Dragoljub Radovanović
Microsoft i njegov Windows 8 operativni sistem prilagođen dodiru je glavni “krivac”, zašto ovakav tip uređaja kao što je Samsung Ativ Smart PC dobija na popularnosti. Posedovati ekran osetljiv na dodir je veoma “in” u današnje vreme – pre svega mislimo na tablete i smartfone – dok drugima više odgovara klasična laptop varijanta. Samsung je ovoga puta odlučio da iskombinuje obe stvari – ovde imamo tablet i dock tastaturu, koji u paru sačinjavaju takoreći laptop sa Windows 8 operativnim sistemom. Ne pričamo o RT verziji kao što smo imali recimo kod Asus Vivo Tab RT TF600, već o punokrvnom 32-bitnom Windows-u 8, kakav srećemo na laptop ili desktop računarima.
Koje su prednosti ovakvog hibrida? Pa jednostavno je – imate laptop kod kojeg pipkanje ekrana ima smisla, a kada ne želite da koristite tastaturu, jednostavno je otkačite i imate tablet. Da budemo precizni, imate 11.6-inčni tablet, što će nekog odvratiti odmah u startu. Po nekom generalnom mišljenju, tablet ima smisla do dijagonale od 10 inča, sve preko toga je nekako glomazno i nezgrapno za držanje. Ono što jeste problem je to da je Ativ pre svega Windows 8 tablet, pa tek onda uz otkačivu tastaturu postaje laptop, a takav laptop možda hardverski nije ono na šta ste navikli.
Platforma koja stoji iza cele ove priče je Intelov pokušaj pružanja alternative ARM-u. Tačnije reč je o novom štedljivom 32-bitnom Clover Trail Atom Z2760 procesoru na 1.8 GHz,dok se grafički deo Ativ-a brine PowerVR SGX545 – kombinacija koja nije baš pogodna za nešto zahtevnije poslovne svrhe. Ovo je takoreći Windows 8 laptop koji u sebi poseduje hardver tableta, tako da ne možete očekivati neku fer poredbu sa Core 2 Duo, i3, i5, ili i7 laptopovima. Opet stvari koje više priliče tabletu nego laptopu su 2GB LPDDR2 RAM memorije na 800 MHz, i samo 64GB SSD memorije.
Ekran ovog Atom tablet-laptop hibrida je dijagonale 11.6 inča i radi se o SuperBright Plus IPS tehnologiji, a njegova rezolucija iznosi 1366 x 768 piksela. U odnosu na dijagonalu, ova rezolucija je sasvim ok, tako da će Ativ nuditi relativno oštar prikaz.
[modul]specifikacija=5035[/modul]Samsung Ativ Smart PC dolazi u sivo-beloj kutiji sa ilustracijom dizajna i korisničkog interfejsa na prednjoj strani, koja na bokovima poseduje nalepnice sa specifikacijama.
Unutar kutije pre svega zatičemo tablet, ispod njega Dock tastaturu, i na kraju još jednu kutiju u kojoj se nalazi adapter, kabl za adapter, uputstvo i slična dokumentacija.
Pošto je ovo pre svega tablet, prvo ćemo krenuti sa opisivanjem ovog dela. Posmatran sa prednje strane, on je kao i svi drugi tablet sa ekranom koji zauzima najveću površinu i crnim okvirom oko njega. Na gornjoj ivici se nalazi kamera od 2 megapiksela i par senzora ambijentalnog osvetljenja. Ovde takođe imamo i mrežice na levoj i desnoj ivici, iza kojih su smešteni zvučnici, a na donjem delu je istaknuto Windows home dugme uokvireno srebrnom tankom linijiom.
Na bokovima se nalaze razni ulazi i dugmići i konekcije, kroz koje ćemo ukratko proći. Levi bok tableta je potpuno prazan, sa donje strane se nalazi konektor za Dock i udubljenja u koja idu delovi, pomoću kojih se tablet spaja sa dock-om.
Sa desne strane u donjem delu imamo poklopac iza kojeg je smešteno microHDMI izlaz, i dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka. Na gornjem boku gledano sa leva na desno imamo 3.5mm ulaz za slušalice, rupicu mikrofona, dugme za uključivanje ekrana, dugme za zaključavanje rotacije, USB 2.0 port pune veličine, još jednu rupicu mikrofona i microSD slot za kartice.
Zadnja strana Samsung Ativ tableta je glossy siva sa imitacijom brušenog aluminijuma. Na njoj u vrhu zatičemo 8 megapiksela kameru, levo od nje LED blic i skroz u donjem levom uglu prostor za stajlus olovku.
Dock tastatura je drugi važan deo ovog Samsung Ativ Smart PC-a. Ona je veoma tanka lagana i ne odaje utisak kvalitetnosti. Ona na sebi pre svega poseduje metalnu šarku u kojoj se nalaze pinovi za konekciju sa tabletom i dva plastična dela koja vezuju tablet za dock. Tasteri su raspoređeni u čiklet stilu, imaju dosta plitak hod ali su ugodni za kucanje.
Ispod tastera se nalazi tačped standardne veličine, koji naizgled nema levi i desni klik, već su dugmići zapravo ugrađeni ispod njega pa je dovoljno pritisnuti tačped u tom delu. Dock tastatura na sebi ima dva USB 2.0 porta pune veličine. U njoj nema nikakvih dodatnih baterija, kao u recimo Dock tastaturama Transformer Android tableta.
Ono što treba imati u vidu da ovakav koncept “ogroman tablet ili laptop skromnih performansi” neće odgovarati baš svakom. Postavljanje Windows 8 pune verzije na hardver tableta i nije baš najbolja odluka. Sa jedne strane, Windows tablet sa desktop upotrebljivošću i korisničkim interfejsom prilagođenim ekranu osetljivim na dodir je nešto što su ljubitelji ovog operativnog sistema čekali već duže vreme i svakako je jedna od prednosti ovog tableta.
U teoriji sve to deluje odlično, ali imajući u vidu da ovde nije neko od Intelovih jačih Core 2 Duo, i3, i5 ili i7 rešenja, već generalno slabašni i štedljivi Atom i PowerVR SGX545 znači da možete zaboraviti na bilo kakav gejming. Ne samo to, već će naprednije Photoshop korišćenje takođe biti dosta usporeno, jer je ipak kod ovog programa bitan moćan procesor i dosta RAM memorije, nešto što nažalost nećete pronaći kod Samsung Ativ Smart PC-a. Video obrada i slični zahtevni poslovi jednostavno nisu za ovaj tablet, iako on poseduje punu Windows 8 verziju koja ih može izvršavati.
Ono čemu je Ativ okrenut je više ka Microsoft Office upotrebi, radu sa tekstom, tabela ili slično, i surfovanje internetom. Čak i pri ovim osnovnijem korišćenju primetili smo da je Ativ imao problema sa padom u performansama kada malo više opteretimo procesor, do te mere da čak i kursor u određenim momentima počinje da zapinje.
Kad smo već kod surfovanja internetom, ipak je fer porediti Ativ Smart PC sa drugim tabletima i možemo reći da je iskustvo surfovanja u Chrome-u i IE10 jedno od najglatkijih i najbržih koje smo imali na tabletima, uključujući i Android Tegra 3 modele. 1080p video materijal će raditi sasvim lepo na ovom tablet-laptop hibridu, tako da će gledanje filmova, YouTube-a ili drugih servisa za strimovanje i surfovanje internetom je ipak preporučljiva primena ovog uređaja. Jako nam je zasmetalo da od 64GB prostora koliko se nudi, zbog instalacije Windows-a i ostalog softvera, korisniku je na raspolaganju tričavih 20GB-a prostora, što je jako loše.
Ekran je zapravo nešto što ističe Samsung Ativ Smart PC u poređenju sa laptopovima, ali ne i tabletima. Koliko smo uspeli da pronađemo podatke, reč je o SuperBright Plus IPS ekranu. Odlična stvar kod njega su široki uglovi gledanja, koje jednostavno nećete dobiti kod TN tipa ekrana koji se uglavnom nalazi u laptopovima. Nije reč samo o uglovima, već i odličnoj svetlini i veoma dobrom kontrastu koji pruža. Rezolucija od 1366 x 768 na dijagonali od 11.6 inča izgleda relativno pristojno, ali problem je u tome što bi u ovom cenovnom rangu možete naći mnogo oštrije 1920 x 1200, 2048 x 1536 pa čak i 2560 x 1600 rezolucije na Android i iPad tabletima. Baterija će nuditi oko četiri ipo sata pod visokim i stalnim opterećenjem procesora, oko sedam sati surfovanja internetom i preko trinaest sati čitanja teksta sa isključenom WiFi konekcijom.
Nažalost, Samsung Ativ Smart PC na nas nije ostavio preterano pozitivan utisak. Samsungova ideja je prilično smela – staviti Windows 8 punu verziju na tablet sa Atom procesorom, ubaciti tastaturu i nadati se najboljem. U teoriji zvuči dobro, ali u praksi je to ipak neka druga priča. Tablet od 11.6 inča je jednostavno nezgrapan za normalno korišćenje, a u laptop delu je nedovoljno moćan da biste uradili bilo šta naprednije od prostog unosa teksta, sređivanja nekih tabela ili sličnih nezahtevnih poslova. Photoshop nije opcija za Samsung Ativ Smart PC, baš kao ni bilo kakav PC gejming, kada se uzme u obzir kakav je hardver ovde prisutan.
Ipak, nije sve tako crno. Postoje pozitivne stvari kod ovog modela, iako su one u manjem broju. Recimo, u poređenju sa klasičnim laptopom, Ativ je potpuno bešuman jer nema ventilator zbog veoma slabog zagrevanja. Dock tastatura je takođe dosta korisna stvar u poređenju sa klasičnim tabletima, jer vam nudi dosta dobar unos teksta sa čiklet rasporedom tastera. Ekran nam se generalno dosta dopao zbog svojih širokih uglova gledanja, odlične svetline i dobrog kontrasta, mada nas rezolucija od 1366 x 768 piksela na dijagonali od 11.6 inča nije preterano oduševila, pogotovo u ovoj cenovnoj klasi. Trajanje baterije je takođe jedna od dobrih stvari kod Ativ-a. Ipak, kako god da okrenemo, cena od sto hiljada dinara je ono što svakako odvraća korisnika od kupovine i naš savet je da za ovaj novac itekako možete pronaći mnogo bolje rešenje…
Prednosti
– Dobar ekran sa širokim uglovima gledanja – Potpuno bešuman jer nema ventilator – Dobro trajanje baterije
Mane
– Slabašne performanse – Poslovna upotreba ograničena na Office paket – Bilo kakav gejming definitivno nije opcija na ovakvom hardveru – 20 GB slobodnog prostora za korisnika je apsurdno mala cifra – Kvalitet Dock-a nije baš najbolji – Veoma visoka cena
Cena: 99.999 RSD
Uređaj na test ustupio Samsung .
Samsung Ativ Smart PC 500T
Šta je Samsung Ativ Smart PC možda se pitate? Iz naslova se može zaključiti da je reč o nekom računaru, ali to je samo jedna strana ovog uređaja. Ovakav koncept svakim danom dobija na popularnosti, gde imamo Dock tastaturu i 11.6-inčni tablet, koji u paru sačinjavaju laptop. Ne radi se o Androidu ovoga puta, već o punoj verziji Windows "osmice". Rešenje koje stoji iza ovog hibrida je SoC kakav bi pre sreli u tabletu nego u laptopu i ra