MSI VR201X

MSI VR201X

Ultra-mobilnost je vrlo osetljiva kategorija, jer zahteva specifičan hardver, natprosečan kvalitet izrade, dobar inženjering, posebno orijentisane korisnike, a uglavnom ima i natprosečnu cenu. Nekada su se računari ove kategorije debelo plaćali, zbog toga što su nudili korisniku kompjuter u pokretu u pravom smislu te reči. Danas je situacija drastično drugačija, a najbolji dokaz jeste MSI MegaBook VR201X...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI VR201X

      Doba kada smo mobilnost skupo plaćali je definitivno iza nas. Danas su računari kod kojih je ovaj aspekat izrazito naglašen i izražen neverovatno pristupačni. Razvoj hardvera, spuštanje cena, kao i specifičnost ove kategorije koja ne baca toliko akcenat na performanse su učinili svoje. Uz pojavu netbook računara, koji su potpuno poremetili sve tržišne odnose i uneli pravu malu revoluciju u poimanje mobilnog segmenta, te sve manji razmak između predstavljanja novih platformi i spuštanje cena računara zasnovanih na starijim platformama (pri čemu je u ultra-mobilnom segmentu razlika između novih i starih uređaja često gotovo simbolična), korisnici imaju mogućnost da po izuzetno povoljnim cenama dođu do veoma upotrebljivih računara. Jedan od takvih je i MSI VR201X, koji vam danas prikazujemo.

      Postoji li ijedan racionalan razlog za kritikovanje 12.1″ računara koji poseduje performanse potpuno ili skoro potpuno u ravni sa uređajima većih dimenzija, a košta 500 evra? Verovatno vam je već iz ove rečenice jasan naš stav. Upravo je takav računar koji vam danas opisujemo. On potencira mobilnost kao primarnu kategoriju, a performanse su u drugom planu. Ipak, i kao takve, performanse su uvek bitne i u konkretnom slučaju sasvim dovoljno živahne da u kombinaciji sa izuzetno povoljnom cenom nateraju korisnike da dobro razmisle da li kupiti ovakav računar. To posebno važi za one koji su već prelomili da se u neko skorije vreme “ponove” nekim netbook uređajem. Za razliku u ceni od nekih stotinak evra, MSI VR201X nudi ekran veće rezolucije, dvojezgarni procesor, 2 GB RAM memorije, neuporedivo prostraniji hard disk, i jednom rečju sve pogodnosti jačih računara, uključujući tu i sposobnost da se tera “punokrvan” operativni sistem. Što, po našem mišljenju, itekako vredi razlike u ceni.

      Hardver, specifikacija

      VR201X se bazira na Pentium Dual-core mobilnoj platformi. Njegov “mozak” jeste Core Duo procesor starije generacije, oznake T2330, na 1.6 GHz i sa 1 MB L2 keš memorije. Iako je deklarativno pripadnik “stare garde”, on je itekako upotrebljiv u svakodnevnim primenama za pokretanje i zahtevnijih aplikacija. Posebno jer je uparen sa Intel GM965 čipsetom i pošto uz računar stiže 2 GB RAM memorije, što je kombinacija dovoljna za pokretanje Viste bez većih problema. Integrisana grafika je nešto što se bez izuzetka sreće u računarima ovih dimenzija, i to je nešto što se mora prihvatiti kao fakat – u 12.1-inčnim uređajima jednostavno nema mesta za diskretnu grafiku, a i kada bi se našlo, sa aktuelnim stepenom razvoja low cost diskretne grafike to bi značilo samo dodatno zagrevanje (koje je uvek “pipava” stavka kod ovakvih uređaja), uz ne baš primetne dobitke u realnom, svakodnevnom radu.

      Specifikacija:

       

      MSI VR201X

      LCD

      12.1″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      Intel Core Duo T2330

      Brzina procesora

      1.6 GHz

      Čipset

      Intel 965GM

      Grafika

      Intel GMA X3100

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD1600BEVT-22ZCT0 (160 GB, 5400 RPM, ATA interfejs)

      Optički uređaj

      Optiarc DVD RW AD-7530B

      Konekcije

      3 x USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g (AzureWave AW-GE780 Wireless LAN), Gigabit LAN, VGA izlaz, ExpressCard

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      Softver

      Težina

      1.9 kg

      Dimenzije

      303 x 225 x 28 mm

      Cena

      500 evra (plus PDV)

      Garancija

      24 meseca

      Računar raspolaže 12.1-inčnim ekranom, koji ima radnu rezoluciju od 1280 x 800 tačaka (WXGA). Radi se o glare ekranu, ne tako sjajnih performansi. Refleksija je i ovde neizbežna, ali to je neki standard u današnje vreme kod svih proizvođača notebook računara. Hard disk stiže iz kompanije Western Digital i on raspolaže sa 160 GB skladišnog prostora. Vrti se na 5400 obrtaja u minutu, ima 8 MB keš memorije i raspolaže ATA interfejsom. Optiku potpisuje Optiarc, firma koju su zajedno osnovali Sony i NEC, i dolazi u vidu DVD pisača – stavka koju uvek treba naglasiti, pa i pohvaliti kada se radi o računarima ove forme. Naprava poseduje tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, kao i podršku za Wi-Fi, ali i Bluetooth. Tu su i 56k modem i priključak za Gigabit LAN.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Računar stiže u tipičnoj kartonskoj kutiji. MSI uz ovaj uređaj poklanja i torbicu za nošenje, koja će svakako pogodovati svima koji planiraju da ovaj računar češće koriste u pokretu. Unutar pakovanja se nalaze još strujni adapter, baterija, uputstvo i CD sa drajverima. Sam računar je crne boje. Na njegovom poklopcu se nalazi simbol kompanije MSI, oivičen prstenom metalik sive boje. U dnu poklopca, tamo gde se povezuje sa ostatkom računara, je valjkasta površ ispod koje se nalazi baterija, a na čijoj je gornjoj strani simbol MegaBook serije. Treba reći da baterija koja se isporučuje štrči iz zadnjeg dela, ali i blago uzdiže laptop. Kvalitet izrade nije savršen, ali za te pare…Neke površine laptopa se znaju saviti pod malo jačim pritiskom. Prednje ivice su blago zaobljene. Spreda su smešteni audio konektori i LED indikatori stanja, dok se duž celog zadnjeg dela prostire baterija. Levom stranom notebook-a dominira optičk uređaj, a tu su još i jedan USB 2.0 port i ExpressCard slot. Na desnoj strani su smešteni konektor za strujni adapter, VGA izlaz, otvor za hlađenje, priključci za LAN i modem, kao i još dva USB 2.0 porta. Treba voditi računa o tome da su ovi portovi smešteni uz samu prednju ivicu, te treba paziti da se ne zakače uređaji i konektori koji bi iz njih eventualno virili.

       

      Unutrašnjost je potpuno crna, izuzmemo li površinu touchpada po kojoj se vuče prst, koja je tamno siva. Tasteri touchpada su zanimljivo rešeni i svakako sve izdvajaju od konkurencije svojim dizajnom, mada nisu baš najsrećniji po pitanju kvaliteta. Jednostavno, ivice previše landaraju, čuju se, a i potrebna je drugačija sila pritiska u zavisnosti od toga gde korisnik pritisne taster. Tastatura je vrlo solidnog kvaliteta. Blago se ugiba, ali ne radi se o nečemu strašnom. Vrlo je dobrog dizajna i prijatna je pod prstima, što je dodatni plus imajući u vidu klasu računara, i cenovnu i dimenzionu. I ovde dajemo sitniju primedbu na Fn taster za pristupanje dodatnim funkcijama, koji se nalazi na mestu gde bi inače trebao da je smešten levi Ctrl taster, što će svakako izazvati potrebu za određenim periodom privikavanja. Iznad tastature su smešteni taster za paljenje i još četiri tastera za pozivanje email klijenta, internet pretraživača, search aplikacije i (de)aktiviranje Wi-Fi konekcije.

      Utisci

      Računar dolazi bez operativnog sistema, što svakako utiče na njegovu povoljnu cenu, ali sa drajverima, tako da nagađamo da brojnim korisnicima našeg tržišta, usled njegove specifičnosti, “to neće predstavljati problem”. Instalirali smo Vistu, po kojom je rad bio vrlo živahan. Core Duo je više nego dovoljan za osnovne primene, Office, rad sa mejlovima, pa čak i neke zahtevnije stvari, što ostatak mašine prati bez problema, a posebno zahvaljujući prisustvu 2 GB RAM memorije. Ekranom nismo najzadovoljniji, iako se u suštini ne radi o modelu koji se izdvaja van proseka za ovu klasu. Radi se o klasičnom CCFL panelu donje klase, sa problematičnim vertikalnim uglovima i sjajnim premazom.

       

      Jednostavno, u ovom domenu je uređaj na nivou proseka i tu se ne može ništa. Što se tiče kulture rada, ona je tesno skopčana sa zagrevanjem, što je uvek pomalo problematična stavka u malim notebook-ovima koji su bazirani na “punokrvnim” čipovima, a ne nekim varijantama posebno prilagođenim ultra-mobilnom tržišnom segmentu (na primer, LV i ULV procesori). Notebook ume da se zagreje, naročito po desnoj strani, nakon čega dolazi do pojačanja rada kulera. Ovo se ne dešava “u leru”, ali ume da se desi pre neke tačke opterećenja za koju smo inače navikli da se dešava ovako nešto. Tako se može desiti da računar “pusti buku” i van najzahtevnijih aplikacija. Nije strašno, ali treba pomenuti. Kad već govorimo o radu, pomenimo da je tastatura vrlo udobna za kucanje, ne samo za računare ove klase, već i u širem smislu.

      MSI VR201X stiže sa osmoćelijskom Li-Ion baterijom, koja raspolaže kapacitetom od 5200 mAh. To rezultuje autonomijom od preko tri i po sata u nezahtevnom režimu korišćenja (oko 3 sata i 45 minuta u našem slučaju), te i u tom smislu MSI zaslužuje pohvale. Ponovo ćemo naglasiti da baterija blago štrči iz zadnjeg dela i blago uzdiže notebook, što takođe treba imati u vidu. Za ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To u prevod znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina. Posebno je bitno istaći da MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…

      Rezultati testova

       

      MSI VR201X

      PCMark 05

      Score

      3309

      CPU

      3117

      Memory

      3002

      HDD

      3771

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      496/2692

      NuclearMC

      4127

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      15219/10237

      Multimedia

      91204/46854

      Memory Bandwidth

      3202/3174

      Multicore Efficiency

      3221 MB/s, 81 ns

      HDDDrive Index

      39 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      41.2 MB/s

      Access Time

      16.4 ms

      Burst Rate

      55.1 MB/s

      CPU Usage

      5.5%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      118 min 24 sec

      Rezime

      VR201X svakako nije bez svojih mana. Ekran bi mogao biti bolji, kvalitet izrade nije baš sjajan, ume da se zagreje – ali sve to bledi pred činjenicom da možete dobiti 12.1-inčni notebook ultra-mobilne klase za svega 500 evra, što je do pre nekog vremena bila misaona imenica. Sa te strane, on na notebook tržištu praktično i nema konkurenciju i korisnici kojima su bitni aspekti koje nudi ovaj računar nemaju previše razloga za glavolomke. Situacija postaje ozbiljnija kada se uređaj uporedi sa jednom drugom klasom naprava – netbook računarima. Da sve bude još zanimljivije, računar koji u tom segmentu u ovom trenutku nudi najviše je upravo još jedan proizvod kompanije MSI – Wind. Razlika između ovih računara iznosi oko 100 evra u trenutku pisanja ovog teksta. Vama ostaje da izvagate da li vam ta razlika vredi doplate, a za poređenje slobodno iskoristite naš test MSI Wind netbook računara. Otprilike, razlika se svodi na kvalitetniji ekran i nešto manje dimenzije protiv performansi i snage koje nude klasične mobilne platforme, optičkog uređaja i tastature udobnije za kucanje, upotrebljive u svakovremenom radu. Postoji još nekoliko sitnijih faktora, ali ovi su najznačajniji. Naše je mišljenje da MSI VR201X vredi tražene sume novca, pod uslovom da tražite računar sa naglašenim mogućnostima po pitanju mobilnosti. Kao i uvek, konačna odluka je na vama…

      Performanse

      8

      CPU

      3

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      10

      LCD panel

      3

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      14

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      0

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      41

      Prednosti:

      – Cena, odnos cene i performansi
      – Specifične mogućnosti koje pružaju uređaji ove klase
      – Solidna autonomija
      – Dobra tastatura, a tu je i optički uređaj, što nije uvek slučaj kod ovakvih računara

      Nedostaci:

      – Ekran ne tako dobrih performansi
      – Kultura rada bi mogla biti bolja

      Notebook na test ustupio distributer, kompanija PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi