Filip Majkić
MSI PR600X
Tajvanski MSI ima vrlo ozbiljnih ambicija u svim notebook klasama, a biznis klasa je svakako jedna od takvih. Iako se, po pravilu, najviše priča o ultrabrzim, high end modelima, gaming spravama, brzim čipovima i sličnim čudesima, dobro je poznato da “oni koji rade posao” donose najviše novca. Biznis računari su usmereni prema velikim naručiocima, korporacijama, malim i srednjim preduzećima, te je jasno da oni poseduju veliki tržišni potencijal, naročito ako se uzme u obzir da veliki broj nezahtevnih korisnika vrlo često pronađe sebe u ovakvom uređaju, bez obzira na njegovu primarnu svrhu. To je vrlo česta pojava kod pristupačnijih notebook računara, odnosno u pristupačnijim segmentima biznis klase, gde možemo svrstati i PR600X, model sa današnjeg testa.
Jasno je da sirove performanse nisu uvek u primarnom fokusu biznis računara, a korisnici koji ne žele da izdvajaju previše novca ionako ne spadaju u one koji bi se mogli svrstati u kategoriju koja juri za najbržim čipovima, već se sasvim zadovoljavaju nekom vrstom balansa koji pronađu u nekom konkretnom modelu. PR600X je namenjen upravo takvim korisnicima. Radi se o predstavniku familije profesionalnih računara, namenjenom prevashodno malim i srednjim preduzećima. Kako se radi o modelu niže klase, kompanija se opredelila da izostavi neke naprednije tehnologije koje se inače mogu sresti kod biznih računara (TPM, AMT, skener otisaka prstiju i slično) i obezbedi lako i efikasno korišćenje, kakvo očekuje veći broj ne toliko zahtevnih korisnika. Akcenat je bačen na mobilnost (baterija od 4800 mAh i vrlo solidna autonomija), sposobnost za everyday computing na solidnom nivou (Centrino platforma), video conferencing (integrisana web kamera od 1.3 megapiksela), solidne opcije konektivnosti (FireWire, Wi-Fi i Bluetooth, 4-in-1 čitač kartica…) itd. Takođe, notebook je nešto lakši od proseka u 15.4-inčnoj kategoriji, a poseduje i numerički deo tastature, što je prava retkost u klasi 15.4-inčnih računara, a može život značiti onima koji često barataju sa unosom cifara – računovođama, bankarima i sličnim korisničkim profilima.
Hardver, specifikacija
PR600X je baziran na Centrino Duo mobilnoj tehnologiji i deo je Santa Rosa generacije mobilnih računara, iza kojih stoji Intel tehnologija. Kompletan računar se bazira na Intel kombinaciji čipova, od dobro poznatog Intel GM965 čipseta, preko dvojezgarnog Core 2 Duo T7100 procesora, do Intel Wireless Wi-Fi Link 4965 AGN čipa. Core 2 Duo T7100 procesor raspolaže sa 2 MB L2 keš memorije i radi na FSB-u od 667 MHz. U sklopu mašine možete očekivati i prisustvo integrisane grafike kompanije Intel, nevelikih performansi, ali sasvim dovoljne za korisnike koji nemaju ambicija usmerenih prema igrama ili zahtevnim grafičkim aplikacijama koje se oslanjaju na GPU. Biznis računari često koriste upravo ovakvu platformu i kao takvi dolaze sa jasnim limitima. No, broj korisnika koji se opredeljuje za njih i van kancelarija, već im poklanja poverenje i za ispunjavanje svakodnevnih potreba govori da velikom broju korisnika upravo odgovara ovakva konfiguracija. Ono što je ne baš najprijatnija stavka jeste prisustvo svega 1 GB RAM memorije u računaru. Za Vistu ipak nedovoljno. U svakom slučaju, to se danas lako može srediti dodavanjem još memorije koja je vrlo pristupačna, ali ostaje fakat da u svojoj originalnoj formi u kojoj se isporučuje uređaj jednostavno nije pogodan za operativni sistem kompanije Microsoft poslednje generacije, i od toga ga ne opravdava ni činjenica da ne stiže ni sa kakvim operativnim sistemom. Naprotiv, to je još jedan razočaravajuć podatak, posebno kada u vidu imamo cenu…
Specifikacija:
MSI PR600X
LCD
15.4″
Wide LCD
da
Procesor
Intel Core 2 Duo T7100
Brzina procesora
1.8 GHz
Čipset
Intel 965GM, integrisana grafika
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
WDC WD1600BEVS-00RST0 (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)
Optički uređaj
Optiarc DVD RW AD-7530A
LAN
Intel 82566MM Gigabit Network
Wireless LAN
Intel Wireless WiFi Link 4965AN, Bluetooth, IrDA
Konekcije
4 x USB 2.0, VGA izlaz, S-Video, FireWire, ExpressCard, Čitač kartica
Maksimalna rezolucija
1280 x 800
Operativni sistem
–
Softver
–
Težina
2.68 kg
Dimenzije
358 x 259 x 27-33 mm
Cena
836 evra
Garancija
24 meseca
Računar raspolaže 15.4-inčnim ACV (Amazing Crystal Vision) ekranom, WXGA (1280 x 800) rezolucije. Refleksija je ponovo neizbežna, ali šta da se radi – to je danas standard i nema druge nego da se prihvati…Hard disk raspolaže kapacitetom od za današnje vreme već nevelikih 160 GB. Izrađuje ga Western Digital i vrti se na 5400 obrtaja u minutu, poseduje SATA interfejs i 8 MB keš memorije. Što se optike tiče, tu je standardan DVD pisač, koji dolazi u Optiarc izdanju (zajednička kompanija firmi Sony i NEC). Računar podržava Wi-Fi i na biznis računarima niže klase ne baš uvek prisutan Bluetooth, ima četiri USB 2.0 porta i FireWire, VGA i S-Video izlaze.
Pakovanje, dizajn, konektori
Računar stiže u klasičnoj kartonskoj kutiji sa ručkicom za nošenje na gornjem kraju. Za razliku od multimedijalnih ili gejming serija, kod biznis uređaja MSI nije tako izdašan po pitanju dodatne opreme. PR600X stiže sa strujnim adapterom, baterijom i kratkim uputstvom. Radi se o rudimentarnom, bazičnom pakovanju. Ipak, ono što se po našem mišljenju nije smelo desiti jeste izostavljanje drajvera! Notebook smo dobili bez ikakvih drajvera, te je neophodno skidanje istih sa interneta. Sitnica za nas, ali izvor frustracija za prosečne korisnike. Ovakva odluka je još čudnija utoliko što se ne isporučuje preinstaliran operativni sistem, upotrebljiv od samog starta. Sreća u nesreći je da su na sajtu dostupni svi potrebni drajveri, kako za novi Windows Vista, tako i za stariji Windows XP operativni sistem.
PR600X je crne boje, sa sivom “lajsnom” po bokovima i simbolom kompanije MSI oivičenim metalik-sivim prstenom na gornjem delu, tj. poklopcu. Kvalitet izrade bi mogao, da ne kažemo morao biti bolji, posebno ukoliko imamo u vidu cenovni razred i šta sve konkurencija nudi. Pojedine površine laptopa se savijaju pod pritiskom, naročito na poklopcu i naslonima za dlanove, odnosno gde se nalaze plastične površine. Ivice laptopa su blago zaobljene, što doprinosi utisku o višem kvalitetu izrade. Na zadnjoj strani se nalazi samo otvor za hlađenje, dok su na prednjoj strani čitač memorijskih kartica i audio konektori (Mic-in , Line-in, priključak za slušalice). Na levom boku su Kensington lock, dva USB 2.0 porta, priključci za LAN i modem, kao i DVD pisač. Desni bok je rezervisan za ExpresCard slot, FireWire, još dva USB porta, kao i VGA i S-Video izlaze. Konačno, tu je smešten i priključak za strujni adapter.
Otvaranjem poklopca se pristupa unutrašnjosti, gde metalik siva boja naslona za dlanove i touchpad-a i crna boja tastature i područja iznad nje, uključujući i ivice ekrana prave prijatan kontrast. Touchpad je blago izmešten prema levoj strani. Relativno je korektan, ne oduševljava niti posebno razočarava, kako tasteri tako i površina koja menja miša. Uz desnu stranu se nalaze indikatori stanja i rada. Tastatura je vrlo solidna. Uglavnom bez ugibanja, nažalost bez naših slova i sa određenim kompromisom, koji je neminovan. Naime, da bi se u računar ovih dimenzija smestio numerički deo bilo je neophodno smanjiti veličine tasterima sa desne strane osnovnog dela tastature, što je i učinjeno, i to u prilično ozbiljnoj meri. Zamerka koju imamo se odnosi na Fn taster za pristupanje dodatnim funkcijama, koji se nalazi na mestu gde bi inače trebao da je smešten levi Ctrl taster, što će svakako izazvati potrebu za određenim periodom privikavanja. Iznad tastature se nalazi površina crne boje, na čijim su bokovima zvučnici, odnosno na čijem su desnom delu smešteni tasteri za paljenje (veliki taster, oivičen plavim LED-om) i još četiri tastera za pozivanje internet pretraživača, email klijenta, aplikacije za web kamericu i (de)aktiviranje Wi-Fi konekcije. Ispod ekrana je MSI logo (nalepljen, deluje prilično jeftino), a iznad njega web kamerica od 1.3 megapiksela.
Utisci
Kako računar ne stiže sa operativnim sistemom, Mi smo instalirali Windows Vista SP1 OS i rezultati koje možete videti u priloženim tabelama su dobijeni pod njom. Za komotan rad pod ovim operativnim sistemom je preporučljiva veća količina RAM memorije. Nezahtevnim korisnicima i onima koji rade sa malim brojem aplikacija bi možda i 1 GB sa koliko se laptop isporučuje bilo dovoljno, ali za veći broj pokrenutih programa ili više instanci u istom programu, te ozbiljniji rad u multitasking okruženju i u hardverski zahtevnijim programima rad sa 2 GB RAM-a je jednostavno daleko komotniji. Ostatak računara se uglavnom ponaša u skladu sa specifikacijama i ispunjava potrebe korisnika u dovoljnoj meri. Sa današnjom dostupnošću flash drajvova i eksternih hard diskova pozamašnih kapaciteta, ni korisnici koji su zahtevniji po tom pitanju ne bi trebali da ostanu nepodmireni (teško da bi neko kome nije dovoljno 160 GB bio zadovoljan sa 200 ili 250 GB). Ekran je relativno korektan i ni manje ni više od toga. Ima problema sa uglovima, a naročito vertikalnim, što je tradicionalna boljka laptopova – koja se ipak relativno bezbolno niveliše mogućnošću lake rotacije ekrana. Horizontalni uglovi su dosta bolji, a reprodukcija boja je na nivou CCFL panela donje klase. Ne treba očekivati čuda ili potajnog favorita u tom segmentu.
Kultura rada je sasvim korektna. Notebook je vrlo tih, osim u slučajevima kada se rad kulera pojača usled znatnijeg zagrevanja, odnosno prilikom zahtevnih operacija. Zagrevanje je na nivou koji se može očekivati – ne tako primetno, uglavnom uz gornje ivice računara, dok najveći deo površina sa kojima korisnik ima kontakt (nasloni za dlanove, touchpad, tastatura) ostaju jedva mlaki čak i pri intenzivnom radui. Tastatura je veoma udobna za kucanje, ali tek od trenutka kada se korisnik navikne na veoma smanjene dimenzije tastera sa desne strane glavnog dela tastature. Ako spadate u one koji često koriste upravo taj deo tastature, verovatno ćete imati problema sa navikavanjem. Ipak, sam osećaj pod prstima tokom kucanja je prijatan, a pomenuli smo već da će korisnici, kojima je numerički deo jednostavno neophodan, u ovom računaru naći svoj spas. Notebook stiže sa 6-cell Li-Ion baterijom, kapaciteta 4800 mAh. Pokazalo se da je to dovoljno da se ostvari autonomija od gotovo tri i po sata i uz nezahtevan rad, što je sasvim dovoljno za odličnu ocenu u ovom segmentu. MSI omogućava opcionu nabavku 9-cell baterije, koja će tu autonomiju dodatno poboljšati. Na notebook se daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina. Posebno je bitno naglasiti da MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, što može puno značiti običnim korisnicima, ali i firmama. Oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima mogu itekako potvrditi koliko znači taj tip usluge, odnosno brzo i efikasno otklanjanje kvarova, što je naročito bitno kod notebook računara, gde kvar jednog dela često znači i kvar kompletne mašine, bez mogućnosti lake zamene problematičnog dela (makar i privremeno), kao što je to slučaj kod desktop računara.
MSI PR600X
PCMark 05
Score
3327
CPU
4531
Memory
4024
HDD
3984
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
532/3828
NuclearMC
6220
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
15984/11422
Multimedia
95727/53249
Memory Bandwidth
3942/3958
Multicore Efficiency
5228 MB/s, 52 ns
HDDDrive Index
41 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
43.7 MB/s
Access Time
14.6 ms
Burst Rate
62.3 MB/s
CPU Usage
4.7%
PCMark 2002
Battery test (40%)
103 min 17 sec
Rezime
MSI PR600X je u suštini teško proceniti. Sa jedne strane, izolovano posmatrano, računar je prilično solidan i zasnovan na korektnoj i kvalitetnoj platformi, ispuniće očekivanja koja se stavljaju pred njega i jednostavno vršiti funkciju kojoj je namenjen. Sa druge strane, sitnice i “sitnice”, kao što je na primer prisustvo svega 1 GB RAM memorije, cenovni rang u kome konkurencija opasno pritiska, nudeći ogroman izbor i kvalitetan dizajn, te sama činjenica da se računar u suštini ne izdvaja ničim posebnim, ako izuzmemo solidne opcije konektivnosti, utiču na to da se utisak spusti. Poslovni korisnici će verovatno biti zadovoljni mogućnostima i osobinama ovog računara, pošto on u suštini neće razočarati svojim performansama, naročito ako mu se doda još 1 GB memorije. Ipak, ostaje utisak da konkurencija ide napred nešto krupnijim koracima. MSI je imao tu mogućnost da u nižim klasama nudi više od velikih imena. Sa smanjivanjem margina, globalnim spuštanjima cena i pretumbavanjima kategorija, kako cenovno, tako i po pitanju performansi i mogućnosti, MSI će osećati sve veći pritisak, kao i svi drugi proizvođači kojima je value-budget segment primarna orijentacija. Novi modeli pokazuju da MSI itekako može da odgovori izazovima, a možda i nije fer što u ovom trenutku, pod utiskom novopridošlih računara konkurencije, dajemo sud o MSI računaru koji objektivno pripada prošloj generaciji. U suštini, PR600X vas neće razočarati. Ipak, da li je to dovoljno da se odlučite na kupovinu, ostavljamo vama da procenite…
Performanse
9
CPU
4
Grafika
2
Hard disk
3
Autonomija
10
LCD panel
3
Količina sistemske memorije
3
Izrada računara
12
Dizajn
5
Tastatura, touchpad
3
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
0
Softver
0
Garancija
2
UKUPNO POENA:
39
Prednosti:
– Solidna autonomija
– Dosta opcija konektivnosti za biznis računar donje klase
– Dobra kultura rada
– Numerička tastatura je ogroman plus kod onih kojima je neophodna
Nedostaci:
– Nema drajvera
– Bez operativnog sistema
– Samo 1 GB RAM memorije
– Uslovno visoka cena
MSI notebook na test ustupio PiN Computers