MSI GX700E Gaming Series

MSI GX700E Gaming Series

Proizvođači prenosnih računara sve više ciljaju gejming zajednicu nudeći im all round rešenja. I MSI se uključuje u ovu trku ponudom svoje nove, gejming linije notebookova od kojih se pojedini modeli čak mogu i overklokovati!!!

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Da će notebookovi „jednog dana“ skoro u potpunosti zameniti desktop mašine još jednom ćemo zaključiti; kada će ti dani doći nezahvalno je prognozirati, ali u svakom slučaju interesantno je videti pokušaje proizvođača i njihovo nastojanje da te dane dočekaju spremni. Dok nova „Bastilja“ padne, načekaćemo se još izvesni period, ali činjenica je da ćemo makar to vreme provoditi sve kvalitetnije…

       

      Atak na gejming populaciju koja je proizvođačima prenosnih računara sve veća meta, stalno raste. Najokorelije igrače nije lako pridobiti budući da se oni vrlo teško odriču svog prava na maksimum, ali sledeće kategorije su bez dileme, „na udaru“. Jer, imati svoj računar uvek uz sebe, računar koji će u potpunosti zadovoljiti sve naše potrebe, u svakom pogledu, cilj je svih nas, bez obzira na odbrambeni mehanizam koji će neki, možda i naizgled, stvoriti oko sebe. Taj dan će doći, pre ili kasnije, samo je pitanje vremena.

      Koncept gejming notebooka nije nešto novo i u prethodnih godinu dana imali smo prilike to da vidimo, neke od njih i da isprobamo. Nekada Alienware, zatim Dell, i možda nama najbliži ASUS, predstavili su svoje vizije prenosnih računara, namenjene onima koji bez gejminga jednostavno ne mogu. Sve popularniji MSI takođe se uključuje u trku svojom novom gejming serijom čiji najjači izdanak ovog puta predstavljamo.

      No pre nego se pozabavimo konkretnim modelom GX700 koji je tema ovog našeg testa, pomenućemo prethodno celu seriju gejming notebook računara kompanije MSI. Nalik ljutom konkurentu još sa tržišta matičnih ploča i video kartica, ASUS-u, koji je početkom godine promovisao modele G1 i G2, i MSI je napravio ponudu za sve ukuse, pa i više od toga. Ponuda MSI-ja je ipak sveobuhvatnija i podrazumeva modele sa 15“ i 17“ panelom; ono što izbor čini potpunijim jeste da je kupcu ostavljena mogućnost da sam izabere platformu – Intel ili AMD, kao i da izabere performance odnosno extreme opciju.

      U prethodnoj tabeli najbolje možete videti koje su to različitosti koje odvajaju performance od extreme serije; u prvom redu to je HD DVD drajv umesto standardnog DVD “rezača”, a zatim i viša rezolucija prikaza koju nudi extreme serija. Ipak, slika koji sledi je ono što MSI već neko vreme najavljuje, a to je overclocking notebook računara.

      Bilo je samo pitanje vremena kada će se to desiti a MSI je upravo bio onaj proizvođač koji je prvi povukao nogu. Jednostavnim pritiskom na OC taster koji se nalazi na vrlo vidnom mestu na računaru, u trenutku možete povećati radnu frekvenciju procesora do 20 procenata! U nekim zahtevnijim igrama to može biti od vrlo velike koristi i tih 20% brzine može makar na tren zaustaviti “štucanje” omiljene igre. Dakle, ne radi se o bilo kakvim podešavanjima u BIOS-u već je MSI to omogućio svima, da koriste ove mogućnosti na najjednostavniji mogući način. Budući da cene high end procesora mogu prilično varirati, eto prilike da i u tom segmentu osetimo da smo nešto dobili za džabe…

      Na žalost, ova osobina ne krasi model koji se našao na našem testu već je, za sada barem, unikatna mogućnost 15″-nog modela GX600E. Moramo priznati da sa nestrpljenjem očekujemo dolazak ovog računara na test, kako bi se i sami uverili u funkcionalnost, kako MSI s ponosom ističe, prvog OC notebook računara na svetu.

      Dizajn, prateća oprema

      Model GX700E koji se ovog puta našao na našem testu, predstavlja trenutno vrh ponude MSI-ja u ovom momentu i perjanicu gejming serije prenosnih računara. Reč je o modelu sa sedamnaestoinčnim panelom, baziranom na novoj Intelovoj, Santa Rosa platformi.

      Nova serija iziskivala je od strane proizvođača i potpuno novi dizajn; stoga je pred dizajnerskim timom MSI-ja bio vrlo težak zadatak. Oni su se ovom prilikom odlučili za sjajni, glossy dizajn crne boje sa, sada već karakterističnim MSI logotipom na poklopcu računara. Ono što ovu seriju treba da izdvoji od ostataka ponude jeste novi logotip: ova „šara“ će se nekome dopasti, nekome ne, ali ona će krasiti celu extreme seriju gejming notebookova ovog proizvođača. To je još jedna od razlika između performance i extreme serije gejming notebookova MSI-ja.

      Ono što nam se veoma dopalo jesu gabariti i kompaktnost ovog notebooka; skoro da je izvučen minimum dimenzija kada se radi o sedmanaestoinčnom laptopu. U poređenju sa Toshibinim Qosmio G40 modelom koga smo nedavno predstavili na našem sajtu i nagradili navišim ocenama, MSI GX700E je za nekoliko centimetara kraći, a takođe i znatno uži i tanji od navedenog modela. Iskustva sticana poslednjih meseci, naročito uočena na takođe nedavno predstavljenom MSI PR200 modelu, prenesena su i kod novog, GX700E. Vrlo prijatno iskustvo predstavlja osećaj u radu sa ovim računarom: kompaktnost se ogleda u svakom segmentu, izrada je na više nego solidnom nivou, sve je utegnuto do visokih granica.

      Budući da je MSI prvi proizvođač koji je uspeo da full size tastaturu, dakle sa numeričkim delom, „uglavi“ i u klasu petnaestoinčnih laptpopova, za očekivati je bilo da je sretnemo i u ovoj kategoriji. Sama tastatura je i više nego solidna, sa posebno označenim tasterima koje po pravilu koriste igrači; blago „ulegnuće“ prilikom upotrebe primetno je na njenom numeričkom delu.

      Ono što nam se manje dopalo jeste set tastera koji prilično odudara od novog, znatno modernijeg dizajna u odnosu na „konfekcijske“ modele koji se najviše prodaju na ovom tržištu. Jednostavno, dizajnerski tim je očigledno bio u krizi inspiracije – inače ne bi dozvolili da ovi, inače vrlo korisni tasteri bespotrebno naruše, u osnovi sasvim solidan izgled.

      Isto bi po ko zna koji put mogli ponoviti za audio priključke u boji; opravdanost je očigledna kada su u pitanju priključci audio kartice sa zadnje strane desktop računara koja se i ne vidi. Ali kod ovakvog, „mrkog“ modela agresivnog izgleda, jednostavno deluju kao nakalemljeni. Iskreno se nadamo da će MSI ovakvu praksu uskoro promeniti, sitnica jeste, ali ponekad bode oči…

      Par zvučnika se nalazi na uobičajenoj poziciji, ali novinu svakako predstavlja subwoofer koji je smešten naravno, sa donje strane računara. U kombinaciji sa Realtek zvučnom kartom, ova kombinacija sasvim solidno zvuči.

      Rasporedom konektora možemo biti vrlo zadovoljni, sve se nekako nalazi na logičnom mestu; sve je nadomak ruku korisnika, pa su praktično sa zadnje strane računara smešteni samo konektor napajanja, te mrežni odnosno modemski priključak.

      MSI uz svoje gejming računare korisnicima daruje adekvatnu opremu: konkretno, radi se o rancu za nošenje računara, gejming mišu i slušalicama. Međutim, kvalitet ove opreme je, moramo to priznati, prilično diskutabilan: ljuta konkurencija uz svoje računare nudi customizovane, vrlo kvalitetne Targus torbe, dok je ovaj miš ipak samo igračka u odnosu na takođe custom verziju čuvenog Logitech MX518 miša. No, sa druge strane, i MSI nudi znatno povoljniju cenu svojih računara tako da na kraju krajeva, dolazimo na isto…
       

      Hardverska postavka

      Naravno, kada je gejming “mašina” u pitanju, očekivanja po pitanju hardverskih specifikacija jesu opravdano velika. Za kvalitetan i brz rad koji neće mnogo zaostati za modernom desktop platformom, potreban je sistem koji predstavlja ili sam vrh ponude, ili visoku srednju klasu. Sve u svemu, već na prvi pogled može se uočiti izuzetno velika sličnost sa nedavno predstavljenim Toshiba Qosmio G40 računarom…

      Budući da je reč o računaru koji mora biti poslednja reč tehnike, logičan je odabir nove Intel Santa Rosa platforme; procesor Intel Core 2 Duo T7500 nije najjači predstavnik serije, ali brzina od 2.2 GHz zadovoljiće sasvim sigurno većinu brzinskih apetita. U ovoj klasi, 2 GB operativne memorije se prosto podrazumeva, a interesantno je napomenuti da postoji i treći slot koji je prazan i eventualno se dalje može nadograditi… Grafičke mogućnosti su i u ovom slučaju poverene nVidia GeForce 8600M GT sa 512 MB radne memorije i ovaj GPU je trenutno jedan od najpopularnijih izbora proizvođača kada se radi o snažnim prenosnim računarima sa naglaskom na multimediju.

      “Storidž” rešenje je takođe beskompromisno: WD-ov hard disk Scorpio serije od 250 GB sa 8 MB keša, čije se ploče vrtne na 5400 rpm. predstavlja vrlo solidan odabir. Ako ste s pažnjom ispratili prvu stranicu ovog prikaza, mogli ste uočiti da MSI uz extreme seriju svojih gejming prenosnih računara isporučuje i HD DVD drajv. Budući da je ovog puta prikazani model zapravo flag ship model cele serije, logično je bilo da u njemu i zateknemo ultimativno, novo rešenje – izbor je i u ovom slučaju pao na Toshibin TS-L802A model.

      Kada su konekcije u pitanju, MSI je, kao i u većini slučajeva uostalom, vrlo izdašan. Sve ono što standardnom korisniku može zatrebati praktično je na raspolaganju; počev od wireless adaptera koji podržava i najnoviji, najbrži n standard, preko gigabitnog ethernet protokola, bluetootha… Tu je naravno i firewire, a prisustvo HDMI izlaza je za svaku pohvalu; 3 USB porta će, pretpostavljamo, biti dovoljni većini korisnika.

       

      MSI GX700E

      LCD

      17″ WSXGA+ ACV (Amazing Crystal Vision) Display

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T7500

      Brzina procesora

      2.2 GHz

      Čipset

      Intel i965GM

      Grafika

      nVidia GeForce 8600M GT (512 MB)

      Sistemska memorija

      2 GB (treći slot prazan)

      Hard disk

      WDC WD2500BEVS-22UST0

      Optički uređaj

      Toshiba DVDW/HD TS-L802A

      Modem

      Agere Systems 56k

      LAN

      Realtek RTL 8168/8111 Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      Intel Wireless WiFi Link 4965AGN

      Konekcije

      3x USB, HDMI, Bluetooth, Card reader, firewire

      Maksimalna rezolucija

      1680 x 1050

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium Serbian

      Softver

      Cyber Link Power2Go, Power Director Express, Power Producer, MS Works, MS Office 2007 trial, NIS2007 trial

      Težina

      3.4KG

      Dimenzije

      395(L) x 278(D) x 26.5-35(H)mm

      Garancija

      24 meseca

      Dobavljač

      MSI

      Testovi, ocene

      Kao direktnog konkurenta perjanici MSI ponude odabrali smo upravo nedavno predstavljeni Toshiba Qosmio G40 model. Bez obzira što ova dva računara u osnovi “gađaju” sasvim drugo tržište (MSI GX700E je namenjen gejmerima, dok je Qosmio više okrenut onima koji bi se bavili drugom vrstom multimedije), skoro identična hardverska konfiguracija nam je omogućila da vidimo koliko je ko dobro obavio svoj zadatak.

      U osnovi, razlike su zaista minimalne, čak je i vreme autonomije ova dva računara skoro identično. MSI GX700E je u 3D testovima pokazao nešto bolje rezultate iako kao podršku ima za 200 MHz sporiji procesor. Takođe, WD-ov hard disk koji se nalazi u MSI-jevom laptopu je dokazao da je prilično brži od konkurenta iz Toshibe koji se vrti na 4200 rpm. Iako to PC Mark 05 ne potvrđuje, rezultati dobijeni u SiSoft Sandra testu prilično impresioniraju.
       

       

      MSI GX700E

      Toshiba Qosmio G40

      PC Mark 05

      5175

      5181

      CPU

      5724

      6202

      Memory

      4639

      4939

      Graph

      4684

      4311

      HDD

      4063

      4258

      3D Mark 03

      9149

      9073

      3D Mark 05

      5696

      5624

      3D Mark 06

      2983

      2990

      Battery test (do 40%)

      1h 32 min

      1h 33 min

      Dolazimo i do ocena…pregršt poena ovog puta MSI je osvojio kada su performanse u pitanju. Takođe, nekarakteristično za ovog proizvođača koji ogromnu većinu laptpopova na ovom tržištu nudi bez operativnog sistema (napominjemo da je ovo odluka domaćih distributera) i softvera, po prvi put beležimo i konkretne poene u ovoj kategoriji. Ovaj računar naime stiže sa srpskom verzijom Windows Vista Home Premium operativnog sistema, a vredan pomena svakako je i softver koji stiže uz ovaj računar: Microsoft Works paket svakako ima svoju (legalnu) vrednost a isto to možemo reći i za Cyber Link-ovu kolekciju softvera. Tu su i trial verzije MS Office 2007 paketa, te najnovije verzije Norton Internet Security-ja… Na žalost, i dalje ništa od korisnih utilityja…

       

      MSI GX700E

      Performanse

      22

      CPU

      9

      Grafika

      9

      Hard disk

      5

      Autonomija

      5

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      9

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      5

      Dodatni hw, oprema

      5

      Softver

      6

      Operativni sistem

      3

      Utility

      0

      Prateći sotfver

      3

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      71

      Sve u svemu, 71 poen koji je MSI GX700E notebook osvojio na našem testu, za svaki su respekt! Utisci

      Ulazak MSI-ja na gejming tržište prenosnih računara još jedna je u nizu potvrda da MSI ovaj segment svoje ponude smatra izuzetno ozbiljnim. Štaviše, ako se ponovo pozovemo na stranu broj jedan ovog testa, videćemo da sveobuhvatnošću ponude MSI nadmašuje sve proizvođače u ovom segmentu. Jeste činjenica da se mnogi još uvek nisu koncentrisali na “prenosni gejming” ali da se MSI potrudio da zauzme što bolju startnu poziciju, evidentno je…trka, ipak tek počinje. Koji su aduti MSI GX serije a šta su mane?

      Ono što će pak ovom računaru uprkos svim do sada navedenim dobrim osobinama nedostajati da se vine do najviših dometa, svakako je odsustvo pravog, vrhunskog identiteta. MSI novom serijom “gađa” jednu vrlo zahtevnu kategoriju korisnika sa kojima možda u prošlosti nije imao dodirnih tačaka. Da bi se ovoj klijenteli dopao na pravi način, potrebno je neke stvari usavršiti: prvenstveno po pitanju dizajna samog računara a zatim i po pitanju dodatne opreme koja mora zadovoljiti i one, najstrožije zahteve. A zna se da se te stvari jednostavno moraju “autsorsovati”; ako jednog velikog LG-ja nije bilo sramota da zatraži pomoć dizajnerskih profesionalaca iz Milana, ne vidimo razloge da to ne učine i drugi…

      Sa hardverske strane gledano, MSI defirnitivno UME da napravi dobar i kvalitetan notebook, što je i ovog puta dokazao. Višegodišnje iskustvo u smislu izrade prenosnih računara za druge poznate brendove, sve više se manifestuje napretkom novih serija MSI laptopova. To smo imali prilike da vidimo i prilikom prethodnog testa MSI modela iz Professional serije. Pravilan odabir komponenti, stabilan rad, raskošne mogućnosti, to je ono što odlikuje MSI GX700E. Ukoliko u sve ovo uvrstimo i povoljnu cenu za računar ovog kalibra, a ona će iznositi u maloprodaji oko 1800 evra (podatak dobijen od proizvođača, budući da se radi o sample primerku), možemo reći da MSI raspolaže vrlo dobrim argumentima da i u ovom segmentu prenosnih računara zabeleži vrlo dobre rezultate.

      Za:

      – najnovija, Santa Rosa platforma
      – snažan procesor, 2 GB radne memorije
      – nVidia 8600 DirectX 10 grafika sa 512 MB memorije
      – HD DVD drajv
      – veliki i vrlo brzi hard disk
      – solidni rezultati u baterijskom režimu rada
      – sve moguće konekcije su na raspolaganju korisniku, HDMI izlaz
      – 72h pick up and return servisna podrška
      – 24 meseca garancije
      – dodatna oprema u vidu gejming ranca, miša i slušalica

      Protiv:

      – dizajn bi svakako mogao i morao biti upečatljiviji za ovu klasu računara
      – bilo bi lepo videti najvišu, 1920×1200 rezoluciju prikaza
      – nedostatak pomoćnih programa počinje da bode oči

      Računar za potrebe testiranja ustupio “MSI

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi