odlična izrada – Autonomija – Zvučnici – Kutura rada Mane: – (Uslovno) Cena Računar na test ustupio Gigatron.