Filip Majkić
MSI Xslim X620
Tajvanski MSI je najpre zagolicao maštu svima početkom prošle godine kada je prikazao dva modela 13-inčnih notebook računara, sa ultratankim profilima, koji su uzburkali javnost, od Apple fanova do zagriženih poklonika Windows PC uređaja. To su bili X-slim 320 i 340 notebook uređaji, nakon kojih su usledili i drugi modeli X serije, koji su postepeno postajali dostupni. MSI se odlučio na proširivanje ponude, te je nakon uspešnih trinaestica ponudio notebook računare sličnih karakteristika i u drugim razredima, kada govorimo o veličini. Sam po sebi, proces forsiranja ovakvih rešenja nije jednostavan, jer je teško održati karakteristike po pitanju dizajna i izrade u tako razgranatom spektru modela različitih veličina. Međutim, od tada smo se na tanke računare i štedljive platforme prilično navikli. Kakav je njihov dalji razvojni pravac, šta novo od njih možemo očekivati, da li ovakvi notebook računari mogu računati na duže zadržavanje pažnje naših kupaca? Sve su to pitanja koja zahtevaju odgovore.
Na test smo dobili X-slim model oznake X620, koji predstavlja MSI-jevo viđenje tankog i elegantnog računara dijagonale od 15,6 inča. Bili smo vrlo radoznali kakav će utisak nova mašina ostaviti na nas, imajući u vidu da je izuzetno teško napraviti tanak laptop tih dimenzija, pa još elegantan i kvalitetan. Ne čudi da X620 deli dosta toga sa ranije testiranim modelom X600, imajući u vidu da se radi o unapređenoj verziji tog računara. Test X-slim X600 je izašao u oktobru prošle godine, što će reći da je prošlo otprilike pola godine od pojavljivanja ovih računara. Šest meseci je ponekada prava večnost u današnjim okolnostima. U nastavku teksta možete pročitati kakvi su naši utisci. Krećemo, po tradiciji, od hardvera.
Hardver, specifikacija
Računar se bazira, kao što smo pomenuli, na novoj Intel ULV platformi, odnosno platformi koja je dizajnirana tako da isporuči štedljive čipove niskog stepena zagrevanja po relativno pristupačnoj ceni, i na taj način omogući širenje tankih notebook uređaja. MSI X-slim X600 se bazira na Intel GS45+ICH9-SFF kombinaciji čipsetova. CPU je iz ultra low voltage kategorije. Radi se o Intel Core 2 Duo SU7300 modelu, koga zatičemo umesto jednojezgarnog SU3500 procesora u X600 modelu. Radi se o dvojezgarnom procesoru, koji se proizvodi u 45-nanometarskoj izradi. Dizajniran je da bude maksimalno štedljiv, pa tako imamo situaciju da je njegova termalna disipacija deklarisana na svega 10 W (naspram 25 i 35 W, koliko obično iznose potrošnje procesora Penryn generacije). Sam procesor radi na 1,3 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije, kao i 800 MHz FSB. Za grafiku je zadužena Radeon HD 5430 diskretna grafika, sa 1 GB sopstvene memorije, dizajnirana kao low-end model poslednje generacijekoji je u stanju da ispuni sve multimedijalne prohteve bilo koje grupe korisnika, zadržavajući osobine kao što su štedljivost i energetska efikasnost. Podržava DX11, ali treba imati u vidu da igranje nije njena prevashodna svrha. Međutim, Radeon nije jedini zadužen za grafiku – tu je i integrisana Intel GMA 4500M HD grafika. Između ovih grafičkih čipova je moguće “šetati se”, pri čemu je verovatno sasvim jasno da jedan služi kada su potrebne performanse, a drugi kada je potrebna štedljivost i što duže trajanje baterije. Između grafika se može svičevati i to se može podešavati iz posebne aplikacije koja je dostupna preko desnog dugmeta miša, ili pak direktno hardverski, preko tastera u gornjem levom uglu. MSI ovo naziva GPU Boost tehnologijom. Računar raspolaže sa 4 GB DDR3 memorije.
Specifikacija:
MSI X-slim X620
LCD
15,6″, 1366 x 768, glare type
Procesor
Intel Core 2 Duo ULV Dual Core SU7300 (1,3 GHz)
Grafika
ATI Radeon HD 5430, 1 GB VRAM,
Intel GMA 4500M HD
Čipset
Intel GS45+ICH9
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
WDC WD5000BEVT (500 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA)
Optički uređaj
DVD RW
Mreže, bežično povezivanje
Gigabit Ethernet, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth
Konekcije
2 x USB 2.0, eSATA/USB Combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, 2-u-1 čitač kartica, audio konektori
Ostalo
Web kamera 1,3 mpx
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Masa
2,41 kg
Dimenzije
392 x 255 x 36,3 mm
Cena
683 evra + PDV
Garancija
24 meseca (12 meseci na bateriju)
Ekran ovog uređaja podržava LED pozadinsko osvetljenje, te radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela, sa 16:9 odnosom stranica. Računar koristi hard disk kompanije WD, pozamašnog kapaciteta od 500 GB, koji radi na 5400 obrtaja u minutu, raspolaže SATA interfejsom i ima 8 MB keš memorije. Optički uređaj je prisutan, za razliku od X600 modela. Lepo je videti da se našlo mesta za njega uprkos tankom profilu, premda bismo ga okarakterisali kao “ultra-tanak”. Radi se o poprilično zaobljenom drajvu, kakav nigde do sada nismo sreli. Dovoljno je reći da na njemu nije bilo mesta za taster za otvaranje, već da se on nalazi u gornjem desnom uglu unutrašnjosti, iznad tastature. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu su i Bluetooth, te Gigabit Ethernet. Računar poseduje dva USB 2.0 porta, jedan eSATA/USB combo port, VGA izlaz, ali i HDMI izlaz pomoću koga se notebook lako može povezati na neki od eksternih displeja velike dijagonale. Tu je i web kamera od 1,3 megapiksela, kao i 2-u-1 čitač memorijskih kartica, koji podržava SD/MMC modele. Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium operativni sistem, u 32-bitnom izdanju.
Pakovanje, dizajn, konektori
Uređaj stiže u stilizovanom kartonskom pakovanju, na kome je jasno naglašen tanak profil računara. Pored samog notebook računara, u pakovanju zatičemo strujni adapter, disk sa drajverima, kratka uputstva uključujući i uputstvo za Windows 7 operativni sistem, te odgovarajuće kablove. Malo iznenađenje stiže u vidu 4-portnog USB hub-a, što se ne viđa često u računarima, ali što itekako pomaže imajući u vidu manji broj portova na X620 laptopu. Ovaj hub je isto tanko tankog profila. Notebook je napustio trend “praćenja” aluminijumskog MacBook računara po svaku cenu koji je odlikovao X600, drugačijeg je dizajna, zaista “svoj”, što svakako pozdravljamo. I dalje je zadržan tanak profil računara, mada on nije toliko tanak kao kod prethodnika. No, ako će to poboljšati hlađenje, omogućiti stavljanje optičkog drajva i sveukupno rezultovati upotrebljivijom mašinom koja i dalje može da zadrži epitet “tanke i elegantne”, ostaje nam samo da to pozdravimo. Što se tiče materijala, upotrebljena je plastika visokog kvaliteta. Šare na poklopcu su daleko bolje od prostih geometrijskih oblika, imaju kružne linije i motive, te doprinose osećaju elegancije.
Ivice su zaobljenije nego ikada, a lukovi kojima se stranice „spuštaju“ su isto tako veoma jasno izraženi. Na poklopcu se nalazi simbol kompanije MSI, na zadnjoj strani nema ničega osim baterije koja blago izdiže notebook. Spreda zatičemo zvučnike na donjem delu, odnosno čitač memorijskih kartica. Na levoj strani se nalaze konektor za strujno napajanje, Kensington lock, otvori za hlađenje, HDMI izlaz, audio priključci, jedan USB 2.0 port, kao i eSATA/USB combo port, koji ima dvojaku funkciju. Desno zatičemo LAN konektor, još jedan USB 2.0 port, VGA izlaz, kao i optički drajv.
Izuzetno pozitivni utisci ne prestaju ni kada otvorimo poklopac i pristupimo unutrašnjosti. Nasloni za dlanove su izrađeni od teksturisanog materijala koji se „oseća“ pod prstima, baš kao i tačped (koji, naravno, podržava multitač tehnologiju), kod koga su pak radi o izbočinama, a ne o sitnim rupama, kao kod naslona za dlanove. Tu, na sredini, su i LED indikatori rada. Iznad tačpeda je taster za njegovo uključivanje/isključivanje. Tastatura je čiklet tipa i ima numerički deo, ali nema naša slova. Iznad tastature su u gornjem levom uglu taster za paljenje i dva GPU Boost tastera kojim birate da li želite da bude aktivna diskretna ili integrisana grafika, dok je na desnoj strani taster za izbacivanje optičkog drajva. Ekran je oivičen debljim crnim okvirom, a ispod ekrana je simbol kompanije MSI. Iznad ekrana je web kamera od 1,3 megapiksela.
Rezultati testova
MSI X-slim X620
PCMark Vantage
Score
2622
Memory
1296
Gaming
2073
Productivity
2144
HDD
2114
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
2901/2692
NuclearMC
4538
3Dmark 06
3Dmarks/CPU score
2905/1187
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
57,2 MB/s
Access Time
18,9 ms
CPU Usage
7,8%
Utisci
Kao što smo napomenuli, uz računar stiže Windows 7 Home Premium operativni sistem. Uz njega se isporučuje Norton Internet Security, Magic-i Visual Effects za web kameru, probna verzija Microsoft Works-a, te još neki sitni prateći softveri, kao što je Adobe Reader 9 i slično. Windows Experience Index daje rezultat od 3,9, odnosno po segmentima 3,9 za procesor,4,8 za RAM memoriju, 5,1 za 2D grafiku, 5,5 za 3D grafiku, te 5,7 za disk. Skrećemo pažnju da je operativni sistem 32-bitan, te da neće videti svu memoriju koja je računaru na raspolaganju. U praksi, korisniku će na raspolaganju biti oko 3 GB memorije, dok se ostatak ili ne vidi, ili je “odvojen” za potrebe grafike.
Što se hardverske platforme tiče, sasvim je dorasla zadatku pokretanja Windows 7 operativnog sistema. Sama po sebi, kompletna platforma je sasvim dorasla obavljanju svakodnevnih zadataka manje zahtevne prirode, a može vrlo lepo da posluži i za nešto ozbiljnije. Grafički čip će se rado uhvatiti sa svim zadacima iz domena multimedije. Treba opet spomenuti prisustvo HDMI priključka, koje omogućava da brzo i lako sliku i zvuk izbacite na eksterni displej, na primer – veliki televizor. Mesta na disku ima na pretel, pošto ćete čak 500 GB moći da popunjavate kako vam je volja, a to je veoma lepa cifra za jedan mobilni računar. popuniti isključivo mejlovima, dokumentima poslovne prirode i sličnim fajlovima. Konačno, zašto ne istaći i raskošnih 4 GB memorije (kako je OS 32-bitan, videće se samo nešto preko 3 GB, ali…)
Ekran je, utisak nam je, nešto na čemu se radilo, što nas veoma raduje. Na žalost, ne možemo eksplicitno da potvrdimo ovo, ali subjektivni utisak je da je ekran X620 računara bolji u odnosu na onaj koji smo videli na X600 (premda zbog protoka vremena ovu tvrdnju treba uzeti sa određenom dozom rezerve). Boje su solidne i živahne, iako ne treba zaboraviti da se radi o glossy ekranu. Kultura rada je takođe na izuzetnom nivou, premda će ventilator biti za nijansicu bučniji ako je aktivirana diskretna grafika umesto integrisane, što je u neku ruku i logično.
MSI X-slim X620 se isporučuje sa litijum-jonskom baterijom kapaciteta 86 Wh, odnosno 5800 mAh. Radi se o osmoćelijskoj bateriji, koja je izuzetno tanka. Opciono se nudi i devetoćelijska baterija. MSI se diči autonomijom od deset sati. Međutim, u praksi je ta brojka manja, i zavisi od opterećivanja vašeg računara, kao i tipa grafike koji je aktivan. Ukoliko isključite diskretnu grafiku i oslonite se na integrisanu, isporučeni model je dovoljan za oko 6 sati i 30 minuta nezahtevnog rada (malo surfa, malo kuckanja teksta koji čitate), što je sasvim korektna cifra. Ukoliko koristite diskretnu grafiku, moraćete se odreći još nešto više od sat i po autonomije, ali je 4 sata i 50 minuta i dalje lepa cifra, zar ne? Naravno, dosta toga zavisi od načina korišćenja računara, eventualnog zatamnjivanja ekrana ili isključenja WiFi konekcije. X-slim X620 koristi ECO Engine power management na koji nas je MSI već odavno navikao i koji je vrlo korektno rešenje.
Rezime
MSI je napravio odličan posao sa X-slim serijom generalno, ne samo šireći ponudu u novi segment tržišta, već i zbog doprinosa prepoznatljivosti brenda i doprinosa postepenom menjanju imidža kompanije ka tome da bude prepoznata od strane kupaca kao neko ko pravi ekskluzivne proizvode. Tajvanska firma dokazuje da je i dalj u stanju da ide tom stazom i da nema nameru da stane sa poboljšanjima i unapređenjima, što je veoma važno, ne samo za korisnike, već i za samu firmu. Ko ostaje u mestu, vremenom nestaje. Gornja konstatacija posebno dobija na snazi kada se vratimo korak unazad i pogledamo šta su bile glavne zamerke na X600 model. Gledajući šta smo tada našli kao najbitnije mane X600 modela, ne možemo a da se još više ne obradujemo kada sagledamo šta smo dobili sa X620.
Dve zamerke koje smo tada stavili u polje “Nedostaci” su bile da nema optičkog drajva, te da je ekran neubedljivih karakteristika. Obe su ispravljene, i tako je optički drajv prisutan, a ekran poboljšan. Ipak, ono što jeste izgubljeno jeste deo prenosivost, pošto je ovaj računar primetno teži – oko 300 grama teži, da budemo precizni. Sa druge strane, dizajn zaista impresionira, drastično zakrivljene linije i ivice su veoma “trendi”, a sam kvalitet prilikom “pipanja po laptopu” je na izuzetnom nivou. Nama ostaje da konstatujemo da je još jednom MSI obavio dobar posao. Moderan hardver, bogate mogućnosti. Jedino bismo voleli da je cena nešto niža sa svim ovim trendovima sniženja iste, ali šta da se radi. X-slim serija nastavlja da se razvija u pravom smeru, i nema sumnje da će MSI znati da usmeri ovu seriju u budućnosti, kao i da je iskoristi za dalje poboljšanje sopstvenog imidža.
Ako vas zanimaju računari ove klase, pogledajte testove sličnih modela na našem sajtu, uz našu napomenu da i u uporednim testovima možete naći opise nekoliko sličnih modela ove klase:
Prednosti:
– Dizajn
– Sveprisutan osećaj elegancije, koji nije nimalo lako postići na računarima veće dijagonale od 15 inča
– Odlični tastatura i touchpad
– GPU Boost koji omogućava da se korišćenje mašine lako prilagodi korisnikovim potrebama
Nedostaci:
– Bez ozbiljnijih nedostataka
– Voleli bismo da je cena nešto niža
Notebook na test ustupio MSI Balkan.