Filip Majkić
Životni stil, dizajn, ekstravagancija – samo su neki od pojmova kojima velike kompanije pokušavaju da privuku pažnju kupaca u kombinaciji sa posebnim serijama proizvoda namenjenim profilu korisnika kojima su pomenuti faktori značajna stavka prilikom kupovine. Imajući u vidu da proizvođači šire svoju ciljnu grupu i da uporno pokušavaju da dopru do što većeg broja korisnika, ovakvo opredeljenje ne čudi. Danas imamo priliku da se upoznamo sa FX600 modelom kompanije MSI. On je deo F (Fashion) serije notebook računara, koji imaju zadatak da privuku pažnju korisnika svojim specifičnim dizajnom i izgledom. Može li se to učiniti a da se pri tome ne dobiju proizvodi strahovito visoke cene? Moguće je, to se pokazalo u periodu iza nas, pa da vidimo kako je MSI to osmislio.
MSI FX600 stiže sa teksturisanim, reljefnim površinama i to je prva stvar koju ćete zapaziti. Umesto 2D tekstura i šara, ovaj put je “sve u 3D-u”, što znači da ćete jasno osetiti neravnine i reljefne površine pod prstima ma gde da uhvatite računar, spolja i iznutra (izuzetak je donji deo, tradicionalno izrađen od krute plastike, kao uostalom i kod većine notebook računara). Checkered Flag Exterior to nazivaju u tajvanskoj kompaniji. Sve je prekriveni anti-fingerprint slojem, tako da je osećaj pod prstima vrlo jasno prisutan, a otisci prstiju ne ostaju na računaru, makar ne u meri u kojoj smo na to – nažalost – navikli u poslednje vreme. I što je najbitnije, sve to izgleda sasvim dopadljivo, a pri tome i drugačije, što je svakako pohvalno za računar koji teži da se izdvoji od sličnih modela.
Kompanija MSI isporučuje ovaj računar sa diskom na kome se nalaze svi neophodni drajveri i kontrolni programi. Model sa našeg testa nema preinstalirani operativni sistem, ali se sa diska vrlo brzo i lako sve instalira. Posebno bismo preporučili da obratite pažnju na System Control Management, aplikaciju koja u sadejstvu sa ECO Engine tehnologijom kontroliše parametre rada računara i koja omogućava fina podešavanja sistema u raznim režimima rada, kao i menadžment napajanja. Ovo naglašavamo zbog toga što je potrebna instalacija, ne dobijate rešenje “na gotovo” zbog nepostojanja operativnog sistema na računaru, odnosno neophodnosti instalacije. Šta još interesantno od tehnologija podržava MSI FX600? Turbo Drive Engine, odnosno mogućnost dodatnog overklokovanja procesora je i dalje prisutna. Takođe, tu je i Optimus tehnologija, koja “šeta” između integrisane Intel i diskretne Nvidia grafike “u letu” u zavisnosti od potreba korisnika, odnosno opterećenja mašine. Vredi spomenuti i solidne zvučnike sa THX sertifikatom, te THX TruStudio Pro aplikaciju za potpunu kontrolu zvuka, koja se takođe isporučuje. Upoznajmo se bliže sa hardverom FX600 računara.
Hardver, specifikacija
Hardver računara je baziran na Intel Calpella mobilnoj platformi. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, FX600 koristi Intel Core i5 450M. Radni takt iznosi 2,4 GHz, a radi se o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Podržan je i Turbo režim rada u okviru koga procesor može ići do maksimalnih 2,66 GHz. Možda ne deluje preterano impresivno, ali je svakako specifična pozicija mobilnih procesora takva da je preterana potrošnja i disipacija nešto što treba izbegavati, pa stoga nije preterano svrsishodno uvek težiti prevelikom overklokingu. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Jedan grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip), i njegov radni takt se šeta od 500 do 667 MHz. Drugi grafički čip je diskretni Nvidia GeForce 325M model, koji koristi 1 GB sopstvene memorije. Kako računar podržava Optimus tehnologiju, moguće je „šetati“ između ovih grafičkih čipova u letu, u zavisnosti od potreba i zahtevnosti. Dovoljno za sve sem igranja, barem ako govorimo o igranju novih, zahtevnih igara. Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.
Specifikacija:
MSI FX600
Ekran
15,6″, 1366 x 768, glossy, LED backlit
Procesor
Core i5 450M, 2,4 GHz
Čipset
Intel HM55
Grafika
Nvidia GeForce GT 325 (diskretna) + Intel HD (integrisana u CPU)
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
500 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
DVD RW
LAN, Bežične konekcije
Gigabit LAN, 802.11b/g/n
Konektori
(2+1) USB 2.0, eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, audio konektori, 4-u-1 čitač kartica (SD/SDHC/MMC/MS), HD web kamera
Operativni sistem
Bez operativnog sistema
Masa
2,41 kilogram
Dimenzije
383 x 249.2 x 32.5~38 milimetara
Cena
618 evra + PDV
Garancija
2 godine (1 godina na bateriju), 72hrs Pick Up & Return
Ekran ima dijagonalu od 15,6 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, i on ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, odnosno radi se o glossy ekranu. Hard disk ima kapacitet od 500 GB i u pitanju je disk kompanije Western Digital. Disk je standardni 2,5-inčni, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj je DVD RW.
MSI FX600 ima dva “obična” USB 2.0 porta, jedan combo eSATA/USB 2.0 port, te Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije. Takođe, ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, preko koga je moguće direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Tu su i čitač kartica 4-u-1 tipa koji podržava SD/SDHC/MMC/MS formate, HD web kamera i audio priključci sa 5.1 izlazom. Model sa našeg testa je, kao što smo već spomenuli, došao bez operativnog sistema.
Rezultati testova
Mi smo MSI FX600 testirali pod Windows 7 Ultimate operativnim sistemom u 64-bitnom izdanju. Takođe, treba spomenuti da smo sva testiranja vršili na podrazumevanim taktovima, bez aktiviranja Turbo Drive Engine-a, odnosno dopunskog overklokovanja. Kao što možete zaključiti iz rezultata, FX600 nije klasična igračka mašina, već solidan multimedijalni računar, podjednako upotrebljiv za kućne i poslovne korisnike, sposoban da se uhvati u koštac sa savremenim poslovnim softverskim alatkama. Praktično sve drugo osim igara može doći u obzir, tako da predstavlja odličnu i vrlo upotrebljivu napravu za sve kojima korišćenje računara ne podrazumeva igranje u savremenim 3D naslovima. Sve ostalo zadovoljava sasvim korektno, ako ne i odlično, zahvaljujući aktuelnoj Intel Calpella hardverskoj platformi.
MSI FX600
PC Mark Vantage – Score
5408
PC Mark Vantage – Memory
3216
PC Mark Vantage – Gaming
3032
PC Mark Vantage – Productivity
4806
PC Mark Vantage – HDD
3402
Cinebench 10- OpenGL
2122
Cinebench 10 – CPU rendering
6871
NucleaRUS
10364
wPrime
17,628 sec
HDTune HDD average transfer
52,4 MB/s
Autonomija
2h 50min
Utisci
Delove utisaka slobodno možemo da kopiramo iz prethodnih prikaza i nimalo nećemo omašiti. Na opisivanje utisaka u radu ne treba trošiti suviše reči. Moderna hardverska platforma, operativni sistem nove generacije, bez ikakvih iznenađenja – sve skupa rezultuje odličnom brzinom rada. Sve vrste nezahtevnih primena se izvršavaju besprekorno, OS je vrlo živahan i odzivan, sve radi “kao podmazano” zahvaljujući veoma dobroj hardverskoj podlozi. MSI FX600 je vrlo snažan računar, te ćete veoma teško naći potrebu koju on ne može da podmiri, van igranja najzahtevnijih 3D naslova današnjice. Računar se može preporučiti kao odličan desktop replacement. ECO Engine savršeno odgovara svojoj ulozi i omogućava lako podešavanje rada, optimizaciju za pojedine situacije, zatamnjivanje ekrana, produžavanje autonomije računara…
Ekran je solidnih karakteristika, sa solidnom reprodukcijom boja, dobrim uglovima gledanja, živahnog prikaza. Osvetljenje i kontrast su na visokom nivou za jedan laptop ekran. Naravno, radi se o glossy ekranu. Rezolucija od 1366 x 768 piksela je u principu standard za računare mejnstrim kategorije, pa tako nju zatičemo i u ovoj situaciji. Tastatura je odlična, a radi se o čiklet tastaturi. Nema veliko Enter, ali ima veoma dobar raspored tastera, oni su veoma dobrog osećaja i prijatni za kucanje, a tu je i numerički deo. Tačped je multitač tipa, što je i standard za moderan notebook. Ima jedan taster koji se u zavisnosti od mesta pritiska ponaša kao levo ili desno dugme miša. Treba reći da su nasloni za dlanove, baš kao i površina tačpeda, takođe reljefni baš kao i spoljašnjost, te da pružaju odličnu povratnu informaciju. Takođe, primetimo da je neposredno iznad tačpeda smešten taster za njegovo isključivanje, odnosno da je tačped blago dislociran prema levoj strani notebook-a. Zvuk je veoma dobar, za jedan laptop. MSI FX600 ima četiri zvučnika, a već smo spomenuli THX sertifikat, odnosno aplikaciju koja se isporučuje i koja omogućava da izvučete maksimum u ovom domenu.
MSI FX600 se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 49 Wh, odnosno 4400 mAh. Kao što možete videti iz tabele rezultata, ostvaruje se relativno skromna autonomija od nešto manje od tri sata. Verovatno biste mogli da prebacite i tri sata uz podešavanje raznih opcija (da isključite WiFi, ili da drastičnije zatamnite ekran), što mi nismo želeli da radimo. Naravno, vodite računa da će autonomija zavisiti od načina na koji ćete koristiti računar dok radi na bateriju, da li ćete unositi dodatne, posebne parametre rada i slično. Kultura rada je odlična i nemamo ni najmanjih primedbi. Mašina je nečujna, nema značajnih izvora buke, a zagrevanje je primetno na dodir samo na donjem delu, što je i očekivano.
Rezime
FX600 je veoma solidan notebook, međutim izuzev specifičnog dizajna, koji je svakako nešto drugačije a ne previše napadno i odudarajuće od ustaljenih normi, on se ne izdvaja previše iz gomile. Možda je tako i bolje. Solidan multimedijalan računar, dobrog dizajna, veoma dobrih performansi, koji može da služi kao poslovna ili kućna mašina, kao desktop replacement i slično – svakako se ovim načinom gađa široka ciljna grupa. MSI je sa te strane uradio veoma dobar posao. Međutim, ne možemo ni da kažemo da će se računar izvojiti značajno od ostatka ponude. Možda je ovakva diskretna različitost upravo nešto što će vama prijati, ali je to na vama da prosudite. Po običaju, dosta zavisi od cene. Relativno je lako izraditi ultra-kvalitetan uređaj, ali kome ga posle prodati sa četvorocifrenom cenom u evrima? Sa te strane, prodajna cena FX600 notebook-a omogućava kupcu da se oseća posebnim, da iskoči iz mejnstrima, a da pri tome ne mora papreno da plati. I generalno, pruža sve što solidna multimedijalna mašina pruža ili treba da pruži. MSI FX600 je dobar računar, a da li je to dovoljno za vas, vi procenite.
Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. MSI FX600 je veoma dobar računar, koji se izdvaja specifičnim dizajnom, za koji smatramo da će biti veoma interesantan osobama koje pridaju pažnju ovom aspektu rada računara.
Ocena: 82%
Prednosti:
– Veoma dobar dizajn
– Solidne performanse
– Odlična kultura rada
– Ukupan utisak o računaru kao celini
Nedostaci:
– Bez operativnog sistema
– Hardverska platforma se ne izdvaja previše
– Autonomija je mogla biti bolja
Notebok na test ustupio MSI.