Filip Majkić
Prestigio Nobile 1528W
Testovi prenosnih računara, a često testovi, generalno, u svom uvodu imaju spise koje govore o istoriji kompanije čiji se proizvod opisuje, sadrže i priču o proizvodnim programima i predstavljanju gotovo kompletni portfolio jednog proizvođača i pripadajućeg brenda. Ponekad je sasvim korisno pročitati ovakve uvode, a jedan takav, u skraćenoj formi smo ovoga puta i mi pripremili, pre svega jer uviđamo da „Prestigio“ brend ne uživa popularnost i renome kao što je to slučaj sa brendovima poput IBM / lenovo, ASUS, MSI, Toshiba, Dell i ostalih koji se momentalno raspoznaju i o kojima dodatne informacije gotovo da nema smisla pisati. “Glavni štab”, odnosno sedište kompanije Prestigio se nalazi na Kipru, na kome je, u velelepnom hotelu „Four Seasons“ ova mlada kompanija 2004. godine, nezaboravnim event-om obeležila svoju prvu godišnjicu rada (zajedno sa ćerkom-kompanijom Canyon).
Proizvođač za sada poznat po LCD monitorima i notebook računarima fokusirala se na tržište centralne i istočne Evrope, uključujući i Rusiju, ali i tržište Bliskog Istoka i Afrike (tzv. EMEA region). Kako se mi nalazimo upravo na tom području, uz rast standarda i otvaranje tržišta prema svetu, u kompaniji Prestigio se probudilo interesovanje za nas. Prestigio se bavi proizvodnjom digitalnih proizvoda za kućnu i kancelarijsku upotrebu, a u portfolio kompanije se ubrajaju, pored notebook računara i stoni računari, LCD monitori, LCD televizori, GPS uređaji, eksterni hard diskovi za kućne i poslovne korisnike, multimedijalni uređaji najrazličitijih namena i formata i tako dalje. Kompanija se brzo pozicionirala u prvih 10 brendova na EMEA tržištu. U našu zemlju je kompanija prvi put u ozbiljnijoj meri ušla serijama 17-inčnih LCD monitora koji su posedovali dobar odnos cene i kvaliteta i bili sasvim zadovoljavajuće rešenje za kućne i poslovne korisnike. Web sajt kompanije se nalazi na lokaciji http://www.prestigio.com, te se na njemu možete dodatno informisati o kompaniji Prestigio.
Dizajn
Nobile 1528W je tipičan predstavnik mainstream kategorije. Da odmah navedemo u koju cenovnu klasu uređaj spada – on na našem tržištu u trenutku pisanja ovog teksta košta 43 hiljade dinara sa PDV-om. Drugim rečima, radi se o jednom od najjeftinijih notebook računara iz donje kategorije. Ono što ćemo pokušati da odgonetnemo u ovom prikazu jeste da li ćete za uloženi novac dobiti nešto više od onog što bi se moglo očekivati, imajući u vidu prilično povoljnu cenu ovog laptopa. Nije iznenađenje kada sasvim solidne kompanije iz tzv. druge linije pokušaju da ponude uređaje sasvim solidnih specifikacija, na koje najjači proizvođači ne nude odgovor. Pogled na “sirovu” hardversku specifikaciju svakako daje osnova za nadu…
Na prvi pogled, hardverske specifikacije ovog 15.4-inčnog računara su na mestu. Dobija se dvojezgarni procesor kompanije Intel, istina ne poslednje generacije, ali sasvim korektno rešenje, posebno imajući u vidu cenovnu klasu. Međutim, Core Duo T2080 ne samo da ima sasvim dovoljno snage za “radne zadatke”, već je samo prisustvo takvog procesora u laptopu ove kategorije interesantno za nas koji testiramo računare, jer simbolizuje potpuni trijumf višejezgarne tehnologije i označava tendenciju da i u najjeftinijim laptopovima korisnici mogu dobiti dvojezgarne procesore, o čijoj je upotrebnoj vrednosti u odnosu na jednojezgarne postalo deplasirano raspravljati. Količina memorije sa kojom laptop dolazi je 1 GB, što je sasvim u skladu sa preporukom proizvođača da se koristi Windows XP operativni sistem. Za grafiku je zadužen GeForce Go 7400 čip sa 128 MB sopstvene memorije (po potrebi se pozajmljuje još 128 MB od sistemske memorije), što je sasvim korektno rešenje za ovu klasu, ali još jedan poen za proizvođača koji nije štedeo korišćenjem integrisane grafike. Pomenimo da je platforma zasnovana na mobilnoj varijanti 945 čipseta, što takođe zaslužuje da bude pomenuto, imajući u vidu da se i mnogo poznatiji proizvođači ne libe da i na skupljim laptopovima uštede korišćenjem čipsetova manje poznatih proizvođača (npr. SiS), što ume da se reflektuje na performanse. DVD pisač, četiri USB 2.0 porta, FireWire, čitač kartica, hard disk od 80 GB na 5400 rpm i podrška za Wi-Fi i Bluetooth (kojima smo se nadali, ali ne možemo reći i eksplicitno očekivali) zaokružuju pozitivan utisak. Sve u svemu, što se hardvera tiče, možemo reći da je Nobile 1528W skladno i solidno zaokružena celina, iznenađujuće dobrih specifikacija ukoliko se ima u vidu njegova pristupačna cena.
Laptop dolazi u pakovanju sa uputstvom na engleskom jeziku, diskom sa drajverima i strujnim adapterom – skromno, ali i očekivano. Primetili smo mali gaf sa drajverima – iako se na njima nalaze “neki” drajveri za Wireless adapter, oni ne odgovaraju ugrađenom adapteru ovog računara, tako da će korisnik morati da poseti zvanični sajt proizvođača da bi skinuo odgovarajući drajver. Pomenimo i da se, iako uređaj ne dolazi sa drajverima za Windows Vista operativni sistem, drajveri za isti mogu naći na zvaničnoj stranici proizvoda. Računar ne dolazi sa preinstaliranim OS-om, a mi smo ga testirali pod Windows XP Professional SP2 operativnim sistemom.
Spolja notebook računar deluje…najpreciznija reč koju bismo upotrebili bi bila – adekvatno. Crne je boje u potpunosti, pri čemu se na poklopcu u uglu nalazi logo proizvođača. Preko plastike se nalazi tanak sloj materije koja omogućava laptopu da se blago presijava, što deluje sasvim fino sa vizualne strane, ali dodir će ukloniti svaku sumnju u kvalitet upotrebljenog materijala. Naravno, o nekom specijalnom luksuzu ne može biti govora, te bi najpoštenije bilo konstatovati da je uređaj po tom pitanju korektan, pošto reći nešto oštrije ne bi bilo fer, imajući u vidu da laptop ne podbacuje i da se bolje od ovoga teško može očekivati.
Unutrašnjost je takođe “delimično presijavajuća, sa izuzetkom same tastature i touchpad-a. Tasteri touchpad-a su prilično tvrdi i treba ih nešto jače pritisnuti da bi adekvatno reagovali. Tastatura je sasvim korektna sa dizajnerske strane, sa velikim Enter tasterom, bez numeričkog dela i sa Fn tasterom (preko kog se pozivaju dodatne funkcije) smeštenim levo od Ctrl tastera, što je raspored koji moramo pohvaliti nasuprot navike velikog broja proizvođača da Fn taster postave skroz u donjem levom ćošku, a Ctrl izmeste za jedno mesto udesno. Ugibanje je primetno naročito u sredini, a ukoliko se iole jače pritisnu tasteri u tom predelu dobija se neprijatan i snažan klik, kao da cela tastatura nailazi na neku prepreku. Ah, neki znak neopreznosti proizvođača u jeftinom uređaju se morao pronaći…Levo od tastature se nalaze tasteri za pojačavanje zvuka, a u gornjem desnom uglu je taster za paljenje notebook-a, dok se iznad ekrana nalazi diskretna i fiksirana web kamera rezolucije 1.3 megapiksela. Navedimo i to da poklopac nema nikakav fiksator, odnosno mehanizam koji ga učvršćuje za podnožje kada se laptop preklopi, te da prosto – stoji. Ovo u prvo vreme sigurno neće biti problem, ali bi moglo da stvori blage probleme korisnicima koji bi intenzivno koristili ovaj notebook računar, pošto bi moglo doći do razmrdavanja rotacionog mehanizma i “landaranja” ekrana.
Na prednjoj strani računara nalaze se samo indikatori stanja. Desna strana je rezervisana za audio i mikrofon priključke, dva USB 2.0 porta i DVD pisač. Na donjoj strani laptopa se nalazi subwoofer, dok se na pozadini se nalaze VGA izlaz, strujni adapter i još jedan USB 2.0 port. Sa leve strane se nalaze S-video izlaz, još jedan USB 2.0 port, otvori za hlađenje, LAN i modemski priključak, 5-in-1 čitač kartica, ExpressCard Slot i FireWire konektor. Ovom prilikom bismo iskomentarisali USB konektore – sa jedne strane, pomalo smeta “razbacanost” istih po svim stranama laptopa, ali sa druge, imajući iskustva u radu sa laptopovima od ranije, to ne mora biti loše rešenje kada se pojavi potreba za priključivanjem nekog uređaja, pošto je to moguće izvršiti sa više strana. Konačno, moramo reći da nam izuzetno prija da na laptopu od 43 hiljade dinara vidimo četiri USB 2.0 porta, pošto su pre samo godinu dana tri porta bila standard i u višem cenovnom rangu, te i po tom pitanju konstatujemo napredak.
Ljudi, pa ovo i nije tako loše – legendarni citat Bate Stojkovića u ulozi Lakija u Maratoncima, dok degustira meso sveže pečenog nesrećnika u nepotpuno funkcionalnom krematorijumu najbolje ilustruje rasploženje tokom rada. Sve to se pomera ka još pozitivnijem utisku kada se jednom i cena ovog proizvoda uzme u obzir. Laptop se ponašao izuzetno živahno, a korisnici će lako, imajući u vidu cenu RAM memorije i nisku inicijalnu cenu računara, po potrebi moći da dodaju još 1 GB sistemske memorije i da bez ikakvih problema rade i u Visti, ako tako žele. Laptop se praktično uopšte ne greje po površinama na kojima korisnik ima dodire sa njim, pa su tastatura i nasloni za dlanove hladni, dok se touchpad može okarakterisati kao jedva mlakim i posle intenzivnog testiranja u raznim aplikacijama. Iz ovoga sledi i da je uređaj tih u radu, a kada se rad kulera pojača radi se o maltene prijatnom, blagom huku, bez ikakvog brujanja ili sličnog ataka na slušni sistem. Baterija takođe spada u pozitivna iznenađenja, pošto traje oko sat i pedeset minuta. To nije rekord čak ni među Core Duo modelima starije generacije, ali je svakako natprosečna autonomija i mora se posmatrati kao izuzetno pozitivna stvar kada je u pitanju notebook računar ovog cenovnog razreda.
Iskreno rečeno, ne bi nam smetalo da je ekran malo bolji. Ukoliko se po ijednom elementu može pogoditi da se radi o jeftinom računaru, to je upravo ekran, koji bi mogao biti svetliji, jasniji, ali i sa boljim uglovima. Doduše, za nezahtevne korisnike ili rad u kancelarijskom okruženju će biti sasvim dovoljan, ali smo sigurni da je upravo ovo tačka na kojoj se najviše uštedelo. Na primer, mišljenja smo da će zagriženi filmofili možda imati oštrije mišljenje o računaru kao celini upravo zbog ovog elementa. Pokušavali smo uporno da pronađemo neku ozbiljniju manu računara i srećom – nismo uspeli. Bez obzira da li se radi o brzini USB transfera, funkcionalnosti VGA izlaza, ispravnosti čitača memorijskih kartica, DVD pisaču ili nečemu trećem, laptop se ponašao u skladu sa specifikacijama i iznad očekivanja.
Specifikacija:
Prestigio Nobile 1528W
LCD
15.4″
Wide LCD
da
Procesor
Intel Core Duo T2080
Brzina procesora
1.73 GHz
Grafika
Nvidia GeForce Go 7400
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
Fujitsu MHW2080BH (80 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)
Optički uređaj
TSSTcorp CDDVDW SN-S082H
Modem
SmartLink 56k Voice Modem
LAN
Realtek RTL8169 Gigabit Ethernet
Wireless LAN
802.11 b/g Wi-Fi, Bluetooth
Konekcije
4 x USB 2.0, 1 x FireWire, MS/MS Pro/MMC/SD/xD čitač kartica, Express Card
Maksimalna rezolucija
1280 x 800
Operativni sistem
–
Softver
Control Center
Težina
2.83 kg
Dimenzije
363 x266 x280 mm
Garancija
24 meseca
Rezultati testova
Prestigio Nobile 1528W
PCMark 05
Score
4001
CPU
4680
Memory
4554
HDD
3672
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
1395/ 2759
NuclearMC
4614
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
11808/8637
Multimedia
26915/36602
Memory
3065/3052
Multicore Efficiency
3113 MB/s, 265 ns
HDDDrive Index
35 MB/s
3DMark05
3D mark score
1791
CPU score
4451
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
36.7 MB/s
Access Time
17.2 ms
Burst Rate
82.4 MB/s
CPU Usage
1.8%
PCMark 2002
Battery test (40%)
64 min 05 sec
Rezime
Naša uporna potraga za ozbiljnijim manama je ostala bezuspešna i izražavamo neskriveno zadovoljstvo zbog toga …jer je Nobile 1528 sasvim skladna i fino ukomponovana celina. Zvuči pomalo čudno, ali i nemamo ozbiljnijih zamerki na notebook računar, osim eventualno kvaliteta ekrana, što je samo po sebi čudno. Da li su se naši kriterijumi spustili? Ne, ne bi se reklo. Naprotiv, odgovor treba tražiti u kombinaciji dva faktora. Današnji notebook računari su u potpunosti sazreli, a došli smo do te tačke da se za low cost modele koriste upravo one komponente koje su tako reći pre godinu – godinu i po dana pokrenuli malu revoluciju po pitanju performansi – višejezgarni procesori, odlični mobilni čipsetovi visokih performansi, solidna grafika, sve to potpomognuto soldinijim paketom u globalu i sa konektivnošću koja je danas praktično standard. Drugi faktor jeste taj što je proizvođač Prestigio verovatno svestan svoje pozicije na tržištu, te se nije libio da ponudi zadovoljavajući kvalitet po više nego pristojnoj ceni, umesto da je otišao u drugu krajnost pa korišćenjem komponenti slabijeg kvaliteta ili uštedom na broju portova ili mogućnostima povezivanja možda došao u mogućnost da ponudi još jeftiniji računar, ali ispodprosečnih performansi. Nasuprot tome, dobijen je računar koji bez ikakvih problema može da konkuriše i daleko skupljim modelima, koji se može uhvatiti u koštac sa bilo kakvim softverom i koji je u stanju da odgovori na širok spektar izazova koje korisnik može staviti pred njega. Sazrelo je! Naravno, od ovog računara ne treba očekivati čuda i nošenje sa najbržim “zverima” notebook tržišta, ali se radi o laptopu koji, prema mišljenju pisca ovih redova, daje mnogo više nego što traži. Ono što nam je bio cilj da odgonetnemo jeste da li bi kupci imali razloga da zaobilaze ovaj računar? Nezahtevni korisnici nemaju razloga da strahuju od ovog laptopa, a slično važi i za veći broj nešto zahtevnijih korisnika. Šta više očekivati od pristupačnog notebook računara? Solidan kvalitet po izuzetno povoljnoj ceni, najpravilniji je zaključak testa.
Performanse
8
CPU
3
Grafika
3
Hard disk
2
Autonomija
6
LCD panel
2
Količina sistemske memorije
3
Izrada računara
10
Dizajn
4
Tastatura, touchpad
2
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
0
Softver
1
Garancija
2
UKUPNO POENA:
32
Prednosti:
– Cena, odnos cene i performansi
– Dobar procesor, diskretna grafika
– Povezivanje
– Utisak o računaru kao celini
Nedostaci:
– Ekran pripada prošloj generaciji uređaja
– Tastatura zvuči čudno prilikom iole snažnijeg pritiska
Prestigio notebook računar je na test ustupio Prestigio..