Lenovo IdeaPad K1

Lenovo IdeaPad K1

Igrom slučaja na testu nam se našao prošlogodišnji Lenovo IdeaPad K1 tablet, a iako se ne može reći da je ovaj model baš pravi novajlija, svejedno smo odlučili da vidimo šta ima ponudi. Reč je o 10.1-inčnom tabletu sa aluminijumskim okvirom, klasičnim TFT ekranom i 1280 x 800 rezolucijom. Uređaj pokreće Tegra 2 čip na 1 GHz, poseduje slot za microSD kartice, microHDMI i zadnju kameru rezolucije 5 megapiksela. Iako dolazi sa Honeycomb verzijom, moguća je nadogradnja na Stock verziju Ice Cream Sandwich-a, što nam se učinilo zanimljivim. Više o K1 modelu u nastavku...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Svesni smo toga da su Tegra 2 tableti pomalo izašli iz mode i da su takoreći “jučerašnja vest”, ali igrom slučaja smo došli do Lenovo IdeaPad K1 modela, a kada je već bio u našim rukama, odlučili smo da ga bacimo na muke i vidimo kako radi. Jedna jako bitna stvar vezana za njega je to da kompanija Lenovo više ne prodaje ovaj model i prestala je sa zvaničnom podrškom – može se reći da je napušten. Bilo kako bilo, retaileri ga imaju na stanju, tako da ga i dalje možete kupiti, ukoliko vam se dopadne. Ipak, pre nego što je ovaj tablet takoreći proglašen mrtvim, Lenovo je pre par meseci prijatno iznenadio postojeće korisnike i ponudio nadogradnju na Stock verziju Ice Cream Sandwich verzije Androida. Zapravo, to nam se i najviše dopalo kod ovog modela.

      Šta to Lenovo IdeaPad K1 ima da ponudi od hardvera? Prvenstveno, pomenuli smo da je ovo uređaj kojeg pokreće dvojezgarni Tegra 2 čip, tačnije Cortex A9, čija je frekvencija rada 1 GHz, dakle ništa neuobičajno i cifra koju smo često sretali na Tegra 2 tabletima. Grafički čip na ovom modelu je standardni Nvidia GeForce ULP koji uvek ide uz ovaj procesor. Dijagonala ekrana iznosi 10.1 inča, dok je tip ekrana klasični TFT, čija je rezolucija 1280 x 800 piksela. Interna memorija IdeaPad K1 modela je veličine 16 gigabajta, koju možete proširiti microSD karticama do 32 gigabajta, a količina RAM memorije je 1 gigabajt. Na tabletu postoje dve kamere, prednja rezolucije 2 MP, i zadnja od 5 MP sa LED blicem. Baterija je kapaciteta 7400 mAh koja nudi 8 sati video reprodukcije. Više detalja u tabeli ispod.


       
      [modul]specifikacija=2764[/modul]
      Dizajn i konekcije Lenovo IdeaPad K1 dolazi u tri varijante boja – crnoj, beloj i crvenoj, a u našem konkretnom slučaju imali smo belu varijantu. Ono što se odmah primećuje uzimanjem tableta u ruke, je to da je deblji i teži u poređenju recimo sa starim Galaxy Tab 10.1 modelom, koji je 150 grama lakši i 4.7 milimetara tanji. Dok je pomenuti Samsung model izrađen ceo od plastike, Lenovo IdeaPad K1 ima aluminijumski okvir, koji se nastavlja delom i na zadnju stranu, dok veći deo zadnje strane zauzima glossy plastika. Kvalitet izrade je solidan, ali utisak kvari ta plastika pozadi koja se ugiba kada je pritisnete, slično kao kod Samsung Galaxy Note 10.1 modela. Na prednjoj strani se nalazi 2 MP kamera i nesvakidašnje Home dugme, koje je ujedno i optički Trackpad i nudi nekoliko gestova.

      Na aluminijumskim bokovima možete naći dugmiće i konekcije, a ukratko ćemo pomenuti gde se šta nalazi. Na levoj bočnoj strani je smeštena većina stvari, a to su rupica mikrofona, dugme za uklučivanje ekrana, dugmići za kontrolu nivoa zvuka, dugme za zaključavanje rotacije ekrana i slot za microSD kartice, čije je otvaranje malo otežano jer morate da ubacite spajalicu u rupicu kako bi otvorili vratanca. Na donjoj bočnoj strani nalazi se microHDMI izlaz, 3.5mm džek za slušalice, 30 pinski USB konektor, dok su desna i gornja bočne strane potpuno prazne.


      Pozadi u gornjem levom uglu nalazi se 5MP kamera i direktno ispod nje LED blic. Zvučnici su smešteni u aluminijumskom delu, bliže levom i desnom uglu zadnje strane.
      Lenovo IdeaPad K1 model smo zatekli sa Honeycomb 3.2.1 verzijom, koja poseduje izmenjeni korisnički interfejs i neke dodate aplikacije, koje mogu biti manje ili više korisne. Tu su takođe i neki Widgeti, na primer jedan koji vas vodi Watch, Listen, Mail i Read kategorijama, kojima dodajete prečice ka željenim aplikacijama. Tu je takođe u sredini i dugme koje vas vodi u Browser. Prisutan je i widget pre kojeg možete povezati vaš Facebook, Twitter ili Email nalog, a takođe i AccuWeather widget koji će vam pokazivati vremensku prognozu.


      Preinstaliranih aplikacija ima dosta, među kojima smo zatekli one korisne, ali i manje korisne koje svrstavamo u Bloatware. Lenovo je ubacio i svoj App Shop, u kojem se nalaze aplikacije sa podeljenim kategorijama, mada je njihov broj veoma skroman, tako da ne vidimo zašto bi neko koristio ovaj Shop umesto oficijalnog Play Store-a. Meni otvorenih aplikacija sa leve strane takođe poseduje i dugme pomoću kojih možete da zatvorite aplikaciju, ne samo da prelazite iz jedne u drugu kao što Stock Honeycomb verzija nudi. U App drawer-u možete zateći razne aplikacije, kao što je posebna galerija, muzički plejer ili video plejer, određen broj igara i ostalih manje ili više zanimljivih preinstaliranih aplikacija.


      Odlična stvar kod ovog modela je to što je Lenovo ponudio nadogradnju na Stock Ice Cream Sandwich verziju Android-a, koja se nama mnogo više dopada nego frizirani Honeycomb. Uputstvo za instalaciju nije preterano komplikovsno i možete ga pronaći ovde. Ova nadogradnja je pomalo zbrzana, jer ona ne poseduje Google aplikacije, pa čak ni Play Store, tako da nije baš upotrebljiva. Zahvaljujući developerima sa XDA foruma, ovaj propust je ispravljen i kompletnu verziju Ice Cream Sandwich-a možete pronaći na ovoj temi.

       
      Utisci u radu
      Krenimo prvo od same izrade tableta, koja nam se učinila kao solidna. Ono što nam se svidelo je korišćenje aluminijuma na bokovima i delom na zadnjoj strani tableta. Ipak, zadnja strana je većinom od plastike, koja se ugiba kada je pritisnemo u sredini tableta, što nam se nije dopalo. Takođe, sam tablet je malo teži, tako da više umara ruku kada ga držite, i nije preterano tanak, što nam zapravo i nije toliko smetalo, jer nudi bolji stisak pri držanju.

      Kvalitet ekrana je bio solidan, ali sa pomalo ispranim bojama i prosečnim uglovima gledanja. On takođe nije bio preterano svetao i ne može se meriti sa IPS ili PLS tipovima ekrana, ali je svejedno nudio razumno kvalitetnu sliku. Kada ga posmatrate sa strane, slika gubi dodatno na svetlini i nijanse boja postaju još bleđe i ispranije.

      Tegra 2 dvojezgarni procesori su u svoje vreme nudili pristojne performanse, ali su sada zamenjeni naprednijim Tegra 3 četvorojezgarnim rešenjima. Performanse koje smo dobijali u Honeycomb verziji ovog tableta nas nisu preterano oduševile, jer animacije nisu bile toliko glatke i postojalo je malo seckanja, ali sa Ice Cream Sandwich Stock verzijom situacija se drastično popravila na bolje. Ukupne performanse tableta su skočile poprilično, i celo iskustvo kretanja interfejsom i izvršavanja akcija je postalo mnogo, mnogo glatkije. Čak su i rezultati u sintetičkim testovima bili viši za 15 do 20% procenata u poređenju sa Honeycomb verzijom. Browsing iskustvo je bilo dosta dobro u Ice Cream Sandwich verziji za ovaj model. Stranice su otvarane brzo, skrolovanje je bilo glatko i reakcija na pinch to zoom gest je bio trenutan.

      Trajanje baterije na ovom modelu je bilo veoma dobro, a iako citiran na oko 10 sati neprekidne upotrebe, mi smo postavljanjem osvetljenja na 50% sa uključenom WiFi konekcijom, loop-ovanjem video materijala izvukli 8 sati i 2 minuta neprekidne uključenosti ekrana, što je i dalje jako dobar rezultat.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
       

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
       

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, gde je očigledno koliko je Prime dobio veći rezultat u poređenju sa TF101 modelom.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
      Lenovo IdeaPad K1 je jedan veoma solidan i sposoban tablet, ali kao što smo rekli na početku teksta, pošto je reč o prošlogodišnjem modelu, on više nije toliko aktuelan. Tegra 2 procesori su zamenjeni četvorojezgarni Tegra 3 verzijama, koji svakako nude bolje performanse, ali i dvojezgarni procesor na ovom modelu i dalje čini tablet živahnim.
      Ono što nas je najviše zaintrigiralo kod ovog modela je nadogradnja na Stock verziju Ice Cream Sandwich verzije Androida, kod koje se ispostavilo da nudi dosta bolje performanse u poređenju sa Honeycomb verzijom sa kojom tablet dolazi. Tablet postaje mnogo živahniji sa nadogradnjom, tako da ako planirate kupovinu ovog modela, savetujemo vam da što pre uradite upgrade na ICS.

      Kvalitet izrade IdeaPad K1 je solidan, jer koristi aluminijum na bokovima i delu zadnje strane, ali plastika koja se ugiba kada je pritisnete u sredini pomalo kvari utisak. Ekran kod ovog modela nudi relativno solidan kvalitet slike – nije realno očekivati da može da parira novajlijama i njihovim varijantama koje koštaju i po nekoliko puta više, ima pomalo isprane boje i prosečne uglove gledanja, ali ga ne možemo ni opisati kao loš. Tablet jeste pomalo teži i može više zamarati ruke pri dužem korišćenju, ali situacija nije toliko ozbiljna kao što zvuči.  Surfovanje na njemu predstavlja dobro iskustvo za jedan dvojezgarni procesor, jer su stranice otvarane brzo, a skrolovanje na njima je bilo glatko. Dužina trajanja baterije je dosta dobra, tako da će vas ovaj tablet svakako provesti kroz jedan dan, bez traganja za utičnicom. Sve u svemu, dobar, generalno dobar i nešto stariji model tableta, koji je i sada više nego upotrebljiv, a sa vrlo pristupačnom cenom, lako može naći put do mnogih kupaca… Prednosti – Stock Ice Cream Sandwich nadogradnja – Solidne performanse – Aluminijum na bokovima – microHDMI izlaz – Dobro trajanje baterije Mane – Kvalitet ekrana je prosečan – Ugibanje zadnje strane tableta – Nema dalju podršku od strane kompanije Lenovo  Cena: 311 evra Uređaj na test ustupio PiN Computers.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi