Motorola Xoom MZ601 3G

Motorola Xoom MZ601 3G

Sa malo većim zakašnjenjem, ali bolje ikad nego nikad, na našem tržištu pojavio se model koji je imao čast da bude prvi model sa Android Honeycomb operativnim sistemom. Ovaj pionir sa prvim pravim tablet OS-om nosi ime Motorola Xoom, i to je uređaj sa 10.1-inčnim ekranom rezolucije 1280 x 800, Tegra 2 procesorom, 3G konektivnošću i 5MP i 2MP kamerama sa blicom. Saznajte nešto više o modelu koji je pokrenuo ozbiljnu priču oko Android tableta...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Motorola Xoom – ime koje će svakako ostati urezano u koricama istorije tableta, kao prvi tablet koji je posedovao Google-ov Android Honeycomb operativni sistem. Pre pojave ovog modela, tableti su posedovali takoreći modifikovani telefonski operativni sistem, dok je Motorola imala čast da bude prvi proizvođač, koji će svetu predstaviti prvi, pravi operativni sistem namenjen isključivo tabletima. Zašto je Honeycomb toliko bitan? Pre svega, njegov korisnički interfejs je prilagođen većoj dijagonali ekrana, ali doneo je i dosta bitnu stvar, a to je podršku za višejezgarne procesore, hardversku akceleraciju, kao i mnoge druge korisne mogućnosti. U ovu sliku uskače Nvidia, koja je sa Xoom modelom započela eru Tegra 2 mobilnih dvojezgarnih procesora na tabletima i time im pružila veću sirovu snagu i manju potrošnju energije. U tom periodu kada se Xoom prvi put pojavio, februaru prošle godine, Android je ostavio veliki trag u tablet svetu i pružio odličnu alternativu Apple-ovom poznatom iPad modelu. Od tog perioda pa do danas, bilo je napretka u Android tablet svetu – mnogi proizvođači su se uključili u tablet trku i krenuli Xoom-ovim stopama i ponudili korisnicima širok spektar dvojezgarnih tableta raznih dijagonala.
      Motorola Xoom MZ601 3G
      Uzevši u obzir da je prošlo godinu dana od pojave ovog modela, da li se Xoom može smatrati zastarelim modelom? Mi bi smo rekli – ne, on i dalje ostaje aktuelan i popularan model. U međuvremenu, Google je izbacio svoj novi operativni sistem pod imenom Ice Cream Sandwich, koji je na području Severne Amerike već neko vreme dostupan Xoom korisnicima, dok je još uvek u fazi testiranja na evropskim modelima. U međuvremenu, pored ICS-a, Nvidia je predstavila i nove četvorojezgarne Tegra 3 procesore, koji su svakako doneli bolje performanse, ali tranzicija sa Tegra 2 na Tegra 3 modele neće biti toliko drastična. Dobrom broju korisnika, Tegra 2 itekako vrši posao, tako da je Motorola Xoom i dalje u igri – ne kao najmoćnije rešenje na tržištu, ali svakako u istom rangu sa mnogim drugim i dalje aktuelnim Tegra 2 tabletima. Ovaj tablet poseduje veliki 10.1-inčni ekran rezolucije 1280 x 800, pomenuti Tegra 2 čip, tačnije Dual-core 1 GHz Cortex-A9 procesor i ULP GeForce grafički čip i 1GB RAM memorije. Što se tiče internog skladišta, postoje tri verzije, 16GB, 32GB i 64GB, a takođe poseduje i slot za microSD kartice do 32GB. Prisutna je zadnja kamera od 5MP sa duplim LED blicem, koja dozvolja 720p@30fps video snimanje, ali prednja kamera od 2MP, namenjena za video pozive. Tu je i 6500 mAh baterija, koja dozvoljava do 10 sati video reprodukcije. Ostatak specifikacija možete pronaći u tabeli ispod.  

      Motorola Xoom MZ601 3G

      dimenzije
      249.1 x 167.8 x 12.9 mm

      masa
      730 g

      baterija
      Li-Ion 6500 mAh

      ekran
      10,1″, 1280×800, TFT, 16M boja

      kamera
      5 MP, autofokus, dupli LED blic, 720p video snimanje

      prednja kamera
      da (2,0 MP),

      procesor
      Dual-core 1 GHz Cortex-A9 procesor, ULP GeForce grafički čip

      memorija
      1 GB RAM, 16/32/64 GB skladište

      proširenje memorije
      microSD slot do 32GB

      priključak za slušalice
      3,5mm

      operativni sistem
      Android 3.2 (Honeycomb)

      konekcije
      microUSB 2.0, microHDMI, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 a/b/g/n

      prenos podataka
      HSDPA 10.1 Mbps , HSUPA 5.76 Mbps

      adobe flash
      da

      GPS
      A-GPS

      cena
      49.990 din – 57.999 din

      Motorola Xoom MZ601 dolazi u povećoj plavo-crnoj kutiji, koja na svojem prednjem delu poseduje veliku sliku modela, na kojoj je belim slovima ispisan naziv modela i brend. Na zadnjoj strani kutije može se naći nešto više informacija o modelu na nekoliko jezika, spisak dodataka koji postoje i još jedna slika modela, koja pokazuje njegov dizajn.


       
      Otvaranjem kutije zatičemo tablet, koji na ekranu i zadnjoj strani poseduje zaštitnu foliju. Ispod tableta zatekli smo dva crna pamfleta, na italijanskom i grčkom jeziku, dve bele knjižice u sigurnosnim uputstvima na istim jezicima i garanciju prodavca. Začudilo nas je činjenica da nije bilo knjižica na engleskom jeziku, što je redak slučaj.

      Ispod prateće dokumentacije, našle su se tri kesice: jedna sa USB kablom za vezu sa računarom, druga sa povećim adapterom sličnim onom za laptopove i treća kesica sa naponskim kablom.


      Prelazimo na deo o dizajnu tableta. Prednja strana uređaja je kao i kod većine tableta najvećim delom u staklu, ali kao što je to slučaj kod većine high-end proizvoda, ne radi se o običnom staklu, već o otpornijoj verziji Gorilla stakla, proizvođaća Corning. Oko ekrana ostavljeno je santimetar crnih traka, ali takođe i tanka srebrna ivica koja se pruža tri četvrtine sa leve i desne strane i celom donjom ivicom, dok je preostala četvrtina i gornja ivica crne boje.


      U gornjem levom uglu tableta smešten je Motorola natpis, u sredini gornje ivice smeštena je prednja 2MP kamera, dok se u gornjem desnom uglu nalazi indikator, koji se pali gasi i svetli belom bojom, kada imate nepročitanu notifikaciju.


      Ostavićemo par rečenica i fotografija o položaju dugmića i konekcija na tabletu. Sa leve bočne strane, smešteni skroz u vrhu, nalazi se par odvojenih i dosta sitnih dugmića za pojačavanje i smanjivanje zvuka. Na donjoj bočnoj ivici tableta u sredini, nalazi se microUSB ulaz, microHDMI izlaz, kontakti za dock , ulaz za punjenje i desno od svega toga, mala rupica mikrofona. Desna bočna ivica ne poseduje ulaze i dugmiće.


      Na sredini gornje bočne ivice nalazi se 3.5mm ulaz za slušalice, a levo od njega deo u kome su smešteni slot za Sim karticu, i odmah iza njega slot za microSD karticu. Kako bi ste im pristupili, morate izvući jedan plastični gumirani deo, u koji inače i stavljate Sim karticu.


      Zadnja strana tableta je zanimljivo dizajnirana. Pominjali smo tri četvrtine srebrne ivice na prednjoj strani, a to je zapravo aluminijumska ploča, koja u sredini ima izrezan Motorola logo. Preostala četvrtina zadnje strane je izrađena od neke vrste gumirane plastike. Možda se pitate, zašto cela zadnja strana nije od aluminijuma? Ako ste upoznati sa Transformer Prime modelom čija je cela zadnja strana od aluminijuma, verovatno ste upoznati i sa problemima sa ometanjem signala GPS, WiFI i 3G komponenti, koja je ona donela. Kod Xoom modela, te komponente su upravo smeštene u tom plastičnom delu, kako bi se izbegli takvi problemi.

      U tom crnom plastičnom delu nalazi se zvučnik tableta, i u glossy crnom delu (koji nam se nije svideo zbog otisaka) smeštena je 5MP kamera, dupli LED blic, drugi zvučnik i dugme za isključivanje ekrana. Pri prvom susretu sa tabletom, tražili smo dugme na bočnim ivicama, jer smo navikli da se ono tamo nalazi. Ipak, nakon kraćeg perioda prilagođavanja, shvatili smo da je ovaj položaj dugmeta na zadnjoj strani ipak pogodniji, jer ne morate da pomerate ruku iz normalnog položaja držanja da bi ste uključili ekran.

      Primerak Motorola MZ601 modela koji smo mi imali na testu originalno je došao sa Android Honeycomb 3.1 verzijom, ali nakon provere dostupnosti novog firmware-a iz podešavanja tableta, zatekli smo nadogradnju na 3.2 verziju. Pomenuli smo da vlasnici Xoom modela iz Severne Amerike već uživaju u Ice Cream Sandwich verziji, dok stanovnici zemalja Evrope još uvek čekaju datum kada će nadogradnja biti i njima dostupna. Ono što uvek cenimo kod određenih proizvođača je odluka da ostave operativni sistem onakvim kakvim ga je Google zamislio i da ne ubacuju svoj korisnički interfejs i da zatrpavaju tablet često nepotrebnim aplikacijama, koje su popularno dobile naziv “bloatware”.

      Nama se izuzetno dopada što je Motorola ostavila Honeycomb onakvim kakav treba da bude, a mnogi drugi bi se složili sa nama i takođe cenili odlično “pure Honeycomb” iskustvo, koje ovaj model nudi.Motorola je uključila svega par aplikacija, kao što su MotoPrint, Citrix cloud rešenje za manipulaciju fajlovima i QuickOffice. MotoPrint vam dozvoljava povezivanje i štampanje fajlova kroz WiFi mrežu, kada je vaš štampač povezan na desktop, ili direktnom komunikacijom ako ima bežične mrežne mogućnosti.


      Utisci u radu Pri prvom uzimanju Motorola Xoom tableta u ruke, primetili smo da se radi o dosta teškom tabletu, a ovaj utisak je pojačan time što je autor teksta navikao na znatno lakši (skoro pa 300 grama) Samsung Galaxy 8.9 model. Ipak, ono što smo takođe primetili i što bi hteli posebno da istaknemo je čvrstina i kvalitet izrade ovog modela. Aluminijumska leđa koja se nastavljaju na njegove bokove mu pružaju tu fantastičnu čvrstinu i poseban osećaj u rukama dok ga držite u rukama. Nema govora o ugibanju, škripanju ili loše uklopljenim ivicama – kvalitet izrade i odabrani materijali su na veoma visokom nivou i sve je uklopljeno sa milimetarskom preciznošću. Masa uređaja ne mora uvek biti negativna stvar, a kod ovako lepo konstruisanog modela može biti i dobra stvar, jer – kako bi smo ovde najbolje izrazili – pruža osećaj da držite nešto konkretno u rukama, gde plastika i smanjena težina pored svih svojih prednosti, ne mogu da pruže takav osećaj. Ipak, povećana težina na ovom modelu znači i da će vam se ruke brže umarati, osim ako ga ne naslonite na krilo, ili eventualno stomak dok ležite i čitate nešto na njemu.

      Ekran tableta nije ostavio naročito pozitivan utisak. Uglovi gledanja nisu savršeni kao na IPS ili PLS tipovima ekrana, i pružali su znakove ispranosti boja kada smo menjali vertikalne uglove, i nešto blaži efekat pri promeni horizontalnih uglova. Čak i kada smo posmatrali ekran direktno, saturacija boja je bila malčice ispod onog nivoa živosti koje očekujemo na tabletu i svakako mu fali nivo kontrasta, recimo kakav ima Galaxy Tab 10.1 ili 8.9 model. Ipak, on nije pružao nikakve znakove probijanja pozadinskog osvetljenja, i bio je ujednačen celom površinom. Nivo osvetljenja koje je pružao je bio solidan na maksimalnom osvetljenju. Odziv na dodir je bio dobar, nismo imali slučajeve gde smo morali dva puta da ponovimo istu operaciju. Za ekran ne bi smo rekli ni da je loš, ni da je dobar, već bi ga ocenili kao ekran standardnog i prosečnog kvaliteta.


      Prelazimo na glavni adut ovog modela – njegova glatkoća u radu i optimizovanost. Ovaj model nam je pružao izuzetno glatko iskustvo u radu. Tranzicija između ekrana, ulaženje u App drawer, ulaženje u aplikacije, sve te animacije su bile maksimalno glatke i moramo čestitati Motoroli na veoma dobro urađenom poslu, barem sa Honeycomb 3.2 verzijom, na kojoj smo ga testirali. Optimizacija je stvarno na veoma visokom nivou, i ako želite to glatko iskustvo u radu, sa originalnim izgledom Honeycomb-a, Xoom je jedan od nekoliko modela koji nude takvo iskustvo. Iskustvo surfovanja internetom je takođe veoma pozitivno. Njegov standardni Browser je što se tiče skrolovanja stranica, čak i onih sa ogromnom količinom Flash materijala, ispoliran do maksimuma. Pinch to zoom gest je gotovo trenutan, bez ikakve zadrške u izvršavanju i veoma gladak. Ovakvo glatko iskustvo pri surfovanju nam nije pružio čak ni Asus Transformer Prime sa Tegra 3 procesorom, što dokazuje da optimizacija softvera zaista čini čuda i bitnija je od čiste i sirove snage uređaja. Koliko god da je uređaj hardverski moćan, nema preteranog smisla ako nije optimizovan, a Motorola je stvarno shvatila ovaj posao veoma ozbiljno.


      Kao i većina Tegra 2 uređaja, reprodukcija 720p i 1080p visokoprofilnog materijala je rezultovala lošim performansama reprodukcije, gde je video bio nedovoljno tečan da bi mogao normalno da se prati. Dice Player i Tegra 2 plugin za njega pomalo poboljšavaju stvari u poređenju sa drugim plejerima, ali opet, nedovoljno da bi moglo da se gleda normalno. Podrška za kodeke ugrađenog plejera je jako loša. U njemu nismo uspeli da reprodukujemo MP4, MKV je otvaran sa potpuno zelenom slikom, dok drugi 720p MKV nije imao zvuk, čak ni AVI format nije radio kako treba, neke fajlove je otvarao normalno, a neke nije hteo uopšte. Sve ove probleme sa kodecima možete rešiti instaliranjem Dice Playera sa Android Market-a. Ono u čemu Motorola Xoom opet briljira je dužina trajanja baterije. Kako bi smo testirali koliko je tačna cifra vremena uključenosti ekrana od 100% do 0% baterije, postavili smo da se u mVideoPlayer aplikaciji ponavlja film standardne rezolucije, dok smo osvetljenje postavili na 50%. Rezultat je bio impresivan. Xoom je uspeo da izvuče čak 10 sati i 30 minuta trajanja baterije, što ga stavlja u koš sa modelima sa najdužim trajanjem baterije. Ako vam je potrebno odlično trajanje baterije na tabletu, ovo je jedan od modela o kojima bi trebalo da razmišljate.
       



       
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
      Vodafone Smart Tab 10 quadrant
      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
      Motorola Xoom MZ601 model poseduje 5MP zadnju kameru, tačnije fotografije 2592х1944 rezolucije, poseduje dupli LED blic i može da snima 720p materijal u 30 frejmova u sekundi. To je sve lepo u specifikacijama, ali kako se kamera zapravo ponaša u realnim uslovima. Fotografije smo pravili u uslovima dnevnog spoljašnjeg osvetljenja, i pri nešto mračnijim unutrašnjim uslovima. Spoljašnje fotografije su jednom rečju bile veoma prosečne, količina detalja je opet prosečna za 5MP senzor, boje su bile pomalo isprane, svetljiji u slikama su previše svetli. Jedina pozitivna stvar kod kamere je bila nizak šum u spoljašnjim fotografijama, i prisustvo duplog LED blica, koji pomaže u unutrašnjim mračnijim uslovima. Naravno LED blic nije dobro rešenje, jer nije dovoljno jak da osvetlje više udaljene objekte, već samo one u neposrednoj blizini kamere.
      Video snimanje nije bilo naročito dobro. Rezolucija koja je istaknuta kao 720p, može proći samo na papiru, dok u stvarnosti pruža mutnjikav snimak sa lošim nivoom detalja. Pozitivina stvar kod video snimanja je konstantan frejmrejt, ali kvalitet 720p snimka je daleko od zadovoljavajućeg. Neki naš konačan sud o kameri na Motorola Xoom modelu bi je okarakterisao kao veoma prosečnu. Pogledajte fotografije i snimak koji smo zabeležili. Primeri fotografija i video snimka:









       Motorola Xoom je prvi Android Honeycomb tablet i treba imati poštovanje prema tome šta predstavlja. Za prvi tablet svoje vrste možemo reći da je tu urađen jako dobar posao. Drugi proizvođači su imali više vremena da doteraju svoje modele na viši nivo, ali čak i sa tim dodatnim vremenom, opet ne mogu da se porede sa ovim modelom u nekim stvarima. Jedna od njih je fenomenalan kvalitet izrade i kvalitet materijala od kojih je izrađen – pre svega aluminijumska leđa, i veoma otporno Gorilla stakla, čija kombinacija pruža jedan veoma čvrst uređaj. Ipak, neki neće biti previše oduševljeni njegovom težinom i debljinom, što je savršeno razumljivo. Kvalitet ekrana ovog modela je prosečan i mogao je biti bolji u toj cenovnoj klasi.

      Sa druge strane, tu je odlična optimizovanost Android Honeycomb sistema, kakvu nismo videli ni na jednom modelu sa kojim smo se susreli. Animacije su savršeno glatke, iskustvo surfovanja internetom, tačnije skrolovanje stranicama i zumiranje je takođe veoma glatko, čak i na nešto zahtevnijim sajtovima, što je jako dobra stvar. Kamera nije ništa specijalno, tačnije, ni fotografije ni video snimak nisu na visokom nivou, ali verujemo da ovo nije toliko bitna stvar na tabletu. Dužina trajanja baterije je fenomenalna, i pružiće vam preko 10 sati video reprodukcije, što je jako dobra cifra za ovaj model. Da li ima boljih modela od ovog? Svakako, ali performanse Xoom tableta su veoma dobre i on bez sumnje predstavlja veoma solidan izbor za kupovinu. Prednosti: – Odličan kvalitet izrade i materijala – Fenomenalna optimizovanost Honeycomb sistema – Odlično trajanje baterije Mane: – Ekran je mogao biti bolji – Masa i debljina tableta – Prosečna kamera Uređaj na test ustupio ComTrade Shop  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi