Filip Majkić
MSI Wind U115 Hybrid
Koliko ste već samo puta čuli ponovljenu priču o malom, kompaktnom prenosivom računaru koji se bazira na Intel Atom platformi, sa integrisanom grafikom, 1 GB memorije, Windows XP operativnim sistemom, podrškom za WiFi i Bluetooth…? Čućete je još jednom, ne bojte se, ali ovaj put u blago modifikovanoj varijanti, dovoljnoj da zaintrigira i nas kao testere, a mišljenja smo, i vas kao čitaoce. Pre nego što nastavimo izlaganje, podsetićemo vas na test odličnog Wind netbook računara kompanije MSI, koji je bio premijeran model tajvanskog proizvođača. Puno toga nam se dopalo kod Wind netbook-a. Bez obzira što je prodajna verzija bila blago izmenjena (tu prvenstveno mislimo na bateriju), Wind je ostavio izuzetno pozitivan utisak na nas tom prilikom. Nakon tog modela, naknadno nazvanog U100, pojavilo se još nekoliko revizija (U90, U120), ali model oznake U115 Hybrid bi mogao da ih sve zaseni.
Šta je to što U115 čini tako posebnim? Sufiks Hybrid u oznaci ovog modela jasno ukazuje na dualni sistem koji se koristi u njemu – konkretno, radi se o dualnom sistemu za skladištenje podataka, koji kombinuje solid state drajv, odnosno flash memoriju, i klasičan hard disk. U praksi, u računaru se nalazi jedan PATA SSD kapaciteta 8 GB na kome su smešteni operativni sistem i osnovne aplikacije. Običan 2,5-inčni SATA hard disk se koristi za smeštanje podataka. Na taj način se, makar u teoriji, uzima ono najbolje iz oba tipa uređaja i stavlja na raspolaganje korisniku. Najbitnija posledica jeste značajno produženo trajanje autonomije, u kombinaciji sa održavanjem pristupačne cene uređaja i nuđenjem dovoljno prostora korisniku tako da se ne oseća skučeno na SSD manjeg kapaciteta. U kombinaciji sa pozitivnim osobinama koje su krasile ostale Wind računare, to bi trebalo da bude dovoljno da zaokruži veoma kvalitetan proizvod u ovom tržišnom segmentu. Da li Wind U115 ispunjava ono što na papiru obećava?
Hardver, specifikacija
Ne bojte se, hardver se nije puno izmenio. I dalje je tu famozna Intel Menlow platforma sa Atom procesorom, koja praktično i nema konkurenta u ovom tržišnom segmentu. Hoće li to biti Nvidia ION platforma ostaje da se vidi, pod uslovom da zaživi u ozbiljnijoj meri da bismo je uopšte smatrali konkurentom a ne gotovo dopunom ponude, ali će i ION računari morati koristiti makar Atom procesor. U konkretnom slučaju Wind U115 koristi Intel Atom Z530 CPU. Radi se o procesoru koji radi na 1,6 GHz, baš kao i famozni N270, koji se koristi u toliko netbook konfiguracija. Prednost Z530 procesora je što je dizajniran za uređaje sa još višim stepenom mobilnosti od netbookova, pa tako ima manje dimenzije i troši oko pola vata manje u proseku. No, ostale karakteristike su identične kao i kod N270 modela. Ovaj 45-nanometarski procesor, pored toga što radi na 1,6 GHz, takođe nudi FSB od 533 MHz, 512 KB L2 keš memorije, jednojezgaran je, radi na 0.75 V i troši oko 2 W u proseku. Podržan je i Hyperthreading. Platforma je zasnovana oko Intel Poulsbo US15W čipseta sa GMA 500 integrisanom grafikom. Čipset je dizajniran za ultramobilna i embedded okruženja. Zanimljivo je da ovo grafičko jezgro nije dizajnirao sam Intel, već je to PowerVR SGX jezgro, koje je Intel licencirao od kompanije Imagination Technologies. Podržava dekodiranje HD video zapisa, između ostalog. Integrisana grafika “otkida” do 256 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe.
Ekran ima dijagonalu od 10 inča. Radi se o ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem, non-glare tipa, zahvaljujući čemu nema famoznog odsjaja. Njegova radna rezolucija iznosi 1024 x 600 tačaka. Pored toga što se radi o štedljivim ekranima, u kompaniji MSI ističu da pomenuta rezolucija obezbeđuje efikasno pretraživanje interneta jer je u stanju da u potpunosti prikaže najveći broj sajtova po širini, sa čime smo saglasni. Tehnologija LED pozadinskog osvetljenja donosi ravnomernije osvetljenje, bolju i svetliju sliku, te manju potrošnju u odnosu na standardne ekrane. Memorija dolazi u vidu jednog DDR2-533 modula kapaciteta 1 GB (proširivo do 2 GB).
Specifikacija:
MSI Wind U115
LCD
10″, 1024 x 600, non-glare, LED backlit
Procesor
Intel Atom Z530, 1,6 GHz
Grafika
Intel GMA 500
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Storage
PATA SSD (8 GB) + WD SATA HDD (160 GB)
Konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1
Konekcije
3 x USB 2.0, VGA izlaz, čitač kartica, audio izlaz, web kamera
Operativni sistem
Windows XP Home Edition Service Pack 3
Softver
Adobe Reader 8, System Control Management, CrazyTalk CamSuite
Masa
1 kg
Dimenzije
260 x 180 x 19 mm
Cena
Sample
Garancija
24 meseca
Za skladištenje podataka se koristi hibridni SSD + HDD sistem. U konkretnom slučaju, imamo SSD sa PATA interfejsom kapaciteta 8 GB, a dostupan je i SSD od 16 GB. Hard disk stiže u vidu 2,5-inčnog SATA diska sa WD potpisom i njegov kapacitet iznosi 160 GB, a dostupna je i verzija sa 120 GB. Hybrid Storage tehnologija obeybeđuje da se koristi ono najbolje što nude obe vrste uređaja. U115 Hybrid primarno radi sa SSD sistemom, koji nudi pouzdano, brzo, štedljivo i otporno okruženje i na njega je smešten operativni sistem, zajedno sa aplikacijama. Uređaj je u stanju i da privremeno isključi hard disk dok radi u ECO režimu rada. A ukoliko vam treba puno skladišnog prostora, hard disk vam je dostupan da smeštate podatke do mile volje (odnosno, do popune kapaciteta). Uz tri USB 2.0 porta, tu su i podrška za LAN, WiFi i Bluetooth konekcije. Napomenimo da WiFi podržava Draft N standard, odnosno da je na nivou aktuelne generacije WiFi platforme. Za zvuk se stara ALC 888-VC2 kodek. Pomoću VGA izlaza sliku možete izbaciti na eksterni displej. Web kamera ima rezoluciju od 1,3 megapiksela. Tu je i 4-u-1 čitač memorijskih kartica, koji podržava XD/SD/MMC/Memory Stick formate. Uz računar stiže Windows XP Home Service Pack 3 operativni sistem, kao i nekoliko aplikacija.
Pakovanje, dizajn, konektori
MSI Wind U115 Hybrid stiže u kartonskom pakovanju, zajedno sa torbicom za nošenje, što je dodatni plus i stavka kojom nas je MSI već poprilično razmazio. U sklopu pakovanja ćete pronaći još i Li-ion bateriju, strujni adapter, uputstvo za korišćenje, kao i aplikacione i sistemske diskove. Kad smo već kod uputstva, na računaru se u elektronskoj formi nalazi i obimno uputstvo na 22 strane na srpskom jeziku (kao i mnogim drugim stranim jezicima). Preporučujemo proučavanje makar one sekcije koja objašnjava na koji način možete pristupiti dodatnim funkcijama, odnosno šta one vrše.
Uređajem se smenjuju metalik siva površina (teksturisana) na gornjem delu i delimično u unutrašnjosti i crna plastika koja pokriva ostatak netbooka. Slobodni smo da kažemo da pod rukom nikako ne deluje da držite „još jedan plastičan netbook“. Na poklopcu se nalazi simbol kompanije MSI. Napred zatičemo samo stereo zvučnike, u ćoškovima uz levu i desnu stranu. Zadnja strana je rezervisana za bateriju, koja je takva da blago izdiže netbook, pošto je masivnija i ima na sebi teflonske nožice koje olakšavaju prijanjanje netbooka. Na desnoj strani se nalaze USB port, čitač memorijskih kartica, audio priključci, VGA port, te LAN konektor. Na levoj strani su Kensington lock, konektor za strujno napajanje, otvori za hlađenje, kao i još dva USB porta. Sve u svemu, prilično standardan raspored koji ne iznenađuje i kome se u principu nema šta zameriti.
Nasloni za dlanove su takođe sivkaste boje i izlepljeni su brojnim nalepnicama koje ilustruju posedovanje sertifikata ili tehnologije koje su implementirane u Wind 115. Touchpad ima jedan uniforman, neprekidan taster, ali koji se ponaša kao standardna kombinacija levog i desnog tastera miša, u zavisnosti od toga koji njegov deo pritisnete. Sam touchpad je mali. Može da posluži, ali toplo preporučujemo korišćenje miša radi veće udobnosti. Tastatura je još jedan udaran adut ovog netbooka. Ako je MSI po nečemu prepoznatljiv, to su svakako kvalitetne, tvrde tastature koje imaju visok stepen upotrebljivosti. Takav je slučaj i sa Big-size tastaturom, kako ju je MSI nazvao, implementiranom u ovaj netbook. Radi se o, verovatno, najboljoj tastaturi koju smo videli u nekom netbook računaru. Naravno, i dalje je to relativno mala tastatura, sa određenim tasterima koji su suženi, ali je daleko udobnija i komfornija za kucanje od svih koje smo imali priliku da probamo do sada. Razmak između tastera je maksimizovan i tastatura pokriva kompletnu širinu netbook računara. Iznad tastera se nalaze MSI Wind Netbook natpis (levi ćošak) i taster za paljenje (desni ćošak). Ekran je oivičen crnom bojom, a iznad njega se nalazi web kamera sa mikrofonom, a u levom ćošku još jedan simbol kompanije MSI.
Rezultati testova
MSI Wind U115
PCMark 05
Score
1731
CPU
1493
Memory
2377
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
276/871
NuclearMC
1590
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
3888/3233
Multimedia
29002/19169
Memory Bandwidth
2711/2521
HD Tune 2.54 (SSD)
Average Transfer Rate
45.6 MB/s
Access Time
0.9 ms
Burst Rate
29.6 MB/s
CPU Usage
6.5%
HD Tune 2.54 (HDD)
Average Transfer Rate
61.3 MB/s
Access Time
11.6 ms
Burst Rate
65.1 MB/s
CPU Usage
5.5%
Super PI
Calculate 1M
1 min 32 sec
Utisci
MSI Wind U115 dolazi sa Windows XP operativnim sistemom sa instaliranim SP3, u skladu sa aktuelnom revizijom. Ukoliko nemate specijalnih prohteva, Windows će raditi vrlo zadovoljavajuće. Neko ko je iskusan korisnik računara i seća se davnih vremena kada smo se lomili da nađemo konfiguracije koje rade dovoljno dobro u Windows XP okruženju može samo da se nasmeje kada vidi kako ovaj isti OS sasvim solidno radi i ispunjava sve nezahtevne potrebe današnjeg korisnika mini-računara. Od 8 GB na SSD-u korisniku ostaje na raspolaganju 1,17 GB, dok je ostatak zauzet operativnim sistemom i aplikacijama. OS se podiže veoma brzo, pošto je smešten na SSD-u. Ekran je dobar, premda ne oduševljava previše svojim uglovima, pošto se dešava da pri malim pokretima glave dođe do zatamnjivanja delova slike. Prilično je živahan, a kolorit je dobar. U našim očima je izostanak glare-a samo plus. Zamerka koju imamo na ekran nije usled neke tehnologije, performansi ili nečeg sličnog. Naprotiv, reč je o nečemu što je sada već postalo hronična pojava na MSI proizvodima netbook kategorije. Ekran se drži za osnovu preko dva žljeba na bokovima. Problem je, međutim, u tome što on ume da blago “landara”, da li zbog toga što je pretežak ili zbog čega već. No, to uočavamo ponovo, pa želimo da ukažemo pažnju na tu stavku. Tastatura i touchpad su odlični za ovu klasu uređaja. Tastaturu smo već nahvalili, a jedina mana joj je što taster skroz dole levo nije Ctrl, već Fn funkcijski taster, pa će korisnici naviknuti na standardan raspored morati dodatno da se navikavaju. Raspored nije najsrećniji, ali “kvaka” kada se odmerava njegov uticaj na konačan sud o kvalitetu tastature u ovakvom uređaju jeste što morate imati na umu da se na tastaturu netbook-a praktično svaki tip korisnika mora navikavati. U tom slučaju, nešto lošiji raspored postaje manje bitan, a kvalitet tastera utiče još više na konačan sud, pa otuda i naše pohvale.
Zagrevanje je praktično neprimetno. Jedini deo računara koji je mlak kada se uređaj ozbiljnije optereti jeste levi deo, tik uz izlaz za ventilaciju, što je i za očekivati. Baterija je posebna stavka i predstavlja apsolutni udarni adut Wind U115 Hybrid računara. MSI spominje brojku od 12 sati autonomije za slučaj korišćenja devetoćelijske baterije. “Neprekidna baterija koja traje ceo dan” je natpis koji je jasno istaknut i na wallpaper-u. Mi smo na testu imali šestoćelijski model kapaciteta 5200 mAh, odnosno 58 Wh. Dobro, nismo baš ostvarili devet sati, koliko MSI obećava, ali da li je preko šest sati autonomije malo, dok pretražujete internet, pri tome ne isključujući hard disk i ne pokušavajući da maksimizujete trajanje baterije za svaki minut? Naravno da nije. Svaka čast za MSI! Sa neskrivenim zadovoljstvom možemo konstatovati da je prošlo doba kada smo isključivali razne čipove i opcije u nadi da ćemo produžiti trajanje baterije za par minuta.
Za kraj, naše standarno podsećanje na još jednu pogodnost koju nudi MSI na našem tržištu i za šta mu treba odati priznanje. Za ovaj notebook važi standardna garancija koju daje MSI. To znači da se na notebook daju dve godine garancije, a na bateriju jedna godina, uz jednu “sitnicu” po pitanju realizovanja garancije. MSI obezbeđuje tehničku podršku sa garancijom otklanjanja kvarova u roku od 72 sata, a oni koji su imali problema sa ovakvim stvarima vrlo dobro znaju koliko ovakva efikasna usluga znači. To posebno dolazi do izražaja kod laptopova, jer kvar neke komponente znači istovremeno i kvar cele mašine…
Rezime
Na kraju nam ostaje da konstatujemo da je MSI Wind U115 Hybrid zaokružen i interesantan proizvod, sa svojim specifičnostima i prednostima koji mu mogu puno značiti u tržišnom nadmetanju sa sve oštrijom konkurencijom. Šteta je što hardver ovih računara ne napreduje malo bržim tempom, pošto u principu nema poente da neko ko je već kupio neki ovakav računar sada odluči da se „ponovi“. Možda će Nvidia ION platforma malo pogurati stvari u tom smislu. Ovo kažemo stoga što već više od godinu i po dana na tržištu egzistiraju uređaji sa manje-više sličnom hardverskom platformom i ne treba shvatiti kao nešto što zameramo konkretnom modelu, već više predstavlja naš stav o generalnom stanju na netbook tržištu. Sam Wind U115 je delimična žrtva tog stanja, jer veliki broj korisnika koji su se već opredelili za neki netbook ipak nemaju neki ozbiljniji razlog za kupovinu nekog novog modela bilo kog proizvođača, a oni kojima su trebali pristupačni i mali računari su ga najverovatnije već uzeli, dok ostalima ne pada na kraj pameti da u ovo krizno vreme daju novac na novi računar. Ipak, oni koji ne spadaju u pomenute grupe sada imaju veliki razlog za razmišljanje. MSI Wind U115 krase jedinstveni sistem za skladištenje podataka, izvanredna autonomija i generalno solidne karakteristike. Računar je praktično u svakom segmentu makar dovoljno dobar kao i konkurencija, dok je u nekima daleko ispred iste. Stoga od nas za njega idu tople preporuke. Ostaje nam da sačekamo još nekoliko novih modela netbook računara od drugih proizvođača i vidimo gde oni stoje u odnosu na dosadašnje modele, kao i međusobno.
Performanse
10
CPU
3
Grafika
3
Hard disk
4
Autonomija
10
LCD panel
5
Količina sistemske memorije
3
Izrada računara
15
Dizajn
8
Tastatura, touchpad
4
Konekcije
3
Dodatni hardver i oprema
2
Softver
1
Garancija
2
UKUPNO POENA:
48
Prednosti:
– Ukupan utisak
– Hybrid sistem
– Tastatura
– Izvanredna autonomija
Nedostaci:
– Ne toliko ubedljiv u odnosu na konkurenciju ako vam autonomija ne znači puno
– Bez bitnijih nedostataka
MSI Wind U115 na test ustupio MSI Balkan.