Nebojša Todorović Lenovo je IdeaPad Y seriju zamislio kao svestrane laptopove koji mogu da se koriste za sve namene, od igara, preko multimedije, do ozbiljnijih poslova. Prošli model je, po našem mišljenju, bio jedan od boljih uređaja ovog tipa. Zamerki nije bilo mnogo, ali ono što nam je “zafalilo” su osvetljena tastatura, ekran veće rezolucije, kao i nešto bolja grafička karta, s obzirom da je Lenovo iskoristio GT555 koji je po specifikacijama bio bliži GT540 modelu zbog “samo” 96 Stream procesora. I pored toga, IdeaPad Y570 je bio odličan proizvod. Prema rečima proizvođača, svi ovi “neodstaci” su ispravljeni.
Kada je pakovanje u pitanju, Lenovo je bio veoma “škrt”, tako da se pored laptopa i baterija, našlo mesta samo za punjač i šturu dokumentaciju. Sam notebook na prvi pogled deluje vrlo slično prethodniku. Gornja površina poklopca je izrađena od brušenog aluminijuma, koji sugeriše na to da se radi o skupom i elegantnom računaru. Poklopac je potpuno uniformne boje i jedini detalj koji se može primetiti je logo kompanije u ćošku. Otvaranje se pokazalo kao problem, jer udubljenje na spoju ekrana sa ostatkom kućišta gotovo da ne postoji. Kao posledica toga, podizanje poklopca jednom rukom gotovo da nije moguće.
Unutrašnjost je jednom rečju odlična. Kao i kod prethodnog modela, okvir oko ekrana je izveden od sjajne plastike koja je magnet za otiske prstiju i prašinu, ali tu se bilo kakve zamerke završavaju. Ekran dijagonale 15,6 inča je prilično dobar, pre svega zbog rezolucije od 1920×1080, ali i zbog dobrih uglova gledanja. Osim što je malo slabiji po vertikali, ugao gledanja je iznad proseka za svoju klasu. Kontrast i boje su jako dobre, dok je gotovo odsutno probijanje svetla po ivicama. Drago nam je da vidimo da se granica multimedijalnih notebook-ova pomera i da je FullHD nešto što se sve češće može videti u ovoj kategoriji. Do pre nekih godinu dana 1366×768 je bio standard čak i za ove, hardverski snažne modele, što je kvarilo ukupan utisak. Takođe, na gornjem okviru oko ekrana smo našli i solidnu web kameru koja poseduje mogućnost snimanja u 720p rezoluciji, kao i stereo mikrofon.
Tastatura je za jedan Lenovo poslovično dobra i ovaj tip “island” tastera smo više puta viđali na njihovim uređajima. Osećaj tokom kucanja je fenomenalan, dok je prisutan i numerički deo, koji dosta olakšava posao u pojedinim situacijama kada je unošenje brojeva krucijalno. Nažalost, kako je prostor ograničen, a broj tastera uvećan zbog numeričkog dela, tasteri sa “strelicama” nisu izdvojeni, pa vam se u startu može dešavati da promašite kada želite da pritisnete “ctrl” ili “0”. Osim tih malih zamerki, tastatura je definitivno za čistu peticu. Njena velika prednost je i pozadinsko osvetljenje bele boje, koje osim što olakšava rad u mraku, ujedno daje Y580-ici bonus na vizuelni aspekt.
Pored odlične tastature, uživanje u radu sa ovim modelom čine i velika aluminijumska odmorišta za dlanove, kao i veliki tačped čija je površina bez teksture. Zahvaljujući ovako velikom tačpedu sa odličnim odzivom rad je veoma prijatan, ali nažalost levi i desni klik su pomalo čudni, jer je cela površina tačpeda je dan veliki taster, pa nekad može da se desi da promašite kada kliknete, jer će se kursor pomeriti u istom trenutnku, ali kada se naviknete smanjićete broj grešaka.
Zvučnici su jedan od jačih aduta ovog notebook-a. Potpisao ih je JBL, a zvuk je zaista fantastičan. Prostornost zvuka je odlično dočarana, dobro su pokriveni čak i niski tonovi, što nas je jako iznenadilo, jer Y580 ne poseduje odvojeni subwoofer. Sve u svemu, JBL je odradio izuzetan posao i možemo reći da nam se zvuk dopada više od ASUS-ovih Bang&Olufsen i Toshibinog HarmaKardona.
S obzirom na to da poseduje optički uređaj i bateriju na zadnjoj strani, sa bočnih strana su smešteni praktično svi tipovi konekcija, osim čitača kartica koji se nalazi sa prednje strane. Sa desne strane su smeštena po dva USB 2.0 i audio priključka, optički drajv, kao i ulaz za adapter. Na suprotnoj strani se otkriva ventilacioni otvor koji nam pokazuje koliko je zapravo veliki bakarni profil morao da se iskoristi za hlađenje ovog modela. Pored njega su smeštena dva USB 3.0 priključka, HDMI 1.4a, D-SUB i jedan gigabitni LAN. Na kraju, bežične veze su odlično pokrivene podrškom za WiFi N i Bluetooth.
Kako nam se na testu našao najsnažniji Y580 koji će se za sada naći u ponudi ove kompanije, očekivali smo prilično kvalitetan hardver. Upravo to smo i dobili, jer je za procesor izabran Core i7 3610QM, koji predstavlja IvyBridge model sa četiri fizička jezgra i Hyper Threading. Njegov nominalni takt iznosi 2,6GH, dok će u Turbo Boost modu pojedinačno jezgro dogurati i do 3,6GHz. Na ovaj način su obezbeđeni kako igrači, tako i korisnici sa poslovnim aspiracijama koji žele da se bave bilo kakvom procesorski intenzivnom aplikacijom. Ovaj procesor prati više nego dovoljna količina DDR3 RAM memorije, koje ima u kapacitetu od osam gigabajta.
Grafička karta je odlični GeForce GTX 660M, ali i Intelov HD Graphics koji se nalazi u okviru samog procesora. Lenovo je to iskoristio i IdeaPad Y580 poseduje podršku za dinamičku promenu grafike u zavisnosti od toga čime se bavite. Upravo zbog toga je autonomija u radu sa nezahtevnim aplikacijama odlična i iznosi oko pet sati kontinualnog rada. Kao što smo već pominjali GTX 660M poseduje odlične performanse koje gotovo da ne zaostaju za GTX 670M modelom, ali je ujedno noviji model drastično efikasniji što omogućava njegovu upotrebu u laganim i tankim laptopovima poput Lenovo Y580. Kada sav ovaj hardver opteretite, posledice, uslovno rečeno, malog kućišta dolaze do izražaja, jer temperature prelaze i 90-ti podeok celzijusove skale, kada je procesor u pitanju. Najbitnije je da je notebook radio stabilno i da nije bio previše bučan čak ni tada, što je dobra vest.
Za odličnu autonomiju se pobrinu moderan hardver, kao i odlični softver za “power management” koji Lenovo isporučuje uz svoje notebook-ove, ali i šestoćelijska baterija kapaciteta 6700mAh koja radi na 10.8V. Za pohvalu je to što i pored velikog kapaciteta ona nije niti velika niti masivna, pa je ukupna težina Y580-ice svega 2.8 kilograma.
Specifikacije:
Lenovo IdeaPad Y580
Dijagonala ekrana [inča]
15.6
Rezolucija
1920×1080
Procesor
Core i7 3610QM 2,6GHz [Turbo Boost do 3,6GHz]
Čipset
Intel HM76 Express Chipset
RAM
8GB DDR3 1333MHz [2x 4GB]
Grafička karta
GeForce GTX 660M 2 GB GDDR5 (Kepler GPU)
SSD
Samsung 64GB
HDD
WD 750GB 5400RPM 16MB keš
Optika
Lite-On DVD-RW
Konekcije
2x USB 3.0, 2x USB 2.0, HDMI 1.4, VGA, 2x 3.5mm audio, LAN, čitač kartica
Bežične konekcije
WiFi 802.11 b/g/n, BlueTooth 4.0 + EDR
Ostalo
WebCam, osvetljena tastatura, JBL Zvučnici
Dimenzije [mm]
485 x 255 x 35
Masa [Kg]
2.8
Operativni sistem
Windows 7 64bit [Home premium]
Garancija
2 godine
Rezultati
Lenovo IdeaPad Z580
3DMark 11 [Performance preset]
Graphics score
2097
Physics score
6144
Combined Score
1859
Cinebench R11.5
OpenGL [fps]
37.2
CPU [pts]
4.58
AIDA64 Memory test
Read / Write / Copy [MB/s]
17243 / 16452 / 19102
Latency [ms]
50.1
7-Zip 9.20 Benchmark [Comp. / Decomp.] [KB/s]
15.392 / 196.155
Powermark [Productivity / Entertainment]
312 / 94
Rezultati – igre
1920×1080 0xAA 0xAF
Crysis Warhead (DX10, Gamer) [fps]
33.4
Crysis Warhead (DX10, Enthusiast) [fps]
17.2
Crysis 2 (DX11, Ultra, HD Textures) [fps]
36.4
Metro 2033 (DX11, high, tesselation) [fps]
20.7
Street Fighter IV (DX10, max) [fps]
120.4
Batman: Arkham Asylum (DX10, very high) [fps]
94
Resident Evil 5 (DX10, High) [fps]
67.2
AvP DX11 (DX11, max) [fps]
28.7
Nakon rada sa novim IdeaPad-om Y580, došli smo do zaključka da se radi o minimalno izmenjenom Y570 sa odličnim hardverom. U ovom slučaju to je dobra stvar, jer je Y serija evoluirala do jako visokog stadijuma gde nije potrebno mnogo menjati da bi se kompletirao proizvod. Kvalitet izrade je sjajan, tastatura i tačped takođe, kao i ekran koji je konačno FullHD. Tastatura je dobila i pozadinsko osvetljenje, a web kamera mogućnost da snima u 720p. Što se hardvera tiče, sumnjamo da će iko moći da nađe zamerku ovom modelu, jer u relativno malo prostora Lenovo upakovao “top-notch” komponente, koje će omogućiti svaki vid zabave i rada.
Zvučnici su takođe jedni od boljih koje smo imali prilike da čujemo, tako da je IdeaPad Y580 odlična za sva čula (osim možda ukusa i mirisa). Sve u svemu, radi se o jednom od najkompletnijih uređaja koje smo do sada imali prilike da testiramo, pa s obzirom da je svaka od primedbi koje smo mu dali bila traženje dlake u jajetu, što je možda i najveći dokaz da su svi bitni nedostaci u odnosu na Y570 ispravljeni, pa smatramo da je red da ga na kraju nagradimo najvišim odličjem.
Ocena: 92%
Prednosti: – Izrada – Hardver i performanse – Zvučnici
Mane: – Tačped bi mogao biti malo bolji – Cena od oko 125.000 dinara je prilično visoka