Filip Majkić Tableti su novi netbook-ovi. Svi žele parče kolača koje u poslednje vreme raste enormnom brzinom. Kompanije se bore za tržišni udeo, i to čine bespoštedno. Prirodan tok te borbe jeste diversifikacija, koja postepeno dolazi i čini ponudu tablet uređaja bogatijom. Tako danas već imamo razne formate i veličine, modele od 10 ili 7, ili čak svega 5 inča (mada potonji dosta zavise od kategorizacije), sa različitim hardverskim platformama od Snapdragona preko Tegre do Oak Trail platforme i Intel procesora, a u najavi su čak i modeli sa vrlo snažnim Intel Core i3 i i5 čipovima. Slična priča je i sa softverom, pa tako iOS, Android, razni Linux i posebni operativni sistemi koje će biti rezervisani za specijalne modele tableta upotpunjuju sliku zamršenosti. Tu u celu priču još dolazi Windows…
Windows tableti su specifična sorta sa korisničke strane, ali i sa strane implementacije. Svakako su daleko od savršenstva. Sigurno nisu baš najbolje prilagođeni onome za šta se tableti uopšte koriste. Potpuno je jasno da korisnički interfejs nije ni predviđen za ovakve uređaje. Pa opet, Windows uređaje posebnim čine sami – korisnici. Korisnici, koji jednostavno ne žele navikavanje na neke nove platforme i prihvatiće i nedovoljno tečan interfejs, žrtvovaće mobilne aplikacije, sve zarad dobro poznatog okruženja, aplikacija na koje ne moraju da se navikavaju, odnosno USB porta, video izlaza ili nečeg sličnog što prati Windows tablete kao dodatna opcija, a svakako velikom broju korisnika može puno značiti. 100 ljudi, 100 ćudi. Ne sumnjamo da neki nisu ni želeli da razmatraju tablet kao opciju za kupovinu dok ne dođe dobar model baziran na Windows operativnom sistemu, i to osećanje možemo u potpunosti da shvatimo. O konceptu tableta ste već mnogo puta imali priliku da čitate na ovim stranicama, pa nema potrebe da se previše ponavljamo. Nema nikakve sumnje da je pred ovim uređajima budućnost. Oni će u dogledno vreme dopuniti spektar računara koje koristimo u domovima, ali i van njih, “zagrabivši” svoj udeo i od notebook i od netbook računara, iako su u principu kategorija za sebe. Prema njima će, vrlo osnovano nagađamo, veliki broj korisnika u nekom trenutku preusmeriti svoja novčana sredstva, želeći da stekne mogućnost udobnog korišćenja koju oni nude u svemu onome što u ovom trenutku nazivamo “nezahtevna primena računara”.
Sada i nekoliko preliminarnih reči o konkretnom modelu na testu. Radi se o tabletu dijagonale 10 inča, koji se – kao što se iz uvoda da zaključiti – bazira na Windows 7 operativnom sistemu. MSI WindPad 100W, kako glasi konkretna oznaka modela, podržava 3G povezivanje, WiFi i Bluetooth, ali i dve kamere koje služe za video pozive, odnosno snimanje fotografija. Kada je hardver u pitanju, imamo štedljiviju varijantu netbook računara baziranu na Intel Melow procesorima, odnosno Atom procesorima Z serije. Ekran osetljiv na dodir podržava multitač unose i kapacitivnog je tipa. Ispitajmo šta možemo očekivati od WindPad 100W tableta kompanije MSI. Pakovanje MSI WindPad dolazi u standardnoj, stilizovanoj kutiji na kojoj se mogu videti fotografije naprave, zajedno sa osnovnim karakteristikama. Unutar pakovanja zatičemo restore disk sa aplikacijama, kratka i duža uputstva za korišćenje tableta i Windows operativnog sistema, promo materijale, kao i strujni adapter. Moramo reći da smo donekle razočarani istim, jer se radi o klasičnom ispravljaču kakav se, recimo, može naći kod netbook računara (ili drugačije rečeno manjoj i tanjoj varijanti notebook ispravljača). U pakovanju nema zaštitne torbice ili mekane futrole za nošenje, nažalost, ali šta je tu je. Sve u svemu, standardan paket…
Već ste se susreli sa popriličnim brojem fotografija, sa kojih ste mogli dosta toga da vidite i zaključite. Dopalo se to nekome ili ne, mi ćemo reći da nas MSI WindPad 100W najviše podseća na uvećani iPhone telefon prve generacije. Površine tableta se ističu crnom bojom, koje prave kontrast sa metalik sivom “lajsnom” koja se proteže duž svih bočnih ivica kontinualno. Istovremeno, te ivice su zaobljene i zakrivljene. Tablet je izrađen od kvalitetne plastike, koja dominira svim površinama. Sveukupno gledano, moramo reći da smo vrlo pozitivno iznenađeni izradom, ma kako to neko shvatio. Da budemo savršeno iskreni, invazija tajvanskih tableta nas je pomalo plašila, jer nismo ni sami bili načisto šta možemo očekivati u pogledu kvaliteta i dizajna, pošto smo se plašili značajnih nekonzistentnosti. WindPad nema delova koji se ugibaju, nema nekonzistentnih površina, nema krckanja kada ga uhvatite čak i malo jačom silom, što nije bio slučaj sa nekim drugim 10-ičnim tabletima koje smo viđali. Dizajn je dobar, čist, pregledan. Korišćenje uređaja je jasno i intuiivno. Sve u svemu, dizajn je sasvim dopadljiv, a istovremeno služi i funkcionalnosti, što pozdravljamo. Naravno, korišćenje aluminijuma ili plemenitih materijala bismo pozdravili, ali za sada ostanimo čvrsto na zemlji.
Na bokovima se nalaze razni indikatori rada i konektori, kao što to možete i očekivati. Generalno, malo nam smeta kod MSI tableta što je dizajnerski i u svakom drugom smislu predviđen i orijentisan tako da se drži u horizontalnom položaju (čemu doprinosi i 16:9 ekran). Nažalost, brojne kompanije ne shvataju da je poenta tableta da se drže (uglavnom) uspravno, iz čega nadalje ide solidan broj (po našem mišljenju) pogrešnih odluka koje su inače konzistentne sa određenim stanovništem, ali ne spadaju u ono što smatramo ispravnim. Tako, recimo, sve kontrole na WindPad tabletu su postavljene i pozicionirane odlično – ako ga držite horizontalno. Opisaćemo šta se gde nalazi koristeći se takvim položajem, gde je kamerica na gornjem delu.
Ukoliko posmatramo tablet na opisan način, naći ćemo da se na gornjem delu nalaze kamerica sa mikrofonom, a na gornjoj ivici taster za paljenje uređaja, kao i prekidači za Wireless i Bluetooth. Tik iza je pozicionirana zadnja kamera. Na desnoj strani se nalaze prečice za pojačavanje zvuka i aktiviranje kamera, kao i potvrdni OK taster koji će vam u mnoštvu situacija olakšati život jer nećete morati da pozivate virtuelnu tastaturu da potvrđujete nešto pritiskom na Enter. Na desnoj ivici su smešteni priključak za strujni adapter, kao i USB konektor – da, WindPad ima od strane tolikog broja korisnika željeni full USB konektor za direktnu sinhronizaciju.
Na levoj strani se nalaze indikatori rada, a na levoj ivici 3,5-milimetarski konektor za slušalice, slot za SDHC memorijske kartice (maksimalan podržani kapacitet iznosi 32 GB), te mini-HDMI izlaz. Potonja stvar je izuzetna, jer omogućava pretvaranje WindPad tableta u pravi pravcati multimedijalni centar, iz koga je lako moguće izbaciti sliku na eksterni displej. Konačno, na donjem delu je čista površina, a na donjoj ivici su smešteni SIM, kao i konektor za dock, odnosno postolje. Ono se ne isporučuje u paketu; barem ne u ovom koji smo mi dobili. Ovde dajemo i praktično jedinu zamerku za ovu sekciju, pošto je dock konektor “prevučen” savitljivom gumom koja se lako skida i za koju nagađamo da će se lako gubiti nakon određenog vremena. Hardver Kada je hardver u pitanju, MSI WindPad 100W je vrlo jasan i direktan – on donosi netbook hardver u drugačijem formatu. Za početak, ima 10-inčni (ili 10,1-inčni, ako volite tih 2,53 milimetara dijagonale) kapacitivni ekran, rezolucije 1024 x 600 piksela, sa odnosom stranica 16:9. Ekran podržava 2-point touch sistem unosa. Sa jedne strane, naizgled logično i konzistentno, ali videćemo kakvi će nam utisci o ekranu biti kada za to dođe trenutak. Windows i njegove aplikacije daleko manje zavise od rezolucije uređaja, tako da sa te strane ne treba očekivati probleme kakvi bi se mogli pojaviti kada bi, recimo, tablet ovakvog formata i rezolucije izašao sa aktuelnim revizijama Android operativnog sistema.
Srce sistema čini Intel Atom Z530 procesor, deo Melow generacije, koji radi na 1,6 GHz. Ovde ne vredi upoređivati ga sa ARM i drugim modelima, tim pre što je krajnji rezultat prilično sličan, a specifična softverska platforma donosi drastično drugačije iskustvo u korišćenju tableta. Autonomija nije narušena, i ovaj procesor ne utiče na “srkanje” baterije ništa više nego što je to slučaj kod nekih drugih modela tableta koje smo imali prilike da isprobamo. Sistemske memorije ima 2 GB, sa čime se Windows 7 lepo snalazi. Za smeštanje podataka se koristi interni SSD, kapaciteta 32 GB (MLC fleš memorija je u pitanju). Pored toga, memoriju možete proširiti pomoću SD(HC) memorijske kartice, maksimalnog kapaciteta do 32 GB. Specifikacija:
MSI WindPad 100W
Ekran
10″, 1024 x 600, LCD, multitač, glossy
Procesor/grafika
Intel Atom Z530 (Melow, 1,6 GHz, integrisana grafika
Skladišna memorija
32 GB SSD, proširivo za do 32 GB preko SDHC kartice
Sistemska memorija
2 GB DDR2
3G
Da
WiFi
Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Bluetooth
Da, 2.1 + EDR
Kamere
Frontalna za video pozive Na zadnjoj strani za slike i video
Video
mini HDMI
Baterija
Oko 7 sati autonomije u kontinualnom radu
Audio
Zvučnici, 3.5-mm konektor
Senzori
G-Sensor
USB
1 x USB
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Dimenzije
274 x 173 x 18.5 milimetara
Masa
800 grama
Cena
499 evra
Garancija
2 godine
Kao što možete pretpostaviti WiFi je neizostavan na uređajima ovog tipa, pa ga tako i ovde zatičemo, a tu je i Bluetooth u verziji 2.1. Moramo spomenuti i 3G, što je svakako dobrodošla stvar na tabletu. Tu su i prednja i zadnja kamera, mada je njihovo prisustvo ukazalo na određene mane kakve možemo očekivati u narednom periodu, no o tome nešto kasnije. Tablet se isporučuje internom baterijom koja omogućava oko 7 sati autonomije, što je u rangu sa konkurencijom. Masa WindPad-a iznosi tačno 800 grama. Nije malo, ali nije ni mnogo, imajući u vidu dimenzije i formu uređaja. Nalazimo da je ekran najčešće najkontroverznija stavka u tabletima ove, prve generacije, a neko naše iskustvo nam pokazuje da je to uglavnom iz drugačijih razloga. Ništa čudno, imajući u vidu da ekran određuje i format i upotrebljivost i prenosivost uređaja, utičući na sve druge vidove upotrebljivosti. Sa widescreen odnosom stranica smo se odavno pomirili, iako smo mišljenja da on nije najsrećniji izbor za uređaje kao što su tableti. No, masovna produkcija nas je tu ućutkala i već se mirimo sa pretpostavkom da ćemo u narednom periodu upravo ovakve naprave gledati sve češće. Tableti se drže uspravno, i kao takvi, pogodniji bi bili za korišćenje ako bi ekrani bili nešto širi…Apple je to demonstrirao sa svojim iPad tabletom, koji je stigao sa znatno “kockastijim” ekranom, veoma pogodnim za uspravno držanje.
Što se samog ekrana tiče, niti smo oduševljeni, niti posebno razočarani. Baš kao što smo odustali od nade da neće veliki broj mainstream proizvođača koristiti klasične widescreen ekrane, isto tako smo odustali od nadanja da tableti mainstream proizvođača neće dolaziti sa LCD ekranima slabijih uglova gledanja i osvetljenja. Ponovo, imamo situaciju da se radi o napravi koja se puno “vrti kroz ruke” i kod takve naprave nije isto kao kod uređaja sa manje ili više fiksiranim ekranima (netbook, notebook…) kod kojih nađete idealan položaj i manje-više ga se držite. Priča o ekranu u mejnstrim tabletima, sa naše tačke gledišta, ima – ne treba očekivati da će konkurenti imati naročito bolje ekrane. Jednostavno, ovakvi ekrani će biti mainstream. OS Da li zaista trebamo da opisujemo Windows 7? Verovatno ne. Ipak, vredi spomenuti određene stvari. Odmah u startu da kažemo da sistem prilično lepo radi zahvaljujući SSD-u i da se Windows 7 sasvim fino snalazi u tablet uređajima. Naravno, uz određene konceptualne razlike koje uopšte neće biti važne korisnicima koji se budu opredeljivali za Windows tablete – njima je bitno da su tu poznati prozori, za koje će lako naći aplikacije i koje će lako upotrebljavati na različite načine. Za samo korišćenje je neophodna pažnja i preciznost, nema olovke, i stoga lako možete aktivirati pogrešnu komandu. Kako smo iskusili da nas mnogi pitaju “kako ovde ide desno dugme miša” (ah, a tablet koncept i koncept interfejsa za upravljanje dodirom su u principu kreirani da se napravi otklon od toga…nadamo se da shvatate zašto kažemo da su određene konceptualne razlike nepremostive), vrlo jasan i kratak odgovor – kada napravite pritisak, držite prst na ekranu dok se nakon jedne ili dve sekunde ne pojavi kružić, nakon čega podignete prst – i aktiviraće se desni klik, odnosno kontekstualni meni…
Ukoliko ste ikada radili u ikakvom Windows operativnom sistemu, ovde ćete se očas posla snaći. Uostalom, za takve korisnike je i predviđen, tome je i namenjen. Utisak nam je da Atom Z530 nije dovoljno snažan za animacije pod Windows 7 Home Premium operativnim sistemom. Možda grešimo, ali mišljenja smo da bi Starter bio logičniji izbor u tom smislu. Stoga preporučujemo da poisključujete animacije ako želite da dobijete na brzini rada i izvršavanja pojedinih operacija. Sa jedne strane, Windows u svojoj klasičnoj formi u principu nije za mašine kojima se upravlja primarno dodirom. Sa druge strane, to sve neće ništa značiti korisnicima koji insistiraju upravo na ovoj stavci. Aplikacije Veoma bitna stavka kod svakog tableta. Nažalost, često i prilično zanemarivana. MSI uz svoj tablet isporučuje set “Easy” aplikacija optimizovanih za kontrolu dodirom, kao što su EasyFace 2 za upravljanje kamericom, logovanje prepoznavanjem lica i gestove glavom/licem koji mogu izvršiti određenu komandu (na primer, da budu signal Yes/No, što može biti prilično korisno), ili EasyViewer koji služi za gledanje slika. Međutim, čim se odmaknete prema softveru koji inače koristite na PC računaru, brzo ćete shvatiti da je interfejs značajno drugačiji, samim tim i iskustvo u radu. Jednostavno, sa time se morate pomiriti ukoliko uzimate Windows tablet, i to je stavka koje ćete postati svesniji tek nakon što realno krenete da koristite uređaj. Naravno, ima to i svoje dobre strane, u smislu da nema potrebe na navikavanje, da je izbor aplikacija ogroman i slobodan, baš kao i za svaku Windows mašinu, i tako dalje. MSI uz računar isporučuje, pored pomenutih, i Norton Internet Security (ah, slatke čari bezbednosti koje sada dolaze i na tablete), nekoliko gedžeta, te Microsoft Office 2010 probnu verziju. Generalno, imamo osećaj da mnogi proizvođači Windows tableta jednostavno nisu svesni do koje je mere bitno da ponude aplikacije za osnovne operacije, optimizovane za upravljanje dodirom. To značajno utiče na iskustvo korisnika, naročito onih manje iskusnih, koji će se verovatno naći u nebranom grožđu prilikom korišćenja Windows tableta, ma ko da ih isporučuje. To smo videli sa ViewSonic ViewPad 10 modelom, to vidimo i sada sa MSI WindPad 100W modelom.
Korišćenje, interfejs, udobnost Najpre, ponovimo informaciju da baterija traje oko 7 časova (premda to zavisi i od načina korišćenja). Nažalost, Windows ima veliku konceptualnu manu – za razliku od Android ili iOS operativnih sistema, njega ne možete jednostavno upaliti/ugasiti u roku od sekunde ili dve. Uvek mora da postoji određeni period paljenja ili gašenja, što je još jedna stavka koja ukazuje da Windows konceptualno nije previše pogodan za upotrebu u tablet svetu. Periodi čekanja umeju da nerviraju, ali to je još jedan u nizu kompromisa koji korisnici plaćaju svesno, idući na Windows tablet. Srećom, periodi čekanja su koliko-toliko spušteni zahvaljujući upotrebi SSD-a. Žiroskop radi prilično brzo i promena orijentacije je relativno brza, ali opet dolazimo do toga da Windows nije tome predviđen, pa tako teško da ćete aplikacije koristiti u uspravnom položaju previše. Pride, drajveru treba refreshovanje kada menja orijentaciju što, iako se radi o brzoj operaciji, tokom iste kreira “napuklu” sliku. No, nemojte misliti da je sve tako crno ili da želimo da vas obeshrabrimo. Windows svakako nudi udobnost u smislu korišćenja ogromnog broja aplikacija, i to na dobro poznati način u poznatom okruženju, bez naročitog eksperimentisanja. Stoga korisnici u veoma kratkom roku mogu da počnu da koriste svoje tablete, u skladu sa svojim željama i prohtevima. Sloboda u tom smislu je maksimalno zagarantovana. Spomenimo i fantastičnu stvar kakav je mini HDMI konektor, koji omogućava izbacivanje slike na eksterni displej, čime se računar pretvara u pravu pravcatu multimedijalnu mašinu, sa koje možete lako puštati filmove, na primer. Zaključak MSI WindPad 100W nam se zaista dopada. Bez obzira da li ste stekli takav utisak iz dosadašnjeg izlaganja, treba reći da zaista smatramo da se radi o veoma solidnom uređaju, koji nudi vrlo solidan odnos cene, performansi i mogućnosti. Vrlo smo svesni da on gađa specifičnu grupu korisnika, koja ionako ne bi uzimala u razmatranje korišćenje tableta baziranog na mobilnim platformama, jer želi nešto što ona (ta grupa) percipira kao maksimalnu slobodu, maksimalne karakteristike i maksimalne performanse. Ta grupa korisnika svesno žrtvuje komfor u radu i udobnost u većem broju različitih operacija na koje će pre ili kasnije naletati za poznato okruženje, aplikacije koje su poznate i jednostavno platformu koju poznaju od glave do pete i svesni su njenih limitacija i mogućnosti, makar na platformi koju su do tada koristili. Takođe, ne žele da ulažu vreme u upoznavanje neke nove platforme, što opet treba poštovati.
Sam MSI je napravio veoma dobar posao sa ovim laptopom. Njega karakterišu relativno korektna cena, solidne mogućnosti, određeni dodaci koje će mnogi korisnici pozdraviti, kao i veoma solidan dizajn i kvalitet izrade. Radi se o mejnstrim proizvodu koji cilja veoma široku ciljnu grupu, a smatramo da je ta ciljna grupa u Srbiji posebno široka, iz razloga što je tržište platežno slabijih sposobnosti, a u takvim situacijama korisnici se uvek okreću proverenim rešenjima i firmama koje nude onakve inovacije i novitete da zahtevaju minimum vremena i troškova kako bi im se adekvatno prilagodili. Stoga ne sumnjamo da će prodaja MSI WindPad 100W tableta na našem tržištu ići veoma dobro.
Prednosti: – Solidan odnos cene i mogućnosti – Mnoštvo aplikacija najrazličitijih namena koje omogućavaju lako personalizovanje uređaja – Sloboda koju nudi Windows, poznato okruženje na koje korisniku ne treba previše privikavanja – USB, mini HDMI – (Uslovno, individualno) Dizajn i kvalitet izrade iznad naših očekivanja Nedostaci: – Ekran ne naročito impresivnih karakteristika – Mane Windows operativnog sistema i softvera u tablet okruženju Uređaj na test ustupio MSI.