Filip Majkić
MSI ER710X-207EU
Pristupačna cena, performanse, mogućnosti, laka prenosivost. Svi bismo želeli notebook sa svim ovim karakteristikama, ali kako to ponuditi? Univerzalnog rešenja očigledno nema. Ono što je ključno i čime se vode kompanije jeste koji tržišni segment gađati. ER710X gađa korisnike kojima treba desktop replacement laptop, i to takav da pokušava da balansira na specifičnom odnosu performansi i cene, ali ne zanemarujući u potpunosti ni aspekat prenosivosti. Kom profilu korisnika trebaju ovakvi računari? Onima kojima pogoduju veliki ekrani, više pažnje obraćajući na dimenzije nego na rezoluciju ekrana, onima koji provode puno vremena kucajući i kojima veće tastature na notebook računarima mogu dosta značiti, onima koji žele vrhunske performanse kakve će im pružati veliki računari sa veoma brzim komponentama i dobrom ventilacijom (premda to ovde nije slučaj), ali neretko i korisnicima koji se stidljivo odlučuju da prilikom novog apgrejda odlučuju da kupe neki ovakav notebook, umesto glomaznog desktopa, ne isključujući pri tome da će im zatrebati za neki put ili nešto slično. Upravo te korisnike, ne preterano raspoložene za izdvajanje većih novčanih suma, MSI cilja ovim modelom.
MSI ER710X-207EU je baziran na AMD tehnologiji, sa dvojezgarnim procesorom i integrisanom grafikom ove kompanije. CPU je TK-55 i radi na 1.8 GHz, dok grafički čip nosi oznaku X1270 i pozajmljuje određenu količinu RAM memorije – što ne treba da vas brine, jer količina otkinute memorije neće preći 256 MB, a nje ima ukupno 2 GB. 17-inčni “glossy” ekran je u sada potpuno standardnom widescreen formatu i poseduje radnu rezoluciju od 1440 x 900 piksela. Hard disk dolazi iz kompanije Western Digital i raspolaže kapacitetom od 160 GB, a DVD pisač iz kompanije Optiarc, zajedničke firme Sony-ja i NEC-a. Tri USB porta ne deluju toliko impresivno, ali tu je i mini-FireWire, kao i HDMI konektor, zahvaljujući kom se uređaj može brzo i lako povezati sa eksternim displejem. Baterija raspolaže kapacitetom od 5200 mAh i obezbeđuje autonomiju od dva sata i dvadeset minuta.
Notebook na testu – MSI ER710X-207EU
Kao što smo mogli očekivati, računar stiže u minimalističkom pakovanju. Strujni adapter, baterija i rudimentarna uputstva su gotovo sve što možete naći u kutiji u kojoj stiže ER710X. Poslednji sastojak pakovanja je CD na kome se nalaze drajveri za Windows Vista operativni sistem, kao i Acrobat Reader 8 i probna verzija Norton Internet Security 2008 programa, što je sve što MSI isporučuje od softvera. Istina, brojnim korisnicima je i ovo previše jer im apsolutno ništa nije potrebno uz računar, a tu je i faktor cene, koji svakako ne sme biti zanemaren. Računar je prevashodno crne boje, uz par tamno-sivih detalja. Izrađen je od plastike ispodprosečnog kvaliteta, što je i za očekivati od uređaja koji ima za cilj da bude ponuđen po što povoljnijoj ceni. Tu luksuza nema, ali je bitno reći da u principu nema nekog preteranog razočarenja. Iako se plastika blago ugiba pod jačim pritiskom, ona ne škripi niti proizvodi čudne zvukove. Na gornjem delu nalazi se simbol kompanije MSI oivičen srebrnim prstenom. Tri slova koja čine prepoznatljiv simbol tajvanske kompanije svetle belom bojom kada je računar uključen. koja kompanija želi da ponudi Po bokovima se proteže neka vrsta tamno-sive lajsne. Na prednjoj strani su smešteni FireWire port, čitač memorijskih kartica, kao i audio konektori, uključujući i S-PDIF. Zadnji deo je uglavnom prazan, osim po delovima koji se graniče sa bočnim, gde je na jednoj strani smešten otvor za hlađenje, a na drugoj konektori za LAN, modem i strujni adapter. Levo se nalaze DVD pisač i dva USB porta, dok se na desnoj strani nalaze ExpressCard slot, još jedan USB port, VGA i HDMI priključci, kao i još jedan otvor za hlađenje.
Unutrašnjošću takođe dominira crna boja, uz par sivih detalja. U donjem desnom uglu su smešteni indikatori stanja računara, a u sredini je – premda izmešten iz neke okvirno centralne pozicije prema levoj strani – touchpad. Njegov kvalitet je sasvim zadovoljavajuć, premda nema mesta ni nekom preteranom oduševljenju. Tastatura je prosečnog kvaliteta. Ugibanje je nešto izraženije na njenoj desnoj strani, a postoji – za 17” notebook računare praktično uobičajeno – numerički deo. Ne dopada nam se što su neki tasteri u glavnom delu sužavani, iako za time nije bilo potrebe, te što MSI tradicionalno Fn taster postavlja skroz dole levo, u ćošku tastature. Pomoću njega je moguće aktivirati neke dodatne opcije. To mesto je inače u “klasičnom” rasporedu rezervisano za Ctrl taster, koji je jedan od najčešće upotrebljavanih. Neminovan je određeni period privikavanja, ali šta je tu je. Iznad tastature su smešteni taster za paljenje i multimedijalni tasteri, a desno od njih su indikatori rada. Iznad ovih tastera su smešteni zvučnici, prosečnog kvaliteta i za tradicionalno nezahtevno notebook tržište. Konačno, iznad ekrana je smeštena web kamera rezolucije 1.3 megapiksela.
Koliko para, toliko “Prozora” – MSI ER710X dolazi bez operativnog sistema, odnosno samo sa FreeDOS-om, koji ne želimo da okvalifikujemo operativnim sistemom, iako on ispunjava uslove koje propisuju osnove arhitekture operativnih sistema da se tako nazove. Pošto su uz laptop isporučeni drajveri za Vistu, odlučili smo da ga testiramo upravo pod tim operativnim sistemom. Moramo reći da je iskustvo u druženju sa ovim računarom bilo prilično prijatno. Dovoljno je snažan da odrađuje većinu poslova vrlo živahno i rado će se uhvatiti u koštac sa velikim brojem izazova. Naravno, ne treba očekivati čuda, ali jednostavno mašina radi ono što se od nje može očekivati, bez neprijatnih iznenađenja. Dvojezgaran procesor i puno memorije se staraju o tome da ima dovoljno resursa na raspolaganju. Hard disk je takođe veoma solidan i prija saznanje da se ne radi o nekom modelu diskutabilnih performansi, stavljenom tu da se firma otarasi zaliha. Ekranom smo dosta zadovoljni. Rezolucija jeste prosečna za ekran ovih dimenzija, ali ekran ne samo da je korektan, već imamo utisak i da poseduje nešto bolje i ravnomernije pozadinsko osvetljenje u odnosu na klasu, a tu su i solidni uglovi gledanja, što je kod desktop replacement-a ponekada veoma bitno jer se pred njim može naći nekoliko ljudi. Izvinjavamo se što toliko naglašavamo da nas nešto nije razočaralo, ali to je upravo ono čega se treba plašiti na sporijim i jeftinijim računarima, koji često bivaju žrtve prisustva jedne ili dve očajne komponente, koje dodatno urušavaju performanse notebooka.
Računar se ponaša onako kako biste mogli da očekujete od ovakve konfiguracije kada posmatrate njene delove i tu nema puno “mudrovanja”. Relativno solidne performanse, uz par problemčića koje se sada već ispoljavaju kod jednojezgarnih procesora u vremenu kada se sve optimizuje za višejezgarne modele, kao i one koji se dešavaju usled nedostatka RAM memorije, pošto u aktuelnom trenutku kada se memorije prodaju za izuzetno malo novca malo ko vodi računa o efikasnom korišćenju iste. I od “ubogih” 1 GB grafika otkida više od 100 MB, tako da korisniku na raspolaganju ostaje 880 – 890 MB memorije. Toplo preporučujemo ugrađivanje dodatnih 1 GB, što bi gotovo neprimetno povećalo cenu računara, ali drastično pomoglo u svakodnevnom korišćenju. Ekran je relativno solidan, poseduje sjajan premaz, ne briljira kada se radi o vidljivim uglovima ili reprodukciji boja, ali iskreno rečeno – bolje ne treba ni očekivati. Mi smo se bojali da nisu upotrebljeni neki paneli drastično slabijeg kvaliteta ili da li će sve raditi ispravno, i ispostavilo se da su naši strahovi bili neopravdani.
Što se tiče kulture rada, korisnici mogu biti mirni. Računar je praktično nečujan, ali kuler u pojedinim situacijama „ume da se čuje“, naročito kada se uređaj zagreje, pa se povećava broj obrtaja ventilatora u minutu. Sa druge strane, stepen zagrevanja nije baš neprimetan, naročito pošto se koristi „lako zapaljiva“ plastika. Zagrevanje je osetnije na desnoj strani, dok leva ostaje potpuno hladna i pod najvećim opterećenjem. Upravo se u gornjem desnom uglu na bokovima nalaze dva otvora za hlađenje. Navikli smo da kod modela dijagonale 17 inča akumulisanu toplotu osećamo daleko manje, ali eto jedog malog kompromisa. Da se razumemo, ne radi se o intenzitetu toplote koji će korisniku otežavati rad, već više o tome da smo navikli na to da kod 17-inčnih notebookova novijih generacija korisnik ne oseća praktično nikakvu promenu temperature na površinama sa kojima ima direktan kontakt, ali šta da se radi. Za sam kraj, pomenimo i garanciju koju daje MSI. Na notebook imate dve godine garancije, a na bateriju godinu dana, uz obezbeđenu tehničku podršku koja garantuje da će u roku od 72 sata rešiti problem sa vašim uređajem, što je za pohvalu.
Specifikacija:
MSI ER710X-207EU
LCD
17″
Procesor
AMD Athlon 64 X2 Dual Core TK-55
Brzina procesora
1.8 GHz
Grafika
ATI Radeon X1270
Sistemska memorija
2 GB DDR2
Hard disk
WDC WD1600BEVT-22ZCT0 (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)
Optički uređaj
Optiarc DVD RW AD-7530B
Modem
Agere Systems HDA Modem
LAN
Realtek RTL8168B Fast Ethernet NIC
Wireless LAN
Athereos AR5007EG Wireless Network Adapter, Bluetooth
Konekcije
3 x USB 2.0 FireWire, ,HDMI, VGA izlaz, ExpressCard, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica
Maksimalna rezolucija
1440 x 900
Operativni sistem
FreeDOS
Softver
Adobe Reader 8, System Control Manager
Težina
3.3 kg
Dimenzije
395 x 278 x 26 mm
Cena
575 evra
Garancija
24 meseca
Rezultati testova
MSI ER710X-207EU
PCMark 05
Score
2321
CPU
3573
Memory
2800
HDD
4578
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
465/2724
NuclearMC
4569
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
10280/10679
Multimedia
33944/37232
Multicore Efficiency
1475 MB/s, 216 ns
Memory Bandwidth
3816/3808
HDDDrive Index
45 MB/s
3DMark05
3D mark score
955
CPU score
5147
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
50.5 MB/s
Access Time
16.9 ms
Burst Rate
87.2 MB/s
CPU Usage
4.9%
PCMark 2002
Battery test (40%)
59 min 22 sec
Rezime
Mišljenja smo da je MSI ER710X veoma dobro rešenje za korisnike koji žele što pristupačniji desktop replacement računar . On ne dolazi sa preteranim kompromisima po pitanju kvaliteta, što je ohrabrujuć pokazatelj. Notebook ne poseduje vanserijski hardver, niti se on može očekivati u napravama ove cenovne klase. Korisnicima može značiti i podatak o masi, koja iznosi 3.3 kilograma. To nije puno više od tipične petnaestice (kod njih se kreće oko 2.8 do 2.9 kilograma), tako da zadržava relativno dobar stepen prenosivosti za desktop replacement uređaj. MSI je napravio prilično solidan posao kreirajući delikatan balans, tako da potencijalni kupci dobijaju vrlo ozbiljnu alternativu prilikom izbora svog novog računara, pod uslovom da im treba uređaj desktop replacement kategorije i da za njega ne žele da potroše previše novca.
Performanse
8
CPU
4
Grafika
2
Hard disk
2
Autonomija
5
LCD panel
5
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
10
Dizajn
4
Tastatura, touchpad
2
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
0
Softver
0
Garancija
2
UKUPNO POENA:
36
Prednosti:
– Odnos cene i performansi
– Veliki broj podržanih konekcija
– Solidan ekran i hard disk
– Desktop zamena koja zadržava relativno visok stepen mobilnosti
Nedostaci:
– Izrada nije na najvišem nivou
– Ume da se zagreje
– Nema operativnog sistema
Notebook na test ustupila kompanija PDS.