Dragoljub Radovanović Samsung je napokon nedavno pustio u prodaju dugo očekivani Galaxy Tab 10.1 model, a ono što nas veoma raduje je činjenica da je Srbija prva država na Balkanu koja ga ima u ponudi mobilnih operatera, zahvaljujući Telenoru. Takođe, time što je od 1-og avgusta dostupan u Telenorovim poslovnicima širom Srbije, stavlja naše tržište u jedno od prva tri u Evropi, koja ga takođe imaju u ponudi nešto ranije u odnosu na ostatak sveta. Treba napomenuti da je Evropa imala sreće, tako da je novi model odmah na početku uključivao Samsung-ov TouchWiz UX korisnički interfejs, dok je na primer Amerika morala da čeka nadogradnju firmvera kako bi ga dobila, koji je bio pušten 5-og avgusta. Ovo je svakako korak napred za Srbiju, barem što se tiče dobijanja novih modela uređaja u isto vreme kada ih i ostatak Evrope dobija, gde treba pohvaliti Telenor u ovom konkretnom slučaju.
Što se tiče samog modela Samsung Galaxy Tab 10.1, rečeno je već da je ovo novi Samsung-ov model, dok je stariji 10.1v model bio u ponudi kod našeg drugog mobilnog operatera Vip-a, još od od kraja maja meseca. Samsung je uspeo da poboljša svoj tablet od vremena predstavljanja 10.1v modela na Mobile World Congress-u u Barseloni, koji je bio održan sredinom februara. Za kratko vreme je predstavio novi, tanji i lakši 10.1 model krajem marta, koji je čak ukrao titulu najtanjeg i najlakšeg tablet-a od Apple-ovog modela iPad 2. Naravno, odmah su usledile glasine kako je Samsung čekao Apple da izbaci svoj iPad 2, kako bi ga iskopirao i namerno napravio tanjim i lakšim, ali ovo rivalstvo između ove dve kompanije, krajnjeg korisnika ne bi trebalo da dotiče previše, jer kao rezultat dobijamo bolji proizvod.
Kao i većina Honeycomb tablet-a do sad, Samsung Galaxy Tab 10.1 je takođe zasnovan na Tegra 2 platformi, tako da razlike u performansama između svih aktuelnih Honeycomb tableta ne može biti velika, već se sve svodi na to koliko je dobro izvršena optimizacija između hardvera i softvera. Opet zatičemo Dual-Core 1GHz ARM Cortex-A9 procesor sa Tegra 2 T20 grafičkim čipsetom, kao što smo zatekli kod Samsung Galaxy Tab 10.1v modela, ali i ostalih Honeycomb tablet-a koje smo do sad imali na testu. Razlike u performansama mogu da prouzrokuju i izmene čistog Honeycomb operativnog sistema, menjanjem korisničkog interfejsa i dodavanjem stvari vezanim za proizvođača, kao što je u ovom slučaju Samsung-ov TouchWiz UX. Ipak, iako smo bili malo skeptični u početku kakve će performanse tablet imati sa TouchWiz-om, osim par izolovanih slučajeva pada perfromansi u vremenskom periodu od nedelju dana koliko smo imali tablet na testu, ukupne performanse nisu bile previše različite u odnosu na čisto Honeycomb iskustvo.
Ostatak hardvera koje pokreću ovaj model tablet-a, ćemo takođe svakako pomenuti. Količina RAM memorije na uređaju iznosi 1GB. Tablet dolazi u tri verzije, sa 16/32/64GB interne memorije, ali takođe i dve verzije – jedna koja poseduje samo WiFi konekciju i druga koja poseduje WiFi + 3G konekciju. Ekran uređaja je PLS TFT kapacitvnog tipa, dijagonalom od 10.1 inča i rezolucijom od 1280 x 800 piksela. Ekran je zaštićen Corning-ovim Gorilla staklom, tako da je otporan na ogrebotine i padove sa manje visine. Tablet poseduje dve kamere, prednju sa rezolucijom od 2MP, koju ćete koristiti za video chat i zadnju rezolucije 3.15MP, sa mogućnošću snimanja 720p klipova.
Specifikacija:
Samsung Galaxy Tab 10.1 je trenutno najtanji i najlakši 10.1-inčni tablet na tržištu. Titulu najtanjeg je do skoro nosio model iPad 2, ali pošto je model 10.1 skinuo par milimetara debljine, on je postao šampion. Dolazi u dve varijante boja zadnje stranice, beloj i crnoj, gde je naš testni primerak imao bela “leđa”. Prednja strana tableta je slična kao kod 10.1v modela, gde se celom površinom nalazi staklena površina, ispod koje je ekran uređaja, a oko koga se nalazi crni okvir. Sa prednje strane na gornjoj ivici, nalazi se samo mala i neupadljiva prednja kamera, pozicionirana na sredini, kada držimo tablet u landscape standardnoj orijentaciji. Dakle, dizajn prednje strane je elegantan i minimalistički.
Zadnja strana je izrađena od glossy glatke kvalitetne plastike, u našem slučaju bele boje, koja se trudi da ne privlači otiske prstiju, ali su oni ipak malo vidljivi na jačem svetlu, tako da onima kojima otisci prstiju smetaju i žele da njihov tablet izgleda savršeno u svakom trenutku, savetujemo nošenje krpice. Samsung Galaxy Tab 10.1v verzija je imala manje problema sa otiscima, barem na zadnjoj strani, jer je imala hrapavu teksturu. Inače, zadnja strana takođe ima minimalistički izgled, što se nama dosta dopalo. U beloj oblasti zadnje strane, nalazi se Samsung-ov logo na sredini i neke informacije o modelu tableta pri donjoj ivici, gde se kod našeg modela nalazila oznaka 3G i WiFi, kao i 16GB oznaka, koja označava veličinu internog skladišta.
Zadnja strana ipak nije potpuno bela, postoji srebrni deo u vrhu zadnje strane, koji sadrži kameru od 3.15MP, a pored nje se nalazi mali LED blic. Kamera je ovoga puta kružnog oblika i poseduje srebrni prsten, koji je blago izbačen u odnosu na zadnju stranu, kako bi se sprečilo grebanje zaštitnog stakla kamere.
Bokovi uređaja su takođe izrađeni od plastike, koja je srebrne boje i valjda trebaju da asociraju na aluminijum. Gornja bočna ivica sadrži većinu dugmića i ulaza, pa se skroz levo nalazi dugme za uključivanje/isključivanje, a odmah levo od njega nalazi se dvodelno dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka u Android sistemu.
Na desnoj strani gornje ivice nalazi se 3.5mm ulaz za in-ear slušalice koje dobijate u paketu, a desno od njega je slot Sim karticu, zaštićen vratancima. Vratanca imaju ostavljen prostor za nokat, tako da ih je jednostavno otvoriti.
Donja bočna ivica tableta poseduje Samsungov specijalni konektor, koji ima ulogu punjenja uređaja, ali i ulogu sinhronizacije sa računarom. Takođe, ovaj ulaz služi i za povezivanje sa dodatnim uređajima za Galaxy Tab 10.1, kao što su multimedijalni stalak, ili tastatura pune veličine.
Sa leve i desne bočne strane uređaja, nalaze se zvučnici iza rupičaste mrežice koja ih štiti, tako da Samsung Galaxy Tab 10.1 ima stereo zvuk.
Samsung Galaxy Tab 10.1 dolazi sa Android Honeycomb 3.1 verzijom. Treba skrenuti pažnju da ovo nije čista Honeycomb 3.1 verzija, već je ona modifikovana Samsung-ovim TouchWiz korisničkim interfejsom. Dostupno je ukupno pet ekrana, na koje možete stavljati razne widgete i prečice, neke od kojih su već prisutni pri prvom pokretanju. Na glavnom ekranu je po difoltu postavljen Samsung-ov TouchWiz sat sa datumom, ali i Weather widget, koji prikuplja podatke od strane AccuWeather servisa.
Na ostalim ekranima nalaze se Social hub widget, podsetnik, Yahoo finance, Buddy prozori, Mail widget, Bookmarks prozori i AP Mobile widget za vesti. Mi smo na ovaj spisak TouthWiz widgeta, dodali neke naše dodatne, kako bi povećali lakoću pristupa. Nevezano za TouchWiz interfejs, svaki widget na 3.1 verziji Androida može biti povećan ili smanjen, tako da smo povećali naš Gmail widget, kako bi bio pregledniji.
Servisi koji dolaze preinstalirani na tabletu, uključuju Google Mail, Google Talk, Google Maps, YouTube, itd… Jedan dodatak sistemskom bar-u je Screenshot dugme, koje smo mi oberučke dočekali, jer sada više nije potrebno rootovati uređaj i instalirati screenshot aplikacije. Takođe, nalazi se jedna strelica na bar-u, kojom se otkrivaju mini aplikacije, koje možete pokrenuti preko bilo koje aplikacije, što vam omogućava multitasking na ekranu, bez napuštanja aplikacije. Te mini aplikacije uključuju Task Manager, Calendar, World Clock, Pen memo, Calcalutor i Music player.
Quick panel je takođe izmenjen u odnosu na standardni Honeycomb izgled, gde sada više podseća na Quick panel i Notification bar kakav se nalazi na Samsung Galaxy S2 telefonu. Notifikacije i dalje iskaču kao prozorčići u desnom uglu.
Pošto je tablet veoma lagan i tanak, pravo je bilo zadovoljstvo bilo držati ga u rukama i koristiti ga. Lično smatramo da je ovo neka granica koliko tableti treba da idu sa debljinom, jer sve tanje na ovolikoj dijagonali ne bi bilo ugodno držati. Ekran je zaista bio najbolji koji smo videli na tablet uređajima, jednostavno je bio savršen. O probijanju pozadinskog osvetljenja, kao što je to slučaj bio na 10.1v modelu, nije bilo ni reči, on je bio skoro pa savršeno uniforman. Mi smo većinom vremena držali ekran na maksimalnoj osvetljenosti, jer je tako stvarno izgledao najlepše, iako smo znali da žrtvujemo dužinu trajanja baterije. Jedan savet budućim vlasnicima je da u podešavanjima ekrana nameste Movie režim, jer on stvarno pruža najprijatnije boje. Uglovi gledanja su bili stvarno dobri, sa minimalnim zatamnjenjem slike, kada se posmatra iz ekstermnih uglova. Boje su ostajale skoro pa nepromenjene kada se tablet posmatrao pod oštrijim uglovima. Osvetljenost ekrana je stvarno bila za pohvalu, bele stranice dok smo surfovali internetom su zaista bile bile, ali i pored toga, sve boje su se činile dosta živahnim, ne baš kao na Samoled ekranima, ali je podsećalo na trenutke.
Brzina otvaranja stranica na ovom tabletu je zaista bila impresivna i lično smatramo da je iskustvo bilo do sad,najbliže desktop iskustvu, od svih uređaja sa Android-om koje smo testirali do sada, što uključuje i mobilne telefone. Stranice sa malo i bez Flash reklama su otvarane najbrže, što je očigledno i bile su mnogo glatke za skrolovanje. Ono čime smo zadovoljni su poboljšane performanse pri otvaranju stranica sa Flash materijalom, jer je dodata hardverska akceleracija u Android 3.1 verziji. Ipak, ne možemo reći da smo skroz zadovoljni skrolovanjem stranica prepunim Flash reklamama i materijalom, jer iako je bilo poboljšanja u odnosu na skrolovanje na Galaxy Tab 10.1v verziji sa 3.0.1 verzijom Honeycomb-a, ipak to jednostavno nije dovoljno glatko, kako bi nam omogućilo brzo skrolovanje kao na računaru. Opet skrećemo pažnju koliko Flash materijal može biti neoptimizovan i zahtevan, tako da čak i slabiji računari imaju problema da se izbore sa njim. Iskreno se nadamo da će biti poboljšanja sa najavljem Quad core procesorima za tablet uređaje. Izgled browser-a nije bio preterano promenjen u odnosu na čistu Honeycomb verziju, ali je imao jedan dodatak nazvan Quick controls, gde je moguće postaviti web stranu preko celog ekrana, a kontrole dobiti u jednom skrivenom krugu u levom delu ekranu, odakle im lako možete pristupiti palcem.
U aplikacijama tableta uključena je po nama fenomenalna E-Book aplikacija, u kojoj možete otvarati čak i PDF fajlove, ali i importovati svoje knjige, naprimer u Epub formatu. Aplikacije poseduje veoma lep korisnički interfejs, tako da je pravo uživanje čitati knjige u elektronskom obliku. Sa ovim tabletom dobijate ultimativno iskustvo pri čitanju, zbog ekrana odličnog kvaliteta i uglova gledanja, tako da se nama to iskustvo jako svidelo. Dobijate veoma lake kontrole, preko kojih se možete lako snaći na kojoj ste stranici, ili lako dolaziti do poglavlja koja vas zanimaju. Pri okretanju stranica javlja se jako lepo odrađena animacija, gde se okretanje lista vrši kao u realnosti. Možete uvijati list knjige u raznim smerovima, a na mestu gde ste ga savili čak se i nalazi sadržaj sa sledeće stranice na koju treba da okrenete. Slova su po nama savršene veličine i bila su najčitljivija od svih tableta koje smo do sad testirali. Pošto je tablet veoma lagan, zaista treba da prođe dosta vremena, pre nego što vaša ruka počne da se zamara. Sve u svemu, ovo je odličan tablet za čitanje svakog materijala, ne samo knjiga.
Trajanjem baterije smo bili oduševljeni. Uređaj je uspeo da izdrži preko šest sati “maltretiranja” gde je bila uključena WiFi konekcija i osvetljenost ekrana je većinu vremena, da kažemo 80% bila na maksimumu, tek pri kraju smo smanjili osvetljenost na polovinu. Citiranih 9 sati reprodukcije video materijala je itekako izvodljivo sa ekranom postavljenim na polovinu pozadinskog osvetljenja.
U odnosu na Galaxy Tab 10.1 verziju postigli smo veći rezultat u Quadrant aplikaciji, tačnije 263 poena više. Što se tiče realnih performansi prilikom kretanja kroz korisnički interfejs obogaćen TouchWiz elementima, osim u par izolovanih slučajeva gde je tablet maksimalno usporio, ostatak vremena je bio prilično brz i imao je lep odziv i tečne animacije.
Reprodukcija MKV materijala nije bila podržana u standardnom plejeru, tako da nije bilo ni moguće reprodukovati visokoprofilni HD materijal koji smo mu ponudili. Ovo je možda jedina zamerka prilikom sedmodnevnog korišćenja tablet-a. Morali smo da instaliramo RockPlayer, odakle je HD reprodukcija visokoprofilnih filmova takođe bila nemoguća, tačnije, seckanje je bilo preveliko da bi se mogao pratiti film. Pomalo očekivano kao i kod svih Tegra 2 tableta, od kojih nijedan ne može da reprodukuje visokoprofilni HD film, kao na primer Samsung Exynos čipovi, koji imaju mnogo bolje performanse pri reprodukciji h.264 materijala. Da bi ste pratili 720p ili 1080p materijal, morate ga konvertovati u niži profil, pomoću HandBrake programa, na primer.
Kamera je pružala dosta dobre fotografije imajući u vidu da poseduje senzor sa 3.15MP. Makro mod nas je jednostavno oduševio svojim performansama i dozvolio nam je da napravimo neke zanimljive spoljašnje fotografije. 720p snimanje je takođe bilo sasvim korektno, nismo primetili nikakve anomalije ili pad FPS-a prilikom snimanja, a detalji su bili lepo uhvaćeni, što je najbitnije. Od kamere sa senzorom od 3.15MP nismo očekivali previše, ali smo na kraju dobili mnogo više nego što smo se nadali. Osim manje rezolucije, fotografijama nismo uspeli da nađemo veću manu. Pogledajte i sami fotografije koje smo procenili, pa zaključite i sami.
Kada saberemo sve utiske pri korišćenju Samsung Galaxy Tab modela, moramo reći da smo bili jako zadovoljni, a veće mane tabletu jednostavno nismo mogli pronaći. Jednostavno, nedostaci koje smo sreli kod 10.1v modela su bili ispravljeni i kao rezultat je dobijen jedan jako kvalitetan uređaj, a usudićemo se da kažemo, najbolji od svih dosadašnjih Android tablet-a. Zaključak U najkraćem – fenomenalan tablet od Samsung-a, koji je rešio da zavlada tržištem tablet računara. Ovakav proizvod smo malo duže čekali, ali isplatilo se, pošto smo dobili jedan veoma dobar uređaj. Ako tražite jedan od boljih Honeycomb tableta na tržištu, znajte da je Samsung Galaxy Tab 10.1 u samom vrhu. Diskutabilno je reći da je najbolji od svih tableta, jer mu parira jedan isto kvalitetan tablet, a to je Apple-ov mezimac iPad 2. Ostaje pitanje ukusa, da li volite iOS, ili više preferirate nešto slobodniju platformu, kao što je Android Honeycomb. Izbor ostaje na vama, ali autor ovog teksta smatra da je Galaxy Tab 10.1, stvarno kvalitetan uređaj u većini aspekata, tako da će ovaj model dobiti Editor’s Choice nagradu.
Jednostavno, kada saberete sve pozitivne stvari koji kod ovog modela, kao što su njegova debljina, težina, izrada, kvalitet ekrana, performanse, dolazite na zaključak da je ovaj model verovatno najbolji izbor, ako želite da posedujete high-end tablet. Naravno, postoje i neke sitne zamerke, kao što su nemogućnost reprodukcije MKV-a iz standardnog plejera i nedostatak microSD slota na samom uređaju. Ipak, ostaje pitanje cene ovog modela, koja je nešto veća od konkurencije, ali smatramo da je ta razlika u ceni opravdana. Opet napominjemo, ako želite jedan fenomenalan tablet, razmotrićete kupovinu ovog modela, pogotovo kada je dostupan na rate kod našeg mobilnog operatera Telenor-a, a zaista ima smisla uzeti ga na ugovor, jer ako vam je 3G mreža van doma bitna, svakako će vam trebati megabajti.
Prednosti:
– Veoma lep dizajn i solidan kvalitet izrade
– Najtanji i najlakši tablet na tržištu
– Kvalitetan ekran sa dobrom osvetljenošću i prijatnim bojama
– Odlične Tegra 2 performanse
– TouchWiz UX
Mane:
– Nedostatak microSD slota na uređaju
– Nemogućnost reprodukcije MKV-a iz standardnog plejera
Cena: pogledati tarifne pakete na sajtu Telenora
Uređaj na test ustupio Telenor.