Filip Majkić
MSI X-slim X600
MSI je odlučio da tržištu ponudi ultratanke notebook uređaje po pristupačnijoj ceni u odnosu na one na koje smo navikli kada su u pitanju uzori koji stižu iz kompanije Apple. Niko ne spori da su MacBook Air računari nešto što je klasa za sebe i što teško da se može tek tako porediti sa drugim uređajima. Ipak, kako niko, pa ni Apple, ne može zabraniti drugima da kreiraju slične naprave, tako ni MSI ne može da doslovce iskopira uzora. Tajvanski MSI je zagolicao maštu svima krajem prošle i početkom ove godine kada je prikazao dva modela 13-inčnih notebook računara, sa ultratankim profilima, koji su uzburkali javnost, od Apple fanova do zagriženih poklonika Windows PC uređaja. To su bili X-slim 320 i 340 notebook uređaji, nakon kojih su usledili i drugi modeli X serije, koji su postepeno postajali dostupni. Tajvanski MSI se odlučio na proširivanje ponude, te je nakon uspešnih trinaestica ponudio notebook računare sličnih karakteristika i u drugim razredima, kada govorimo o veličini. Sam po sebi, proces forsiranja ovakvih rešenja nije jednostavan, jer je teško održati karakteristike po pitanju dizajna i izrade u tako razgranatom spektru modela različitih veličina.
Sada smo na test dobili model oznake X600, koji predstavlja MSI-jevo viđenje ultra-tankog računara dijagonale od 15,6 inča. Bili smo vrlo radoznali kakav će utisak nova mašina ostaviti na nas, imajući u vidu da je izuzetno teško napraviti ultra-tanak laptop tih dimenzija, pa još elegantan i kvalitetan. X-slim X600 je deo nove Intelove CULV (consumer ultra low voltage) platforme, koja bi trebala da omogući omasovljivanje ultratankih notebook uređaja malih dimenzija, a pristupačnih širim slojevima korisnika. Pretpostavljamo da su i mnogi korisnici zainteresovani da vide na koji je način sve to izvedeno, imajući u vidu da malo njih asocira ultra-tanak računar sa ovakvim dimenzijama, smatrajući da to sve daleko bolje priliči računarima malih dijagonala, od 13 inča i manje. U nastavku teksta možete pročitati kakvi su naši utisci. Krećemo, po tradiciji, od hardvera.
Hardver, specifikacija
Računar se bazira, kao što smo pomenuli, na novoj Intel CULV platformi, odnosno platformi koja je dizajnirana tako da isporuči štedljive čipove niskog stepena zagrevanja po relativno pristupačnoj ceni, i na taj način omogući širenje tankih notebook uređaja. MSI X-slim X600 se bazira na Intel GS45+ICH9-SFF kombinaciji čipsetova. CPU je iz ultra low voltage kategorije. Radi se o Intel Core 2 Solo SU3500 modelu. Ovo je jednojezgaran procesor Penryn mikroarhitekture, koji se proizvodi u 45-nanometarskoj izradi. Dizajniran je da bude maksimalno štedljiv, pa tako imamo situaciju da je njegova termalna disipacija deklarisana na svega 5 W (naspram 25 i 35 W, koliko obično iznose potrošnje procesora Penryn generacije). Sam procesor radi na 1,4 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije, kao i 800 MHz FSB. Tu je i Radeon HD 4330 diskretna grafika, sa 512 MB sopstvene memorije, dizajnirana kao low-end model koji je u stanju da ispuni sve multimedijalne prohteve bilo koje grupe korisnika, zadržavajući osobine kao što su štedljivost i energetska efikasnost. Računar raspolaže sa 4 GB DDR2-800 memorije.
Specifikacija:
MSI X-slim X600
LCD
15,6″, 1366 x 768, glare type
Procesor
Intel Core 2 Solo SU3500 (1,4 GHz, 3 MB L2, 800 MHz FSB)
Grafika
AMD ATI Radeon HD 4330, 512 MB VRAM
Čipset
Intel GS45+ICH9
Sistemska memorija
4 GB DDR2-800
Hard disk
WDC WD5000BEVT-22ZAT0 (500 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA)
Mreže, bežično povezivanje
Gigabit Ethernet, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije
2 x USB 2.0, eSATA/USB Combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, 2-u-1 čitač kartica, audio konektori
Ostalo
Web kamera 1,3 mpx
Operativni sistem
Windows Vista Home Premium
Masa
2,1 kg
Dimenzije
392 x 255 x 25 mm
Cena
Garancija
24 meseca (12 meseci na bateriju)
Ekran ovog uređaja podržava Vivid tehnologiju “unapređivanja prikaza” – čitajte glare, odnosno ekran je visokog sjaja i stepena refleksije. Raspolaže LED pozadinskim osvetljenjem, te radnom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, odnosno 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije WD, pozamašnog kapaciteta od 500 GB, koji radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj nije prisutan, kao ni kod drugih X-slim modela. Sa jedne strane, on se ne uklapa u dizajnersko rešenje i tanak profil, a sa druge, neobično nam je da vidimo ovoliku mašinu bez optičkog drajva. No, uvek je moguće dokupiti eksterni drajv.
Opciono se može nabaviti eksterna optika, uključujući i Blu-ray drajv u odgovarajućoj boji, ali verzija koju smo mi dobili na testiranje je “obična”, odnosno u paketu ne sadrži ovo opciono parče opreme. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth, te Gigabit Ethernet. Računar poseduje dva USB 2.0 porta, jedan eSATA/USB combo port, VGA izlaz, ali i HDMI izlaz pomoću koga se notebook lako može povezati na neki od eksternih displeja velike dijagonale. Tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 2-u-1 čitač memorijskih kartica, koji podržava SD/MMC modele. Treba spomenuti i Theater Class 4 zvučnike sa podrškom za Dolby Surround tehnologiju. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sistem, u 32-bitnom izdanju.
Pakovanje, dizajn, konektori
Uređaj stiže u stilizovanom kartonskom pakovanju, na kome je jasno naglašen tanak profil računara. Pored samog notebook računara, u pakovanju zatičemo strujni adapter, disk sa drajverima, kratka uputstva uključujući i uputstvo za Windows Vista operativni sistem, te odgovarajuće kablove. Notebook je “isti aluminijumski MacBook”, metalik sive boje, koja u potpunosti dominira spoljašnošću X-slim X600 računara. Ono što će vas momentalno zapanjiti jeste ekstremno tanak profil računara. Dizajn je zaista izuzetan i za njega imamo samo reči hvale. Što se tiče materijala, upotrebljena je plastika visokog kvaliteta. Nažalost, ne sam aluminijum, ali u konkretnom slučaju nemamo zamerki na kvalitet materijala, makar ovako inicijalno. Ne znamo kako će se ponašati dugoročno, ali je osećaj zaista dobar, posebno imajući u vidu ekstremno malu debljinu i znajući koliko je problematično kreirati ovakvo rešenje možemo samo da čestitamo inženjerima MSI-ja. Ono što je lepo jeste što to ni u kom slučaju nije jedino pozitivno iznenađenje…
Ova mašina, čija debljina na najdebljem delu iznosi 25 milimetara (podatak koji zvuči gotovo neverovatno za jednu 15,6-inčnu mašinu) ima masu od svega 2,1 kilograma, što je čini najlakšim 15-16“ računarom koji smo ikada probali! Na poklopcu se nalazi simbol kompanije MSI, na zadnjoj strani nema ničega, dok spreda zatičemo zvučnike na donjem delu, odnosno LED indikatore na sredini, koji svetle belom bojom kada notebook radi. Na levoj strani se nalaze VGA i HDMI izlaz, LAN konektor, kao i eSATA/USB combo port, koji ima dvojaku funkciju. Desno zatičemo dva USB 2.0 porta, priključak za strujni adapter, 2-u-1 čitač kartica, kao i audio konektore.
Pozitivni utisci ne prestaju ni kada otvorimo poklopac i pristupimo unutrašnjosti. Glavni utisak je dizajnerski kontrast između crne tastature i crnog okvira oko ekrana (opet, u MacBook stilu). Posebna poslastica je MSI EDS (Ergonomic De-Stress) tastatura, koju je kompanija specijalno dizajnirala za upotrebu u ovim računarima. Tasteri imaju ergonomsko udubljenje, a tastatura ima i numerički deo. Touchpad podržava multi-touch tehnologiju, te je tako moguće zmirati, rotirati ili skrolovati korišćenjem više prstiju simultano. Ima jedan taster na touchpadu, koji u zavisnosti od toga da li ga pritisnete pri levoj ili desnoj strani ima ulogu levog i desnog tastera miša. U gornjem levom ćošku se nalazi taster za paljenje, a ispod ekrana je simbol kompanije MSI. Iznad ekrana je web kamera od 1,3 megapiksela.
Rezultati testova
MSI X-slim X600
PCMark 05
Score
2892
CPU
2656
Memory
2348
HDD
4184
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
1485/654
NuclearMC
2956
3Dmark 06
3Dmarks/CPU score
2422/1498
SiSoftware Sandra 2009 Pro Business
CPU Benchmark
3,91 MIPS/MHz / 3,68 MFLOPS/MHz
Multimedia
12,54 / 7,27 / 3,66 MPixel/s
Memory Bandwidth
4,19 / 4,22 GB/s
HDDDrive Index
34,42 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
46,3 MB/s
Access Time
18,1 ms
Burst Rate
86,2 MB/s
CPU Usage
11,6%
Utisci
Kao što smo napomenuli, uz računar stiže Windows Vista Home Premium operativni sistem. Uz njega se isporučuje Ulead rešenje za snimanje diskova i bekapovanje, kao i softver za web kameru koji surfovanje i korišćenje iste u raznim aplikacijama čini zabavnijim zahvaljujući prisustvu raznih efekata. Windows Experience Index daje rezultat od 3,5, odnosno po segmentima 3,5 za procesor,5,1 za RAM memoriju, po 4,2 za 2D i 4,8 za 3D grafiku, te 5,6 za hard disk (ukupna ocena je jednaka najmanjoj za neki segment).
Što se hardverske platforme tiče, sasvim je dorasla zadatku pokretanja Windows Vista operativnog sistema, premda će nivo udobnosti korišćenja zavisiti i od vaših navika. Ovo je računar sa jednojezgarnim procesorom, te neke stvari koje smo već navikli da uzimamo zdravo za gotovo u intenzivnim multitasking okruženjima ovde jednostavno više ne važe, te lako možete “zagušiti” sistem ako pokrenete veliki broj zahtevnijih aplikacija koje traže procesorsko vreme. No, sama po sebi, kompletna platforma je sasvim dorasla obavljanju svakodnevnih zadataka manje zahtevne prirode, a može vrlo lepo da posluži i za nešto ozbiljnije. Što se HD filmova tiče, nećete imati problema sa 1080p rezolucijom.
Grafički čip će se rado uhvatiti sa svim zadacima iz domena multimedije. Treba opet spomenuti prisustvo HDMI priključka, koje omogućava da brzo i lako sliku i zvuk izbacite na eksterni displej, na primer – veliki televizor. Mesta na disku ima na pretel, pošto ćete čak 500 GB moći da popunjavate kako vam je volja, a to je veoma lepa cifra za jedan mobilni računar. popuniti isključivo mejlovima, dokumentima poslovne prirode i sličnim fajlovima. Konačno, zašto ne istaći i raskošnih 4 GB memorije (kako je OS 32-bitan, videće se samo nešto preko 3 GB, ali…)
Ekran je, utisak nam je, nešto slabija strana ovog računara. Pre svega, zbog ogromnog nivoa refleksije, kao i ne baš sasvim sjajne reprodukcije boja. Osvetljenje je, pak, sasvim korektno. Rezolucija od 1366 x 768 je nešto što je sasvim prikladno klasi, niti razočarava niti oduševljava. Ekran se može otvoriti do ugla od oko 135 stepeni. Tastatura je u svakodnevnom radu, kao što ste već mogli naslutiti iz dosadašnjeg izlaganja – odlična, baš kao i touchpad. Kultura rada je takođe na izuzetnom nivou. Imali smo manjih zamerki u tom pogledu u prvim modelima X-slim serije, ali se vidi da MSI napreduje i naporno radi da bi ispravio nedostatke. Ovaj put samo reči hvale – niti dolazi do preteranih pojačavanja rada kulera, niti registrujemo abnormalno zagrevanje u raznim režimima rada nekog sektora notebook-a.
Naravno, ukoliko koristite svoj laptop za nešto ozbiljnije za očekivati je da će prilikom korišćenja zahtevnijih aplikacija u dužem periodu notebook morati da se zagreje. MSI X-slim X600 se isporučuje sa litijum-jonskom baterijom kapaciteta 60 Wh, odnosno 5400 mAh. Radi se o šestoćelijskoj bateriji, koja je izuzetno tanka. Opciono se nudi i devetoćelijska baterija. Isporučeni model je dovoljan za oko 3 sata i 45 minuta nezahtevnog rada (malo surfa, malo kuckanja teksta koji čitate), što je sasvim korektna cifra. U zavisnosti od načina korišćenja računara, eventualnog zatamnjivanja ekrana ili isključenja WiFi konekcije, za očekivati je da dotični period možete i još malko produžiti.
Rezime
MSI je napravio izuzetan posao sa X-slim serijom generalno. Kompanija je uspela da ponudi vrlo elegantan i solidan računar, modernog dizajna i vrlo dobrog hardverskog potencijala, pri čemu naročito pohvaljujemo balansiranost platforme. Na notebook se daju dve godine garancije, a na bateriju 12 meseci. Želja proizvođača da tržištu ponudi nešto novo se poklopila sa planovima Intela i CULV platformom, tako da su želje istih pretočene u realnost u kojoj mogu da uživaju korisnici. I to kako! Nama se model sa testa prilično dopao. Tanak računar izuzetne elegancije, vrhunskog stila, sa veoma kvalitetnom tastaturom i odličnom kulturom rada za kojim je zaista prijatno raditi – to je upravo X600. Čak i ako njegove dimenzije ne asocirate sa lakom prenosivošću, izuzetno mala masa za ovakav računar će vas naterati da dva puta razmislite o upotrebljivosti u tom smislu.
Pored toga, naš je utisak da će ova serija mobilnih računara dodatno pomoći reputaciji MSI-ja i celokupnog brenda, koji ionako ide uzlaznom putanjom. Jednostavno, X-slim je uspeh, ma sa koje strane da gledamo. Model X600 nije bez svojih mana, ali su tu i izrazite prednosti, ponekada toliko jedinstvene da se nameću kao gotovo jedini izbor na našem tržištu. Nama ostaje da srdačno čestitamo komapniji na dobro obavljenom poslu i da maštamo čime će nas još MSI prijatno iznenaditi nakon odličnih modela G serije, a sada i odličnih X-slim modela, koji veoma dobro pokrivaju tržište trinaestica, četrnaestica i petnaestica kada govorimo o notebook računarima.
Performanse
14
CPU
6
Grafika
4
Hard disk
4
Autonomija
9
LCD panel
5
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
21
Dizajn
12
Tastatura, touchpad
5
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
0
Softver
2
Garancija
2
UKUPNO POENA:
58
Prednosti:
– Fantastičan dizajn
– Izuzetan osećaj elegancije, koji nije nimalo lako postići na računarima veće dijagonale od 15 inča
– Veoma lagan za računar za ove dimenzije
– Odlični tastatura i touchpad
Nedostaci:
– Bez optičkog drajva
– Ekran neubedljivih karakteristika
MSI notebook na test ustupio MSI Balkan.