Dragoljub Radovanović Uspeh kompanije Samsung u tablet polju svakako nije mali i smatramo da su modeli iz Galaxy Tab porodice dosta popularni u svetu. Od prvog 7-inčnog Galaxy Tab P1000 modela koji se pojavio u septembru 2010-e godine, preko 10.1 modela koji se pojavio u junu 2011-e i 8.9 modela koji je postao dostupan u oktobru, pa sada do novog 10.1 inčnog modela koji se pojavio u maju ove godine. Tu su još i novi 7-inčni Galaxy Tab 2 model koji smo imali na testu , kao i Galaxy Note 10.1 koji je hardverski jači od modela kojim se bavimo danas. Ova linija proizvoda svakako jeste prepoznatljiva u svetu, ali da li su ovi novi modeli za 2012-u godinu u samom vrhu ponude kao što je to bio slučaj sa prošlogodišnjim modelima? Ne baš, jer imamo nekoliko zamerki koje idu na račun nedostatka uključivanja jačeg hardvera kojem smo se nadali.
Pomalo smo iznenađeni time što novi Galaxy Tab 2 10.1 hardverski gledano ne daje korisnicima prošlogodišnjeg 10.1 modela previše razloga za nadogradnju. Ono što nas najviše brine je Samsungova odluka da ne prelazi na četvorojezgarne procesore kao neki njegovi konkurenti, već da i dalje ostane na dvojezgarnim. Očekivali smo da vidimo Tegra 3 čipove u novim modelima, ali je Samsung ove godine odlučio da ne ide sa Nvidia rešenjem, već se odlučio za firmu Texas Instruments, tačnije TI OMAP 4430 čipset. Što se tiče procesora, opet zatičemo CPU koji smo imali na prošlogodišnjem modelu na istoj frekvenciji rada – dvojezgarni Cortex-A9 na 1 GHz. Umesto ULP GeForce kod starog 10.1 modela, tu je sada PowerVR SGX540 grafički čip, koji smo imali u prvom Galaxy Tab P1000 modelu, tako da možemo reći da je ovaj čip sada već poprilično matoro rešenje.
Ekran i njegova dijagonala ostaju nepromenjeni, a reč je o 10.1 inčnom PLS tipu ekrana, sa rezolucijom 1280 x 800. Sa pojavom iPad 3 modela koji poseduje 2048 x 1536, Acer Iconia A700 i Asus Transformer Infinity TF700 modela sa 1920 x 1200 rezolucijama, može se reći da 1280 x 800 rezolucija na tabletima polako ali sigurno postaje previše mala. Corning Gorilla staklo je tu da pruži dodatnu zaštitu od grebanja i loma. Novitet koji je dočekan raširenih ruku je svakako dodavanje preko potrebnog microSD slota na tablet, tako da sada možete proširiti postojećih 16 ili 32GB sa dodatnih 32GB u vidu eksterne kartice. Zadnja kamera ostaje nepromenjena i ima senzor od 3.2 megapiksela i 720p video snimanje, ali na Galaxy Tab 2 10.1 modelu je izostavljen LED blic. Prednja kamera je spuštena sa 2MP na VGA rezoluciju. Jedna od retkih prednosti u odnosu na stari 10.1 model je prisustvo Ice Cream Sandwich verzije Androida, ali sa najavom da će stari 10.1 ovoga meseca dobiti nadogradnju na ICS, ta prednost će biti anulirana. Pogledajte detaljniju poredbu novog i starog 10.1 modela u tabeli ispod.
Specifikacije:
Samsung Galaxy Tab 2 10.1
Samsung Galaxy Tab 10.1
Dimenzije
256.6 x 175.3 x 9.7 mm
256.7 x 175.3 x 8.6 mm
Masa
588 g
565 g
Baterija
Li-Po7000 mAh
Li-Po7000 mAh
Ekran
PLS LCD 10.1 inča, 1280 x 800 (149 ppi)
PLS LCD 10.1 inča, 1280 x 800 (149 ppi)
Kamera
3.2 MP, 720p @30 fps video snimanje
3.2 MP, LED blic, 720p @30 fps video snimanje
Prednja kamera
VGA
2 MP
Procesor
Dual Core Cortex-A9 1 GHz, PowerVR SGX540 GPU, TI OMAP 4430 čipset
Dual-core 1 GHz Cortex-A9, ULP GeForce GPU, Nvidia Tegra 2 T20 čipset
Memorija
16/32 GB skladište , 1 GB RAM
16/32/64 GB skladište , 1 GB RAM
Proširenje memorije
microSD do 32GB
Ne
Priključak za slušalice
3.5mm
3.5mm
Operativni sistem
Android Ice Cream Sandwich, TouchWiz UX
Android Honeycomb, TouchWiz UX
Konekcije
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.0
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 3.0
Prenos podataka
HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
Adobe flash
Da
Da
GPS
A-GPS i GLONASS
A-GPS
Cena
–
–
Kao i kod Galaxy Tab 2 7.0 nažalost nismo dobili prateću kutiju, tako da vam ne možemo prikazati njen dizajn i sadržinu, kao što to obično radimo. Prelazimo odmah na dizajn tableta. Samsung je ove godine očigledno morao da izmeni dizajn svog novog 10.1 modela, kako bi se izbegle brojne tužbe od strane kompanije Apple, koja je insistirala da je dizajn iPad modela bio iskopiran. Očigledno je da Apple ima patent na pravougaonik sa zakrivljenim ivicama, a pošto je to gotovo nemoguće izbeći u današnjim modelima tableta, Samsung nije mogao da napravi kružni tablet, već je morao da se diferencira nekim suptilnijim detaljima. U odnosu na stari 10.1 model, novi Tab 2 10.1 ima dodatnu sivu ivicu oko postojećeg crnog okvira.
Ono što je takođe drugačije u poređenju sa starim 10.1 modelom je promenjen položaj zvučnika na tabletu. Oni više nisu pozicionirani na donjoj bočnoj ivici, već se sada nalaze na prednjoj strani, pozicionirani levo i desno uz ivice, duži su i zaštićeni su srebrnom rupičastom plastikom.
Osim pomenutih stvari koje su promenjene, na prednjoj strani zatičemo nepromenjeni položaj prednje kamere koja se nalazi u sredini gornje ivice, ali umesto 2 megapiksela, ona sada ima VGA rezoluciju.
Prelazimo na bokove tableta, kako bi videli šta se to nalazi na njima od dugmića i ulaza. Levi bok tableta je po običaju prazan, dok se na njegovom donjem boku nalazi Samsungov standardni 30-pinski konektor za punjenje i komunikaciju sa računarom, kao i rupica mikrofona sa njegove desne strane.
Na desnoj bočnoj strani opet ne zatičemo ništa od dugmića i ulaza, ali je zato njegova gornja strana prepuna. Ako idemo sa desna na levo, prvo možemo zateći vratanca iza kojih je smešten slot za Sim karticu, i odmah do njega 3.5mm ulaz za slušalice. Zatim zatičemo novitet na Samsung tabletima – microSD slot za kartice, dvodelno dugme za pojačavanje/smanjivanje zvuka i Power dugme za uključivanje/isključivanje ekrana.
Zadnja strana tableta je takođe malo izmenjena. Umesto mat crne ili glossy belih leđa, sada postoji samo jedna boja, a to je mat srebrna. Na zadnjoj strani zatičemo samo 3.2 megapiksela kameru u vrhu na sredini, ali pored nje je izostavljen LED blic koji je postojao na starom 10.1 modelu.
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 model dolazi sa Android Ice Cream Sandwich verzijom operativnog sistema, koja je presvučena TouchWiz UX interfejsom. Pošto je reč o potpuno istom interfejsu i mogućnostima koje smo imali na prethodnom testu Galaxy Tab 2 7.0 modela, samo ćemo ponoviti ono što je rečeno kod njega, ako niste bili u prilici da pročitate njegov test.
Otključavanjem tableta na glavnom početnom ekranu zatičemo četiri widgeta kvadratnog oblika, smešteni jedan uz drugi sa malim razmakom. Prvi widget pokazuje trenutnu, temperaturu, najvišu i najnižu tokom dana, vremenske uslove, datum i opciju kojom osvežavate informacije. Drugi kvadrat je widget Video plejera, kroz koji možete puštati video klipove koji se nalaze na vašem uređaju. Treći kvadrat sadrži Yahoo vesti, koje su različite u odnosu na državu u kojoj se nalazite. Četvrti widget predstavlja Music player, preko koga možete vršiti navigaciju kroz prisutne pesme, videti ime izvođača, trajanje pesme i slično. Ispod pomenutih widgeta imate prečice ka raznim preinstaliranim aplikacijama, koje uključuju Phone aplikaciju, Readers Hub, Music Hub, Game Hub, Samsung Apps i Play Store.
U gornjem delu ekrana nalazi se prečica za Google Search, pet belih tačkica koje vas obaveštavaju na kojem ste ekranu trenutno i prečica za otvaranje App Drawer-a. Skroz u donjem delu ekrana nalaze se softversko Back, Home, i Multitask dugme, kao i dugme za lako hvatanje screenshotova. U desnom delu nalazi se časovnik, ikonice signala WiFi i mobilne mreže, kao i indikator napunjenosti baterije.
Takođe u donjem delu ekrana postoji mala strelica na čiji se pritisak dobija pristup Multi task aplikacijama kakve smo videli i u drugim verzijama Galaxy Tab porodice. One uključuju Alarm, Calculator, E-Mail, Messaging, Music Player i Phone. Svaka od ovih nabrojanih aplikacija se otvara u zasebnom prozoru, kojem možete da menjate lokaciju na ekranu, i otvaraće se preko svake aplikacije u kojoj se trenutno nalazite, tako da nudi Multitasking mogućnosti.
Notifikacije nisu previše izmenjene i pojavljuju se pritiskom u donji desni deo ekrana. U ovoj sekciji se nalazi časovnik, datum i dan u nedelji, toggle bar za brzo isključivanje/uključivanje opcija, kontrola nivoa osvetljenja i prečica ka podešavanjima uređaja.
App drawer ima providnu pozadinu, ekrani su takođe obeleženi belim tačkicama u vrhu, sortirati aplikacije po određenom redosledu, dobiti pregled preuzetih aplikacija, ili dobiti prečicu ka Play Store-u.
Kod Samsung Galaxy Tab 2 10.1 modela omogućeno je pozivanje i primanje poziva, nešto što stari 10.1 model nije mogao da radi. Dialer ima velike sive tipke, smart dialing mogućnosti, dnevnike poziva, omiljene kontakte i slično – ništa novo što nismo već videli do sada.
Krenimo od samog početka, a to je kakav je utisak dok smo držali tablet u rukama. U odnosu na prošlogodišnji 10.1 model koji smo imali na testu, nema preterane razlike u kvalitetu izrade. Tablet je bio čvrst koliko god mu to plastično telo dozvoljava, i prijatan za držanje u rukama. Ipak, novi Galaxy Tab 2 10.1 je deblji za 1.1mm i teži za 23 grama, ništa drastično, ali razlika svejedno postoji. Ove godine je takođe upotrebljeno Corning Gorilla staklo, koje će vam nuditi veću zaštitu od ogrebotina i lomljenja, u poređenju sa klasičnim zaštitnim staklima. Što se tiče veličine tableta, autoru teksta se ipak više dopada forma od 8.9 inča koja je udobnija za korišćenje. Takođe nam je bilo čudno zašto nema novog 8.9 inčnog modela ove godine, pogotovo zbog toga što je većini ljudi ova forma više odgovarala od dijagonale 10.1 koja se može učiniti velikom.
U odnosu na prošlogodišnji 10.1 model, razliku u kvalitetu ekrana nismo primetili. Tu je i dalje prisutan odlični PLS tip ekrana sa veoma dobrim uglovima gledanja i koji nudi dosta dobar kvalitet prikaza. Ono što jeste problem je prisustvo 1280 x 800 rezolucije koja će sve više i više tonuti u zaborav, koju će zameniti 1920 x 1200 rezolucija, i koju smo i lično imali priliku da iskusimo na 10.1 inčnom ekranu – razlika u oštrini slike je svakako primetna. Tačno se vidi razlika u veličini piksela, ipak 1920 x 1200 nudi skoro duplo više piksela na istoj površini. Stvarno je šteta što se Galaxy Tab 2 10.1 pojavio u vreme pre prelaza ekrana tableta na veću rezoluciju, jer saznanje da ipak postoji nešto bolje pomalo kvari utisak. Ako izuzmemo rezoluciju, ekran na Galaxy Tab 2 10.1 modelu je dalje jako dobar, može se reći i jedan od boljih koji postoje.
Ice Cream Sandwich je svakako doneo bolje performanse od onih koje smo zatekli na Honeycomb verziji starog 10.1 modela. Iskustvo u radu jeste bolje, ali pošto znamo da će i stari 10.1 dobiti Ice Cream Sandwich nadogradnju, pitanje je da li njegovi korisnici imaju valjanih razloga za prelazak na novi 10.1 model? Osim prisustva microSD slota zaista ne vidimo dovoljan razlog. Savet starim 10.1 korisnicima – čuvajte novac ili planirajte upgrade na jači Galaxy Note 10.1, dok novi korisnici ipak mogu razmotriti i ovaj jeftiniji Galaxy Tab 2 10.1. Procesor jeste isti kao i kod starog modela, ali nismo oduševljeni prisustvom sada već matorog PowerVR SGX540 grafičkog čipa. On i dalje nudi dovoljno dobre performanse, ali ne može da se meri sa nivoom performansi novijih čipova.
Browsing iskustvo je bilo dobro i kotira se negde otprilike u rangu sa Tegra 2 tabletima. Ne vidimo zašto i ne bi, jer je u pitanju isti Cortex A9 procesor na 1 GHz koji smo sretali u velikom broju modela tableta. Stranice su otvarane razumno brzo, ali ipak ne na nivou koji nude Tegra 3 tableti, a isto možemo reći i za glatkoću i odziv skrolovanja koja takođe ne može parirati Tegra 3 tabletima. Sve se zapravo svodi na to kakve performanse tražite od tableta, i koliko novca ste spremni da potrošite da bi ste ih dobili.
Dužina trajanja baterije na Samsung Galaxy Tab 2 10.1 modelu je bila veoma dobra, baš kao što je to slučaj i sa starim 10.1 modelom. Osvetljenje ekrana smo postavili na polovinu, i kroz benchmark testove i surfovanje internetom, uspeli smo da izvučemo 8 sati i 32 minuta vremena uzastopne uključenosti ekrana. Ovo je veoma dobar rezultat i provešće vas kroz ceo radni dan češćeg korišćenja, bez potrebe da ga prikačite na strujni izvor – to možete raditi preko noći, jer punjenje sa ovolikim kapacitetom baterije i nije baš kratko.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.
BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Kamera od 3.2 megapiksela na Samsung Galaxy Tab 2 10.1 nas očekivano nije preterano oduševila. Zapravo ostaje pitanje koliko ćete koristiti vaš 10.1-inčni tablet kao fotoaparat i da li vam je kamera uopšte bitna na tabletu. Možemo i nekako razumeti fotografisanje 7-inčnim tabletom, ali držati ovoliki tablet u rukama u pokušaju da napravite fotografiju može biti pomalo čudno prolaznicima. Iz tog razloga i nismo bili preterano voljni da izađemo na prometnu ulicu, već smo se držali svog kraja, gde komšije znaju o čemu je reč. Fotografije koje smo uspeli da napravimo ovim tabletom i nisu nešto specijalno, mogu da posluže, ali ako tražite neki preterani kvalitet, ovde ga nećete pronaći. Fotografijama svakako nedostaje količina detalja usled niske 3.2MP rezolucije, ali dobra vest je da u napravljenim fotografijama nema izraženog šuma i da su one koliko-toliko oštre. Koloritet je takođe na dobrom nivou. Video snimanje takođe nije ništa specijalno, iako se radi o 720p rezoluciji. Snimku jednostavno nedostaje oštrina i detalji, mada je frejmrejt bio jako solidan i blizu citiranih 30 frejmova u sekundi. Sve u svemu, kamerom na ovom modelu možete napraviti upotrebljive fotografije i snimke, ako se nađete u situaciji bez fotoaparata. Pogledajte kvalitet fotografija i snimka, kako bi sami došli do zaključka.
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 na nas je ostavio pozitivan utisak, baš kao i njegov prethodnik, ali nam nije pružio taj “wow” osećaj koji smo imali kod starog 10.1 modela. Verovatan razlog tome je što nismo baš i videli ništa novo u poređenju sa njim, neku značajniju razliku koja bi nas navela razmatranje kupovine ove nove verzije. Naravno, tu je sada nekome dosta bitan microSD slot koji će pružiti ukupno veće skladište, ali sa hardverske strane nema baš preterane razlike. Dizajn je malo izmenjen, tablet je malo deblji i teži, i dalje je od plastike, tako da ne možemo reći da je bilo napretka na ovom polju. Ekran ostaje i dalje dosta dobar, PLS je tipa, ali nudi 1280 x 800 rezoluciju koju ćemo u budućnosti sve ređe viđati na tabletima.
Performanse tableta su ipak dovoljno dobre i kotiraju se negde u nivou sa Tegra 2 modelima, što će nekom biti sasvim ok, dok će neko tražiti više. Ice Cream Sandwich verzija Androida jeste svakako stvar koja će vam se dopasti kod ovog modela, ali pošto stari 10.1 model takođe dobija ICS, upitno je koliko stari 10.1 korisnici imaju razloga za kupovinu. Kamera je ostala nepromenjena, ima 3.2 megapiksela senzor i 720p snimanje, koja nudi ništa više osim solidnih rezultata. Nekome ko ima stari 10.1 model verovatno ne bismo preporučili da prelazi na novi Galaxy Tab 2 10.1, jer osim microSD slota on nema ništa značajnije da ponudi. Mada, novim korisnicima bez tableta se može učiniti kao dobra opcija zbog svoje razumne cene. Sve kada saberemo i oduzmemo i dalje imamo dobar tablet, ali ništa što već nismo videli prošle godine… Ostaje nam da vidimo kakve performanse ima da ponudi jači i skuplji Galaxy Note 10.1 model, ali ipak, ovaj tablet će većini korisnika i više nego završavati posao…
Prednosti – Dvojezgarni procesor solidnih performansi – Ice Cream Sandwich verzija Androida – microSD slot za proširenje skladišta – Dobro trajanje baterije Mane – Rezolucija ekrana od 1280 x 800 će uskoro biti prevaziđena – Ne nudi ništa značajno u odnosu na prethodni 10.1 model – Nedostatak LED blica
Uređaj na test ustupio Samsung.