Filip Majkić
Kako su prodaje notebook računara postajale sve značajnije u svetu PC računara, paralelno je rasla važnost predstavljanja svake nove mobilne platforme, bez obzira da li su iza nje stajali Intel ili AMD. Da je Srbija definitivno sve interesantnija velikim kompanijama poka zao je i održan brifing za novinare povodom predstavljanja Centrino 2 platforme. Domaće predstavništvo kompanije Intel je 1. jula ove godine u restoranu Majik održalo prezentaciju na kojoj je upoznalo predstavnike domaćih medija sa mogućnostima i novitetima koje donosi Centrino 2. Konferenciju je vodio Pavel Gepner, EMEA Platform Architecture Specialist kompanije Intel, koji je prisutnima održao predavanje na temu Centrino 2 platforme za notebook računare.
Centrino platforma kompanije Intel je praktično postala sinonim za notebook računare u svesti korisnika i to vezivanje korisnika za brend je veoma očigledno, što se vidi na svakom koraku. Nova iteracija platforme stiže. Kao i kod svih Centrino platformi do sada, i specifikacije nove platforme govore o kombinaciji procesora, čipseta i bežičnih čipova. Kodna oznaka Montevina, pod kojom je Centrino 2 platforma takođe poznata, se odnosi na Centrino platformu pete generacije. Originalno je Montevina trebala biti predstavljena tokom Computex sajma na Tajvanu početkom juna, ali je odložena zbog problema sa integrisanim grafičkim čipovima i dobijanjem wireless sertifikata. Nažalost, problemi sa integrisanom grafikom i dalje postoje i u prvi mah će se pojaviti samo notebook računari sa diskretnom grafikom, dok će se na modele sa integrisanom grafikom još sačekati. Zanimljivo je da je nova generacija mobilne grafike među udarnim temama koje Intel ističe u prvi plan, ali šta da se radi.
Intel obećava pomake na svim poljima koja karakterišu jednu mobilnu platformu. Sirove performanse bi trebale biti dovedene na viši nivo zahvaljujući novim 45-nm Core 2 Duo procesorima (za početak samo dvojezgarni, kasnije tokom godine bi trebali postati dostupni i četvorojezgarni modeli), sa bržim FSB-om (1066 MHz) i 6 MB L2 keš memorije. Neki modeli procesora su već poznati, usled toga što su ugrađivani u modele Santa Rosa platforme nakon poslednjeg osveženja. Top model bi trebao biti Core 2 Extreme X9100 sa radnim taktom od 3.06 GHz, 1066 MHz FSB-om i 6 MB L2 keš memorije, te disipacijom od 44 W. Od “regularnih” procesora planiraju se serije oznaka 9000 i 8000 (od kojih smo se sa ovom drugom već imali prilike upoznati u pojedinim modelima notebook računara koji su prikazani na ovom sajtu). Ove serije procesora se razlikuju po keš memoriji (T9000 raspolaže sa 6 MB iste, T8000 upola manje), ali to nije jedina razlika među Centrino 2 procesorima. Prefiks T će nositi modeli sa termalnom disipacijom od 35 W, dok će prefiks P označavati nešto štedljivije modele disipacije 25 W. Entuzijasti će imati priliku da pomoću Intel Extreme Tuning Utility aplikacije, programčića jednostavnog za upotrebu i tesno povezanog sa BIOS-om manualno podešavaju parametre rada. U narednom periodu Intel planira da izbaci još osam procesora.
Koji sve čipovi čine Centrino 2 platformu
Najmoćniji notebook CPU do sada
Energetska efiksnost je među najbitnijim temama
Poređenja po parametru energetske efikasnosti unutar Intelove ponude
Karakteristike nove familije čipsetova
Direktno poređenje mogućnosti novih i starih čipsetova
Performanse se ne povećavaju samo zahvaljujući unapređenju centralnih procesora. Platforma sada poseduje zvaničnu podršku za korišćenje DDR3-1066 memorije, koja troši manje i obećava bolje performanse, ali i prema navodima kompanije unapređuje brzinu rada integrisane grafike. Tu je i dalje podrška za DDR2-800, za one kojima trebaju nešto pristupačniji modeli. Porodica 4X čipsetova u paru sa ICH9M predstavlja kontrolersku logiku u novim notebook računarima. Najavljena su dva modela, 45 i 47, pri čemu će GM verzije istih podržavati integrisanu grafiku, koja će u slučaju 45 modela raditi na 533 MHz, a u slučaju 47 modela na 640 MHz. Podržani su HDMI, DisplayPort, LVDS i SDVO izlazi. Oko integrisane grafike postoji dosta najava, ali ih kao i uvek treba proveriti u praksi, imajući u vidu da kiksevi po pitanju obezbeđivanja adekvatne podrške novitetima do sada nisu bili strani kompaniji Intel kada su integrisani grafički čipovi u pitanju. Pored obećanja o boljim performansama u odnosu na ranija rešenja (do 80% brže performanse od integrisanih grafičkih čipova prethodne generacije), dve stvari privlače pažnju. Jedna od njih jeste HD Boost, što predstavlja tehnologiju akceleracije video sadržaja visoke definicije. Druga stvar koja se najavljuje, a koju želimo istaći je (po našem mišljenju) daleko bitnija, a tiče se obezbeđivanja podrške za Switchable Graphics tehnologiju, što omogućava promenu “u letu”, pošto će Graphics Media Accelerator GM4500 i GM4700 biti u stanju da sa diskretnom grafikom dele posao na sličan način kao što smo to videli kod AMD i Nvidia rešenja, gde je u 2D režimu ili dok notebook radi na bateriju aktivna integrisana grafika, dok u 3D režimu ili kada je laptop priključen na strujni izvor posao preuzima diskretna grafika. Intel tvrdi da je na ovaj način rad baterije moguće produžiti i do 50 minuta.
Opciona podrška za WiMAX je takođe u fokusu
Karakteristike WiFi Link 5000 serije čipova
Poslednji sastojak Centrino platforme u hardverskom smislu jesu wireless čipovi. Intel Wireless WiFi Link 5000 serija, uz opcionu podršku za WiMAX Link 5050 donose unapređen, poboljšan transfer u bežičnom okruženju. Intel tvrdi da brzine transfera dostižu 450 Mbps sa boljim 802.11n ruterima i u odgovarajućoj mreži, kao i da je domet uvećan i do dva puta – ali ove podatke, kao i sve podatke o Wireless transferu, treba uzimati sa određenom dozom rezerve. U opticaju će biti čipovi oznaka WiFi Link 5100 i 5300, pri čemu potonji podržava gore pomenutih 450 Mbps, dok se prvi “zadovoljava” sa 300 Mbps. Takođe, WiFi Link 5050 će biti prvo integrisano WiFi/WiMAX kombo rešenje, koje omogućava i velike brzine transfera, kao i mogućnost priključivanja na internet na širokom području, za razliku od danas preovlađujućeg konvencionalnog metoda koji omogućava povezivanje na internet samo u blizini tzv. “hotspot-ova”. U ovom trenutku u 110 zemalja sveta postoji 260 fiksnih i mobilnih WiMAX mreža. Treba imati u vidu da će se ova tehnologija sve više prihvatati u budućnosti. Kada smo već kod raznih načina povezivanja, standardni deo Centrino 2 platforme će biti Intel 82567 Gigabit Network, koji će omogućavati povezivanja u mrežu preko kabla, odnosno LAN porta.
Biznis korisnici i dalje među najbitnijim grupacijama…
…kojima se Intel obraća
Active Management Technology 4.0- karakteristike i koristi
Detaljnije o mogućnostima AMT-a
Intel TXT tehnologija – unapređivanje stepena zaštite
Intel Anti-Theft tehnologija – bezbednost računara na višem nivou
Pomenimo još i nova rešenja za biznis korisnike, čemu je Intel posvetio naročitu pažnju. Radi se o novim rešenjima na polju menadžmenta i bezbednosti. Nova generacija podržava Active Management Technology 4.0, koji obećava lakša podešavanja mreže, dozvoljava menadžment notebook računara i tokom hibernacije, standby režima, pa čak i kada je uređaj ugašen, te donosi standarde za menadžment nove generacije – WS-MAN i Dash 1.0. Tu su i dalje mogućnosti izolacije, dijagnostike i popravke sistema, enkriptovanog apdejtovanja, praćenje stanja platforme i hardvera i tako dalje. Trusted Execution Technology je i dalje tu i omogućava zaštitu osetljivih informacija od softverskih napada, što će kompanije ceniti. Konačno, Anti-Theft Technology sprečava pristup podacima, onemogućava pristup PC računaru da bi se zaštitili podaci ako se isti ukrade ili izgubi, omogućava menadžment PC računara čak i ukoliko je hard disk enkriptovan, te pruža viši stepen zaštite na hardverskom nivou. Podrška za VT-x i VT-d i Trusted Platform Module (TPM) je takođe prisutna.
Matrix Storage karakteristike
Prednosti korišćenja DDR3 memorije u novim notebook računarima
Postoji još mnoštvo sitnijih (i ne tako sitnih) poboljšanja na koja Intel ukazuje i koje nova platforma donosi. Tu su povišen nivo energetske efikasnosti zahvaljujući Deep Power Down unapređenjima, Dynamic Acceleration Technology što obećava bolje performanse van standardnih radnih taktova, unapređeno trajanje baterije usled brojnih implementiranih tehnologija različitog tipa, uključujući i dizajniranje mnogih čipova tako da troše još manje u odnosu na odgovarajuća rešenja prošlih generacija (na primer, WiFi čipovi), Matrix Storage Manager za bekapovanje ili momentalno vraćanje podataka sa RAID sistema, opciona Intel Turbo Memory implementacija (do 2 GB flash memorije) i tako dalje.
Extreme Tuning Utility – alatka za entuzijaste
Cene novih čipova na dlanu
Mi jedva čekamo da ova, kao i druga obećanja koja govore o unapređenim performansama isprobamo u praksi. Nadamo se da će konkretan hardver vrlo brzo naći put do nas, te da ćemo biti u prilici da vam prenesemo kako to sve izgleda uživo. Do tada, ostaje nam da se zadovoljimo najavama i tvrdnjama, čiju ćemo verodostojnost ubrzo verifikovati. Ipak, već sada se može naslutiti da se radi o veoma moćnoj i široko postavljenoj platformi, koja će doprineti nastavku dominacije kompanije Intel na tržištu mobilnih računara, koja je očigledna, bez obzira šta ko tvrdio ili priželjkivao. U određenim (brojnim) aspektima, Centrino 2 ima ambiciju da ide ispred svog vremena, u drugim da jednostavno nastavi svoj put i održi prednost u kojoj uživa, u preostalim da uhvati korak sa određenim konkurentskim rešenjima. Jedno je sigurno – ambicije momaka iz Santa Klare ne jenjavaju…Prve prikaze, kako sada stvari stoje, možete očekivati tokom avgusta.