Samsung Galaxy Tab 8.9

Samsung Galaxy Tab 8.9

Ovaj Samsungov model tableta je na tržištu prisutan još od oktobra prethodne godine, tako da se za njega ne može reći da je preterano svež. Radi se o tabletu pod imenom Samsung Galaxy Tab 8.9 - manjem bratu modela Galaxy Tab 10.1 kojeg smo takođe imali na testu. Šta je drugačije kod ovog modela? Ne puno stvari - a ako ste upoznati sa pomenutim 10.1 modelom, već ste dobrim delom i upoznati i sa ovim tabletom. U pitanju je Tegra 2 tablet sa PLS ekranom rezolucije 1280 x 800, zadnjom kamerom od 3.2 megapiksela i LED blicem, i veoma prijatnom za korišćenje formom od 8.9 inča

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Samsung je kompanija koja ima običaj da svoje mobilne uređaje ponudi u veoma širokoj lepezi dijagonala i različitih verzija, a nimalo ne preterujemo kada to kažemo. Možemo se sresti sa preko stotinu različitih modela iz Galaxy porodice, sa dijagonalama od minijaturnih 2.6 inča, pa sa razmacima od 0.1 i 0.2 inča sve do ogromnih 5.3 inča – to je barem što se tiče ponude smartfon modela. Raznovrsnih dijanonala među tabletima nema baš toliko, ali opet mnogo više od drugih proizvođača. Imamo 7-inčne modele tableta, 7.7 inčni model, 8.9 inčni model (model sa našeg testa), 10.1 inčni model, a u narednom periodu možemo očekivati i 11.6 inčni tablet sa ogromnom 2560 x 1600 rezolucijom. Ova raznovrsnost modela, osim toga što ih je teško popamtiti, i nije toliko loša stvar, jer se detaljno prilagođava korisniku po pitanju budžeta i jačine hardvera – tako da se uvek može naći za svakog po nešto. Očigledno ovakva taktika ide Samsungu na ruku, a pozicija vodećeg proizvođača mobilnih uređaja upravo to i dokazuje.
      Prelazimo konkretno na naš model tableta. Kako je ovaj model nastao i zašto baš ova dijagonala? Samsung očigledno smatra da je skok između 7 inčnih i 10 inčnih tableta preveliki – tako da je ovaj model nastao kao kompromis koji premošćava taj jaz.

      Po iskustvima drugih korisnika, ali i po našem ličnom iskustvu, ova dijagonala se često smatra kao “sweet spot” – ili grubo prevedeno na naš jezik “idealna veličina”. U poređenju sa korišćenjem Galaxy Tab 10.1 modela, ovaj model je prijatniji za rad, jer je lakši za stotinak grama, stvari su pristupačnije u landscape režimu, i slika je malo oštrija zbog većeg broja piksela po inču. Pored toga, ova dva modela su manje-više ista po pitanju hardvera i dizajna.

      Ipak, ponovićemo šta to možete očekivati od hardverskih komponenti u ovom modelu. Pre svega, tu je srce uređaja, njegov Tegra 2 čip. Ovaj čip sadrži dve stvari – dvojezgarni Cortex-A9 procesor sa frekvencijom rada od 1 GHz i ULP GeForce grafiku. Što se tiče skladišne memorije, ovaj model možete naći u varijantama od 16, 32 ili 64 gigabajta, dok je njegova RAM memorija svuda ista i iznosi 1 GB. Nažalost, nema microSD slot za proširenje memorije, što je šteta. Takođe glavna stvar koja krasi ovaj lagani i tanki tablet je njegov prelepi PLS ekran. Ovaj ekran ima rezoluciju od 1280 x 800 piksela (170 piksela po inču) i superiornija je tehnologija do IPS tipa, a takođe ima i jako dobre uglove gledanja. Na tabletu možete pronaći dve kamere – prednju kameru od 2 MP za video chat i zadnju kameru od 3.2 MP za ostale potrebe fotografisanja. Zadnja kamera takođe poseduje i LED blic, za slučajeve u kojima je osvetljenje nešto niže. Uređaj stiže sa Android Honeycomb 3.2 verzijom i TouchWiz UX interfejsom, ali već duže vreme se čeka obećana nadogradnja na Ice Cream Sandwich. Detaljnije specifikacije možete pronaći u tabeli ispod.

      Specifikacije:  

      Samsung Galaxy Tab 8.9

      dimenzije
      230.9 x 157.8 x 8.6 mm

      masa
      453 g

      baterija
      Li-Po 6000 mAh

      ekran
      PLS 8.9″, 1280×800 (170 ppi)

      kamera
      3.2 MP, autofokus i LED blic, 720p video snimanje

      prednja kamera
      da (2,0 MP)

      procesor
      Tegra 2 – Dual-core 1 GHz Cortex-A9 procesor; ULP GeForce GPU

      memorija
      1 GB RAM, 16/32/64 GB skladište

      proširenje memorije
      Ne

      priključak za slušalice
      3,5mm

      operativni sistem
      Android 3.2 (Honeycomb), ICS najavljen

      konekcije
      USB 2.0 30-pin, Bluetooth 3.0 sa A2DP, WiFi 802.11 a/b/g/n

      prenos podataka
      HSDPA 21 Mbps , HSUPA

      adobe flash
      da

      GPS
      A-GPS

      cena
      29.990 din – 39.990 din u zavisnosti od Vip internet paketa

      Kao što to radimo kod većine uređaja, prva stvar koju pominjemo u ovom delu – kakva je kutija uređaja i koja je njena sadržina. Samsung Galaxy Tab 8.9 dolazi u kutiji pretežno bele boje i uobičajne veličine. Na njenoj prednjoj strani možemo videti sliku tableta i njegovog interfejsa, dok je ispod slike, srebrnim presijavajućim slovima, ispisano ime modela. Zadnja strana kutije sadrži manju sliku tableta, tabelu njegovih bitnijih karakteristika i standarde koje podržava.


      Uklanjanjem poklopca kutije, zatičemo tablet sa zaštitnom nalepnicom na svom prednjem delu, na kojoj je takođe ispisano ime modela, par specifikacija i standarda. Kada se ukloni kartonski deo na kojem je smešten tablet, ispod zatičemo plastiku sa pregradima u kojima se nalazi prateća oprema. U kutiji možete naći raskloplivi punjač sa USB ulazom, USB kabl sa 30-pinskim konektorom na drugom kraju, slušalice i izmenjive delove koje idu u uši i kratko uputstvo za korišćenje uređaja.


      Ovaj model poseduje identičan dizajn kao njegov veći brat – model Galaxy Tab 10.1 – a kao i većina Honeycomb tableta, on ne poseduje nikakve hardverske dugmiće na prednjoj strani. Ekran i cela prednja strana tableta zaštićena je Corning Gorilla visoko otpornim staklom, tako da će ogrebotine i rizik od loma biti smanjene na minimum. Oko ekrana su ostavljene crne trake u širini nešto manje od dva santimetara, a oko njih možete primetiti srebrnu plastičnu ivicu od nekoliko milimetara, koji se nastavlja na bokove tableta i jednim delom na zadnju stranu. Po logou tableta na donjoj ivici, može se zakljlučiti da je standardan režim držanja tableta horizontalan. Na gornjoj ivici odmah iznad ekrana, možete naći dve stvari – prednju kameru od 2 megapiksela i senzor ambijentalnog osvetljenja. To je sve što možete naći na prednjoj strani – prilično jednostavan, a opet efektivan dizajn.

      Pogledajmo šta se to nalazi na njegovim bokovima. Kao i kod Galaxy Tab 10.1 modela, na njegovom levom i desnom boku nema nikakvih konekcija ili dugmića. Sve što je potrebno, smešteno je na gornji i donji bok tableta. Krenućemo od donjeg boka. Na donjem boku u sredini možete videti Samsungov 30-pinski ulaz, koji će vam služiti za punjenje tableta, prebacivanje fajlova preko USB kabla, ili za kačenje dodatnih stvari kao što su dock-tastatura, multimedijalni dock ili OTG adapter. Sa njegove leve i desne strane, prisutni su stereo zvučnici, zaštićeni rupičastom mrežicom.

      Gornja ivica sadrži sve ostalo. Pre svega, u levom delu gornje bočne strane, tu su dugme za uključivanje ekrana i dvodelno dugme za kontrolu zvuka. Zatim, odmah do njih, smešten je 3.5mm ulaz za slušalice, i do njega rupica mikrofona.


      Bliže desnoj ivici , postavljen je slot za Sim karticu, koji je zaštićen plastičnim vratancima. Na ovim vratancima ostavljen je prostor za nokat, da nema nikakvih problema pri njihovom otvaranju.

      Zadnja strana uređaja može se sresti u dve boje – crnoj i beloj. Crna boja – onakva kakva se nalazi na našem modelu, izrađena je od mat crne gumirane plastike, tako da sprečava klizanje tableta iz ruku i prijatna je na dodir. Druga varijanta je bele boje, i radi se o glossy plastici koja nije gumirana, tako da je malo “klizavija” od crne varijante. Pomenuli smo da srebrna plastika sa bokova jednim delom zalazi na zadnju stranu, i to je upravo mesto gde je smeštena 3.2 MP kamera, i odmah desno do nje – LED blic.

       Samsung Galaxy Tab 8.9 zvanično dolazi sa Android Honeycomb 3.2 verzijom, u koju je Samsung ubacio svoj TouchWiz UX korisnički interfejs. U odnosu na standardnu i čistu Honeycomb verziju, ovde je promenjeno dosta stvari. Grafički elementi su poprilično izmenjeni i dosta su šareniji, a Samsung je takođe ubacio i svoje widgete i po neku aplikaciju.  

       
      Broj početnih ekrana koji su vam na raspolaganju je pet, a na njih možete dodavati i svoje widgete, ili ikonice i prečice do aplikacija. Ekrani su označeni malim kružićem i brojem u vrhu ekrana, tako da znate na kome se ekranu trenutno nalazite. Widgete koje možete zateći na glavnom početnom ekranu su – ogroman digitalni časovnik sa datumom i danom u nedelji, ispod njega widget za vremensku prognozu na kome možete videti trenutnu, minimalnu i maksimalnu temperaturu, vremenske uslove, ali i vremensku prognozu na narednih pet dana u nedelji. Klikom na widget, dobijate fullscreen pregled sa više mogućnosti.

      Desno od widgeta za sat, nalazi se widget u koji možete ubaciti sliku i slike, tako da se one smenjuju u tom određenom prozorčiću, nešto kao mini slideshow. Ispod njega nalazi se AP Mobile widget za vesti. Klikom na widget dobijate veći prozor, gde se odabrana vest otvara u Browseru.

      Na drugom i četvrtom početnom ekranu imate još Samsungovih widgeta. Drugi ekran sadrži šest polja za omiljene sajtove, tačnije Bookmarks. Odmah do ovih prozorčića nalazi se jedan veći prozor u kome možete skrolovati kroz mailove, prethodno dodatog naloga, ili imati brzu prečicu za pisanje novog mail-a.

      Na četvrtom ekranu imate Social Hub widget, u koji možete da dodajete neki od ponuđenih naloga. Lista naloga koju ovaj widget podržava je Exchange ActiveSync email, regularni email, Facebook, Twitter ili LinkedIn. Desno od njega ima widget za podsetnik, koji je direktno sinhronizovan sa Google kalendarom. Ispod njega imate widget za Yahoo finansije i widget za četiri omiljena kontakta za imenika.


      Zanimljiva stvar koju je Samsung dodao kao izmenu grafičkog interfejsa je i poseban meni za alatke, koje mogu biti pokrenute preko bilo koje aplikacije. Ovaj meni pozivate strelicom u donjem delu ekrana, gde dobijate šest alatki – Task Managet, Calendar, World Clock , Pen Memo, Calculator i Music Player. Svaka od ovih alatka je iz svog imena jasna šta izvršava, tako da se nećemo zadržavati na tome.


      Quick panel i notifikacije smeštene su u donjem desnom uglu. Odavde imate prečice za WiFi, Notifications, GPS, Sound i Auto Rotation. Tu vam je takođe još jedan časovnik sa datumom ispod, bežična mreža na koju ste konektovani i ikonica statusa baterije. Odavde direkno možete menjati i nivo osvetljenja ekrana ili otići u Settings i imati dosta više podešavanja.


      U gornjem desnu uglu nalazi se dugme za ulazak u App drawer. On poseduje dva ekrana – All i My Apps – u kome možete videti aplikacije koje ste lično skinuli na uređaju. Ekrani u App draweru su takođe obeleženi brojevima u kružićima, a takođe postoji i prečica za Android market u gornjem desnom uglu.
       Pomenuli smo da je ovaj tablet lakši stotinak grama u poređenju sa 10.1 modelom, a pošto je i nešto manji, dosta je prijatniji za držanje i korišćenje. Njegova debljina je ista kao kod 10.1 modela i iznosi 8.6 mm, tako da se radi o prilično tankom tabletu. Gumirana plastična leđa nam se posebno dopadaju, jer omogućavaju čvrsto držanje tableta i sprečavaju njegovo klizanje – korisno ako imate znojave dlanove. Izrada nije savršena kao recimo kod Asus Transformer Prime modela, ali je Samsung odradio solidan posao i sa plastikom – tablet je čvrst, lagan i elegantan.

      Ekran je druga stvar koja će vas oduševiti na ovom modelu. Galaxy Tab 8.9 koristi PLS tip ekrana, za koji mi lično smatramo da je odmah iza Samoled tipa. Boje su veoma živahne, duboke i bogate, a uglovi gledanja su takođe veoma dobri. PLS tehnologija je dosta slična sa IPS tehnologijom, ali je bolja po pitanju kontrasta, dubine crne boje, uglova gledanja i manjem probijanju pozadinskog osvetljenja. Naš primerak nije pokaziovao nikakve znakove probijanja osvetljenja, tako da je bio prilično uniforman celom površinom. U podešavanjima imate čak i tri režima slike, Dynamic, Standard i Movie. Prvi pomenuti režim daje nešto hladnije boje, standarni režim daje neku normalnu temperaturu i bela boja je čisto bela, dok Movie ima toplije boje i bela boja je kod njega pomalo žućkasta.Uglovi gledanja, kao što smo već pomenuli su veoma dobri, i nijanse će ostati nepromenjene iz bilo kog ugla gledanja – a jedina stvar, kao i kod IPS tipa – crna boja kada se posmatra iz oštrog ugla sa leve strane dobija ljubičastu nijansu, ili zlatnu nijansu ako se gleda iz oštrog ugla sa desne strane.

      Performanse kretanja kroz Samsungov interfejs i nisu toliko dobre u landscape režimu – jasno se vidi kako animacije i prelazi nisu dovoljno glatki i ima “seckanja”. Ono što je čudno kod ovog modela – iako njegova standardna orijentacija nije portret već landscape – animacije su drastično glatkije kada držimo tablet uspravno. Kod drugih proizvođača tableta sa Tegra 2 čipom, upravo je obrnuta situacija – animacije seckaju u portret režimu, dok su sasvim dobre u landscape režimu. Zašto je Samsung obrnuo ovu orijentaciju – zaista nismo sigurni, ali se nadamo da će to biti ispravljeno u očekivanoj nadogradnji na Ice Cream Sandwich. Veće je pitanje zašto performanse zavise od orijentacije ekrana – ali koliko smo uspeli da se informišemo, to je do nekog ograničenja Tegra 2 čipa. Još jedna ograničenost Tegra 2 čipa, je njegova kompatibilnost sa visokoprofilnim HD materijalom. Ovakav 720p ili 1080p materijal zaista loše radi i nažalost – ne možete ništa učiniti povodom toga. Čak i sa DicePlayerom i posebnim kodecima za Tegra 2 procesore, visokoprofilni materijal će opet zapinjati i seckati, tako da je video materijal jednostavno negledljiv. Jedino pravo rešenje je konverzija u drugi niži H.264 profil. Jednostavno, Tegra 2 i visokoprofilni materijal ne idu jedno sa drugim – problem koji je rešen izdavanjem Tegra 3 čipa.

      Browsing na ovom modelu je veoma ugodno iskustvo. Forma ekrana je odlična i tablet je lagan, tako da možete surfovati satima a da ne umorite ruke. Takođe, pošto je ekran nešto manji od 10.1 inčnih modela, elementi i linkovi su više dostupniji palčevima – isto važi i za kucanje na standardnoj tastaturu u landscape režimu. Zvuk sa YouTube klipova je bio dosta glasan i jasan, stereo zvučnici smešteni na donjoj strani su dosta efektivni.


      Stranice koje smo otvarali su bile učitane dosta brzo, i skrolovanje na njima je bilo uglavnom glatko – čak i na našoj stranici sa dosta Flash materijala. Skrolovanje je još glatkije ako okrenete tablet u portret režim – opet zbog Samsungove izmenjene orijentacije.


      Browser poseduje jednu zanimljivu stvar, a to je Tilt zumiranje – zumiranje kada uhvatite ekran u dve tačke i pomerate tablet gore ili dole. Takođe, kada otvorite Browser, čekaju vas i Most visited web stranice.

      Baterija na ovom modelu je fenomenalna. Sa Google play-a smo preuzeli aplikaciju koja ne dozvoljava ekranu da se ugasi, i tako koristili tablet – gde smo deo vremena surfovali internetom, vrteli benchmark aplikacije, ali i jednim dobrim delom ostavljali tablet sa uključenim ekranom gde se na njemu nije ništa konkretno izvršavalo. Osvetljenje smo postavili na 50% i ovakvom casual upotrebom, uspeli da izvučemo nešto preko deset sati uključenosti ekrana. Nešto realnija cifra kada pošteno opteretite tablet iznosi oko devet sati, ali i to je veoma dobar rezultat među tabletima.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
      Samsung Galaxy Tab 7.0 Plus quadrant
      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije, Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.  
      Od kamere sa senzorom od 3.2 megapiksela ne možete očekivati neke spektakularne fotografije, ali opet, mi smo bili zadovoljni njenim performansama. U fotografijama se jasno vidi taj nedostatak detalja, koje nude 5MP i 8MP kamere na tabletima. Fotografije napravljene napolju gde ima dosta dnevnog svetla i nisu toliko loše – pogotovo one u makro režimu. Dobra stvar kod ove kamere je to što je se u auto fokus režim automatski prebacuje u makro, kada dovoljno približite tablet objektu koji slikate. Slike u sebi nemaju puno šuma, i boje u njima su dobre – sve u svemu, kamera pravi itekako upotrebljive fotografije. 720p snimanje je takođe dobro, detalji su bili na nivou, nije bilo padova u frejmrejtu. Sve u svemu, za svoju klasu od 3.2 megapiksela, kamera je veoma korektna.








      Baš kao i kod Samsung Galaxy Tab 10.1 modela – radi se o jednom veoma dobrom modelu od Samsunga. Ovo je manja, a po nama možda i bolja verzija tableta, pre svega zbog toga što je lakši i prijatniji za držanje – ostale stvari su otprilike iste kao kod 10.1 modela. Ono što je takođe bitno je i nešto niža cena u poređenju sa njegovim većim bratom. Veoma mala težina, mala debljina tableta, lep dizajn – sve su to stvari koje idu u korist ovom modelu.

      To nije sve, jer on poseduje veoma dobar PLS tip ekrana sa odličnim bojama i odličnim uglovima gledanja. Tegra 2 platforma u ovom trenutku možda nije najbrže rešenje, ali je i dalje pruža solidne performanse.

      Zamerka koju imamo na ovaj model je ujedno i loša i dobra stvar – Samsungov TouchWiz UX korisnički interfejs. Iako je on lepo urađen i nudi dosta pogodnosti, opet nam se čini da je pomalo “težak” za uređaj i da jednostavno nije dovoljno “tečan” pri upotrebi. Portret režim pomaže u tome, ali to opet nije na nivou recimo Motorola Xoom tableta, koji je savršeno gladak u svim radnjama. Nadamo se da će stvari biti poboljšane u očekivanoj nadogradnji na Ice Cream Sandwich, a do tada, možete razmotriti i nezvanične ICS verzije za ovaj model sa XDA foruma. Autor teksta se nedavno i sam odlučio za ovaj model, tako da je prikladno dodeliti mu i Editor Choice nagradu. Sve u svemu, odličan model od Samsunga. kojeg najviše koči to što je još uvek na Android Honeycomb verziji, ali i to će uskoro biti ispravljeno, i verujemo, ovaj tablet učiniti još boljim nego što je sada. Prednosti
      – Odlične dimenzije – nije ni premali, ni preveliki – Veoma prijatan za korišćenje zbog male težine i debljine – Odličan PLS tip ekrana sa veoma dobrim uglovima gledanja – Gorilla zaštitno staklo – Odličan vek trajanja baterije
      Mane
      – TouchWiz interfejs pomalo secka u landscape režimu – Nema microSD slot za proširenje memorije – Još uvek nije dobio nadogradnju na Ice Cream Sandwich  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi