Nebojša Todorović Na test su nam stigla dva nova modela iz MSI-a, koja nose oznake GT683R i GT780R i oba pripadaju gejming porodici prenosnih računara. Krenućemo od GT683R modela, koji je gotovo identičan GT680R-u, opisanom pre svega par meseci. Upakovan u veliku kutiju, očekivano, GT683R stiže se dobrim propratnim paketom. Tu je optički miš sa osetljivošću od 1600dpi, kao i besplatna puna verzija Dirt 3 igre. Podrazumevano, tu je i standardni propratni paket, u koji ubrajamo stvari kao što su dokumentacija, disk sa drajverima, strujni adapter i baterija. Sve u svemu, kada se realno pogledaju ostali proizvođači, koji jureći što nižu cenu obično ne dodaju ništa zanimljivo u paket, dodatak u vidu miša i igre za svaku pohvalu.
Sam notebook je vizuelno identičan GT680R modelu i kada biste ih stavili jedan do drugog bilo bi nemoguće otkriti razliku. Karakteriše ga izrada od plastike, koja je u velikoj meri prilično sjajna, pa se odsjaj okoline bez problema vidi na njoj iako je crna boja dominantna. Ovo posebno važi za poklopac, koji ima samo malu mat površinu, a njegov ostatak će biti magnet za otiske prstiju. Prisutan je i svetleći MSI logo, kao i više narandžasto osvetljenih detalja koji se nalaze na poklopcu, kao i na bočnim stranama računara.
Pri podizanju ekrana primećuje se jedan prijatan detalj, a to su šarke koje su izrađene od jako dobro i ekran stoji veoma čvrsto. Ekran dijagonale 15,6 inča je FullHD tipa, odnosno poseduje rezoluciju od 1920×1080, što rezultuje izuzetno oštrom slikom i to nam se jako dopalo. Jedina zamerka ide na “glossy” premaz koji stvara osećaj kao da gledate u ogledalo. Naravno, ovo je uobičajena praksa kod proizvođača, pa je broj izuzetaka koji ne pristupaju problemu na ovaj način izuzetno mali. Mat ekrane praktično ne možete sresti na notebook-ovima namenjenim za igranje.
Na svu sreću, to nije urađeno u meri koja bi upropastila doživljaj, jer nije toliko redak slučaj da se proizvođači malo zanesu i prosto preteraju sa ekranima koji budu, osim u potpuno zamračenoj prostoriji, gotovo neupotrebljivi zbog refleksije. Dopada nam se to što su uglovi gledanja nešto iznad proseka, pa je distorzija slike po horizontali prilično mala i pri većim uglovima. Ugao gledanja po vertikalnoj osi je standardno manji, ali i dalje bolje od većine jeftinijih modela, a zahvaljujući LED osvetljenju, na ekranu se javlja minimalno “probijanje” svetla. Iznad ekrana se nalazi i web kamera čiji je senzor u stanju da snima u 720p rezoluciji pri 30fps-a. O kvalitetu integrisanih web kamera nema mnogo prostora za prideve, pa ćemo reći samo da većini korisnika druga neće biti potrebna.
Tastatura je chicklet tipa i tasteri su dobro raspoređeni, pa nema mnogo “egzibicija” poput malog levog “shift-a” ili zamenjenog mesta “ctrl” i “fn” tastera. Takođe, prisutan je i NumPad, što je za svaku pohvalu. Treba primetiti samo da “strelice”, zbog nedostatka prostora, nisu odvojene, kao i da je “enter” taster mali. Senzori na iznad tastature reaguju jako dobro i služe kao prečice do turbo moda, profila, wifi-a, bluetooth-a itd. Touchpad je odličan, reaguje već na lagan dodir kako treba, površina je samo blago teksturirana, a levi i desni klik su taman na pola puta između mekog i tvrdog. Osim što bismo želeli da je malo veći, zaista imamo samo reči hvale za njega.
Što se konektivnosti tiče, GT683R briljira, bez preterivanja. Na desnoj bočnoj stranici se nalazi četiri audio konektora, pa možete priključiti 5.1 sistem koji nema S/PDIF (koji takođe imate na notebook-u).
Pored njega tu je i jedan USB 2.0, kao i DWD-RW optički uređaj. Duž leve ivice ćete naći dva USB 3.0 porta, čitač kartica i još jedan USB 2.0 priključak, kao i ExpressCard slot, dok se na zadnjoj strani nalazi HDMI 1.4, VGA, eSATA kao gigabitni LAN konektor, a nazad je smešten i ulaz za strujni adapter
Brendiranje zvučnog sistema je postalo sasvim normalno kod većine prenosnika, pa svako ima nekog svog favorita, a zvučnike na MSI GT683R je potpisala kompanija Dynaudio. Njihov izbor za ovaj notebook je bio 2.1 sistem, sa dva glasna zvučnika na gornjoj površini, dok se sa donje strane nalazi subwoofer koji poseduje svoju “rezonantnu kutiju”. Na ovaj način su veoma dobro dočarani niski tonovi koji ne zavise od podloge, pa će dobro zvučati, čak i kada notebook držite u rukama.
Konfiguracija je u skladu sa očekivanjima, kada je jedan igrački laptop u pitanju. Izbor procesora je pao na izuzetno popularni Core i7 2630QM, koji je verovatno najčešći izbor u poslednje vreme i jedan od najboljih mobilnih procesora uopšte. Karakteriše ga izuzetna brzina, jer je u pitanju četvorojezgarni CPU sa aktivnim HT-om, zbog čega praktično ima osam logičkih jezgara. Osim toga, ovaj procesor poseduje 6MB keš memorije, a uz nominalni takt od 2GHz, odnosno 2,9GHz u Turbo modu ne treba biti vrsni poznavalac da biste mogli da pretpostavite da je u pitanju jako brz CPU. Dopada nam se i to što ima i odlične termalne karakteristike, pa ga možete pronaći u bukvalno svakom tipu prenosnog računara. Od malih 13-14″ do onih sa dijagonalom ekrana od preko 17 inča.
Brz procesor prati i pozamašna količina RAM memorije, odnosno nadprosečnih 8GB DDR3, a prostor za smeštanje podataka poveren je hard diskovima od 500GB koji su povezani u RAID 0 režimu čime se ostvaruju odlične performanse u testovima. Naravno, izabrani hard diskovi su Western Digital iz Black serije koji se “vrte” na 7200RPM i uz 16MB keš memorije, već su sami po sebi preduslov za odlične performanse. Za grafički podsistem pobrinula se NVIDIA sa GeForce GTX560M grafičkom kartom koja poseduje 1,5GB GDDR5 memorije. Kako je u pitanju model sa 1,5GB RAM-a, karakteriše je i 192bit magistrala što omogućava odličan memorijski “bandwidith”. GPU koji se nalazi na GTX560M poseduje 192 Stream procesora, što je u klasi GTX550 Ti modela za desktop, s tim što su GTX560M poseduje nešto niže taktove. U svakom slučaju rezultati koje ostvaruje GT683R su izuzetno dobri i ovo je klasična konfiguracija za igrački laptop ove klase.
Drugi model na testu nosi oznaku MSI GT780R i praktično popunjava ponudu gejming notebook-ova u ponudi kompanije MSI. Tematski, kutije su identične, a takav je i njihov sadržaj, osim što se uz manji model dobija igra Dirt 3, dok se uz GT780R dobija igra Tomb Raider: Guardian of Light. Gejming miš i ranac su takođe dobrodšao dodatak, pogotovo ukoliko nemate unapred pripremljenu opremu ovog tipa.
Iako pripadaju istoj grupi proizvoda MSI GT780R je ipak računar koji po izradi očigledno predstavlja korak napred kako po veličini, tako i po kvalitetu. Pre svega, za razliku od plastičnog sjajnog poklopca koji se koristi za GT683R, njegov veći brat poseduje gornju stranu izrađenu od brušenog aluminijuma. Prosto razlika ima od samog početka i jasno je zašto je MSI veoma ponosan na ovaj model i ističe ga kao vrh svoje ponude. Unapređenja se nalaze na svakom ćošku, pa nakon njegovog otvaranja dosta toga se lako vidi.
Odmorište za dlanove je izrađeno od istog materijala kao i poklopac, pa se stilski dopunjavaju, ali je i osećaj koji imate prilikom naslanjanja ruku daleko bolji kada je u pitanju aluminijum nego klasična plastika. Takođe, upotreba mat crne plastike u kombinaciji sa metalom je daleko elegantnije rešenje i estetski mnogo privlačnije većini. Istina, MSI i dalje koristi jako puno plastike u svojim gejming notebook-ovima, ali je sa GT780 to svedeno na osetno manju meru i odmah ovaj model poprima mnogo veću dozu ozbiljnosti koju ranije generacije nisu mogle da obezbede.
Ekran poseduje dijagonalu od 17,3 inča, a ima rezoluciju od 1920×1080 piksela, što je po nama idealan odnos dijagonale prema gustini piksela. Za razliku od 15,6″ modela, slika je i dalje izuzetno oštra, ali elementi na ekranu nisu isuviše sitni čime se komfor u radu zadržava mnogo bolje. Takođe, sam panel je nešto većeg kvaliteta što se ogleda u boljim uglovima gledanja, ali i u nešto većem kontrastu i živosti boja. Probijanje je minimalno, nije odsutno, ali se ne može reći da bi bilo kome moglo da smeta i verujemo da većina korisnika to neće ni primetiti, jer je lokalizovano uz ivice ekrana. Web kamera je kao i kod ranije opisanog modela sasvim korektnog kvaliteta.
Veliko unapređenje je izvršeno u odnosu na GT683R kada su u pitanju tastatura, touchpad kao i zvučni podsistem. Za tastaturu je ovog puta bio zadužen premium brend, SteelSeries za koje je većina korisnika makar čula. Moramo im odati priznanje na odlično odrađenom poslu, jer je tastatura praktično u potpunosti otporna na ugibanje, a “WASD” sekcija, koja je posebno bitna igračima, je dizajnirana sa posebnom pažnjom. Tasteri daju odličan taktilni osećaj i razlika u odnosu na “nebrendiranu” tastaturu je velika. Touchpad je takođe izveden od kvalitetnijih materijala i estetski izgleda daleko bolje. Njegova tekstura je pomalo hrapava, ali ne stvara veliko trenje, već prenosi dobar osećaj onoga što se dešava na ekranu. Zanimljiv detalj je i taster koji kao jedinu funkciju ima njegovo paljenje, odnosno gašenje, kako se ne biste slučajno naslanjali na njega dok koristite miš za kontrolisanje kursora.
Treba pomenuti i to što je tastatura osvetljena i podeljena u četiri grupe za koje je moguće odabrati iste ili različite boje. Ovo osetno olakšava korišćenje notebook-a u mraku, a uz to dodaje na gejming imidžu više nego bez razloga osvetljeni zvučnici ili ivice ekrana. Zvučnici su potpisani od strane kompanije Dynaudio, ali su drugačiji od onih koji se nalaze u GT683R. Konfiguracija zvučnika je ista, dva manja drajvera na gornjoj strani se nalaze iza belih aluminijumskih mrežica, dok je sa donje strane lociran niskotonac. Ipak, GT780R postiže nešto snažniji i dublji zvuk, što može biti posledica upotrebe boljih zvučnika, ali isto tako je sasvim moguće da je razlog za to veće kućište koje je omogućava bolju akustiku.
Broj priključaka je nešto izmenjen u odnosu na GT683R, pa sa desne strane možete naći dva USB 2.0 konektora i optički uređaj. Očekivano, izabran je DVD rezač, mada ne sumnjamo da će kod skupljih verzija odluka pasti makar na BluRay kombo drajv.
Leva stranica krije dva USB 3.0 i jedan USB 2.0, čitač kartica, ali i 4 audio 3,5mm konektora. Interesantno je to što je na većem modelu odsutan ExpressCard slot, za koji moramo da se požalimo, jer je sa njim proširivost prilično smanjena. Pozadi, GT780R krije i HDMI 1.4, GBit LAN, ulaz za napajanje i eSATA.
U pogledu hardvera, verzija GT780R koju smo mi imali na testu je identična GT683R, pa smatramo da je nepotrebno dva puta pisati o istoj konfiguraciji, jer bi bilo trošenje našeg i vašeg vremena. Treba samo reći da je izbor hardvera odlično odmeren i da je Core i7 2630QM, 8GB DDR3 RAM-a i GTX560M sa 1,5GB garancija da ćete se duži vremenski igrati nove naslove bez ikakvih problema. Jedina razlika u odnosu na manji model je kapacitet hard diskova, jer se u GT780R-u nalazi dva Western Digital 750GB Black koji pored više prostora, imaju i nešto bolje performanse. Povezani su takođe u RAID 0 kako bi maksimizovali performanse računara.
Zaključak
Kao što možete videti iz rezultata, jasno je da se radi o identičnim konfiguracijama, pa se može reći da ćete u igrama i aplikacijama u oba slučaja ostvariti iste performanse. Upravo iz tog razloga smo samo kod GT683R odradili testove u MSI TDE Turbo modu kada fiksira frekvenciju procesora na 2,6GHz. Ovo je uticalo samo na rezultate u igrama, pa smo u ostalim testovima izbacili treći skor, kako vas ne bismo zbunjivali. Ova dva računara će vam omogućiti igranje novih igara, ali i rad u bilo kom ozbiljnom softveru koji zahteva ozbiljne hardverske resurse i sumnjamo da postoji scenario u kom će vas GT683R i GT780R ostaviti na cedilu. Jedini neočekivani momenat je bio u testu baterije gde je i pored korišćenja 9cell baterija od 7800mah kod oba modela, veći ostvario bolju autonomiju i pored većeg ekrana. Jedino što nam pada na pamet je to što GT780R ne poseduje LED osvetljenja po celom kućištu.
Ukoliko ste zainteresovani za neki od ova dva modela, s obzirom na to da se isti hardver nalazi unutra, razlike treba tražiti na drugom mestu, tj. u komforu koji pružaju i na kraju u samoj ceni po kojoj se prodaju. MSI GT780 poseduje veliki ekran od 17,3 inča koji je daleko praktičniji za rad i igranje, ali ga prati veća gabaritnost kao i osetno veća masa. Naravno, treba pomenuti i bolju autonomiju, tastaturu i bolji kvalitet izrade uopšte. Manji model na svojoj strani ima nižu cenu i manju masu, što nekome može biti krucijalno pri donošenju odluke.
Iskreno rečeno, nećete pogrešiti ni sa jednim od ova dva modela, ali je GT780R onaj koji bismo zadržali u slučaju da nam se omogući izbor, jer u našim očima predstavlja ono što bi jedan budžetni gejming notebook trebao da bude.