Dragoljub Radovanović
Tableti – neko ih posmatra kao uređaje koji će dokrajčiti PC eru, neko ih jednostavno smatra korisnim stvarčicama koje olakšavaju neke stvari dok ste udobno zavaljeni u fotelji u svom domu, ili čak dok ste negde u pokretu, ostali ih smatraju nepotrebnim igračkama. Bilo kako bilo, ne možemo sa sigurnošću znati u šta će Tablet evoluirati kroz par godina, ali definitivno znamo jednu stvar – popularnost mu raste iz dana u dan. Jednostavno, ovo su uređaji o kojima internet bruji svakodnevno, uvek je tu prisutna neka priča o novim modelima, o novih tehnologijama iza modela, o njihovim operativnim sistemima i prednostima/manama istih. Tačno je da je priča o smart telefonima možda nešto češća, ali tablet računar polako dostiže čak i taj nivo diskusije, a tome doprinosi neprestano uključivanje novih proizvođača u ovo tržište. Svako želi da se oproba u ovom biznisu, makar iz razloga što ima jako svetlu budućnost, a proizvođači svakako nisu alergični na eventualnu zaradu od prodaje ovih uređaja.
Srećom po nas i vas, fino su formirane cenovne kategorije, tako da svako dolazi u mogućnost da sebi priušti jedan tablet uređaj, u zavisnosti od toga koliko je osoba izbirljiva, koje su njene potrebe i možda najvažnije, koliko je novca spremna da potroši za kupovinu istog. Tim rečeno, formirali smo tri cenovne kategorije, za čak deset modela koji su se našli u ovoj retrospektivi. Te kategorije su podeljene u visoku klasu tablet računara, srednju klasu i ekonomsku klasu za one sa plićim džepom. Visoka klasa:
Samsung Galaxy Tab 10.1
Samsung Galaxy Tab 10.1v
HTC Flyer
Srednja klasa:
ASUS Eee Pad Transformer TF101
Asus Eee Pad Slider
Acer Iconia Tab A500
Samsung Galaxy Tab P1000
Ekonomska klasa:
Huawei Ideos S7 Slim
BlueBerry NetCat M-03C
Prestigio MultiPad 7100c
Da ne dužimo previše sa uvodom, odmah ćemo vam predstaviti ove pomenute modele, koje smo do ovog trenutka imali na testu. Kao i kod retrospektive mobilnih telefona, jednom uređaju je namenjena jedna stranica sa sažetim opisom.Ovaj model je unikatan tablet koji poseduje odvojeno ležište/dock, zahvaljujući kome možete pretvoriti Eee Pad Transformer u pravi pravcati Android laptop! Tablet je trenutno moguće kupiti sa i bez dock-a, tako da imate izbor ako želite tastaturu i dodatno trajanje baterije.
Transformer se bazira na Nvidia Tegra 2 platformi, koja se sastoji iz dva ARM Cortex-A9 procesorska jezgra, Nvidia GPU-a, bridge čipova i memorijskog kontrolera. Poseduje 1GB ram memorije i 16GB internog skladišta, koje je proširivo microSD karticom. Ima dve kamere; 5 megapiksela pozadi i frontalnu od 1,3 megapiksela. Na tabletu se nalazi veoma kvalitetni IPS ekran dijagonale 10.1 inča, sa rezolucijom od 1280 x 800, a kako bi se maksimalno osigurala njegova zaštita, osiguran je Gorilla staklom. Hardver Izrada je na visokom nivou, dok tabletom dominira braon boja kućišta. Poleđinu karakterišu brojne šare kružnog oblika, koje stvaraju osećaj hrapavosti pod jagodicama prstiju. Idući ivicama i držeći tablet u prstima, ne nailazimo ni na kakva krckanja ili bilo šta slično što bi “odalo” slabiju izradu, te možemo zaključiti da je u tom smislu ASUS napravio odličan posao.
Softver U vreme svog pojavljivanja na tržištu, Asus Transformer je dolazio sa Android Honeycomb 3.0.1 verzijom, ali u vreme pisanja ovog teksta, dostupna mu je nadogradnja na 3.2 verziju. Što se tiče korisničkog interfejsa, može se reći da ovaj model poseduje skoro pa čisto Honeycomb iskustvo, tako da je Asus napravio samo par manjih modifikacija operativnom sistemu i generalno zadržao Honeycomb izgled.
Utisci u radu Ležište koje se opciono nudi donosi vrlo kvalitetnu čiklet tastaturu i multitač trekped. Ležište sa sobom donosi i dodatne portove, proširujući funkcionalnosti tableta. Tako na istom zatičemo dva USB porta i čitač SD kartica. Baterija na postolju “dobija pojačanje”, pa tada autonomija sa desetak skače na oko 16 sati! Asus Transformer poseduje odvojeni ASUS Waveshare korisnički interfejs, u kojem se nalazi nekoliko aplikacija (MyNet, MyLibrary, MyCloud, ASUS Sync) koje služe za skidanje knjiga i magazina sa posebnog ASUS servisa, sinhronizaciju kontakata i kalendara sa PC računarom, ili pristup cloud serverima, koji je ASUS obezbedio za kupce ovog tableta i na kojima im je dostupan neograničen prostor. DLNA podrška omogućava direktno bežično deljenje sadržaja (muzika, filmovi, fotografije) sa drugim uređajima koji podržavaju DLNA. Eee Pad Transformer raspolaže odličnim ekranom, koji tablet automatski lansira u red ponajboljih.Kao nedostatke bismo ubrojali nedostatak 3G podrške i to što ne postoji USB port direktno na samom tabletu, već se isti mora postaviti u dock. Generalno, radi se o veoma zaokruženom proizvodu.
Prednosti: – IPS ekran – Opcija korišćenja u vidu laptopa – Moćna Tegra 2 platforma – HDMI, prisustvo USB konektora (nažalost, samo na dock-u, ne i na samom tabletu) Mane: – Nema 3G – Bez direktne USB konekcije (neophodno postavljanje tableta u laptop dock da bi se vršila USB sinhronizacija) – (Uslovno) 16:9 ekrani jesu neka vrsta standarda na ne-Apple tabletima, ali ih i dalje ne smatramo naročito ugodnim rešenjem, bez obzira na rezoluciju Tablet za potrebe testiranja ustupio ASUS. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.Reč je o tablet uređaju dijagonale 10.1 inča koji je spakovan u aluminijumsko kućište. Model koji je ovde u pitanju nosi oznaku Acer Iconia Tab A500, poseduje Android Honeycomb operativni sistem i baziran je na NVidia Tegra 2 platformi.
U pitanju je dvojezgarni Tegra 250 Dual cortex A9 procesor sa frekvencijom rada od 1000 MHz (1 GHz), Ultra-low power (ULP) GeForce GPU, 1024 MB RAM memorije, multitač kapacitivni ekran dijagonale 10.1 inča sa rezolucijom od 1280 x 800 piksela, sve to upakovano u aluminijumsko kućište. Pored toga poseduje dve kamere, zadnju sa 5MP senzorom, autofokusom i LED blicem, kao i prednju koja će vam služiti za video pozive preko interneta, koja ima rezoluciju od 2MP. Hardver Kao što smo već pomenuli, kućište Acer Iconia Tab A500 tableta je napravljeno od brušenog aluminijuma. Sa leve i desne strane na zadnjoj strani gde držimo tablet nalazi se pomalo jeftina plastika koja bi trebala da omogući čvršći stisak. Na zadnjoj strani nalazi se brušeni aluminijum, hiljade horizontalnih linijica postavljenih paralelno, koje stvarno dodaju određeni stil i izgledaju lepo na oko.
Softver U vreme kada je bio pušten u prodaju, Acer Iconia Tab A500 je posedovao Android Honeycomb 3.0.1 operativni sistem, ali je u međuvremenu dobio nadogradnju na 3.1 verziju, a 3.2 verzija će takođe postati dostupna veoma uskoro. Poseduje Acer UI 4.5, tako da je Honeycomb iskustvo pomalo modifikovano.
Utisci u radu Zbog svoje jeftine plastike koja se nalazi sa delovima gde držimo tablet, pri hvatanju tableta dešavalo se da čujemo blago krckanje iz tog predela koji se spaja sa ostatkom odličnog aluminijumskog kućišta. Treba napomenuti da je zbog aluminijumskog kućišta tablet teži od svoje konkurencije koje imaju plastične oklope, tako da se može desiti da vam se ruke brže zamaraju zbog dodatne težine.Ekran je zaista svetla tačka ovog uređaja. Poseduje fenomenalnu svetlinu, boje su dosta žive, bela boja je bila potpuno čisto bela, dok je crna boja bila takođe dosta duboka. Moramo reći da su uglovi gledanja bili zaista dobri, iako ovo nije IPS ekran, color shift je bio zaista minimalan čak i pri dosta ekstremnim uglovima gledanja. Performanse ovoga tableta su bile jako dobre, ali je takođe imao i svojih retkih trenutaka kada tablet uspori do te mere da animacije budu jako isprekidane i kretanje kroz meni bude dosta otežano.Trajanje baterije je deklarisano na 8 sati HD video reprodukcije i 10 sati web surfovanja, a te cifre izdate od strane proizvođača su ipak malčice veće od realne situacije. Nešto realnija situacija je ispod 7 sati HD video reprodukcije i do 8 sati surfovanja internetom.
Acer Iconia Tab A500
Dimenzije
260 mm x 177 mm x 13,3 mm
Težina
730g
Komunikacija (Wi-Fi model)
Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.1
Procesor
1GHz NVIDIA Tegra 2 Dual Core procesor, Tegra 2 čipset
Memorija
1 GB DDR2 RAM , 16/32 GB interne memorije , microSD do 32GB
Operativni sistem
Android 3.01 Honeycomb (moguć upgrade na 3.1)
Baterija
3300 mAh Li-Po , 8 sati HD video reprodukcije, 10 sati web surfovanja
Napajanje
Voltage range/frequency: 100 ~ 240V AC, 50/60 Hz, DC output: 12V and 1.5 A, 18W
Displej
10.1” WXGA , 262K LCM (1280 x 800 AUO)
Prednja kamera
2 megapiksela
Audio
Stereo zvučnici , ugrađeni mikrofon
Senzori
Akcelerometar, Žiro senzor, Proximity senzor, Senzor ambijentalnog osvetljenja, E-kompas
Podržani multimedijalni formati
Video: AVC(HD), AVI, DivX, DivX HD, H.263, H.264, MPEG2, MPEG4, WMV, WMV9 HD (VC-1), Xvid, 3GP/3GPP Audio: AAC, AAC+, eAAC+, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV (PCM), WMA Fotografije: BMP, GIF, JPEG / JPG, PNG, TIFF
Podržani formati dokumenata
Word, Excel, PowerPoint, PDF
Konektori i slotovi
Power microSD card slot mini-HDMI port USB 2.0 port microUSB 2.0 port 3.5mm audio line out
Cena
44,900 dinara
Prednosti: – Tegra 2 platforma – Kvalitetan ekran sa dobrim uglovima gledanja – Dosta solidno izrađeno kućište od aluminijuma – Honeycomb 3.01 (sa mogućnošću update-a na još noviji 3.1) Mane: – Jeftina plastika u predelu držanja tableta – Par softverskih problema koji su direktno povezani za Android 3.01 Honeycomb verziju Preporučena cena: 44,900 dinara Uređaj na test ustupio Acer. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.Radi se o jednom od pionira u svetu Android tablet uređaja, modelu koji je izašao kao direktna, ali manja alternativa Apple iPad-u, koji se pojavio dosta ranije u aprilu 2010-e godine. Ovaj 7-inčni tablet se pre nekog vremena se našao u ponudi operatera Telenora, tako da se ponovo našao kod nas na testu ove godine, možda pomalo kao autsajder među aktuelnim Honeycomb tabletima.
Galaxy Tab P1000 model pokreće moćni ARM Cortex A8 Hummingbird procesor sa frekvencijom rada od 1GHz, dok je za grafiku zadužen jedan od najbržih GPU čipova PowerVR SGX540, tako da ova dva u kombinaciji pružaju najbolje moguće rezultate što se tiče jednojezgarnih rešenja u polju tablet računara i smart telefona. Što se tiče RAM memorije, poseduje 512MB od kojih je 443MB dostupno za aplikacije u operativnom sistemu. Galaxy Tab dolazi u dve varijante, sa 16GB ili 32GB interne memorije, sa mogućnošću dodatnog proširivanja microSD karticama kapaciteta do 32GB. Ekran koji poseduje je kapacitivan, WSVGA tipa, sa rezolucijom od 1024 x 600 piksela, dijagonale 7 inča, kojeg štiti veoma popularno i otporno Gorilla zaštitno staklo firme Corning. Na uređaju su dostupne dve kamere – zadnja sa rezolucijom 3.2MP, autofokusom i LED blicem i prednja sa 1.3MP koja služi za video pozive. Hardver Kvalitet izrade Samsung Galaxy Tab P1000 modela je veoma dobar. Za njegovo kućište korišćena je veoma kvalitetna plastika tako da nema govora o bilo kakvom krckanju i ugibanju. Na zadnjoj strani uređaja nalazi se veoma elegantna bela glossy plastika, na kojoj je interesantno to što ne ostaju otisci prstiju, kao što je to slučaj sa crnom glossy plastikom.
Softver Samsung Galaxy Tab P1000 dolazi sa Android 2.2 Froyo operativnim sistemom, ali je u nekim zemljama moguće uraditi update na Android 2.3 Gingerbread. Ovaj operativni sistem je posebno prilagođen potrebama tablet računara i poseduje Samsung-ov TouchWiz 3.0 korisnički interfejs.
Utisci u radu Pošto je standardna orijentacija kod ovog modela tableta Portrait, veoma je prijatan za držanje zbog svojih manjih dimenzija i male težine, tako da ga bez problema možete obuhvatiti jednom rukom. Tablet je takođe prilično tanak sa svojih 12mm.Kvalitet ekrana je solidan, ali ima svojih mana. Odziv ekrana je malo sporiji (ne mislimo na odziv na dodir), a to možete primetiti dok skrolujete kroz neki tekst. Boje su dosta žive, ali ne baš kao na Samoled ekranu koji Samsung ima običaj da stavlja u neke modele svojih mobilnih telefona. Uglovi gledanja su korektni, mada mogli bi biti i veći, jer se pri oštrijim uglovima posmatranja javlja pomeranje konstrasta i slika se blago zatamnjuje. Performanse tableta na ostalim poljima su bile prilično dobre, nismo iskusili preterana usporenja u korišćenju, iako se u par navrata desilo da određena aplikacija prestane da reaguje. Stock video plejer je zaista svetla tačka jer se bez problema bori i sa visoko profilnim 1080p kakve gledate na vašem računaru ili media plejeru. Trajanje baterije je bilo prilično dobro, zahvaljujući svojoj bateriji 4000mAh kapaciteta. Deklarisan je na 8 sati HD reprodukcije.
Samsung Galaxy Tab P1000
Dimenzije
190.1 mm x 120.5 mm x 12 mm
Težina
380g
Komunikacija (Wi-Fi + 3G model)
Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 3.0 sa A2DP, 3G HSDPA 900 / 1900 / 2100
Procesor
ARM Cortex A8 processor, 1 GHz procesor; PowerVR SGX540 grafika
Memorija
512 MB RAM, 16/32 GB interne memorije , microSD do 32GB
Operativni sistem
Android OS, v2.2 (Froyo), u pojedinim zemljama 2.3
Baterija
Standard battery, Li-Po 4000 mAh
Napajanje
5.0V
Displej
WSVGA 1024 x 600 piksela, 7.0 inča kapacitivni
Prednja kamera
1.3 megapiksela
Audio
stereo zvučnici , ugrađeni mikrofon
Senzori
Akcelerometar, Tro-osni žiro senzor, Proximity, Senzor ambijentalnog osvetljenja
Podržani multimedijalni formati
Video: AVC(HD), AVI, DivX, DivX HD, H.263, H.264, MPEG2, MPEG4, WMV, WMV9 HD (VC-1), Xvid, 3GP/3GPP Audio: AAC, AAC+, eAAC+, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV (PCM), WMA Fotografije: BMP, GIF, JPEG / JPG, PNG, TIFF
Podržani formati dokumenata
Word, Excel, PowerPoint, PDF
Konektori i slotovi
microSD card slot SIM card slot 30-pinski konektor 3.5mm ulaz za slušalice
Cena
55,000 bez ugovorne obaveze
Prednosti: – Moćan procesor i grafika – Kvalitetna izrada i lep dizajn – Mala težina i debljina tableta – 3G konekcija i mogućnost korišćenja kao telefon – Veoma dobra prenosivost i brz unos teksta – FullHD 1080p visokoprofilna reprodukcija Nedostaci: – Ekran ima nešto sporiji odziv pa se javlja blago zamućenje teksta pri skrolovanju – Loša zadnja kamera i snimanje (upitno je njeno korišćenje na tabletu) – Lošije performanse pri otvaranju stranica prepunih Flash materijalom Uređaj na test ustupio Telenor. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.Huawei Ideos S7 Slim, sa svojom dijagonalom od 7 inča spada u kvalitetnije kineske tablet računare, uzimajući u obzir da je njegova cena baš tu negde oko 300 evra u slobodnoj prodaji.
Huawei Ideos S7 Slim pokreće Snapdragon procesor, tačnije Qualcomm QSD8250 Snapdragon čipset sa frekvencijom rada od 1GHz, dok je za grafiku zadužen Adreno 200 GPU čip. Količina RAM memorije koju Ideos S7 Slim model poseduje je 512MB. Što se tiče interne memorije, postoji samo jedna verzija tableta sa 8GB, mada je moguće proširiti ovu memoriju microSD karticom kapaciteta do 32GB. Ekran koji tablet poseduje ima dijagonalu od 7 inča, kapacitivan je, TFT tipa sa 256K boja i rezolucijom od 480 x 800 piksela, koja je mogla biti veća. Uređaj poseduje dve kamere – zadnju rezolucije 3.2MP bez blica i prednju rezolucije 2MP koja vam služi za video pozive. Hardver Kvalitet izrade Huawei Ideos S7 Slim modela je bio solidan, ali dešavalo se da čujemo krckanje plastike u donjem delu uređaja, kada se on držao u preporučenom landscape mod-u. Na zadnjoj strani uređaja nalazi se krem bela mat plastika koja ne ostavlja na sebi otiske prstiju.
Softver Huawei Ideos S7 Slim dolazi sa 2.2 Android Froyo operativnim sistemom. Kada će i da li će biti omogućen update na 2.3 Gingerbread trenutno nije poznato. Huawei je dosta izmenio klasični Android 2.2 operativni sistem, potpuno ga prilagođavajući svom modelu, što je za svaku pohvalu.
Utisci u radu Kako god da ga držite, uređaj će vam lepo ležati u ruci zbog svoje dijagonale od 7 inča. Pomenuli smo povremeno krckanje plastike, ali to nije nimalo ozbiljna stvar i pomalo je očekivana uzimajući u obzir cenu tableta. Tablet je dosta tanak sa 12.5mm, otud i Slim u njegovom imenu, ali sa svojih 500g se oseća pomalo težim za svoje dimenzije. Kvalitet ekrana je jako prosečan, da ne kažemo loš. Rezolucija koju ovaj model poseduje po nama bi trebala biti veća od 800 x 480, kolika je rezolucija ovog 7-inčnog ekrana. Tačnost pri interakciji sa ekranom je takođe bila loša. Performanse tableta van igrica su bile zadovoljavajuće, kretanje po menijima nije pružalo česte padove u performansama, iako je bilo trenutaka kada se desilo da animacija secne ili se zaglavi neka aplikacija. Baterija je deklarisana na 7 sati video reprodukcije, što je po našem testu gde smo pustili film u trajanju od 90 minuta po našim proračunima izvodljivo. Sa osvetljenjem na 50% potrošili samo 20% baterije, što znači da možemo gledati otprilike 5 filmova od 90 minuta pre nego što potrošimo celu bateriju.
Huawei Ideos S7 Slim
Dimenzije
200mm x 109.5mm x 12.5 mm
Težina
500g
Komunikacija (Wi-Fi + 3G model)
Wi-Fi 802.11 b/g/n , Bluetooth 2.1 sa A2DP, 3G HSDPA 900 / 2100 Mhz
Procesor
Qualcomm QSD8250 Snapdragon čipset, Adreno 200 GPU
Memorija
512 MB RAM, 8 GB interne memorije , microSD do 32GB
Operativni sistem
Android OS, v2.2 (Froyo)
Baterija
Standard battery, Li-Ion 3250 mAh
Displej
TFT 7 inča, kapacitivni, 256K boja
Prednja kamera
2.0 megapiksela
Audio
stereo zvučnici , ugrađeni mikrofon
Senzori
Akcelerometar, Digitalni kompas, Senzor ambijentalnog osvetljenja
Podržani multimedijalni formati
Video: MP4/WMV/H.263/H.264 player Audio: MP3/WAV/eAAC+ player Fotografije: BMP, GIF, JPEG / JPG, PNG, TIFF
Podržani formati dokumenata
Word, Excel, PowerPoint, PDF
Konektori i slotovi
microSD card slot SIM card slot miniHDMI microUSB Power
Cena
30,000 bez ugovorne obaveze
Prednosti: – Dobar korisnički interfejs – Tanak profil tableta i prenosivost – 3G konekcija i mogućnost korišćenja kao telefon – Cena Nedostaci: – Loši uglovi gledanja ekrana – Nepreciznost ekrana pri zadavanju komandi – Lošija osvetljenost i kontrast – Lošije performanse GPU čipa – Veoma loš kvalitet pri snimanju video klipova – Prosečan kvalitet izrade Uređaj na test ustupio Telenor. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.HTC Flyer spada u manje tablete sa svojom dijagonalom od 7 inča, što ima i svoje prednosti i mane. Takođe, deblji je od velikog broja novih tableta, a nije ni lagan za svoju veličinu.
Ekran od 7 inča rezolucije 1024×600 piksela jer izrađen u LCD tehnologiji, a srce Flyer-a čini 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon procesor. Poseduje 1GB RAM memorije, dok mu je skladišna memorija veličine 16GB ili 32GB, koja je proširiva microSD karticom do 32GB. Poseduje prednju kameru od 1.3MP i zadnju od 5MP sa autofokusom. Hardver Kvalitet izrade HTC Flyer modela je prilično dobar. Zadnja strana je praktično cela od jednog komada aluminijuma, osim donjeg i gornjeg dela, koji su od bele plastike. Tablet dolazi sa specijalnom olovkom, koju je HTC uspeo da napravi da funkcioniše na kapacitivnom ekranu.
Softver HTC Flyer dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom, nadograđenim Sense 3.0 UI-em (mada u informacijama o softveru piše da je u pitanju Sense 2.1 – verzija za tablete). HTC je najavio Honeycomb nadogradnju u budućnosti, ali nije poznato u kom će se periodu vremena pojaviti.
Utisci u radu Kada smo ga uzeli u ruke, prvi utisak je bio da je čudnovato težak za svoju veličinu. Pretpostavljamo da je metalno telo krivo za to, što mu ipak nećemo uzeti za zlo jer smo se vrlo brzo navikli na konkretnost njegovog prisustva i počeli da cenimo čvrstinu koja je dobijena zahvaljujući tome. Ekran ima dobar kolorit i kontrast i čak i napolju je sasvim upotrebljiv, osim naravno na direktnom suncu, gde uglavnom svi mobilni uređaji osim ebook reader-a sa eInk displejima pokleknu. Flyer bi mogao biti brži i tačno se vidi da mu u određenim situacijama pomalo fali procesorske snage. Ipak, 1,5 Ghz je dovoljno za većinu upotreba, kao i za sve akcije vezane za korišćenje olovke. to se trajanja baterije tiče, Flyer se pokazao vrlo dobro prilikom korišćenja u standardnim uslovima, mada nismo baš zadovoljni dužinom trajanja baterije u standby režimu, pa ćete čak i ako ga ne koristite često morati da ga dopunjavate na svaka dva dana otprilike.
HTC Flyer
dimenzije
195,4 x 122 x 13,2 mm
masa
420 g
baterija
Li-Ion 4000 mAh
ekran
7″, 600 x 1024, S-LCD 16M boja
kamera
5 MP, auto fokus, fokus na određenu tačku dodirom, 720p@30fps video
prednja kamera
1.3 MP
procesor
1.5 GHz Qualcomm Snapdragon
memorija
1 GB RAM
skladišna memorija
32 GB
proširenje memorije
microSD, do 32 GB
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.3 (Gingerbread)
konekcije
USB 2.0, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G
adobe flash
Da
cena
75.000 bez ugovorne obaveze
Prednosti: – Dimenzije koje su optimalne za prenosni uređaj – Magična olovka i prateće mogućnosti – Vrlo dopadljiv i funkcionalan Sense 3.0 interfejs Mane: – Visoka cena – Android 2.3 operativni sistem koji nije optimizovan za tablete Uređaj na test ustupio Telenor. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.Model Samsung Galaxy Tab 10.1v je model koji Samsung prvobitno izbacio na tržište, ali pošto je u međuvremenu izašla nova 10.1 verzija, ovaj model se neće dalje proizvoditi. Kao i većinu Honeycomb tableta, ovaj model pokreće Tegra 2 procesor.
Nešto detaljnije o hardveru – poseduje Dual-core 1GHz ARM Cortex-A9 procesora, sa Tegra 2 T20 grafičkim čipsetom. Količina RAM memorije koja se nalazi na ovom modelu je 1GB. Što se tiče interne memorije, Samsung Galaxy Tab 10.1v dolazi u dve varijante, 16 GB i 32 GB, koja nažalost nije proširiva microSD karticama. Ekran koji je prisutan ima dosta veliku svetlinu i živahne boje, TFT je tipa, poseduje dijagonalu od 10.1 inča sa rezolucijom od 1280 x 800. Dve kamere su prisutne na uređaju, zadnja sa fenomenalnih 8 megapiksela, autofokusom, LED blicem i snimanjem u odličnoj 1080p rezoluciji pri 30FPS-a, ali i prednja sa 2MP koja će vam služiti za video razgovore. Hardver Samsung Galaxy Tab poseduje plastično gumirano kućište sa hrapavom teksturom zadnje strane, koja sprečava da vam tablet klizi iz ruku i daje jako lep osećaj pri držanju. Dobar deo zadnje strane je takoreći kružno udubljen, tako da predeli gde se drži tablet zaista mogu lepo da se uhvate, nasuprot nekih modela koji su skroz ravni pozadi, pa je stisak u predelu držanja nešto slabiji. Gumirana hrapava zadnja strana sprečava znojenje u odnosu na plastiku i aluminijum, tako da moramo dati visoku ocenu što se tiče osećaja držanja tablet-a.
Softver Samsung Galaxy Tab 10.1v dolazi sa Android Honeycomb 3.0.1 verzijom. Ono što je glavni problem kod ovog modela je to što još uvek nije dobio nadogradnju na 3.1 verziju, dok neki modeli već poseduju 3.2 verziju. Samsung Galaxy Tab 10.1 poseduje “Pure Honeycomb” iskustvo, gde nemate nikakvih izmena u korisničkom interfejsu, ali mi smatramo da su one i nepotrebne, jer je izgled čistog Honeycomb-a i više nego privlačan.
Utisci u radu Ekran je zaista svetla tačka ovog uređaja, ali ujedno i tamna tačka zbog probijanja osvetljenja, barem što se ticalo našeg testnog primerka. Uglovi gledanja su bili dobri, ne savršeni kao kod IPS panela, ali možemo reći da ugao gledanja mora biti dosta oštar, pre nego što počne da se blago zatamnjuje slika. Trajanje baterije je bilo sasvim zadovoljavajuće, sa uključenom 3G i WiFi konekcijom, Push notifikacijama i maksimalnom nivou osvetljenja ekrana. Samsung je označio trajanje baterije na 7 sati video reprodukcije.
Prednosti: – Tegra 2 i ARM Cortex A9 procesor – Dobar ekran sa odličnom osvetljenošću i živim bojama – Fenomenalna kamera od 8MP – Tanak ram oko okvira, lepo osmišljen dizajn i laganost tablet-a – Čisto Honeycomb iskustvo Mane: – Odvajanje ekrana od kućišta (Uslovno i zavisi od primerka) – Probijanje pozadinskog osvetljenja (Uslovno i zavisi od primerka) Cena: Pogledati tarifne pakete na sajtu Uređaj na test ustupio Vip Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.Ovakvi pristupačni modeli kao što je MultiPad 7100c, svakako nisu namenjeni ljudima koji traže najbolje u tablet uređaju – ljudima koji žele dual core procesor, jaku grafiku, kvalitetan ekran, dobar kvalitet izrade – takvi uređaji iziskuju veću sumu novca koja treba da izađe iz vašeg novčanika. Prestigio je ponudio uređaj sa nešto jeftinijim komponentama, kako bi uspeo da zadrži cenu ovog modela pristupačnom, ali razume se, ukupan kvalitet samog uređaja je morao biti žrtvovan.
Procesor koji pokreće ovaj model je ARM Cortex A8 sa frekvencijom rada od 1Ghz, sa OpenGL ES 2.0 Hardware 3D grafičkim akceleratorom. Količina RAM memorije koju ima je 256MB. Poseduje 10-inčni kapacitivni multitač LCD ekran, sa rezolucijom od 1024 x 600 piksela i 16 miliona boja.Što se tiče interne memorije, poseduje 8GB prostora, ali prisutan je i microSD slot, preko kojeg se memorija može proširiti. Prednja kamera rezolucije 640×480 (0.3MP) je prisutna, preko koje ćete vršiti komunikaciju preko interneta. Hardver Sam uređaj kada se uzme u ruke, ne odaje neki preveliki osećaj kvaliteta, kućište uređaja je sačinjeno od jeftine plastike i ivice su mu oštre, tačnije nedovoljno obrađene. Jasno možete osetiti oštrinu, čim pređete prstom preko bočnih ivica gde držite tablet, tamo je to najočiglednije. Zadnja strana tableta je urađena pomalo čudno, jer deluje šuplje kada lupnete prstima o nju. Opet pominjemo da je ceo tablet sačinjen od jeftine plastike, mada nas to ne čudi kada uzmemo u obzir cenu tablet-a. Pozadi postoji nožica koja se otvara i dozvoljava da naslonite tablet, kao ram za sliku.
Softver Prestigio dolazi sa Android 2.2 Froyo operativnim sistemom. Ono što je zanimljivo je to da se Prestigio maksimalno potrudio da vam obezbedi sve što vam je potrebno, odmah pri prvom uključivanju tableta. Pošto Multipad 7100c ne podržava zvanično Android Market, on poseduje svoju verziju pod imenom AppsLib, gde možete naći solidan broj aplikacija koje su vam potrebne za rad na tabletu.
Utisci u radu Ekran tableta je ono što sto zapravo čini ovaj uređaj, a kada je ekran lošijeg kvaliteta kao na ovom modelu, jednostavno je iskustvo imanja tableta donekle umanjeno. Glavni problem predstavljaju uglovi gledanja koji su po našem mišljenju generalno dosta loši. Takođe ekran je dosta neprecizan i prilično “neosetljiv” na dodir, kadkad neće da prihvati zadatu komandu iz prvog puta. Osvetljenje ekrana je moglo biti jače takođe, bela boja ne izgleda potpuno belo. Performanse su sasvim dovoljne da se krećete relativno brzo kroz menije, mada je bilo usporenja sa vremena na vreme. Poseduje litijum polimersku bateriju kapaciteta od 6000mAh, deklarisanu na 7 sati video reprodukcije i 36 sati audio reprodukcije, što je solidan rezultat. Prednosti: – Dosta pristupačna cena – Zanimljiv korisnički interfejs – miniHDMI i USB pune veličine Mane: – Jeftina plastika kućišta i umereno loš kvalitet izrade – Loši uglovi gledanja ekrana i njegova nepreciznost – Zagrevanje tablet-a sa zadnje strane Cena: 25,990 dinara Uređaj na test ustupio Asbis. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.NetCat M-03C model po dimenzijama i izgledu na prvi pogled dosta podseća na prvi Samsung Galaxy Tab, sa svojim kapacitivnim ekranom od 7 inča. U specifikacijama ovog tableta piše da se u njemu nalazi Cortex A8 1.2G procesor, a Quadrant test nam je javio da je u pitanju ARMv7 procesor rev 2, koji ima maksimalnu radnu frekvenciju od 1 GHz.
Tablet dolazi sa 512 MB RAM-a, 4 GB NAND memorije, od čega je nama bilo dostupno 3 GB. Tu je microSD slot koji omogućava dodavanje do 16 GB dodatne memorije, a interesantno je to što putem priloženog USB kable možete priključiti dodatnu USB flash memoriju i koristiti njen sadržaj bez ikakvih problema (probali samo i FAT32 i NTFS formatirane flash memorije). Hardver Kvalitet izrade definitivno nije na nivou Galaxy Tab P1000 modela, na koji se NetCat M-03C ugledao. NetCat je sa prednje strane crne boje, sa obodom tačno tolike širine da možete držati tablet bez slučajnog pritiskanja ekrana. Zadnja strana je od bele plastike, sa oznakama za konektore koje se nalaze na odgovarajućim mestima, kao i zvučnikom i mikrofonom.
Softver NetCat M-03C dolazi sa Android 2.3.3 (Gingerbread) operativnim sistemom, sa odgovarajućim modifikacijama koje su ga prilagodile za formu tableta. Interesantno je primetiti da ovom tabletu zapravo ne smeta toliko to što ne dolazi sa Honeycomb-om, jer mu je radna rezolucija identična rezolucijama više klase mobilnih telefona, za koje je Gingerbread i pravljen.
Utisci u radu Za početak, da krenemo od jedne od najvećih mana ovog uređaja. Ekran na njemu je prilično loš kada se uporedi sa bilo kojim od poznatijih tableta. Nije samo u pitanju niža rezolucija koja čini da stvari deluju ili krzavo ili zamućeno, već i hroničan nedostatak kontrasta i osvetljenosti slike. Uglovi vidljivosti već nisu tako loši, a najviše se primeti gubitak boja kada tablet u landscape položaju nagnete od sebe, što je na sreću baš onaj položaj u kojem će se najređe nalaziti. Trajanje baterije je rekli bismo prosečno. Nismo imali prilike da tačno utvrdimo koliko može da izdrži u određenim situacijama, ali je procena da bi bilo zgodno puniti ovaj tablet jednom dnevno prilikom normalne upotrebe.
BlueBerry NetCat M-03C
dimenzije
194 x 117 x 13 mm
masa
380 g
baterija
Li-Polymer 4000 mAh
ekran
7″, 480 x 800
kamera
ne
prednja kamera
1.3 MP
procesor
CORTEX A8 1.2G
memorija
512 MB RAM
skladišna memorija
4 GB
proširenje memorije
microSD, do 16 GB, eksterna USB memorija
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
Android 2.3.3 (Gingerbread)
konekcije
USB 2.0, WiFi 802.11b/g/n
adobe flash
Da
cena
20.000 rsd
Prednosti: – Povoljna cena – Dobra reprodukcija videa – Direktno povezivanje sa USB flash memorijama, HDMI izlaz Mane: – Ekran niske rezolucije i slabog kvaliteta – Pomalo nespretan interfejs i nezgodan raspored tastera Trenutna cena: 20.000 dinara Uređaj na test ustupio PIN Computers. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.
Samsung je uspeo da poboljša svoj tablet od vremena predstavljanja 10.1v modela na Mobile World Congress-u u Barseloni, koji je bio održan sredinom februara. Za kratko vreme je predstavio novi, tanji i lakši 10.1 model krajem marta, koji je čak ukrao titulu najtanjeg i najlakšeg tablet-a od Apple-ovog modela iPad 2. Kao i većina Honeycomb tablet-a do sad, Samsung Galaxy Tab 10.1 je takođe zasnovan na Tegra 2 platformi. Što se tiče detaljnijih informacija o hardveru koji ga pokreće, poseduje Dual-Core 1GHz ARM Cortex-A9 procesor sa Tegra 2 T20 grafičkim čipsetom.
Količina RAM memorije na uređaju iznosi 1GB. Tablet dolazi u tri verzije, sa 16/32/64GB interne memorije, ali takođe i dve verzije – jedna koja poseduje samo WiFi konekciju i druga koja poseduje WiFi + 3G konekciju. Ekran uređaja je PLS TFT kapacitvnog tipa, dijagonalom od 10.1 inča i rezolucijom od 1280 x 800 piksela. Ekran je zaštićen Corning-ovim Gorilla staklom, tako da je otporan na ogrebotine i padove sa manje visine. Tablet poseduje dve kamere, prednju sa rezolucijom od 2MP, koju ćete koristiti za video chat i zadnju rezolucije 3.15MP, sa mogućnošću snimanja 720p klipova. Hardver Samsung Galaxy Tab 10.1 je trenutno najtanji i najlakši 10.1-inčni tablet na tržištu. Zadnja strana uređaja je izrađena od glossy glatke kvalitetne plastike, u našem slučaju bele boje. Bokovi uređaja su takođe izrađeni od plastike, koja je srebrne boje i trebaju da asociraju na aluminijum.
Softver Samsung Galaxy Tab 10.1 dolazi sa Android Honeycomb 3.1 verzijom. Treba skrenuti pažnju da ovo nije čista Honeycomb 3.1 verzija, već je ona modifikovana Samsung-ovim TouchWiz korisničkim interfejsom.
Utisci u radu Pošto je tablet veoma lagan i tanak, pravo je bilo zadovoljstvo bilo držati ga u rukama i koristiti ga. Uglovi gledanja su bili stvarno dobri, sa minimalnim zatamnjenjem slike, kada se posmatra iz ekstermnih uglova. Boje su ostajale skoro pa nepromenjene kada se tablet posmatrao pod oštrijim uglovima. Osvetljenost ekrana je stvarno bila za pohvalu, bele stranice dok smo surfovali internetom su zaista bile bile, ali i pored toga, sve boje su se činile dosta živahnim, ne baš kao na Samoled ekranima, ali je podsećalo na trenutke. Trajanjem baterije smo bili oduševljeni. Uređaj je uspeo da izdrži preko šest sati “maltretiranja” gde je bila uključena WiFi konekcija i osvetljenost ekrana je većinu vremena, da kažemo 80% bila na maksimumu, tek pri kraju smo smanjili osvetljenost na polovinu. Što se tiče realnih performansi prilikom kretanja kroz korisnički interfejs obogaćen TouchWiz elementima, osim u par izolovanih slučajeva gde je tablet maksimalno usporio, ostatak vremena je bio prilično brz i imao je lep odziv i tečne animacije.
Prednosti: – Veoma lep dizajn i solidan kvalitet izrade – Najtanji i najlakši tablet na tržištu – Kvalitetan ekran sa dobrom osvetljenošću i prijatnim bojama – Odlične Tegra 2 performanse – TouchWiz UX
Mane: – Nedostatak microSD slota na uređaju – Nemogućnost reprodukcije MKV-a iz standardnog plejera Cena: pogledati tarifne pakete na sajtu Telenora Uređaj na test ustupio Telenor. Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.
Glavni akcenat na ovom modelu je stavljen na njegovu klizajuću tastaturu, koju po potrebi izvlačite. Ova klizajuća tastatura čini tablet konvertibilnim, tačnije, kada više ne želite da je koristite, jednostavno gurnete ekran tableta ka dole.
Što se tiče hardvera koji pokreće ovaj tablet, reč je o Tegra 2 platformi, koja je sada već postala standard na većini Android Honeycomb tableta. Poseduje Nvidia Tegra 2 dvojezgarni ARM Cortex A9 procesor sa T20 grafičkim čipsetom i 1GB DDR2 RAM memorije. Asus odustao od 16GB modela, tako da će u prodaji biti dostupan samo 32GB model. Što se tiče WiFi + 3G modela tablet-a, on će se pojaviti tek sledeće godine, tako da za sad dobijamo samo WiFi alternativu. Ekran koji se nalazi na ovom modelu je fenomenalnog IPS tipa, dijagonale je 10.1 inča i poseduje 1280 x 800 rezoluciju. Kao zaštita za ekran, stavljeno je Corning-ovo veoma popularno Gorilla staklo, koje je veoma teško izgrebati i malo teže slomiti. Poseduje dve kamere, prednju rezolucije 1.2MP i zadnju od 5MP, koja je sposobna za snimanje 720p video klipova. Hardver Kada se koristi u režimu gde je tastatura uvučena i kada ga držite u rukama, umesto na ravnoj površini, ovo je verovatno jedan od najtežih i najdebljih tablet-a na tržištu. Ovo je naravno razumljivo, zbog njegove hardverske tastature koja mu znatno dodaje težinu, koja iznosi 960g, ali i čini tablet dosta debelim, čak 17.3mm. Ovaj model dolazi u dve boje, mat beloj i mat crnoj.
Softver Asus Eee Pad slider dolazi sa Android Honeycomb 3.1 operativnim sistemom, ali je Asus obećao da će ponuditi nadogradnju na Android 3.2 verziju, odmah nakon oficijalnog lansiranja modela. Što se tiče trenutne verzije, Asus nije želeo da menja čisto Honeycomb iskustvo i njegov korisnički interfejs, tako da su jedine stvari koje se razlikuju od Honeycomb verzije kako ju je Google zamislio, zapravo tri widgeta.
Utisci u radu Ne možemo reći da je prijatan osećaj držati tablet od skoro kilogram u rukama duži period, jer zaista može brzo da umori ruke. Što se tiče utiska držanja u rukama, iako je dosta deblji od standardnih tableta, nije nezgrapan za držanje, baš naprotiv, sasvim ga lepo možete obuhvatiti. Moramo priznati da je ovo jedan od najkvalitetnijih ekrana sa kojima smo se susreli kod tablet računara. Osvetljenost je fenomenalna, boje su sasvim lepo zasićene, a uglovi gledanja su zaista odlični. Promene u bojama i zamračenje ekrana kada se posmatra iz dosta oštrih uglova, gotovo da ne postoji. Sve je ovo omogućeno upotrebom kvalitetnog IPS panela, za koji se Asus odlučio da korisiti na svojim modelima tableta, što je svakako za pohvalu. Trajanje baterije je sasvim bilo zadovoljavajuće, jer sa nešto ozbiljnijim korišćenjem na maksimalnom podešavanju osvetljenja, uspeli smo da izvučemo skoro pet sati aktivnog korišćenja, tokom perioda od jednog dana i šest sati. Smanjivanjem pozadinskog osvetljenja na polovinu, sasvim je izvodljivo izvući citiranih osam sati neprekidnog korišćenja. Što se tiče performansi u realnom radu, one su bile savršene, jednostavno tokom korišćenja nismo iskusili nijedno usporenje, ili zamrzavanje uređaja.
Prednosti: – Fizička tastatura – Fenomenalni IPS ekran – Gorilla staklo – USB pune veličine sa podrškom za dosta uređaja Mane: – Povećana težina i debljina uređaja zbog fizičke tastature Cena: 49.990 RSD Uređaj na test ustupio Asus . Kompletan test ovog modela možete pronaći na sledećoj adresi.Modele iz kategorije tableta ćemo podeliti prema tipu platforme, verziji operativnog sistema i ceni: Tegra 2 Dual Core, Honeycomb, 10.1-inčni modeli
ASUS Eee Pad Transformer TF101
Asus Eee Pad Slider
Acer Iconia Tab A500
Samsung Galaxy Tab 10.1
Samsung Galaxy Tab 10.1v
Sinle Core, Android Froyo i Gingerbread modeli:
Samsung Galaxy Tab P1000
HTC Flyer
BlueBerry NetCat M-03C
Huawei Ideos S7 Slim
Prestigio MultiPad 7100c
Tableti poređani po ceni, od najskupjleg do najjeftinijeg (oni koji su dostupni kod domaćih operatera):
HTC Flyer Telenor
Samsung Galaxy Tab 10.1 Telenor
Samsung Galaxy Tab 10.1v Vip
Samsung Galaxy Tab P1000 Telenor
Huawei Ideos S7 Slim Telenor
Tableti poređani po ceni, od najskupjleg do najjeftinijeg (dostupni u radnjama)
ASUS Eee Pad Transformer TF101 (32GB sa tastaturom) Tehnomanija
Asus Eee Pad Slider(uskoro) Gigatron
Acer Iconia Tab A500 Monitor
Prestigio MultiPad 7100c A-Maze
BlueBerry NetCat M-03C Microsystems
Toliko od nas ovog puta. Na kraju, odluka ostaje na vama šta ćete kupiti, a to najviše zavisi od vaših potreba, želja i budžeta, zaista nema potrebe da vam preporučujemo konkretne modele kada su kategorije jasne. U našoj sekciji posvećenoj tabletima pronaći ćete detaljne testove svih modela o kojima smo ovde pisali, a vama ostavljamo da se opredelite za onaj koji vama, vašem budžetu, vašim potrebama i ukusima bude najbolje odgovarao.