Filip Majkić Ultrabuk je veoma “in” u ovom periodu. Intel forsira koncept ultra-tankih laptopova i putem izbacivanja novog hardvera, i putem velikih marketinških poduhvata. Naravno, koncept ima svoje prednosti i mane koje mu omogućavaju da bude prijemčiviji jednim tržištima naspram drugih, odnosno nekim grupama korisnika pre nego drugima. Glavni razlog je, naravno, u većoj ceni ultrabuk računara u odnosu na klasične laptopove. Stoga su oni nekako podrazumevano namenjeni platežno sposobnijim korisnicima.
Sa druge strane, to znači da bi se sa ovakvim računarima trebalo dobiti “nešto više”. Da li je to više ograničeno na dizajn i dramatično unapređenu prenosivost? Uglavnom jeste, bar se tako pokazalo u većini dosadašnjih primeraka koje smo testirali. Čak su nekada činjeni kompromisi koje ne volimo, makar značili još koji milimetar istanjivanja. No, Series 5 računar koji nam dolazi na prikaz primenjuje interesantan pristup u tom smislu, o kome ćemo nešto više reći kasnije. Za početak, navedimo oznaku konkretnog laptopa – NP530U3B-A01. Kako vam verovatno te brojke ne znače puno, a i Samsung je bio toga svestan pa potencira nazivanje uređaja kroz broj koji označava celu seriju (uspešan recept u sferi televizora, reklo bi se), mi ćemo nastaviti da kroz tekst ovaj model nazivamo kao Series 5, iako to možda nije sasvim pravilno – ali je svakako pogodnije. Dizajn, konektori Series 5 stiže u kutiji koja donosi ono najpotrebnije – uputstva za upotrebu, uključujući tu i uputstvo na srpskom jeziku, zatim strujni ispravljač sa tankom utičnicom u notebook budući da je i on izuzetno tanak, te video adapter koji pretvara video izlaz u VGA priključak. Korisna stvarčica, a znajte da je tu i HDMI izlaz. Zanimljivo je da je i LAN konektor tu, a da bi se koristio, potrebno je povući nadole donji deo priključka kako bi se isti proširio (mala debljina je zaista uslovila potrebu za ovakvim pristupom). Stoga je zadnji deo primetno deblji u odnosu na prednji, ali reklo bi se, taman kako treba.
Uopšte gledano, konektori su smešteni pri bokovima, prema zadnjem delu. Prednji deo je izuzetno tanak i na njemu fizički nije moguće ugraditi nikakve dodatke, ali pri zadnjem delu zatičemo: sa leve strane LAN konektor, zatim USB 3.0 priključak, HDMI video izlaz, audio konektor i video izlaz koji se putem pomenutog adaptera može pretvoriti u VGA izlaz. Zatim, sa desne strane se nalaze 4-u-1 čitač kartica, kao i još dva USB porta (2.0 tipa). Na prednjem delu zatičemo samo indikatore rada.
Laptop je izrađen od ispoliranog aluminijuma, dakle metala, sa mat dizajnom – dakle bez blještavih i šljaštećih površina, što pozdravljamo. U kombinaciji sa srebrnom bojom, Series 5 krasi elegantan izgled. Najbolje bismo ga opisali kao “simpatično, bez izazivanja *vau* efekta.” Uostalom, možete pogledati priložene fotografije i uveriti se u to i sami. Međutim, to mu možda i smeta prilikom direktnog poređenja sa drugim ultrabukovima, od kojih mnogi vrlo jasno idu na što atraktivniji dizajn po svaku cenu.
Unutrašnjost je takođe vrlo elegantna, sa velikim tačpedom i čiklet tastaturom, koja može da se podiči velikim Enter tasterom i našim slovima. Iznad tastature su smešteni zvučnici, a taj predeo iznad tastature, a ispod ekrana će tek doći na red, videćete i zbog čega. Sveukupno, računar odiše solidnom dozom elegancije i kvaliteta, ali šta se dešava kada dođemo do hardvera? Hardver Iskreno, ne dešava se ništa specijalno, što može biti i pozitivno i negativno, zavisno od vašeg gledišta na problematiku. Svi ultrabukovi imaju slične procesore, radnih taktova od 1,4 do 1,8 GHz (bez obzira da li stižu pod Core i5 ili Core i7 brendom), sličnu konfiguraciju u hardverskom smislu budući da su ograničeni malom debljinom, a Series 5 se ne razlikuje previše po tom pitanju.
Dakle, on se oslanja na Intelov hardver koji nam je manje-više već poznat. Dvojezgarni Intel Core i5-2467M inače radi na 1,6 GHz, dok u Turbo režimu može dostići čitavih 2,3 GHz, što znači da je sasvim dobar performer u klasi ultrabukova. CPU inače ima 3 MB keš memorije sa podrškom za Hyperthreading, a potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Grafika koju zatičemo je Intel HD 3000, grafički čip integrisan u procesor. On radi u rasponu od 350 MHz do 1 GHz, u zavisnosti od opterećenja.
Samsung Series 5
LCD
13″, 1366 x 768, mat
Procesor
Intel Core i5-2467M, 1,6 GHz
Grafika
Intel HD 3000 (integrisana u CPU)
RAM
4 GB DDR3 1333 MHz
Hard disk
500 GB, 5400 RPM, SATA interfejs SSD mSATA 32 GB (keširanje)
Optički uređaj
Bez optičkog uređaja
Konekcije
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth, WiDi
Dodatno
1xUSB 3.0, 2xUSB2.0, video izlaz (sa VGA adapterom), HDMI, 4-u-1 čitač memorijskih kartica, web kamera 1,3 mpx, audio konektori
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium SP1
Masa
1,45 kg
Dimenzije
315 x 219 x 17,6 mm
Cena
93,000
Garancija
24 meseca
Kada je skladišni prostor u pitanju, otišlo se u nekom drugom pravcu, zarad spuštanja troškova, ali i omogućavanja većih kapaciteta. Naime, umesto korišćenja samo SSD-ova, ovde se koristi tehnologija SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 500 GB (kompanije Hitachi), a da se za keširanje koristi mSATA SSD. Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta. Za keširanje se SanDisk SSD i100 kapaciteta 16 GB.
Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Istovremeno, radi se o mat ekranu sa antirefleksivnim slojem. Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth. Da biste dobili LAN, morate “raširiti” LAN port na levoj strani računara. Uz Series 5 ide Windows 7 Home Premium SP1 u 64-bitnom izdanju. Sve ovo je zapakovano u mašinu mase ispod 1,5 kilograma… Rezultati testova Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Samsungov Series 5 sa ASUS ZenBook UX32A ultrabukom. Ne samo da su dva računara veoma slična generalno, već raspolažu istovetnim storidž mehanizmom. Međutim, tu smo se poprilično iznenadili. Naime, SSD u Samsungovom laptopu je bio dramatično brži od onog u ASUSovom, bez obzira što su deklarativno isti po oznaci. Odgovor se krije u činjenici da SanDisk takvom oznakom označava sve moguće mSATA SSDove za keširanje, bez obzira na njihove brzinske karakteristike.
ASUS ZenBook UX32A
Samsung Series 5
Battery Eater – Reader test
6:52
5:35
PC Mark 7
1791
2109
Cinebench 11.5 OpenGL
8,6 fps
7,83 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,34 pts
1,57 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
21,6 fps
18,9 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
9,1 fps 230 poena
6,5 fps 165 poena
Nuclear MC
5411
6544
wPrime 32M (sec)
39,066
33,307
HD Tune Transfer (MB/s)
59,9 – HDD 42,8 – SSD
75,0 – HDD 263,8 – SSD
HD Tune Access Time (ms)
23,6 – HDD 2,1 – SSD
21,4 – HDD 0,2 – SSD
Utisci Odličan utisak u radu u Windows okruženju je prisutan, ali i zašto ne reći, očekivan. Dosta doprinosi solidna količina memorije u kombinaciji sa SSD diskom koji kešira najbitnije fajlove. Windows 7 Home Premium je u ovom računaru dostupan i na srpskom jeziku, ukoliko korisnik poželi da ga tako koristi. Zanimljivo je da Samsung isporučuje aplikaciju Software launcher, koja daje traku sa aplikacijama nalik na Dock u Mac OS X operativnom sistemu kompanije Apple.
Generalno, Windows je neopterećen dodatnim aplikacijama. Postoji nekoliko sitnijih Samsung rešenja, ali ništa preterano, niti nešto što se pokreće zajedno sa “prozorima”. Maksimalno pozdravljamo odluku izostavljanja tzv. bloatware-a. Sistem je brz, odzivan i tu, reklo bi se, nema greške. Samsung je korisnicima koji se eventualno budu opredelili za 14-inčnu verziju Series 5 računara omogućio opciju u vidu diskretne grafike (Radeon HD 7550M), ali za sada nismo sigurni da li će ta varijanta uopšte biti dostupna na našem tržištu.
Temperature Merenja su vršena u prostoriji sa ambijentalnom temperaturom od 25 stepeni. Load
Idle
Dakle, podaci su vrlo egzaktni i mereni temperaturnim senzorima. Lako se uočava koji delovi laptopa imaju najvećih problema pod stresom. Sasvim očekivano, to je predeo ispod ekrana, gde je i smešten sav hardver računara. Series 5 se izuzetno zagreva na tom mestu. Buka Idle – 39,5 dBA Load – 52,6 dBA Ponovo, kao i u prethodnom slučaju, koristimo egzaktne merne instrumente u sobi izolovanoj od spoljašnje buke što je više moguće i kontinualno posmatramo nivo buke koju računar proizvodi…
Ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem ima rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Radi se o panelu sa antirefleksivnim slojem. Osvetljenost je viša nego na većini konkurentskih modela, što potvrđuju i nominalne specifikacije od 300 cd/m2, ali je problem što je osvetljenje relativno neravnomerno. No, ekran je generalno veoma svetao, što ga izdvaja od većine modela u klasi.
Tasteri imaju relativno plitak hod, što je na ovako tankim računarima neizbežno. U praksi, pokazalo se da kuckanje na ultrabukovima jeste solidno, ali ne više od toga, upravo zbog tog plitkog hoda, koji uzrokuje potrebu za navikavanjem, ali i pravljenje greškica u brzom kucanju. Tačped je veoma dobar i pohvaljujemo ga. Velike dimenzije, posebno u odnosu na dimenzije računara, doprinose veoma udobnom utisku u radu. Baterija omogućava oko pet i po sati rada, što generalno nije loše, ali isto tako nije ni nekakav rezultat za posebno isticanje.
Zaključak Za nekoga sve, za svakog ponešto. Ultrabukovi idu nekim svojim putem, a Samsung takođe svojim putem u sferi mobilnih računara. Šta je dobro, a šta je loše? Pa, recimo da se Series 5 ne izdvaja po mnogo čemu od konkurencije. Negde je malkice bolji, negde malkice zaostaje, ali ukupno gledano, tu je negde sa svojim cenovnim konkurentima. Sa druge strane, uz snagu Samsung brenda i sposobnost da u maloprodaji nametne ritam koji konkurencija teško može da isprati, ne sumnjamo da će svi Samsung računari beležiti lepe prodajne rezultate, što važi i za Series 5 ultrabuk. Nemojte nas shvatiti pogrešno – nikako ne želimo da kažemo da je ovo mlak izbor, naprotiv. No, stoji činjenica da stiže u trenutku kada su neki drugi prisutni na tržištu već mesecima, a mi smo u međuvremenu isprobali solidan broj računara, posebno ultrabukova, pa je moguće da je i to na nas ostavilo utisak. Da ne spominjemo fantastični Series 9, koji smo paralelno testirali, a koji nas je oduševio (i koji je značajno skuplji, dabome)…
Konkretan model ima sasvim zadovoljavajuće performanse i tvori odličnu celinu. Obratite samo pažnju na deo ispod ekrana, odnosno iznad zvučnika, koji se poprilično zagreva – mada je to i za očekivati, budući da je tu i smešten hardver računara. Pozdravljamo i opcije konektivnosti koje su prisutne na laptopu. Sveukupno, laptop će svakako zadovoljiti potrebe najvećeg broja korisnika, odnosno mejnstrim publike, kojoj je i namenjen. Tu ne mislimo samo na performanse, već i na pogodnost i udobnost korišćenja, obzirom da se i tu pokazuje da je Series 5 istinski ultrabook sa svim prednostima koje taj koncept donosi.
Ocena: 90%
Prednosti: – Nenametljiv dizajn u kombinaciji sa dobrim kvalitetom izrade – Veoma pogodan za prenošenje – Odlična autonomija – Tri USB porta, plus HDMI i LAN priključci na računaru direktno – Disk od 500 GB u kombinaciji sa brzim SSD keširanjem Nedostaci: – Ekran je mogao biti veće rezolucije – Ne izdvaja se previše od konkurencije, po dizajnu ili karakteristikama – Puno se greje u centralnom delu ispod ekrana. Računar na test ustupio Samsung.