Lenovo G550

Lenovo G550

Kompanija Lenovo je jedan od najprestižnijih brendova na svetu, ali je svakako brend broj 1 u svetskim razmerama kada govorimo o poslovnim računarima. U poslednje vreme pokušava da se više okrene prema krajnjim korisnicima i mainstream segmentu, a jedna od interesantnijih kreacija je svakako notebook koji vam danas prikazujemo. Povoljan, univerzalno upotrebljiv, dopadljiv, koristan i pogodan bez obzira da li hoćete da ga nosite u kancelariju, ili da uživate u

    Sadržaj

      Filip Majkić Lenovo je suočava sa velikim i značajnim izazovom, sa kojim se naizgled uspešno nosi. Kompanija puno energije i sredstava ulaže u unapređivanje svog imidža u širem krugu korisnika, budući da je veoma dugo bila okrenuta isključivo korporativnom tržištu, a vreme će pokazati koliko će uspeha imati na tom polju. Da ima adute u rukama – ima. Model G550, koji vam predstavljamo, bi upravo mogao biti među njima. Povoljan, univerzalno upotrebljiv, dopadljiv, koristan i pogodan bez obzira da li hoćete da ga nosite u kancelariju, ili da uživate u multimediji kod kuće. Nijedan njegov deo se ne može okarakterisati specijalnim, ali suma svih delova ostavlja utisak o skladnoj, fino balansiranoj celini koja je u stanju da odgovori na svaki zadatak koji korisnik pred nju može postaviti.  

      Već u startu je jasno da G550 nije klasičan Lenovo, odnosno ona hladna mašina crne boje koja nas u startu asocira na kancelariju i na posao, sa čime se Lenovo praktično asocirao tokom silnih godina fokusiranja na korporativno tržište. Da stvari nisu standardne, uviđamo već prilikom raspakivanja, kada umesto uobičajenog strujnog adaptera oblika kvadra nalazimo adapter sa zakrivljenim površinama, zaobljenim uglovima i Lenovo natpisom koji, ispostaviće se, sija plavom bojom kada je adapter priključen u struju. Dizajn je tačno onakav kakav verujemo da najviše odgovara u ovoj klasi – niti previše ekstravagantan i okrenut “istanjivanju”, niti u liniji sa sterilnim, hladnim profesionalnim računarima. Da raščistimo jednu stvar, Lenovo G550 je izrađen od plastike, ali visoko kvalitetne plastike, koja ne pucketa, ne pomera se pod prstima, i generalno ne ostavlja utisak jeftine mašine. Površine su premazane bojom visokog sjaja, pa treba voditi računa o potencijalnim tragovima prstiju. No, boja bi trebala da u tome pomogne, imajući u vidu da tamno siva boja, koja dominira ovim prenosnim računarom, čini da se takvi otisci reflektuju minimalno.
      Uglovi računara su zaobljeni, a nasloni za dlanove imaju izrazito pogodan “pad”, odnosno zakošenje pre ivice. Raspored portova je solidan, sa izuzetkom jednog USB porta koji je postavljen u donjem desnom ćošku, te bi se mogao lako “boriti” sa mišem za prostor. Zatičemo sve standardne konektore, sa izuzetkom modema. Tastatura je ponovo izrazito kvalitetna, što nije ništa čudno za Lenovo, koji nas je navikao na tu stavku. Svi tasteri imaju zakošenja i blago su ulubljeni. Tastatura ima naša slova, veliko Enter, numerički deo, ali i obrnut raspored Ctrl i Fn tastera. Srećom, apdejtom BIOS-a je moguće okrenuti njihov redosled i na taj način postaviti Ctrl kao taster koji se nalazi skroz dole levo. LED indikatori svetle dopadljivom belom bojom, a računar ima i tri multimedijalna tastera za podešavanje jačine zvuka (ili onesposobljavanje istog).Kombinacija Intel čipova je osnova Lenovo G550 računara. Srce sistema jeste PM45 čipset u kombinaciji sa ICH9M “južnim mostom”. Procesor je Core 2 Duo T6600. Radi se o 45-nanometarskom procesoru, čija je toplotna disipacija deklarisana na 35 W, a broj tranzistora iznosi 410 miliona. Radni takt iznosi 2,2 GHz. Radi se o dvojezgarnom procesoru, sa 2 MB L2 keš memorije (1 MB po jezgru), odnosno FSB-om od 800 MHz. Za grafiku je zadužen Nvidia GeForce G210M, baziran na GT218 čipu. Reč je o rešenju niže klase, sa 16 šejder procesora, radnim taktom od 625 MHz, radnim taktom šejdera od 1500 MHz, te radnim taktom memorije od 800 MHz. Koristi 512 MB sopstvene memorije sa kojom komunicira preko 64-bitnog interfejsa, i podržava DirectX 10.1. Potrošnja je deklarisana na 14 W, a čip se izrađuje u 40-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji. Notebook raspolaže sa 3 GB memorije, što je sasvim dovoljno za svakodnevne potrebe i da služi kao podloga za rad operativnog sistema. 

      Specifikacija:  

       

      Lenovo G550

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, LED backlit

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T6600, 2,2 GHz

      Grafika

      Nvidia GeForce G210M

      Sistemska memorija

      3 GB DDR2

      Hard disk

      320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže

      10/100 LAN, Wireless LAN 802.11n

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard slot, 5-u-1 čitač kartica, audio izlazi, Bluetooth, web kamera 0,3 mpx

      Operativni sistem

      Bez OS-a

      Masa

      2,7 kg

      Dimenzije

      38.1 x 24.4 x 3.6 cm

      Cena

      48,990 dinara (sa PDV-om)

      Garancija

      12 meseci

      Lenovo G550 raspolaže 15.6-inčnim ekranom, koji je glossy tipa. Njegova radna rezolucija je 1366 x 768 piksela, a odnos stranica 16:9. Hard disk stiže iz kompanije WD, a radi se o modelu koji ima kapacitet od 320 GB, 8 MB bafera, u 2,5-inčnom je formatu i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Tu je i optički uređaj, a radi se o DVD pisaču. Opcije konektivnosti su tipične za računar ove klase, pa tako zatičemo tri USB 2.0 porta, ExpressCard slot, HDMI i VGA izlaze u slučaju da želite da sliku “izbacite” na eksterni displej, a kada govorimo o mrežama i Bluetooth podršci, podržani su 10/100 Ethernet (nažalost, ništa od Gigabit Ethernet-a), WiFi Draft N, kao i Bluetooth 2.1+EDR. Isporučuje se sa šestoćelijskom Li-Ion baterijom od 48 Wh.  
      Rezultati testova  

      Lenovo G550

      PCMark Vantage

      Score

      3747

      Memory

      2344

      Gaming

      2700

      Productivity

      3136

      HDD

      2478

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      3031/4426

      NuclearMC

      7624

      Crysis

      800 x 600, Medium

      25,72 fps

      wPrime

      32M

      34,707 sec

      SuperPI

      1M

      24 sec

      Autonomija

      Trajanje baterije

      2h 50 min

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      52,2 MB/s

      Access Time

      16,8 ms

        Utisci

      Mi smo računar na test dobili sa instaliranim Windows 7 Home Premium operativnim sistemom, ali se cena koju ste videli u tabeli specifikacija odnosi na verziju bez OS-a. U principu, već smo se nekoliko puta susretali sa ovakvim računarom gledano sa hardverske strane, i znamo kako mašina radi. Solidno snažna hardverska platforma je sasvim adekvatna za bilo kakav zadatak, tako da OS radi živahno, ima dovoljno snage za multitasking i komforan rad bez trzavica čak i u zahtevnijim aplikacijama. Windows Experience Index iznosi 4,0, odnosno po segmentima 5,6 za CPU, 5,6 za RAM, 4,0 za grafiku, 5,5 za gaming grafiku i 5,5 za hard disk. Sve ovo na skali od 1 do 7,9. Produktivnost će biti na visokom nivou, a jedinog razloga za žal u ozbiljnijoj meri vidimo među igračima. Prosto, konfiguracija ovog računara hardverski nije okrenuta njima (što i ne čudi, imajući u vidu da se u principu radi o najzahtevnijoj grupi), nego uglavnom korisnicima kojima je potrebna multimedijalna mašina. Sve radi dobro osim igara, koje su ograničene grafičkom kartom. Što opet ne znači da neke nezahtevnije i starije naslove ne možete odigrati bez problema.
       

      Ekran je veoma solidan, uprkos glossy premazu koji vaš autor jednostavno ne voli previše i veoma “oseća” visok stepen refleksije u svakodnevnom radu. Međutim, u konkretnom slučaju, taj sloj je prilično diskretan, te G550 može da se pohvali solidnim ekranom, dobrih boja i nivoa osvetljenja. Tastatura je odlična, prijatna za kucanje, sa velikim Enter, svim tasterima uključujući i numeričke, i generalno veoma prijatnim osećajem. Tačped takođe, te sa te strane nemamo zamerki. Zagrevanje nije veliki problem i teško da će ijedna površina biti pod prstima išta osim mlaka u najgorem slučaju. Površine na levoj strani umeju da postaju mlake nakon dužeg zahtevnijeg rada, ali to je sve. Ventilatori nisu previše bučni ni kada se “razmahnu”, niti naglo menjaju režime rada, što je još jedan pokazatelj solidne kulture rada kojom se G550 može podičiti. Iako se od multimedijalnih notebook-ova u principu i očekuje da isporuče zvuk natprosečnog kvaliteta kada se “teoretski razmatra” koji su aduti ove kategorije, u praksi to nije čest slučaj. G550 ima sasvim solidne zvučnike i rekli bismo da je zvuk koji dolazi iz njega među boljima koje smo čuli u ovoj klasi prenosnih računara.

      G550 stiže sa šestoćelijskom baterijom od 48 Wh. Ona omogućava 2 sata i 50 minuta autonomije. Nije specijalno sjajan rezultat, posebno za današnje standarde. Opet, nije ni posebno loš, a baterija ne narušava kompaktnost, niti dizajn računara dimenzijama i “izbijanjem” od osnovnih linija notebook-a. U svakom slučaju, rezultat je nedovoljan da se stekne nekakva prednost u odnosu na konkurenciju, ali i da se uređaj ozbiljnije kritikuje po ovom pitanju. Prosto, u ravni je sa onim što se može očekivati od laptopa baziranog na mainstream konfiguraciji prethodne generacije.

      Rezime

      Postoji dosta toga što nam se dopada kod Lenovo G550 računara. Sasvim solidna hardverska platforma je i dalje upotrebljiva po mnogo osnova, dizajn je sasvim korektan i biće zanimljiv širokom krugu korisnika koji su i dalje naklonjeni konzervativnijim principima, ali otvoreni za određena poboljšanja. U ovom slučaju, možemo konstatovati da elementi čine sumu, ali da ona u krajnjoj instanci nije jednaka prostom broju svojih elemenata. G550 nije bez mana. Na prvom mestu, moramo konstatovati prostu činjenicu da se ne zasniva na platformi poslednje generacije, zbog čega, u teoriji, baterija mora da „izdrži“, a i sa hardverske strane ovaj računar je nešto sporiji od mainstream modela nove generacije, što je i za očekivati. Međutim, upravo zbog toga je nešto pristupačniji, i mogao bi se pokazati kao adekvatno rešenje za brojne korisnike kojima treba pouzdan i kvalitetan laptop pristupačne cene, sa potpisom velikog brenda, koji će istovremeno služiti kao garancija kvaliteta. Uostalom, svi dobro znamo šta u našoj zemlji najbolje ide, a to su najpristupačnije stvari.
       

      U tom segmentu, Lenovo G550 ima vrlo adekvatan i zanimljiv balans koji može biti prijemčiv za današnjeg kupca. Naravno, lepše bi bilo da umesto Core 2 Duo stoji Core i5, ili da umesto G2XX stoji G3XX za grafički čip, ali isto tako ne vidimo šta to posebno možete uraditi sa takvim računarom što ne možete sa ovim. Razlike jednostavno nisu toliko velike koliko bi se to možda moglo pomisliti na prvi pogled, iako ih ima. Pa sami procenite šta vam je činiti…

      Prednosti:

      – Dobar balans između mogućnosti, karakteristika i isplativosti
      – Tradicionalno dobra izrada koja u ovom segmentu maltene briljira, iako nije na nivou modela jače linije
      – Solidan ekran

      Nedostaci:

      – Hardverska platforma prethodne generacije (koja ipak i dalje ima šta da pokaže)
      – Baterija bi mogla trajati nešto duže
      – Samo 10/100 LAN (ne podržava Gigabit Ethernet)
      – Samo 12 meseci garancije
       

      Notebook na test ustupio BS Procesor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi