MSI VR610X-214EU

MSI VR610X-214EU

Izdvojiti se luksuznim modelima sa estetskim ukrasima ili vrhunskim komponentama je katkad daleko lakše u svetu notebook računara, nego privući pažnju povoljnim, a sasvim zadovoljavajućim rešenjem u najnižim segmentima. Može li MSI da uspe upravo u ovom drugom? Pogledajmo kako se pokazako njihov računar V serije, koji predstavlja jedan od najjeftinijih uređaja ovog tipa koji se mogu kupiti kod nas…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI VR610X-214EU

      V kao Value je najčešće signal koji naprednije korisnike odvraća od uređaja raznih vrsta. Da li je to uvek opravdano? Ne bismo se složili. Notebook računari su na našem tržištu, usled svojih specifičnosti, tek u dobu sazrevanja. Takođe, i mi smo u procesu navikavanja na notebook-ove kao “ravnopravne” uređaje sa dobro nam poznatim i lako “nabudživim” desktopovima. Usled tih specifičnosti, kao i permanentne potrage za što dostupnijim računarima (koja nije ograničena na našu zemlju niti na IT industriju, već je opšta karakteristika iz lako razumljivih razloga), postoji potreba za odgovaranjem na te prohteve i popunjavanjem segmenta najpristupačnijih rešenja. Nisu svi korisnici naprednog tipa – nekome računar treba tek da nešto otkuca, nekome da pristupi internetu, pogleda film ili da odradi neku nezahtevnu radnju koja ne traži prisustvo dvojezgarnog procesora, više GB RAM memorije, glomazne hard diskove kapaciteta 320 i više GB, ili pak što jači grafički čip, ne bi li uspeo da odigra Crysis ili Bioshock. Takođe, uočljiva je tendencija da korisnici nabavljaju sekundarne mašine, a u slučaju da im treba mobilan računar za određene nezahtevne stvari ili kancelarijske poslove, zašto bi se oni opredeljivali za skupe i snažne konfiguracije, umesto za pristupačne mašine koje će poslužiti da odrade posao? Dakle, prostor postoji u smislu potražnje. Kako proizvođači odgovaraju, to je već drugo pitanje.

       

      Upravo ovaj segment gađa MSI VR610X koji u trenutku pisanja ovog testa košta tek koji evro iznad 400. Odmah vam skrećemo pažnju da se taj faktor mora imati u vidu u daljem toku teksta. Da li je MSI upao u zamku u koju upadaju “velika imena”, koja često u najniži segment šalju uređaje sklopljene od komponenti zaostalih na lageru, ili pak samo sa rudimentarnom opremom i mogućnostima? Prvi utisak govori da nije. Računar poseduje sve ono što poseduju i daleko skuplji modeli kada je konektivnost u pitanju. Četiri USB porta, podrška za Wireless i Bluetooth su tu, DVD pisač, VGA i S-Video izlazi, pa čak i optički audio izlaz i čitač kartica. Stiče se inicijalan utisak da tajvanska firma nije želela da po svaku cenu uštedi što veću količinu novca – makar ovako, “na prvu”. Ovaj 15.4-inčni laptop je baziran na platformi kompanije AMD, sa jednojezgarnim Sempron 3800+ procesorom koji radi na 2.2 GHz.  Poseduje 1 GB RAM memorije, od čega 100 i više MB za svoje potrebe pozajmljuje Radeon X1200 integrisana grafika, dovoljna da tera operativni sistem, ali ne i mnogo preko toga. Hard disk potpisuje Western Digital i raspolaže kapacitetom od 120 GB, Tu je i DVD pisač, kao i glossy ekran rezolucije 1280 x 800 piksela. Uz notebook se isporučuje baterija od 4400 mAh, koja omogućava autonomiju od oko 2 i po sata, što je više nego korektno za uređaj ove klase. Na bateriju imate godinu dana garancije, ali na kompletan notebook dve godine. Uz to, obezbeđena je podrška za otklanjanje kvarova u roku od 72 sata, što „običnim smrtnicima“ može puno značiti, naročito kada se uporedi sa zakonskim okvirima od četrdesetak dana…

      Notebook na testu

      Pakovanje u kome stiže MSI VR610X ne obiluje dodatnim hardverom, kao što nas je MSI pomalo navikao – što je sasvim razumljivo, imajući u vidu cenovni rang. Korisnik će u kartonskoj kutiji pronaći računar, strujni adapter, bateriju, dva uputstva kratkog tipa, kao i CD sa drajverima za Windows Vista operativni sistem. Time praktično MSI sugeriše Vistu za ovaj notebook, što sa jedne strane možda i nije najsrećnije rešenje, mada ukoliko imamo u vidu da će se na njemu ionako verovatno obavljati nezahtevne stvari, tada postaje gotovo svejedno koju softversku podlogu ćete obezbediti notebook-u. Kada se računar zaklopi, skoro potpuno je crn, sa izuzetkom MSI simbola oivičenog srebrnim prstenom na gornjem delu laptopa, kao i “bočne lajsne”, takođe srebrnasto-sive boje. Prepoznatljivi simbol tajvanske kompanije, kao što smo napomenuli, dominira poklopcem i to je sav “ukras”. Na prednjoj strani su smešteni audio, mikrofon i S-PDIF priključci, kao i čitač memorijskih kartica, dok se pozadi nalaze samo otvori za hlađenje. Levo su dva USB 2.0 porta, konektori za LAN i modem, kao i DVD pisač. Desno su smeštena još dva USB 2.0 porta, S-Video i VGA izlazi, konektor za strujni adapter i ExpressCard slot.

       

      Naslon za dlanove je sive boje (zajedno sa touchpad-om), dok je ostatak unutrašnjosti potpuno crn. Ispod ruke se oseća da su nasloni izrađeni od nešto jeftinije plastike, baš kao i spoljašnjost i ceo uređaj, uostalom, ali po koji put trebamo da podsetimo na onu narodnu – koliko para, toliko muzike? Touchpad je relativno ok, ima velike dimenzije – što nam se dopada, kao i skrol. Tokom upotrebe nam je u više navrata zasmetalo što njegovi tasteri nisu makar u nivou sa skrolujućom površinom, pošto nam se dešavalo da koristeći touchpad vučemo prst nadole i ni krivi ni dužni pređemo ni ne osetivši na tastere, pritisnuvši ih, što tada rezultuje zadavanjem neželjene komande. U donjem desnom ćošku su indikatori stanja i rada, koji svetle plavom bojom kada su aktivni. Tastatura je crne boje i zadovoljavajućeg kvaliteta u odnosu na cenu uređaja – nije savršena, ali viđali smo i duplo skuplje računare sa tastaturom istog ili slabijeg kvaliteta. Koje su mane tastature? Pored blagog ugibanja (neizbežnog za sve iole jeftinije uređaje), Fn taster joj je smešten skroz dole levo, dok je Ctrl pomeren udesno sa svoje standardne pozicije, što znači da će biti neophodno određeno navikavanje. Pored toga, neki tasteri su istanjeni (simbolni, kursorske strelice). To je učinjeno da bi se napravilo mesta za numerički deo tastature. Ukoliko spadate u korisnike kojima je ovaj aspekat izuzetno bitan, eto rešenja. Ovo naročito može pogodovati mobilnim bankarima ili računovođama, koji intenzivno barataju ciframa. Ovakva tastatura je retkost u svetu 15.4” notebook-ova. Iznad nje se u gornjem desnom uglu nalaze četiri dodatna tastera, kao i taster za paljenje, koji svetli jarko-plavom bojom kada je računar upaljen. U ćoškovima se nalaze zvučnici.

      Najekstremniji kompromis po pitanju uštede je ostvaren kada je softver u pitanju – notebook dolazi sa FreeDOS-om, koji se u 2008. godini ne usuđujemo nazvati operativnim sistemom, iako on to u teoriji jeste. Na propratnom CD-u ćete naći još samo Acrobat Reader i probnu verziju Norton Internet Security aplikacije i to bi bilo to. Pošto su uz laptop isporučeni drajveri za Vistu, odlučili smo da ga testiramo upravo pod tim operativnim sistemom. Windows Experience Index analizator nakon analize daje svoj “stav”: ukupno 3.0. Po segmentima, ocene iznose 4.2 za CPU, 3.9 za RAM, 3.1 za grafiku, 3.0 za 3D grafiku, te 5.1 za hard disk. Računar se ponaša onako kako biste mogli da očekujete od ovakve konfiguracije kada posmatrate njene delove i tu nema puno “mudrovanja”. Relativno solidne performanse, uz par problemčića koje se sada već ispoljavaju kod jednojezgarnih procesora u vremenu kada se sve optimizuje za višejezgarne modele, kao i one koji se dešavaju usled nedostatka RAM memorije, pošto u aktuelnom trenutku kada se memorije prodaju za izuzetno malo novca malo ko vodi računa o efikasnom korišćenju iste. I od “ubogih” 1 GB grafika otkida više od 100 MB, tako da korisniku na raspolaganju ostaje 880 – 890 MB memorije. Toplo preporučujemo ugrađivanje dodatnih 1 GB, što bi gotovo neprimetno povećalo cenu računara, ali drastično pomoglo u svakodnevnom korišćenju. Ekran je relativno solidan, poseduje sjajan premaz, ne briljira kada se radi o vidljivim uglovima ili reprodukciji boja, ali iskreno rečeno – bolje ne treba ni očekivati. Mi smo se bojali da nisu upotrebljeni neki paneli drastično slabijeg kvaliteta ili da li će sve raditi ispravno, i ispostavilo se da su naši strahovi bili neopravdani.

      Kultura rada nije baš najjači adut VR610X notebooka. Tu prevashodno mislimo na kulere, koji umeju da se oglase bez neke preke  potrebe i stvore nepotrebnu buku. Zagrevanje nije preterano, ali je primetno, a najviše se oseća na desnoj strani naslona za dlanove. To sve skupa kreira situaciju da notebook neće biti nečujan “u leru”, što je nešto na šta smo navikli, da ne kažemo da smatramo da mora biti ispunjeno, tim pre što se u konkretnom slučaju ne radi o mašini impresivnih hardverskih karakteristika sa velikim generatorima toplote. Ipak, ne radi se o preteranom nivou buke za određene potrebe – na primer, u kancelarijskom okruženju sigurno neće smetati, dok ostavljanje u spavaćoj sobi da radi preko noći ne preporučujemo…

      Specifikacija:

       

       

      MSI VR610X-214EU

      LCD

      15.4″

      Wide LCD

      da

      Procesor

      AMD Mobile Sempron 3800+

      Brzina procesora

      2.2 GHz

      Grafika

      ATI Radeon X1200

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD1200BEVS-22USTT0 (120 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N

      Modem

      Agere Systems HDA Modem

      LAN

      Realtek RTL8101E Fast Ethernet NIC

      Wireless LAN

      Athereos AR5007EG Wireless Network Adapter, Bluetooth

      Konekcije

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, S-Video, ExpressCard, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica

      Maksimalna rezolucija

      1280 x 800

      Operativni sistem

      FreeDOS

      Softver

      Adobe Reader 8, System Control Manager

      Težina

      2.6 kg

      Dimenzije

      358 x 259 x 27 mm

      Cena

      402 evra

      Garancija

      24 meseca

      Rezultati testova

      MSI VR610X-214EU

      PCMark 05

      Score

      1822

      CPU

      3060

      Memory

      3166

      HDD

      3879

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      651/1671

      NuclearMC

      3486

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      5793/6525

      Multimedia

      20778/22811

      Memory Bandwidth

      3942/4018

      HDDDrive Index

      40 MB/s

      3DMark05

      3D mark score

      859

      CPU score

      4311

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      41.4 MB/s

      Access Time

      17.3 ms

      Burst Rate

      76.2 MB/s

      CPU Usage

      6.2%

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      78 min 48 sec

      Rezime

      Šta nam ostaje za zaključak, osim da konstatujemo da se radi o računaru “za one sa najjeftinijim ulaznicama”, što smo znali i pre nego što smo MSI VR610X isprobali. Ipak, lagali bismo kada bismo rekli da ovim uređajem nismo zadovoljni, i pored nekih sitnijih mana. Čak i ukoliko posmatramo van konteksta novca, ovo je vrlo uporebljiv notebook koji itekako može poslužiti za obavljanje nezahtevnih poslova, novinarima ili finansijskim službenicima, korisnicima kojima znači numerički deo tastature, a da svi oni spadaju u kategoriju onih kojima su potrebni što pristupačniji modeli. Takođe, sa zadovoljstvom konstatujemo da nas je MSI obradovao izbegavanjem da veštački pravi slabiji model izostavljanjem pojedinih konektora, već je uređaj po tom pitanju na nivou primetno skupljih modela i po tome se ne razlikuje od njih. Semproni su nam oduvek bili bolje rešenje od Celerona, tako da i po tom pitanju konkretan model dobija preporuku u odnosu na računare kojima je glavna stavka prisustvo Centrino nalepnice, uz potpuno odsustvo prisustva hardverske snage koja se obično asocira sa njima. Ako vam nešto znači, pisac ovih redova poseduje notebook praktično identičnih hardverskih karakteristika, sa jednim USB portom manje i duplo manjim hard diskom, koji je pre godinu dana plaćen dvostruko više. Sa te strane nas napredak notebook tržišta veoma raduje. Računar je i nešto lakši od proseka za 15.4” modele. Generalno gledano, MSI VR610X-214EU može dobiti preporuku sa naše strane u kontekstu najjeftinijih modela sa kojima ga treba porediti, te korisnici kojima notebook treba samo za neke nezahtevne potrebe i koji ne mogu ili ne žele da izdvoje preteranu sumu novca u principu sa njim ne mogu pogrešiti.

      Performanse

      6

      CPU

      2

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      6

      LCD panel

      4

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      11

      Dizajn

      5

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      32

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – Veliki broj podržanih konekcija
      – Solidne performanse hard diska

      Nedostaci:

      –  Kultura rada nije na najvišem nivou
      – Ume da se zagreje
      – Nema operativnog sistema

      Notebook na test ustupila kompanija PDS

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi