Lenovo IdeaPad S205

Lenovo IdeaPad S205

 AMD Fusion platforma i njeni sve popularniji Brazos procesori u netbook klasama su tek počeli da se pojavljuju kod nas, a ovaj konkretan model netbooka Lenovo S205 iz IdeaPad serije koji je poseduje nije još stigao u naše prodavnice. Netbook računari postaju sve popularniji zbog svoje kompaktnosti i prenosivosti, naspram standardnih laptop računara, a sa skorašnjim porastom u njihovim performansama, čine se jako primamljivim za kupovinu

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović AMD je dugo čekao ovaj trenutak kada će biti izjednačen po performansama sa Intelovim Atom procesorima, a postigli su čak i više od toga, rezultati su im i veći u određenim stvarima. Razlika u performansama je najočiglednija na grafičkom polju, pošto je AMD uspeo da kombinuje CPU i GPU jedinicu u jedan čip, koji je dobio oznaku APU (Accelerated Processing Unit). Ovim potezom AMD je naizgled stekao prednost nad Intelom u netbook kategoriji, nudeći veće performanse u gaming odeljku od Atom baziranih netbook-ova zahvaljujući daleko snažnijoj integrisanoj grafici, kao i stabilniji framerate pri reprodukciji 1080p materijala. Koliko je gaming na netbooku zapravo isplativ je zapravo sporno pitanje, ali manje zahtevne igre će svakako raditi bolje, sa najmanje duplo više FPS-a u odnosu na neke Atom alternative netbook računara koji se nalaze na tržištu. Još jedna jako bitna stavka je niža potrošnja energije kod procesora u Idle i Load stanjima u poređenju sa Atom procesorima, što je uvek dobra stvar, a najviše je vezano za dužinu trajanja baterije. Jednostavno rečeno, Intel Atom je dobio veoma dostojnog protivnika, a performanse AMD Brazos procesora to i dokazuju.  

      Model Lenovo S205 upravo poseduje takav procesor iz AMD Brazos porodice, sa kodnim imenom Zacate i oznakom E-350. Kombinovan sa AMD Radeon HD 6310 čipom, pruža solidne performanse u igrama, ali zbog nedostatka sopstvene memorije ne možete očekivati onakve rezultate koje pružaju diskretne grafičke karte sa sopstvenim memorijama. Memorija u ovom slučaju biva deljena sa ukupnom cifrom RAM memorije, od koje se određeni procenat “pozajmljuje” i dodeljuje grafičkom čipu. Dizajn Netbook karakteriše veoma zanimljiv dizajn kako spoljašnjeg, tako i unutrašnjeg dela. Poklopac mu je zaista pomalo nesvakidašnji jer se na njemu nalazi dezen “cigli”, izraz koji bi smo upotrebili usled nedostatka boljeg opisa. Za boju poklopca se može reći da je neka mešavina između tamno ljubičaste i braon boje, mada mi bi smo rekli da više vuče ka braon boji. Tek kada je poklopac izložen nešto jačem ambijentalnom osvetljenju, mogu da se primete njegove ljubičaste nijanse, dok u prostorijama sa slabijim osvetljenjem poprima gotovo crnu boju. Koliko je nama poznato, ovaj netbook za sada samo dolazi u ovoj boji, mada je gotovo sigurno da će vam se ona dopasti, jer ima neki specijalni, nestandardni izgled.

      Što se tiče unutrašnjeg dela, kada otvorimo poklopac, zatičemo takođe vrlo zanimljivu izradu. Na mestima celog donjeg dela ispod tastature i sa njenih strana, plastika nije glatka, već je izborana sa stotinu paralelnih linija. Jedini gladak prostor se nalazi iznad tastature, ali on nije preterano širok. Ovo linijice su fenomenalne po pitanju ostavljanja otisaka po netbook-u, jer je na njima to praktično nemoguće uraditi, što ostavlja unutrašnju stranu čistim i bez potrebe da je često brišete. Ovo ne možemo reći i za stranu gde je poklopac, jer je ona urađena od glossy plastike i praktično je magnet za otiske. Okvir oko ekrana je takođe napravljen od glossy plastike, tako da će ostati po koju otisak prsta kada budete otvarali poklopac.
       

       
      Tastatura je čiklet tipa i veoma je udobna za kucanje, a njena veličina je 90% veličine desktop tastature. Na nju smo se navikli za gotovo petnaestak minuta korišćenja i stekli identičnu brzinu kucanja kakvu smo imali na standardnoj desktop tastaturi pune veličine. Sami tasteri su jako tihi, a prostor između njih je dovoljan da jednostavno ne možete slučajno zakačiti pogrešan taster pri kucanju teksta. Takođe su blago lučno zakrivljeni kako bi tačno odgovarali obliku prsta. Space dugme je takođe dosta tiho, a kada je ono glasno ume da zasmeta, jer ga koristimo zaista dosta puta tokom kucanja teksta. Tačped takođe nije gladak već ima ispupčene tačkice, koje ostavljaju jako lep osećaj pri pomeranju prsta preko njega, gotovo kao neka vrsta mini masaže. Njegove dimenzije nisu preterano velike, na njega mogu stati tri prsta po širini, ali to će biti dovoljno za sve gestove koje on poseduje: pinch to zoom sa dva prsta, skrolovanje uz pomoć dva prsta, pokretanje aplikacije prevlačenjem tri prsta u određenom smeru i odvojeni skrol bar uz njegovu desnu ivicu. Levi i desni klik imaju nešto dublji hod i mekani su na pritisak, pa su i oni samim tim dosta tihi.

      Što se tiče konekcija sa leve strane poseduje, gledano sa leva na desno, nalazi se ulaz za punjenje, analogni VGA izlaz, USB 2.0 port i čitač SD/MMC kartica.  

      Sa prednje strane se samo nalaze indikatori za uključenost/isključenost netbooka, indikator baterije koji žmirka crveno tokom njenog punjenja a konstantno svetli crveni pri niskim nivoima napunjenosti, indikator za WiFi mrežu i indikator aktivnosti hard diska.  

      Sa desne strane imamo Ethernet port, Kensington bravu, dva USB 2.0 ulaza, HDMI izlaz, WiFi on/off dugmence i džekove za mikrofon i slušalice.  
      Kao procesor koristi već pomenuti odlični AMD Brazos tip procesora, pod kodnim imenom Zacate i oznakom E-350. U pitanju je dualcore procesor sa taktovima od 1.6Ghz sa 1MB keš memorije (512KB za svako jezgro), koji će vam poslužiti i za neke od najzahtevnijih poslova, kao što je editovanje video materijala u HD rezoluciji, editovanje slika ili konverzija media sadržaja. Zajedno u samom čipu nalazi se i grafička jedinica čineći ga APU-om. Kao što smo ranije pomenuli ovaj grafički čip nema sopstvenu memoriju već je “pozajmljuje” od RAM memorije. Cifru koju on uzima može da bude do 1024MB, tako da, ako posedujete ukupno 4GB RAM-a, nemojte da čudite ako vam piše da imate manje na raspolaganju jer je taj deo koji fali rezervisan za grafički čip. Naš model je prvobitno došao sa 2GB rama i 2GB pločicom koju je bila uključena u kutiji. Posle nekog vremena korišćenja, odlučeno je da se dokupi još jedna pločica od 4GB koju smo ubacili umesto one od 2GB i time dobili ukupno 6GB rama na netbook-u. “Od viška glava ne boli”, kako se kaže u narodnoj izreci. Tip RAM memorije je naravno DDR3, sa frekvencijama od 1066Mhz (pločica od 2GB) i 1333Mhz (pločica od 4GB). Naravno, sistem će uvek spuštati frekvenciju RAM memorije na najnižu koju imate na pločicama, tako da svejedno ova pločica od 1333Mhz radi na 1066Mhz… U ovaj model netbook-a moguće je ugraditi maksimalno 8GB DDR3 RAM memorije. Lenovo IdeaPad S205 poseduje dva zvučnika koji će vam biti dovoljno glasni i jasni  za slušanje pesama sa Youtube-a, ali ipak za ozbiljnije slušanje savetujemo vam da prikačite slušalice. Sama Brazos tehnologija crpi malo snage, tako da je većinom vremena hladan i njegov ventilatorčić dosta tih. Ekran poseduje dijagonalu od 11.6 inča sa odličnom rezolucijom od 1366×768 piksela. Ovo je dosta bolje od standardnih 10.1 inča i 1024×600, koje smo navikli da viđamo na netbook računarima. Na takvoj rezoluciji i dijagonali su stvari obično malo zbijene zbog premale rezolucije, ali na 1366×768 na 11.6 inča takvih problema nema. Grafički elementi imaju proporcije kao kada bi radili na desktop monitoru, samo je ekran manji.
       

       
      Uz pomoć našeg kolorimetra X-Rite i1Display 2 kolorimetra,  uspeli smo da izmerimo prosečni kontrast, distribuciju osvetljenja i dubinu crne boje na ovom konkretnom ekranu koji se nalazi u Lenovo S205 modelu. Kada smo sabrali sve vrednosti iz različitih delova ekrana dobili smo srednju vrednost kontrasta od 157:1 , a dubinu crne boje od 1.29 cd/m2.
       

       
      Ravnomernost osvetljenja po ovim brojkama baš i nije na dobrom nivou, ali kod svakog LED osvetljenog monitora postoji ta neujednačenost. Bilo kako bilo, ovakvu neravnomernost osvetljenja je malo teže uočiti golim okom, ali ona svejedno postoji. Ekran nije pokazivao znakove vidljivog cloudinga ili probijanja pozadinskog osvetljenja po ivicama ekrana.

       

      Lenovo IdeaPad S205

      Ekran
      11,6″, 1366 x 766, glossy, LED backlit

      Procesor
      AMD Brazos Zacate E-350, 1.6Ghz

      Grafika
      AMD Mobility Radeon HD 6310, dodeljeno 384MB

      Sistemska memorija
      4 GB DDR3 (2x2GB)

      Hard disk
      320 GB

      Optički uređaj
      Nema

      LAN, Bežične konekcije
      10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 2.3

      Konektori
      3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, čitač kartica, web kamera 0,3 megapiksela

      Operativni sistem
      Nema

      Masa
      1,44 kilograma

      Dimenzije
      292 x 195 x 38 milimetara

      Cena
      320 evra za ovaj konkretan model van Srbije

      Garancija
      2 godine

      Dobili smo prilično dobre rezultate kada sve uzmemo u obzir, barem za jedan netbook. U grafičkim testovima svaku Atom alternativu sigurno pobeđuje. PCMark test je bio prilično dobar, jedina stvar koja mu je smanjivala rezultat su performanse hard diska, koje su u krajnju ruku prosečne. Bilo kako bilo, ipak je dobijen rezultat od preko 2000 poena u testu PCMark Vantage, kojim se Atom bazirani netbook ne može pohvaliti. U 3DMark2006 testu dobijeno je 2230 poena, što je veoma korektan rezultat imajući u vidu da je ovo ipak netbook. Cinebench test je pružio isto dobre rezultate u x64 varijanti, 1150 za single core, 2217 za dual core i 1911 poena za OpenGL Benchmark. Testiran je i Youtube klip Big Buck Bunny u 1080p rezoluciji kod koje nije bilo gubitka frejmova i reprodukcija je tekla glatko. Ostali 1080p filmovi koji su reprodukovani su takođe radili bez pada u frejmrejtu. Testiranjem igre Portal 2 smo zaključili da se na medium podešavanju, prema benchmarku programa Fraps, framerate kretao između 23 i 52 fps-a, naravno u njegovoj nativnoj rezoluciji od 1366×768, a prosečna vrednost je iznosila 31.917 fps -a. Na High podešavanjima on se kretao između granice od 16 do 27 fps-a, a srednja vrednost je bila 20.417 fps-a, što je prilično dobro za High podešavanje relativno nove igre i za jedan netbook koji nije namenjen igrama. Sve u svemu prilično dobre performanse, kada pogledamo širu sliku i njegovu pravu namenu. Šestoćelijska baterija od 48Wh će vam u prosečnom surfovanju internetom potrajati sa gledanjem po kojeg klipa potrajati nešto ispod 3 sata i 30 minuta na High performance podešavanju i 50% osvetljenju, dok će je jedan 1080p film na istim podešavanjima potrošiti celu bateriju za tek nešto preko 2 sata. Isto važi i za igranje igara – preko 2 sata igranja zaista ne možete očekivati od baterije sa nešto manjim kapacitetom. Nekome će baterija predstavljati problem na ovom netbook-u jer se od netbook-a očekuje barem oko 5 sati trajanja sa uključenim WiFi modulom, ali pošto je ovo ipak nešto između netbook-a i subnotebook-a, Lenovo je očekivao da će se manje koristiti van kuće i da će dobrim delom vremena biti prikačen na adapter. Nama se slabija baterija učinila samo kao manji nedostatak, pošto ga trenutno ne iznosimo toliko iz sobe, da bi nam zasmetala.  

       
       
      Zaključak Lenovo je sa svojim modelom S205 otvorio vrata ka Brazos seriji procesora za relativno manju sumu novca. Trenutno se “šuška” o dolasku ovog računara u naše prodavnice, ali cenu koju će naši prodavci odabrati za ovaj model još uvek ne znamo. Ipak, ako je verovati glasinama, neće preći granicu od 350 evra, što bi bila hit cena za netbook sa ovakvim performansama. 11.6″ sa 1366×768 rezolucijom, čiklet tastatura koja je tiha i udobna za kucanje, veoma solidan kvalitet izrade i dizajn, AMD Fusion tehnologija sa fenomenlnim performansama za jedan – to su sve stvari koje bi trebale da vas navedu ka kupovini ovog modela. Baterija ipak kvari ukupan utisak modelu Lenovo S205, tako da nije baš za svačije potrebe. Ako vam baterija ne igra previše bitnu ulogu u kupovini netbook-a, a želite jednu veoma moćnu spravicu, velika preporuka sa naše strane da potražite ovaj ili srodan model u radnjama – kada oni budu postali dostupni, naravno.
       

       
      Ipak, ovaj test ima jednog pobednika – to je AMD tehnologija! Ovo nije prvi put da se suočavamo sa AMD Brazos platformom, ali jeste prvi put da imamo priliku da je iskusimo u računarima malog formata. Do sada smo se susretali sa istom u desktopovima i “full notebook”, modelima, a sada prvi put imamo priliku da vidimo kako funkcioniše u netbook/sub-notebook segmentu. I u ovom segmentu i jeste revolucija, pre svega zahvaljujući odličnim performansama, naročito kada je integrisana grafika u pitanju. Taj aspekat značajno podiže upotrebljivost ovakvih uređaja. Stoga, sasvim zasluženo, zbog svojih performansi i pomaka koje je donela u ovom segmentu, do sada toliko zaostalom kada su performanse u pitanju, AMD Fusion tehnologija odnosi priznanje našeg sajta. Prednosti: – Veći ekran od standardnih netbookova i veća rezolucija – Udobna i tiha čiklet tastatura  – AMD Fusion platforma Mane: – Slabija baterija koja vam možete praviti problem ako ste često u pokretu

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi