Dragoljub Radovanović
Huawei često ume da nas jako prijatno iznenadi svojim proizvodima – prvo sa svojim MediaPad tabletom, zatim sa Ascend P1 smartfonom, a sada je na red da vidimo kako se Huawei MediaPad 10 FHD čini po tom pitanju. Ime ove kompanije možda nije tako “zvučno” kao Asus, Samsung, Motorola, Toshiba… ali to nikako ne znači da njihovi proizvodi nisu u njihovom rangu. Čak štaviše, iskustvo koje smo imali sa njihovim prethodnim proizvodima je baš obrnuto, jer smo bili i više nego zadovoljni njihovim kvalitetom i jačinom hardvera koji su posedovali. MediaPad 10 FHD nastavlja tradiciju, jer je reč o moćnom tabletu.
Prethodno smo čuli da ovaj model tableta treba da stigne sa K3 Balong procesorom na 1.5 GHz-a, ali se Huawei ipak odlučio za tradicionalniji četvorojezgarni Cortex-A9 model sa frekvencijom rada od 1.2 GHz-a. Grafički čip kod ovog modela je nama pomalo nepoznat, Hisilicon Technologies Immersion 16 model, koji je ipak pružao solidne performanse. Ekran ovog tableta je ipak jedna od njegovih najsvetlijih tački jer se radi o prelepom 10-inčnom IPS panelu rezolucije od 1920 x 1200 piksela. Primetićete da je ovo rezolucija koja ima nešto veći vertikalni broj piksela u poređenju sa standardnom FullHD 1920 x 1080.
Interno skladište ovog modela je veličine 16 GB-a, ali se može proširiti microSD karticama veličinama do 32 GB-a. U nekim najama se šuškalo da bi ovaj model trebao doći sa 2 GB-a RAM memorije, ali nažalost, Huawei se ipak odlučio da u njega stavi standardnih 1 GB RAM-a. Naš konkretni primerak poseduje i slot za Sim karticu, što znači da nam je bila dostupna 3G konektivnost, koja se može činiti dosta korisnom ako ste često van kuće. Tablet poseduje dve kamere – prednju od 1.3 megapiksela i zadnju sa senzorom od 8 megapiksela, Dual LED blicem i mogućnošću beleženja video materijala u 1080p rezoluciji. Baterija koja je prisutna na Huawei MediaPad 10 FHD modelu ima kapacitet od 6600 mAh, koja kako kaže Huawei obećava više od 10 sati neprekidne upotrebe.
[modul]specifikacija=1657[/modul]S vremena na vreme se srećemo sa modelima tableta koji su izrađeni od nešto kvalitetnijih materijala umesto od plastike, što je svakako osvežavajuća promena. Iako smatramo da plastika nije toliko loš izbor materijala za izradu smartfona i tableta, aluminijum nam pruža ipak taj neki dodatni osećaj čvrstine i ozbiljnosti koji nemamo kada držimo uređaj izrađen od plastike. Huawei MediaPad 10 FHD model poseduje aluminijumsko Unibody kućište, koje je ostavljalo jako lep utisak pri držanju tableta. Radi se o dosta tankom uređaju debljine samo 8.8 milimetara, dok njegova težina iznosi 580 grama, što je dosta korektno uzimajući u obzir da je aluminijum materijal koji je teži od plastike.
Na prednjoj strani tableta, kao i obično nalazi se kamera rezolucije od 1.3 megapiksela. Oko ekrana nalazi se crni okvir, dok se na skroz spoljnoj ivici pod uglom spušta aluminijumski srebrni deo. Pogledajmo šta se to nalazi na bokovima ovog tableta. Na levoj bočnoj strani smešten je 3.5mm ulaz za slušalice, dok se na njegovoj donjoj bočnoj strani nalazi konektor za punjenje tableta ili za prebacivanje podataka sa računara.
Na desnoj bočnoj ivici u vrhu smešteno je dugme za uključivanje ekrana tableta, kao i dugme za kontrolisanje nivoa zvuka. Na gornjoj bočnoj ivici, iza plastičnih vratanca nalazi se slot za microSD kartice, kao i slot za Sim karticu pune veličine, dok je više ka sredini smeštena rupica mikrofona.
Kao što smo već pomenuli, zadnja strana tableta je izrađena od aluminijuma, ali je Huawei ostavio beli plastični deo u vrhu, kako bi izbegao ometanje signala predajnika na uređaju.
U sredini ove bele trake nalazi se kamera od 8 megapiksela, dok je sa njene desne strane smešten Dual LED blic. Ispod ove bele trake, na levoj i desnoj ivici, smešteni su zvučnici sa Dolby tehnologijom zvuka.
Huawei MediaPad 10 FHD tablet dolazi sa Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom Androida, a što se tiče najave nadogradnje na Jelly Bean verziju za sada nemamo nikakvih informacija. Korisnički interfejs kod ovog modela se zove Emotion UI i sa sobom donosi jednu zanimljivu izmenu. Nakon bliže inspekcije početnog ekrana ovog modela nismo uspeli da pronađemo prečicu ka App Drawer-u. Razlog tome je što App Drawer zapravo i ne postoji na ovom modelu – on je zapravo ujedinjen sa početnim ekranima tableta, što pomalo vuče na iOS filozofiju.
Glavni početni ekran na sebi poseduje Widget sa datumom, časovnikom, temperaturom i vremenskim uslovima za odabrani grad, iz koga direktno možete osvežiti informacije o vremenu. Osim toga, tu je prečica ka Play Store-u, folder sa Google aplikacijama, E-Mail, Browser, Gallery, Camera, Calendar i Settings ikonice. Na mestu u gornjem desnom uglu gde bi trebala stojati prečica za App Drawer, sada je prisutno dugme + kojim pozivate meni za izbacivanje widgeta na početne ekrane.
Zanimljiva stvar kod ovog interfejsa je da možete sakriti taskbar klikom na strelicu, tako da dobijate dodatni prostor na ekranu, ali sakrivate Back, Home i Task dugme, kao i statusne ikonice i prečicu ka Notification bar-u. Notification Bar na sebi pokazuje datum, vreme, WiFi mrežu, status baterije, Dolby dugme, kao i prečicu ka podešavanjima uređaja. Ispod se nalaze sedam toggle dugmića koji olakšavaju život, tačnije prečice za osvetljenje, Airplane režim, WiFi, Bluetooth, GPS, rotaciju ekrana i isključivanje notifikacija.
Od zanimljivih aplikacija koje smo zatekli na tabletu tu je DLNA klijent, Facebook, PDF reader, Fruit Ninja Puss in Boots igra, Kingsoft office, Music+ aplikaciju i 28 prisutnih koje jako lepo demonstriraju kvalitet zvuka koje Huawei MediaPad 10 FHD poseduje.
Tu je takođe i Weather Clock aplikacija koja pokazuje temperaturu i vremenske uslove sa animacijama za izabrani grad , a takođe kombinuje i časovnik i datum.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.
BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Prva stvar koju bi smo hteli da istaknemo u iskustvu korišćenja Huawei MediaPad 10 FHD tableta je dosta dobar utisak koji smo imali pri držanju ovog modela. Najveća zasluga ide aluminijuskom kućištu, koja pruža tabletu čvrstinu i samim tim utisak ozbiljnijeg uređaja. Kvalitet izrade je takođe na jako visokom nivou, jer nismo primetili ni najmanji znak krckanja ili ugibanja. Ukratko, MediaPad 10 FHD bi uporedili sa kvalitetom koji poseduju iPad tableti…
Prethodno najavljeni hardver koji je Huawei MediaPad 10 FHD trebao da poseduje je bio dosta primamljiviji, tačnije K3 Balong na 1.5 GHz i 2 GB RAM memorije, a umesto toga je ipak stavljen Cortex A9 na 1.2 GHz-a i 1 GB RAM memorije. Opet, nije da se preterano bunimo i sa ovim četvorojezgarnim rešenjem, ali bi smo svakako široko otvorenih ruku dočekali superiorniji hardver. Otprilike, rezultati koje smo dobili na sintetičkim testovima su se kretali negde u rangu sa Asus Transformer Prime modelom, mada ipak desetak procenata slabiji. U realnoj upotrebi takva razlika i nije toliko primetna, tako da smo brzinom tableta tokom našeg testiranja bili zadovoljni. Kretanje kroz korisnički interfejs je bilo prilično glatko u Performance režimu, dok Battery saver podešavanje nudi animacije sa manjim frejmrejtom i blažim “štucanjem”.
Ekran je takođe jedna od svetlijih, ako ne i najsvetlija tačka ovog modela. Huawei MediaPad 10 FHD poseduje prelepi IPS ekran sa fenomenalnom rezolucijom od 1920 x 1200 piksela, što je isto kao kod testiranog Asus Transformer Infinity modela, koji takođe poseduje 1920 x 1200 rezoluciju. Filmovi, slike, web sajtovi, sve ovo izgleda zaista predivno na ovom modelu, plus uz sve to, uglovi gledanja su skoro pa savršeni. Pravi je užitak gledati ovako oštru sliku na tabletu, što je zapravo i jedna od bitnijih stvari na ovakvom uređaju. Naravno, performanse su takođe bitan faktor, a Huawei MediaPad 10 FHD veoma uspešno kombinuje ove dve stvari. Što se tiče zvuka, malo je reći da smo bili oduševljeni. Dolby tehnologija i stereo zvučnici koje ovaj model poseduje pružaju veoma čist i jasan, a takođe i dosta glasan zvuk. Od svih tableta koje smo testirali do sada, Huawei MediaPad 10 FHD odnosi titulu po pitanju zvuka.
Iskustvo u surfovanju koje smo dobili kod ovog modela je zaista bilo na visokom nivou. Dobar deo zasluge donosi ekran, tačnije njegova visoka rezolucija i uopšte živahne boje i odlični uglovi gledanja koje donosi IPS tip panela. Drugi deo zasluge ide četvorojezgarnom Cortex A9 procesoru koji je činio da ovaj tablet otvara stranice veoma brzo, a navigacija na samim sajtovima, kao što je korišćenje pinch to zoom gesta i skrolovanje su bili veoma glatki.
Video reprodukcija 1080p materijala je očekivano bila veoma glatka, nismo ni sumnjali da će ovakva stvar predstavljati problem četvorojezgarnom Cortex A9 procesoru. Na tabletu se već nalazi nekoliko 1080p video klipova, kao što je trejler filma Avatar, ali smo i mi takođe hteli da isprobamo kako se tablet snalazi sa našim video klipom iz filma Cloudy With a Chance of Meatballs, i naravno, prošao je test sa jako visokom ocenom.
Hteli smo da proverimo da li GPS signal ima problema zbog aluminijumskog kućišta, ali je prijemnik sasvim sigurno pozicioniran u delu ispod plastične trake na zadnjem delu tableta. Huawei nije hteo da napravi grešku koju je napravio Asus sa svojim Transformer Prime modelom, kod kojeg je cela zadnja strana od aluminijuma i ume da ometa GPS i WiFi signale.
Bateriju smo testirali tako što smo postavili ekran na maksimalni nivo osvetljenosti i sa i nezahtevnim korišćenjem u periodu uspeli da potrošimo bateriju u periodu od nešto preko 8 sati. U tom periodu korišćenja smo vreme uključenosti ekrana je bilo 5 sati i 15 minuta, što je korektan ali i ne baš impresivan rezultat. Huawei obećava skoro 10 sati reprodukcije video materijala, što može biti izvodljivo, ali mi nažalost nismo bili u prilici da isprobamo tu tvrdnju.
Huawei MediaPad 10 FHD poseduje kameru sa senzorom rezolucije od 8 megapiksela, Dual LED blic i mogućnost snimanja video klipova u 1080p rezoluciji. Kvalitet fotografija koje je pružala kamera je bio solidan. Nivo šuma u njima je bio razumno nizak, ali je u koloritet u njima bio malo lošiji. Kvalitet video klipova je bio takođe solidan, ali nekako sa previše oštrim ivicima objekata u snimku. Takođe smo imali par slučajeva gde je snimak ispadao iz fokusa. Primere fotografija i video snimka možete naći ispod.
Kao što smo rekli na početku teksta, Huawei zaista ume da nas veoma prijantno iznenadi svojim proizvodima, a to je i ovoga puta učinio sa svojim MediaPad 10 FHD modelom. Po nama, taj utisak veoma kvalitetnog modela čine čak nekoliko stvari. Prva od njih je veoma dobro aluminijumsko unibody kućište i odličan kvalitet izrade, koji bi smo direktno uporedili sa iPad modelima. Druga stvar koja čini ovaj model jako privlačnim je njegov veoma kvalitetni IPS ekran sa dosta visokom 1920 x 1200 rezolucijom, koja stvarno čini da filmovi, slike, ali takođe i web sajtovi izgledaju zaista prelepo. Takođe nam se dopao i korisnički interfejs koji je Huawei upotrebio na ovom modelu i zanimljiv pokušaj da se izbaci App Drawer, koji je uvek bio deo ovog operativnog sistema.
Iako prvobitno najavljen sa nešto jačim hardverom, četvorojezgarni Cortex A9 procesor sa frekvencijom rada od 1.2 GHz-a nije nimalo razočarao. Performanse koje je on pružio tokom našeg korišćenja su bile i više nego dobre – sveukupno veoma glatko iskustvo. Ne treba zaboraviti ni kvalitet zvuka koje ovaj tablet pruža. Stereo zvučnici sa Dolby tehnologijom su nam pružali najkvalitetniji zvuk koje smo do sada imali priliku da čujemo na tabletu. Iskustvo surfovanja na ovom modelu je bilo veoma dobro, sve to zahvaljujući ekranu i procesoru koji ovaj model poseduje. Nismo primetili nikakve veće zamerke u korišćenju ovog modela, mada vek trajanja baterije je zaista mogao biti malo duži. Sve u svemu, veoma kvalitetan i sposoban tablet od Huawei-a, koji zaslužuje naše veoma visoke preporuke…
Prednosti – Veoma kvalitetan IPS ekran sa visokom 1920 x 1200 rezolucijom – Kvalitetno aluminijumsko unibody kućište – Najbolji kvalitet zvuka koji smo do sad čuli na tabletu – Dosta dobre performanse četvorojezgarnog procesora – Zanimljiv korisnički interfejs i preinstalirane aplikacije Mane – Trajanje baterije je moglo biti duže – Kamera je prosečna
Cena: oko 500 evra
Uređaj na test ustupio Huawei .
Huawei MediaPad 10 FHD
Opet smo se našli u prilici da sarađujemo sa kompanijom Huawei i da vam premijerno predstavimo njihov najnoviji tablet. Radi se o moćnom uređaju sa većom nego FullHD 1920 x 1200 rezolucijom ekrana i snažnim četvorojezgarnim Cortex A9 procesorom sa frekvencijom rada od 1.2 GHz-a. Ekran je veličine 10.1 inča i reč je o jako kvalitetnom IPS panelu sa dobrim nivoom svetline. On takođe poseduje 1 GB RAM memorije, 16 GB-a internog skladišta i kvalitetnu 8MP kameru sa Dual LED blicem. Izrađen je od kvalitetnog aluminijuma i na njemu je prisutna Android Ice Cream Sandwich verzija, plus sve ovo dolazi po pristupačnoj ceni. Zvuči zanimljivo?