Dragoljub Radovanović Honeycomb tablet uređaja je svakim danom sve više, tako da postaje malo teže odlučiti koji model odabrati. Mi smo na testu do sada imali već dva modela na kojima se nalazi Honeycomb operativni sistem, to su Asus Eee Pad Transformer TF101 i Acer Iconia Tab A500 modeli, tako da ćete biti malo bliži svojoj odluci, nakon što pročitate i ovaj test trećeg modela Samsung Galaxy Tab 10.1v. Naš konkretan model je u slobodnoj prodaji cenovno nešto manje pristupačniji od dva pomenuta modela, ali treba pažljivo izvagati njegove mogućnosti i zaključiti da li vredi dodati više. Ono što je veoma olakšavajuća okolnost je činjenica da ovaj model možete uzeti preko ugovora, kod našeg mobilnog operatera Vip-a, tako da ovaj model predstavlja znatno manji trenutni “udar na džep”, kako bi se slobodnije izrazili. Takođe, donekle se proširuje smisao nošenja tablet-a sa sobom kada izađete napolje, jer posedovanjem mobilnog internet paketa možete biti na internetu u svakom trenutku, zahvaljajući 3G HSDPA konekciji koju ovaj tablet poseduje. Naravno, tu je i WiFi konekcija dok koristite tablet u udobnosti vašeg doma. Hardverski gledano, procesor i grafički čip su bili gotovo identični na sva tri testirana modela na našem sajtu, kod svakog se nalazila kombinacija Dual-core 1GHz ARM Cortex-A9 procesora, sa Tegra 2 T20 grafičkim čipsetom. Ipak, ne može se na osnovu toga reći da će svaki od njih imati identične performanse, već je malo komplikovanije od toga i zavisi od uspešnosti prilagođavanja Android Honeycomb operativnog sistema specičnom modelu. U našem konkretnom slučaju, Samsung Galaxy Tab 10.1v dolazi sa potpuno čistim Honeycomb iskustvom, bez ikakve implementacije specifičnog korisničkog interfejsa ili aplikacija od strane proizvođača, koji se “kaleme” na Honeycomb UI. Ovo se nama jako dopadalo, čisto iz razloga što je rizik od loše optimizacije i pratećeg pada u performansama sveden na nulu. Dakle, Honeycomb je na ovom modelu predstavljen upravo onako kako je Google zamislio.
Pomenuli smo u uvodu da je Samsung Galaxy Tab 10.1v baziran na NVidia Tegra 2 platformi, što je takođe slučaj kod svih dosadašnjih modela tableta sa Honeycomb operativnim sistemom.Tegra 2 platforma je toliko cenjena iz razloga što su performanse prilično dobre, uz malu potrošnju energije, što je jedna od ključnih stvari, jer je direktno povezana sa trajanjem baterije. Procesor koji je kombinovan sa Nvidia čipom je dvojezgarni ARM Cortex-A9 procesor sa frekvencijom rada od 1GHz. Količina RAM memorije koja se nalazi na ovom modelu je 1GB. Što se tiče interne memorije, Samsung Galaxy Tab 10.1v dolazi u dve varijante, 16 GB i 32 GB, koja nažalost nije proširiva microSD karticama. Ekran koji je prisutan ima dosta veliku svetlinu i živahne boje, TFT je tipa, poseduje dijagonalu od 10.1 inča sa rezolucijom od 1280 x 800. Dve kamere su prisutne na uređaju, zadnja sa fenomenalnih 8 megapiksela, autofokusom, LED blicem i snimanjem u odličnoj 1080p rezoluciji pri 30FPS-a, ali i prednja sa 2MP koja će vam služiti za video razgovore. U nastavku teksta ćemo pomenuti kvalitet izrade kućišta i probleme koje smo primetili kod našeg testnog primerka.
Specifikacija:
Samsung Galaxy Tab poseduje plastično gumirano kućište sa hrapavom teksturom zadnje strane, koja sprečava da vam tablet klizi iz ruku i daje jako lep osećaj pri držanju. Tu hrapavost čine hiljade ispupčenih tačkica koje zauzimaju veliku površinu pozadi, ne samo u predelu držanja. Sa prednje strane nalazi se staklo celom površinom, a ono što se nama svidelo je tanak ram između ekrana i ivice tablet-a. Takođe, napred se nalazi samo još prednja kamera smeštena na gornjoj ivici okvira na sredini i teško je primetna, tako je ukupan izgled prednje strane veoma minimalistički.
Pre nego što nastavimo dalje, pomenućemo jedan kozmetički problem, koji, koliko smo čitali na internetu, varira od primerka do primerka. Kod našeg konkretnog primerka, može se reći da je ovaj problem bio ozbiljniji. Reč je o odvajanju dela ekrana od spoljašnje plastike u koju je on smešten. Nama se čini da je ovo potpuni previd od strane Samsung-a i izgleda da u tom predelu u kom se odvajao naš primerak, jednostavno nije bilo dovoljno lepka, tako da se ekran odlepio od baze i počeo pomalo da štrči. Ekran se pritiskom može vratiti u svoj predviđeni položaj na neko vreme, gde ostatak lepka ponovo blago uhvati, ali nije dovoljno da ga trajno zadrži, već se posle izvesnog vremena vrati u nestandardnu poziciju. Nedostatak je isključivo kozmetički i ne utiče nikako na rad samog ekrana i tableta, ali je definitvno nešto što ne bi trebalo da se vidi na tabletu sa ovom cenom, tako da moramo ukoriti Samsung zbog ovoga. Ostavićemo vam sliku i video klip, kako bi videli o čemu je konkretno ovde reč.
Zadnja strana tableta nam se posebno dopada i pruža jako lep osećaj pri držanju, kao što smo već pomenuli. Dobar deo zadnje strane je takoreći kružno udubljen, tako da predeli gde se drži tablet zaista mogu lepo da se uhvate, nasuprot nekih modela koji su skroz ravni pozadi, pa je stisak u predelu držanja nešto slabiji. Gumirana hrapava zadnja strana sprečava znojenje u odnosu na plastiku i aluminijum, tako da moramo dati visoku ocenu što se tiče osećaja tablet-a. U centru zadnje strane Samsung je smestio aluminijumski “disk”, prošaran koncentričnim linijama, na kome se nalazi logo proizvođača i daje određeni stil zadnjoj strani. Jedina stvar koja kvari iskustvo je pomenuti problem sa odvajanjem ekrana, ali ako je ikako moguće zanemariti taj previd, može se reći da je ostatak kućišta dosta visokog kvaliteta i lepog dizajna.
Takođe na zadnjoj strani , iznad pomenutog diska, nalazi se još jedan aluminijumski pravougaoni deo, u kome je smeštena kamera od 8MP i LED blic. On je takođe prošaran koncentričnim linijama, tako da cela zadnja strana nema nijedan gladak deo, već je sve hrapavo, što se nama dopada.
Prelazimo na bočne stranice uređaja, na kojima se nalazi razni dugmići i ulazi, tako da ćemo poćeti od leve bočne strane. Na levoj bočnoj stranici nalazi se pre svega dugme za uključivanje i isključivanje ekrana, koje je po nama smešteno na pravom mestu. Ispod njega nalazi se ulaz za 3.5mm “in-ear” slušalice sa izmenjivim kapicama, koje dobijate uključene u pakovanje pri kupovini uređaja. Ispod njega, nalaze se dva otvora za zvučnik, koji je zaštićen mrežicom, a isti takav se nalazi i na desnoj bočnoj stranici, tako da je u pitanju stereo zvuk.
Na donjoj strani tableta nalazi se ulaz za Samsungov specifični šesnaestopinski konektor, koji ima ulogu prenosa podataka i punjenja. Samsung je pametno rešio kabl, koji na drugoj strani ima USB, koji ulazi u punjač uključen u šteker, tako da ne morate da brinete o nošenju dve stvari, već ovom kombinacijom rešavate obe. Isti ulaz služi i za spajanje keyboard dock-a, kao i multimedijalnog dock-a, koji možete kupiti odvojeno.
Sa desne bočne strane nalazi se drugi zvučnik, ali iznad njega nalazi se i slot za Sim karticu koja će vam omogućavati 3G konekciju, a ovaj slot je zaštićen plastičnim vratancima. Na njima je lepo ostavljen prostor za nokat, tako da je omogućen lak pristup kartici.
Sa gornje strane nalazi se mikrofon, koji će vam služiti pri video komunikaciji donoseći zvuk sagovorniku sa druge strane žice, kako bi smo rekli. Skroz levo je smešten dvodelni taster za pojačavanje i smanjivanje zvuka.
Samsung Galaxy Tab 10.1 dolazi sa Android Honeycomb 3.0.1 verzijom. Trenutno nije dostupna nadogradnja na 3.1 verziju, tako da se to može smatrati kao nedostatak u odnosu na Transformer i Iconia Tab modele koji su dobili zvaničnu verziju 3.1, ali ne sumnjamo da će i Samsung vrlo brzo ponuditi mogućnost nadogradnje. Kao što smo pomenuli, Samsung Galaxy Tab 10.1 poseduje “Pure Honeycomb” iskustvo, gde nemate nikakvih izmena u korisničkom interfejsu, ali mi smatramo da su one i nepotrebne, jer je izgled čistog Honeycomb-a i više nego privlačan. Na početnom ekranu možete dodati razne Widget-e i veliki broj prečica ka aplikacijama, ako ne želite da ih tražite u meniju aplikacija. Jedino što smo zatekli na ekranu je bio Honeycomb sat-widget, ali mi smo malo popunili glavni ekran stvarima koje smo smatrali da su nama bitne, kao što su Gmail widget, grafički indikator baterije, Google search widget i razne prečice ka aplikacijama.
Stoje vam na raspolaganju još dva dodatna dodatna ekrana sa leve i desne strane, dakle zbirno pet ekrana, koje možete popuniti stvarima koje smatrate su vam bitne. Mi nismo voleli da nam ekrani stoje prazni, tako da smo ih popunili koliko smo mogli, kad već nije bilo razlike u glatkoći navigacije kroz iste bilo da su popunjeni ili prazni.
Kao što znate, Honeycomb tableti nemaju fizičke dugmiće za Back, Home i Menu, već su oni softverski i deo Honeycomb sistema. Nalaze se uvek na ekranu, šta god da otvorite, a naravno, takođe i prate orijentaciju ekrana, kada na primer prebacite iz Landscape u Portrait režim. Dužim pritiskom na ekran svi, početni ekrani se svi prikazuju, odakle možete na njih dodavati razne widgete, ne morate ići pojedinačno na ekran, već je omogućeno da se widget doda direktno, što je dosta korisno. Multitask dugme na donjem baru desno od Home dugmeta vam prikazuje sve trenutno otvorene aplikacije, što prilično olakšava rad sa više otvorenih aplikacija. Meni za aplikacije ima posebno dugme u gornjem desnom uglu, gde se nalaze sve instalirane aplikacije. Mi smo instalirali dobar broj aplikacija specifično napravljenih za Honeycomb, od kojih su neke bile stvarno korisne i lepo napravljene.
Ekran je zaista svetla tačka ovog uređaja, ali ujedno i tamna tačka zbog probijanja osvetljenja, barem što se ticalo našeg testnog primerka. Ostali ekrani ne moraju biti pogođeni toliko, koliko je naš testni primerak bio, tako da ćemo se ograditi od eventualnih problema i reći da zavisi od toga koliko imate sreće (ili nesreće). Uglovi gledanja su bili dobri, ne savršeni kao kod IPS panela, ali možemo reći da ugao gledanja mora biti dosta oštar, pre nego što počne da se blago zatamnjuje slika. O negativ efektu pri promeni ugla gledanja od kojeg pati testirani Viewsonic Viewpad 10s, nije bilo ni govora. Color shift, ili gubljenje živosti boja kako bi se moglo opisati, pod oštrim uglom je takođe svedeno na minimum.
Gmail i E-mail aplikacije zaista iskorišćavaju punu veličinu ekrana, sa njihovim pristupom deobe, gde se u levom delu stoje vaše poruke, a u desnom njihova sadržina, tako da nije potrebno da se vraćate jedan ekran unazad kako bi prešli na neku drugu poruku.
Notifikacije su po nama dosta dobro rešene u Honeycomb OS-u, sa svojim odvojenim menijem u desnom delu ekrana i iskakanjem prozora, ukoliko dobijete e-mail, instalirate aplikaciju ili slično.
Glatkoća kretanja kroz početne ekrane je bila za pohvalu, kao i navigacija kroz druge delove korisničkog interfejsa. Nismo primetili nikako kočenje ili seckanje, mada treba pomenuti da animacije u Portrait režimu nisu toliko glatke kao u Landscape-u, tako je trenutno kod svih Honeycomb tableta, ali nismo sigurni koji je tome razlog. Surfovanje na tabletu je bilo dosta glatko tamo gde nije bilo previše flash materijala, ali opet, kao što smo imali prilike da iskusimo u testu Acer Iconia Tab A500 modela, Flash bazirani materijal kao što su reklame, drastično smanje glatkoću skrolovanja stranice. Opet, nismo sigurni, ali pošto je web browser dobio hardversku akceleraciju u 3.1 verziji, verujemo da je tamo situacija sada poboljšana, ali dok ne probamo to sami, ne možemo tvrditi sa sigurnošću da je tako. Inače, kao i uvek, Android Browser je dosta minimalistički sa svojim adresnim Bar-om, koji sadrži standardne opcije oko navigacije stranicama, koji nestaje kada se skroluje dole, tako da je ekran pametno iskorišćen.
Čitanje knjiga u elektronskom obliku je po običaju dosta dobro na tablet uređajima, a pošto je naš konkretan tablet prilično lagan, nije nam zamarao ruku. Zahvaljujući 1280 x 720 rezoluciji, tekst je oštar, a zbog dobrog osvetljenja i kontrasta, slova su bila savršeno čitljiva.
Samsung Galaxy Tab dolazi sa OfficeHD aplikacijom, pomoću koje možete da otvarate i menjate Word, Excel, PowerPoint fajlove.
Pomoću Tegra Zone aplikacije koja je dostupna na Android Market-u, možete videti sve trenutno dostupne igre, kao najave za nove. Takođe se u aplikaciji nalaze razne vesti vezane za Tegru. Većina igara se plaća, mada postoji par koje su bestplatne. Mi smo malo potražili po internetu i pronašli “narodne” verzije igara. Performanse su bile u svakoj savršene, nijedna igra nije davala znakova pada performansi, sve je bilo čisto i glatko.
Trajanje baterije je bilo sasvim zadovoljavajuće, sa uključenom 3G i WiFi konekcijom, Push notifikacijama i maksimalnom nivou osvetljenja ekrana. Samsung je označio trajanje baterije na 7 sati video reprodukcije. Naše rezultate trajanja baterije možete videti na slikama ispod.
Quadrant rezultat
Reprodukcija HD materijala je moguća, ali samo u HD niskom profilu, kao kod većine Tegra 2 tableta. Jedini tablet koji je do sada uspevao da reprodukuje Full HD filmove u visokom profilu je bio Galaxy Tab P1000 sa njegovim PowerVR SGX540 čipom. Da bi ste prebacili vaš film iz visokog u niski profil, preporučujemo vam skidanje programa pod imenom Handbrake i nalaženjem Tegra 2 optimizovanog profila za njega. Ovo će omogućiti da vaši HD filmovi budu prikazani na vašem tabletu veoma glatko sa visokom cifrom FPS-a, bez seckanja. Obavezno koristite jedan od video plejera koji podržavaju hardversku akceleraciju, kao što je Rock Player na primer. Pogledajte klip ispod kako bi ste videli performanse pri HD 720p reprodukciji.
Kamerom smo zaista bili oduševljeni, ona je po nama pružala fenomenalne fotografije, pogotovo u makro modu. Upitno je koliko ćete koristiti kameru na tabletu, ali mi bi smo iskoristili svaku mogućnost, pošto kvalitet fotografija prilazi onom koji bi ste zatekli na nekom digitalnom fotoaparatu sa isto megapiksela. Snimanje u 1080p rezoluciji je takođe bilo dobro, mada ne možemo reći da je bio savršen jer smo primetili artefakte i kockanje slike prilikom bržeg pomeranja tableta. Snimak je bio tečan, ali iako je rečeno u specifikacijama da snima u 30fps, nama je Fraps beležio vrednost od 24fps, mada je na trenutke opadao sa te vrednosti. Iako nije savršeno, 1080p snimanje na ovom tabletu je savršeno upotrebljivo. Ono što nas ipak oduševljava kod kamere su fotografije koje beleži, pogledajte njihov kvalitet i sami. Malo je čudno vaditi tablet, kako bi ste uslikali nešto, to je i nama jasno, ali kada je već dobar kvalitet slika, pitamo se zašto da ne.
Sveukupno smo zadovoljni kako se Galaxy Tab 10.1v ponašao, jedini loš utisak koji smo imali je taj problem odvajanja ekrana i probijanje pozadinskog osvetljenja. Pored toga, nikakvih većih problema nije bilo ili pada performansi. Honeycomb sistem i dalje treba da evoluira, ali stvari se vremenom “peglaju” i dovode do savršenstva. Broj aplikacija takođe raste, ali je već danas taj broj dovoljan da omogući da korišćenje Honeycomb tablet-a bude savršeno funkcionalno. Zaključak
Samsung Galaxy Tab 10.1 je jedan od boljih Honeycomb tableta na tržištu trenutno. Diskutabilno je da li je Samsung 10.1 tanja verzija ukupno bolja, zbog lošije kamere od 3MP koju poseduje i lošijeg 720p snimanja, ali osim toga, ovi modeli su prilično slični. Dizajn i kvalitet plastike i zadnja strana tableta su prilično dobri. Mi smo se pomalo razočarali zbog odvajanja ekrana kod našeg primerka, to nas je nekako najviše pogodilo i ostavilo loš utisak, ali i nešto veće probijanje pozadinskog osvetljenja, koje se manifestuje kao žućkaste fleke po ivicama ekrana. Ipak, kada se pređe preko toga, svejedno se dobija fenomenalno osvetljeni i živahan ekran, sa dobrim uglovima gledanja. Performanse tableta su fenomenalne, kako u igrama, tako i van njih u navigaciji i animacijama u meniju i početnom ekranu.
Kamera je zaista postavila standard za tablete, pa čak i mobilne telefone sa svojim kvalitetom fotografija, mada je 1080p snimanje moglo biti bolje. Sve u svemu, ovaj tablet nudi dosta, a pošto je kod nas dostupan samo preko ugovora u Vip-u, svakako nije loš izbor, jer ne morate da izdvajate veliku sumu novca odjednom. Čisto Honeycomb iskustvo se nama veoma dopalo, nije bilo padova u performansama, što je nama bitnije od neke dodatne “šminke”, koja ponekad ume da napravi više problema nego što je korisna. Pošto je od nedavno dostupna i tanja 10.1 verzija, pokušaćemo da nju takođe dobijemo na test u dogledno vreme, pa ćemo time direktno videti da li su prisutni problemi koje je imao 10.1v model, ili je kod njega situacija mnogo bolja.
Prednosti:
– Tegra 2 i ARM Cortex A9 procesor – Dobar ekran sa odličnom osvetljenošću i živim bojama – Fenomenalna kamera od 8MP – Tanak ram oko okvira, lepo osmišljen dizajn i laganost tablet-a – Čisto Honeycomb iskustvo
Mane:
– Odvajanje ekrana od kućišta (Uslovno i zavisi od primerka) – Probijanje pozadinskog osvetljenja (Uslovno i zavisi od primerka) Cena: Pogledati tarifne pakete na sajtu Uređaj na test ustupio Vip