Filip Majkić
MSI Wind U200
Ko kaže da linija koja razdvaja notebook i netbook računare ne može postati još zamućenija, još neuhvatljivija, još nejasnija? Nemojte misliti da to govorimo u nužno negativnom kontekstu. Brojne kompanije u ovom trenutku daju svoj doprinos tome, zahvaljujući prihvatanju Intelove inicijative u vezi sa CULV platformom. Veliki proizvođač čipova je kreirao – možete zamisliti – nove čipove namenjene specijalno za potrebe ultra-tankih notebook računara malih dimenzija, kako bi zaštitio notebook kategoriju i povukao jasnu liniju koja razdvaja “punokrvne” računare od netbook-ova, istovremeno želeći da ponudi korisnicima čitav spektar pristupačnih notebook-ova malih dimenzija i potrošnje, uglavnom namenjenih manje zahtevnoj populaciji. MSI je među mnogima koji su želeli da se uključe u ovu inicijativu, te su stoga već ponudili više serija proizvoda baziranih na CULV platformi. Jedna od njih je i Wind, koji je reprezentovan modelom U200.
Za razliku od nekih drugih modela, kod Wind serije nije bilo potrebe ići sa projektovanjem od nule, ili makar od neke veoma rane faze, već je iskorišćena osnova tipična za Wind netbook računare, koji su već došli do dimenzije od 10 inča, imajući ambiciju da je uveliko pređu. Blagim povećavanjem dimenzija i stavljanjem nešto drugačijih čipova (odnosno, čipseta i procesora nešto više potrošnje nego što je to uobičajeno) došlo se do novog rešenja. Imajući u vidu pouzdanost i kvalitet koji su karakterisali Wind modele, a što smo konstatovali i na našim dosadašnjim testovima, očekujemo da Wind U200 ponudi nešto što bi moglo da zadovolji korisnike koji se dvoume između netbook-a i jeftinog notebook-a. Opet, koliko vredi ovakvo rešenje i da li će dodatno zbuniti korisnike? Pogledajmo…
Hardver, specifikacija
Od čega bi hardveraši krenuli ako ne od hardvera? Već smo jasno naglasili da se računar bazira na novoj Intel CULV platformi, odnosno platformi koja je dizajnirana tako da isporuči štedljive čipove niskog stepena zagrevanja po relativno pristupačnoj ceni, i na taj način omogući širenje tankih notebook uređaja. MSI Wind U200 se bazira na Intel GS45+ICH9-SFF kombinaciji čipsetova. CPU je iz ultra low voltage kategorije. Radi se o Intel Celeron ULV 723 procesoru, koji je dizajniran pre svega da bude izuzetno štedljiv. Tako imamo da je njegova termalna disipacija, odnosno potrošnja, deklarisana na svega 10 W po TDP rejtingu, što znači da je tik iznad Atom rešenja po tom pitanju. Procesor je jednojezgaran i proizvodi se u 45-nanometarskoj izradi. Radi na 1,2 GHz, ima 1 MB L2 keš memorije, kao i 800 MHz FSB. Za grafiku je zadužen Intel 4500M HD čip, integrisan u northbridge, koji pozajmljuje deo sistemske memorije. Od ovog rešenja ne možete očekivati 3D performanse, jer je projektovano za ispunjavanje bazičnih prohteva i održavanje niske potrošnje. Sistemske memorije ima ukupno 2 GB u Wind U200 računaru, a taj iznos se može proširiti do maksimalnih 4 GB, zahvaljujući prisustvu dva SO-DIMM slota.
Specifikacija:
MSI Wind U200
LCD
12,1″, 1366 x 768, glare type
Procesor
Intel Celeron ULV 723, 1.20 GHz, 1 MB L2, 800 MHz FSB
Grafika
Intel 4500M HD
Čipset
Intel GS45+ICH9
Sistemska memorija
2 GB DDR2
Hard disk
Toshiba MK2555GSX (250 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA)
Mreže, bežično povezivanje
Gigabit Ethernet, 802.11b/g/Draft-N,
Konekcije
2 x USB 2.0, eSATA/USB Combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, 2-u-1 čitač kartica, audio konektori
Ostalo
Web kamera 1,3 mpx
Operativni sistem
Windows Vista Home Premium
Masa
1,3 kg
Dimenzije
297 x 190 x 24,5 mm
Cena
sample
Garancija
24 meseca (12 meseci na bateriju)
Ekran ovog uređaja raspolaže LED pozadinskim osvetljenjem, te radnom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, odnosno 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije Toshiba, kapaciteta 250 GB, koji radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj nije prisutan, kao ni kod drugih Wind modela. To sa jedne strane ne deluje previše problematično, ali treba imati u vidu da je ovo prestao da bude Wind netbook i postao Wind notebook, odnosno da u kategoriji 12-inčnih računara optički uređaj nije neuobičajen. Podržan je WiFi Draft N standard, a ovog puta nema ništa od podrške za Bluetooth. Tu je i Gigabit Ethernet. Računar poseduje tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, ali i HDMI izlaz pomoću koga se notebook lako može povezati na neki od eksternih displeja velike dijagonale. Tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 4-u-1 čitač memorijskih kartica. Računar ima dva stereo zvučnika, a postoji opcija za troćelijsku i šestoćelijsku bateriju. Mi smo dobili računar sa šestoćelijskom baterijom, koja je “debela” i koja izdiže zadnji deo računara iznad horizontale. Operativni sistem je Windows Vista Home Premium u 32-bitnom izdanju.
Pakovanje, dizajn, konektori
Uređaj stiže u stilizovanom kartonskoj kutiji u kojoj, uz sam notebook računar, zatičemo strujni adapter, disk sa drajverima, kratka uputstva uključujući i uputstvo za Windows Vista operativni sistem, te odgovarajuće kablove. Notebook je crne boje, a dostupna je i varijanta bele boje za one koji preferiraju nešto drugačiji dizajn.Na poklopcu se nalazi simbol kompanije MSI, a ivice i ćoškovi su zaobljeni, te se na taj način ostavlja utisak da je računar tanji nego što to zaista jeste. Poklopac je, kao i ceo notebook, izrađen od plastike (naravno, gornji deo od nešto kvalitetnije plastike, i sa glossy finišom). Pri nešto jačem pritisku dolazi do savijanja poklopca na sredini.
Na prednjoj strani se nalaze samo otvori iza kojih su smešteni zvučnici, dok se pozadi ne nalazi ništa osim baterije. U našem slučaju smo imali šestoćelijsku bateriju, koja izdiže računar na zadnjem delu, a ukoliko se opredelite za troćelijsku, do toga neće dolaziti (naravno, imaćete i manju autonomiju). Levo se nalaze konektor za strujni adapter, VGA i HDMI izlazi, kao i jedan USB 2.0 port. Tu je smešten i bočni otvor za provetravanje. Na desnoj strani zatičemo audio izlaze, još dva USB 2.0 porta, čitač memorijskih kartica, te LAN konektor i Kensington lock. Na donjem delu su nožice za bolje prijanjanje notebooka. Moramo istaći da se unutrašnjosti lako pristupa preko jednog velikog dela koji treba odšrafiti, tako da je korisnicima lako da naprave intervenciju na memoriji ili hard disku, u slučaju da žele više prostora ili više “pamćenja”.
Unutrašnjost donosi nekoliko iznenađenja. Prvo od njih jeste novi ekskluzivitet kompanije MSI kada se radi o prenosnim računarima, a to je EDS (Ergonomic De-Stress) tastatura, koju je kompanija specijalno dizajnirala za upotrebu u svojim računarima.
Tasteri imaju ergonomsko udubljenje, a dodirna površina je, prema navodima kompanije, veća za skoro 50 odsto, zahvaljujući tome što tasteri nemaju oblik zasečene kupe. Ipak, konkretna implementacija nas nije oduševila kao na, recimo X-slim X600 modelu. Delom zato što se radi o ipak malom računaru na kome se ne možemo “razbaškariti” u kucanju i za šta je potreban proces navikavanja, a delom iz objektivnih stvari poput primetnog ugibanja tastature, što nismo zatekli na većem modelu. No, šta je tu je, u principu tastatura nije loša, posebno imajući u vidu ograničenja dimenzijama računara, a touchpad je veoma dobar. Iako ne podržava multi-touch tehnologiju, veoma je odzivan i ima vrlo korektne tastere u kombinaciji sa solidnom, teksturisanom površinom koja pruža taktilnu povratnu informaciju korisniku. Nasloni za dlanove i okvir oko tastature su (vrlo) tamno sive boje, dok je tastatura crna, baš kao i okvir oko ekrana. Wind U200 koristi Glittering Crystal Frameless ekran, što u prevodu na srpski znači stakleni sloj koji je postavljen preko ekrana i okvira, dajući neku vrstu uniformnosti. Ponovo, ovo smo već zaticali na MacBook računarima. U desnom ćošku se nalazi taster za paljenje, a ispod ekrana je simbol kompanije MSI. Iznad ekrana je web kamera od 1,3 megapiksela. Na desnoj strani naslona za dlanove su smešteni indikatori rada.
Rezultati testova
MSI Wind U200
PCMark 05
Score
2041
CPU
1437
Memory
2045
HDD
4268
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
462/286
NuclearMC
2274
3Dmark 06
3Dmarks/CPU score
466/552
SiSoftware Sandra 2009 Pro Business
CPU Benchmark
5117 MIPS/MHz / 4407 MFLOPS/MHz
Multimedia
9,82 / 6,20 / 3,13 MPixel/s
Memory Bandwidth
3,67 / 3,80 GB/s
HDDDrive Index
50,20 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
49,0 MB/s
Access Time
19,4 ms
Burst Rate
59,1 MB/s
CPU Usage
20,3%
Utisci
Kao što smo napomenuli, uz računar stiže Windows Vista Home Premium operativni sistem. Uz njega se isporučuje Ulead rešenje za snimanje diskova i bekapovanje, kao i softver za web kameru koji surfovanje i korišćenje iste u raznim aplikacijama čini zabavnijim zahvaljujući prisustvu raznih efekata. Windows Experience Index daje rezultat od 3,5, odnosno po segmentima 3,1za procesor,4,9 za RAM memoriju, 3,3 za 2D i 3,5 za 3D grafiku, te 5,5 za hard disk (ukupna ocena je jednaka najmanjoj za neki segment). Hardverska platforma je – neadekvatna. Nažalost, ovo pre svega (da ne kažemo jedino) zbog procesora. Naši testovi su pokazali da je isti inferioran čak i u odnosu na dve godine stari Atom, što nismo prosto mogli da verujemo. Potvrdu smo dobili ne uspevši da pustimo bez usporavanja ni 720p video, a pogled na rezultate testova odlično ilustruje očajne performanse procesora. Srećom, tu je dosta memorije da izvadi stvar, veliki i (za ovu klasu) brzi hard disk, solidan čipset, ali usled procesora ovaj notebook zaista ne možemo preporučiti nikome osim onima koji imaju najbazičnije prohteve i ambicije što se tiče korišćenja računara svode na totalno nezahtevan rad u Office aplikacijama, kuckanje, surf, e-mail. To donekle i obesmišljava HDMI izlaz, pošto računar nije u stanju da pušta išta “jače” od DVD filma ili divx naslova.
Wind U200 koristi Glittering Crystal Frameless ekran, što u prevodu na srpski znači stakleni sloj koji je postavljen preko ekrana i okvira, dajući neku vrstu uniformnosti. Ponovo, ovo smo već zaticali na MacBook računarima. Prednost ovog pristupa jeste izbegavanje mogućnosti grebanja, lakše čišćenje, te veća izdržljivost i jači okvir koji se bolje nosi sa potencijalnim opasnostima od mehaničkog oštećenja. I baš kao i kod MacBook računara, i ovde smo prijatno iznenađeni realnim korišćenjem, pošto smo nekako u uverenju da bi taj okvir trebao više da smeta – a ne smeta. Istina, i dalje imate glossy ekran, ali ne zbog pomenutog pristupa, a sam ekran ima LED pozadinsko osvetljenje i odnos stranica od 16:9. Sasvim solidno reprodukuje boje i uopšte gledano, performanse su mu zaista vrlo, vrlo korektne. Tastatura je relativno solidna, a touchpad još bolji. Što se tiče kulture rada, na tome zaista nemamo zamerki. MSI je očito došao do nivoa kada se više ne trebamo brinuti da li ćemo čuti iznenadan zvuk brundanja na par sekundi iz računara bez naizgled očiglednog razloga ili o nekom sličnom problemu. Notebook se ni ne zagreva preterano, pošto je i prilikom puštanja test programa pokazivao da se tek ponegde može okarakterisati mlakim, čime smo takođe prijatno iznenađeni.
Laptop se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom, snage 5200 mAh, odnosno 58 Wh. Ova litijum-jonska baterija omogućava Wind U200 računaru čak četiri i po sata autonomije. Postoji i podrška za Turbo Battery režim rada, koji ćete najviše uočiti po tome što će vam primetno zatamniti ekran. Takođe, tu su i ECO režimi zahvaljujući kojima možete optimizovati potrošnju u skladu sa potrebom, odnosno da li radite u office programu, gledate film, surfujete…U svakom slučaju, nekih četiri i po sata autonomije u proseku u režimu nezahtevnog korišćenja je sasvim korektno, imajući u vidu dimenzije i veličinu računara. Ponavljamo, sa šestoćelijskom baterijom.
Rezime
MSI Wind U200 se može vrlo lako preporučiti grupi korisnika kojoj je i namenjen – a radi se o nezahtevnim korisnicima kojima je dovoljan računar koji je, što se snage i performansi tiče, tu negde sa netbook računarima, ali ipak žele nešto veće dimenzije, nešto prostraniju tastaturu, nešto veći ekran sa višom radnom rezolucijom. Ono što nas je ipak najviše iznenadilo, u negativnom smislu, jesu performanse Intel ULV Celeron procesora, koji je tu negde sa Atomom ili čak gori od njega. On je ujedno i vodeći ograničavajući faktor, a čak i da se radi o procesoru koji je nešto brži od Atoma, to opet ne bi bilo dovoljno da se asocira sa uređajem koji se karakteriše kao notebook, a ne netbook dok se ubrzano približavamo drugoj deceniji 21. veka. Ipak, Wind U200 ima svojih lepih prednosti. Veoma dobar ekran, solidna tastatura, pa čak i izrada za ovu klasu i odlična kultura rada u kombinaciji sa izuzetno malim zagrevanjem i u najzahtevnijim režimima mogu lako da se upišu kao plus. Tu je i standardno dobra garancija koju MSI daje na svoje mobilne računare, a to znači dve godine garancije na sam notebook i godinu dana garancije na bateriju, u kombinaciji sa garantovanim intervenisanjem i otklanjanjem kvara i rešavanjem celog pitanja u izuzetno kratkom roku od svega 48 časova, što katkad može biti od izuzetne važnosti. Često su ovi parametri više nego dovoljni korisnicima da ih opredele za računar ove klase. Wind serija nastavlja da raste, a videćemo šta će doneti njeni naredni predstavnici.
Performanse
7
CPU
1
Grafika
2
Hard disk
4
Autonomija
10
LCD panel
7
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
15
Dizajn
8
Tastatura, touchpad
3
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
0
Softver
2
Garancija
2
UKUPNO POENA:
48
Prednosti:
– Solidni tastatura i touchpad
– Veoma dobar ekran
– Dobra kultura rada, malo zagrevanje
Nedostaci:
– Bez optičkog drajva
– Slabe performanse procesora
MSI notebook na test ustupio MSI Balkan.