Filip Majkić
MSI Wind U135
Veoma je teško čekati sa čežnjom novi netbook računar. Platforma se veoma malo izmenila u odnosu na polaznu u suštinskom smislu. Ipak, proizvođači ne staju, jer znaju da će izgubiti onaj ko bude prvi stao. Nova MSI kreacija je bazirana na Intel Pine Trail platformi, poslednjoj generaciji platforme za netbook računare. Sa ovom platformom smo se već sreli, ali je bez obzira na to i dalje reč o svežoj i aktuelnoj stvari, pa nas zanima kako je MSI osmislio moderan netbook nove generacije. Forma je, uslovno rečeno, i dalje standardna. Radi se o 10-inčnom netbook-u, koji stiže sa prepoznatljivim hardverom, ali i jasno uočljivim novinama u odnosu na mainstream modele prethodne generacije, kao što je čiklet tastatura, Color film Print izrada i tako dalje.
Uz odranije poznate adute, kao što su ECO engine za power menadžment ili prepoznatljiv kvalitet izrade u ovoj kategoriji, te Windows 7 Starter Edition, sigurno je da MSI ima veoma zanimljivu spravu u ponudi. No, može li Wind U135 u drugoj generaciji Atom platforme biti ono što je Wind U100 bio u prvoj, odnosno model koji iznenađuje i tera da ubuduće daleko pažljivije motrimo na ponudu ove firme? To bi možda bilo nefer tražiti od U135 modela, koji je zamišljen da bude „klasičan mainstream“, sa prednostima i manama takvog rešenja. Pogledajmo šta Wind U135 nudi.
Hardver, specifikacija
Netbook računari su se do sada bazirali na skoro identičnoj platformi i među njima uglavnom nije bilo značajnijih hardverskih razlika. Pine Trail je druga generacija Intel Atom platforme. Za razliku od prethodnika, koji je naširoko korišćen u netbook i nettop računarima, nova platforma ne koristi tri već dva čipa, s'obzirom na to da novi Atom CPU ima i ugrađen memorijski kontroler i ugrađeno grafičko jezgro. Pine Trail koristi novi NM10 čipset, postojaće tri procesora koji će debitovati u samom startu. To su jednojezgarni N450, namenjen netbook računarima, kao i dva modela orijentisana prema nettop modelima, jednojezgarni D410 i dvojezgarni D510. Svi procesori se izrađuju u 45-nanometarskoj proizvodnoj tehnologiji i rade na 1,66 GHz. Zajedno sa NM10 čipsetom, disipacije procesor-čipset kombinacije u slučajevima N450 iznosi 7 W. Intel ističe da nova platforma donosi pomak u potrošnji za oko 20 odsto.
Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskom proizvodnom procesu. Radi na 1,66 GHz, uz maksimalnu toplotnu disipaciju od 5,5 W. Ima 512 KB L2 keš memorije, jednojezgaran je, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip, što je posebno zanimljivo. Radi se o Intel GMA 3150 grafičkom čipu, kako glasi njegova zvanična oznaka. Kao član GMA 3000 serije, poznato je da ovaj grafički čip podržava DirectX 9c, da ima 2 pikselna pajplajna, ali i da je njegov radni takt 200 MHz.
Specifikacija:
MSI Wind U135
LCD
10,1″, 1024 x 768, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N450, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150, integrisana u CPU
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
Fujitsu, 250 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm
LAN
Gigabit Ethernet
Wireless LAN
Wireless LAN Card 802.11n, Bluetooth
Konekcije
3 x USB 2.0, VGA izlaz, 4-u-1 čitač kartica, audio izlaz, web kamera 1,3 mpx
Operativni sistem
Windows 7 Starter, 32-bitni
Masa
1,2 kg
Dimenzije
260 x 180 x 19 mm
Cena
320 evra + PDV
Garancija
2 godine (1 godina na bateriju)
Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, odnosno kompletan računar stiže u prepoznatljivom 10-inčnom formatu. Radna rezolucija ekrana iznosi 1024 x 600 piksela, a on podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran je glare tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja. Wind nije bio prepoznatljiv po ovome, već je naprotiv deo popularnosti stekao upravo zahvaljujući kvalitetnim mat ekranima. Korisniku je na raspolaganju 1 GB DDR2 RAM memorije. Za skladištenje podataka se koristi hard disk koji izrađuje kompanija Fujitsu, kapaciteta 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs.
Novi Wind ima tri USB 2.0 porta, podržava Gigabit Ethernet (pohvala za MSI što ne štedi na ovom čipsetu, za razliku od većine konkurenata koji se uglavnom opredeljuju za 10/100 LAN), kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.0+EDR. Ima VGA izlaz, pomoću koga možete izbaciti sliku na eksterni displej. Čitač kartica je 4-u-1 tipa, a tu su i audio izlazi, kao i web kamera. Netbook u paketu stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, i to Starter verzijom u 32-bitnoj varijanti. Pomenimo još da su ovi netbook računari dostupni u više boja. Na našem testu se našao crni model.
Pakovanje, dizajn, konektori
U pakovanju zatičemo, osim notebook računara, CD sa pratećim softverom i drajverima, kao i strujni adapter. Wind U135 je izrađen od plastike, ali je to u skladu sa uređajima ove klase. Po pravilu, plastika koja se koristi za poklopac je nešto kvalitetnija, dok se za donji deo koristi kruta plastika. Ivice su zaobljene, pa tako uređaj deluje i nešto tanje nego što jeste, a ta zaobljenost je, subjektivni je utisak, još izraženija nego kod zaobljenih ivica u prošloj generaciji Wind netbook računara.
MSI simbol se nalazi na poklopcu računara, a napred, prema desnoj strani, se nalaze brojni indikatori rada. Pozadi se nalazi samo baterija. Na donjoj strani su smeštene brojne nožice za pričvršćivanje, a treba napomenuti da baterija izdiže donji deo Wind U135 računara. Desno se nalaze jedan USB 2.0 port, čitač kartica, audio konektori, VGA izlaz i LAN priključak, dok su levo još dva USB 2.0 porta, konektor za strujni adapter, kao i veliki otvor za hlađenje i Kensington lock.
Unutrašnjost je potpuno crna. Tačped je u stilu plemenitog drveta, a ima jedan veliki taster koji se u zavisnosti od toga na kom je kraju pritisnut ponaša kao levi ili desni taster. Tastatura je čiklet tipa, sa tasterima koji „izviru“ iz uniformne površine. Model koji je bio na našem testu nema naša slova, a tasteri su veoma dobre veličine i udobni za kuckanje. Nasloni za dlanove su takođe crne boje, a taster za paljenje računara je smešten u gornjem desnom uglu. Ekran je oivičen crnim okvirom, u gornjem desnom uglu je simbol kompanije MSI, a neposredno iznad web kamerica sa mikrofonom od 1,3 megapiksela.
Rezultati testova
Nismo ni očekivali da drugi netbook sa Pine Trail platformom da značajno drugačije rezultate u odnosu na prethodni. Pošto se i dalje radi o relativnom novitetu, ponovićemo ovom prilikom da Pine Trail daje rezultate koji su uglavnom nešto bolji nego kod prethodnika, ali u prilično skromnim granicama – od 10 do 15%, uglavnom. Jednostavno, nema primetnijeg pomaka u odnosu na prethodnu generaciju, što deluje prilično razočaravajuće. Iako pomak postoji, Atom platforma prethodne generacije je daleko zaostajala po performansama za mainstream platformama, tako da ovi pomaci nisu dovoljni da se ta razlika smanji u iole osetnijoj meri. Evo i konkretnih brojki:
MSI Wind U135
PCMark 05
Score
1552
CPU
1308
Memory
2672
HDD
4002
Cinebench 10
OpenGL/CPU rendering
272/833
NuclearMC
1344
WPrime
32M
120,223 sec
Autonomija
Trajanje baterije
5h 15 min
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
56,7 MB/s
Access Time
15,2 ms
Burst Rate
69,4 MB/s
CPU Usage
13,1 %
Utisci
Kao što smo već spomenuli, MSI Wind U135 se isporučuje sa Windows 7 Starter operativnim sistemom. Nažalost, sporiji procesor i grafika uzrokuju da uživanje ne bude maksimalno, odnosno ne donose praktično nikakav uočljiv pomak u odnosu na prethodnu generaciju. Da se razumemo, i dalje će potrebe nezahtevnih korisnika biti podmirene, ali ako hoćete da upalite Photoshop ili mnogo tabova u browseru, brzo ćete se suočiti sa hardverskim ograničenjima, koje nova platforma očito nije ni imala ambiciju da ukloni. Performansama pomaže vrlo solidan hard disk, ali je u principu sve ovo u domenu već viđenog. Kada secka YouTube HD video, verovatno je sve jasno – trebamo li da spominjemo da 1080p, pa čak ni 720p filmovi iole manjeg bitrejta ne dolaze u obzir? Spomenimo da se uz netbook, pored Microsoft Office Trial verzije, dobija i Norton Internet Security softver, kao i još nekoliko aplikacija, od kojih neke nose i MSI potpis.
Tastatura i tačped su sasvim ugodni za korišćenje, imajući u vidu njihove dimenzije. Tasteri su meki i udobni za kucanje kada govorimo o tastaturi, tačped je solidno odzivan, a zanimljivo je da, ukoliko želite da omogućite multitač podršku, morate preuzeti odgovarajući softver sa MSI sajta. Ekran je, da se tako izrazimo, glossy, ali ne previše glossy. Vrlo je dobrih performansi kada govorimo o kvalitetu slike, osvetljenju i uglovima gledanja, te živahnosti boja, svakako jedan od boljih ekrana na netbook računarima uopšte. Da ponovimo da se radi o ekranu sa LED pozadinskim osvetljenjem, rezolucije 1024 x 600 piksela.
Wind U135 se sastoji od štedljivih čipova, pa se ne zagreva puno, te nema problema ni sa kulturom rada, pregrevanjem i radom ventilatora. Računar je praktično bešuman u radu, a tu i tamo će se možda oglasiti hard disk tokom rada. Baterija od 4400 mAh, odnosno 49 Wh, omogućava preko pet sati autonomije, što je sasvim dovoljno za jedan mainstream netbook – ne i savršeno, pošto smo u poslednje vreme razmaženi velikim autonomijama. ECO Engine je i ovde prisutan. Postoji više predefinisanih režima, a tehnologija je dobrodošla za korisnike koji često “špartaju” između različitih modova, a žele da ih netbook podjednako brzo prati, umesto da se oni maltretiraju stalnim menjanjem odgovarajućih podešavanja.
Rezime
Naš prvi susret sa Pine Trail platformom je protekao u utisku u vezi sa performansama, gde nismo registrovali pomak koji iskreno nismo ni toliko očekivali, ali smo mu se nadali. Od tada su nam se utisci slegli, a i ramena su slegla – tako je kako je, Pine Trail nije razlog da iko ko već ima netbook razmišlja o zameni, i to je velika šteta iz našeg ugla, posebno pošto smo se nadali makar podršci za 720p video, nešto što imaju već i mobilni telefoni. Naravno, za to nije kriv MSI, niti su krivi drugi proizvođači, do proizvođači čipova, jer je to njihova strateška odluka. Sa druge strane, Wind U135 je sasvim korektan netbook, standardnih performansi i solidnih karakteristika. Ne oduševljava, niti izbacuje iz takta, ne izmamljuje uzdahe, ali ni ne razočarava. U skladu sa cenom, rekli bismo.
Tu je i standardno dobra garancija koju MSI daje na svoje mobilne računare, a to znači dve godine garancije na sam notebook i godinu dana garancije na bateriju, u kombinaciji sa garantovanim intervenisanjem i otklanjanjem kvara i rešavanjem celog pitanja u izuzetno kratkom roku od svega 48 časova, što katkad može biti od izuzetne važnosti. Često su ovi parametri više nego dovoljni korisnicima da ih opredele za računar ove klase. Ukupno gledano, MSI je obavio dobar posao, ponudivši vrlo korektan netbook po adekvatnoj ceni.
Prednosti:
– Solidan ekran
– Tastatura iznad proseka
– Ukupan utisak o računaru kao celini
– Generalno gledano, netbook ničim ne razočarava…
Nedostaci:
– …kao što ničim posebno ni ne oduševljava
– Bez ozbiljnijih nedostataka
Notebook računar na test ustupio MSI.