Dragoljub Radovanović Windows 7 tableti – koliko oni zapravo imaju smisla? Konkretno mislimo na to da Windows 7 ipak nije operativni sistem koji im je originalno namenjen, već je više pogodan za desktop i laptop računare. Android i iPad tableti sa druge strane su specifično pravljeni za upravljanje dodirom, ali u trenutnom razvoju jednostavno ne uspevaju biti zamena za laptop/desktop. Da li možemo imati najbolje iz oba sveta? Pa… odgovor na to nije tako jednostavan…
Samsung ipak misli da je tako nešto ipak moguće, te je zamislio rešenje kao što je Series 7 Slate, koji ovoga puta imamo na testu. Ideja je u teoriji veoma privlačna – jedan uređaj koji će vam rešiti potrebe tableta i ultrabook računara. Sa aspekta poslovne ili lične primene, možemo veoma jasno videti gde je upotrebna vrednost ovakvog uređaja najveća. Jedan uređaj na kojem se nalaze svi vaši dokumenti, filmovi, muzika, slike, itd. Dok ste u vašem domu on će biti korišćen kao laptop računar sa odvojenom Bluetooth tastaturom, mišem i biće lepo ušuškan u svom dock-u. Drugi scenario je kada izlazite iz kuće, idete na posao, a trebaju vam podaci ili projekat na kome ste prethodno radili? Nema problema, samo ćete ga skinuti sa docka i on dobija ulogu tableta, a svi podaci su i dalje sa vama.
Zvuči primamljivo zar ne, ali kako sve to funkcioniše u praksi? Kao što smo rekli, Windows 7 operativni sistem nije baš najbolji za unos prstima, jer stvari mogu postati dosta sitne – moguće je sve to napipati prstima ali nije toliko ugodno. Kao rešenje ovog problema Slate poseduje posebnu olovčicu, koja će vam služiti za navigaciju tabletom, ali takođe i unos pisanog teksta ili jednostavno za crtanje, sve to na veoma kvalitetnom Wacom digitajzeru. Više o tome nešto kasnije, a pogledajmo sada o kakvom se hardveru radi kad je reč o Samsung Series 7 Slate-u.
Reč je o uređaju koji poseduje 11.6-inčni kvalitetni i ultra svetli PLS ekran sa jako dobrim uglovima gledanja, i rezoluciju od 1366 x 768, koja veoma lepo izgleda na ovoj dijagonali. Ono po čemu se ovaj Slate razlikuje od prethodnih rešenja je njegov moćni Intel Core i5 2467M procesor na 1.6 GHz, dok su neka prethodna rešenja bila zasnovana na slabašnim Atom procesorima. Zapravo, ovaj procesor je jači od onog koji autor ima na svojoj desktop mašini… Ipak, može se reći da je slabiji od procesora koji imaju ultrabookovi u tom cenovnom rangu. Druga stvar, na grafičkom čipu Intel HD Graphics 3000 se nećete baš naigrati, ili pokretati veoma zahtevne 3D aplikacije, ali za neku prizemniju poslovnu ili ličnu upotrebu, on će biti i više nego dovoljan.
Ono što nam se takođe dopada je prisustvo SSD-a kapaciteta 128 GB, od koji je 100GB dostupno korisniku, dok je ostatak ostavljen za Restore particiju. Ovo je i dalje svakako bolje od 16,32 ili 64GB Android ili iPad tableta, plus SSD nudi ogromnu beneficiju u smislu performansi. Memorija na ovom modelu je DDR3 tipa, ima je 4GB-a i radi na 1333 MHz-a. Na uređaju se nalaze dve kamere, prednja rezolucije 2 megapiksela i zadnja od 3 megapiksela. Slate poseduje ugrađeni GPS prijemnik, slot za microSD kartice i slot za Sim karticu, tako da mu je omogućena 3G mogućnost. Uz uređaj se dobija dock obogaćen raznim konekcijama, ali i kvalitetna, lagana i veoma tanka Bluetooth tastatura. Pogledajte detaljnije specifikacije ispod.
[modul]specifikacija=5036[/modul]Samsung Series 7 Slate, smo zatekli u povećoj sivoj beloj kutiji sa slikom tableta na prednjoj strani, dok su se tastatura i dock nalazili u posebnoj beloj kutiji. Unutar glavne kutije gde je bio Slate zatekli smo i adapter, prateću dokumentaciju i cd-ove za restore sistema u crnoj fascikli, kao i digitajzer olovčicu u manjoj beloj kutijici.
Što se tiče dizajna tableta, na prvi pogled kada se gleda spreda ne razlikuje se drastično od recimo Samsung Galaxy Tab 10.1 Android modela, mada kada pogledate malo bolje, razlike itekako postoje. Kao prvo, njegova dijagonala ekrana je veća za 1.5 inča, za koju smatramo da predstavlja krajnju granicu dokle bi tableti trebalo da idu sa dijagonalom. Druga stvar, pošto se u njemu nalazi SSD i moćniji hardver, tablet je dosta teži (880 vs 560 grama) i više nego duplo deblji (18.4 vs 8.6 milimetara).
Na prednjoj strani nema previše stvari, može se reći klasika za tablete. Crni okvir oko ekrana, koji se može naći na dosta Android modela, ali ono što ga izdvaja od većine Android modela je Windows Home fizičko dugme na sredini donje ivice, preko kojeg takođe upravljate otvorenim programima. Na gornjoj ivici nalazi se kamera od 2 megapiksela, koja će vam svakako biti korisna za Skype ili druge video chat programe.
Bokovi tableta su puni ulaza i slotova, a sada ćemo se detaljnije osvrnuti na njih. U vrhu leve bočne strane pre svega zatičemo USB 2.0 port pune veličine koji je zaštićen kapicom, koju je malo teže ukloniti. Kada je uklonjena, pošto je mala i nije vezana za Slate, može se veoma lako zagubiti. Odmah ispod se nalazi 3.5mm ulaz za mikrofon ili slušalice. Dalje ispod nalaze se dva dugmeta za pojačavanje ili smanjivanje zvuka. Na bočnoj levoj strani se takođe nalazi i microHDMI port, kao i dve rupice mikrofona. Pri dnu donje strane nalazi se ulaz za napajanje i punjenje Slate-a.
Donja bočna ivica na svojim krajevima poseduje zvučnike koji su zaštićeni rupičastom mrežicom. U njenoj sredini tu je glavni konektor koji pruža vezu sa Dock-om, kao i dve rupice u koju će ulaziti metalni delovi sa dock-a, koji mu pružaju dodatnu stabilnost.
Na desnoj bočnoj ivici Slate-a u vrhu se pre svega nalazi dugme za uključivanje/isključivanje ekrana, a ispod njega dugme za zaključavanje rotacije ekrana. Ovde je takođe prisutan i slot za Sim karticu, koji je zaštićen vratancima, koja su ovoga puta vezana za Slate, tako da ih nećete izgubiti. Problem kod ovog Sim slota je što kartica leži preduboko, tako da je njeno vađenje otežano i zahteva dodatni alat (u našem slučaju pinceta). Gornja bočna ivica na sebi poseduje rupicu mikrofona, slot za microSD kartice i još jednu dodatnu rupicu mikrofona.
Pre nego što pređemo na zadnju stranu, hteli bi smo da istaknemo da se na određenim sajtovima pominje da je ona izrađena ili od brušenog aluminijuma ili magnezijuma, ali osim šare koja podseća, mi zaista nismo stekli takav utisak na dodir i kuckanje. Iskreni da budemo, na kuckanje po zadnjoj strani oseća se i čuje se kao deblja plastika. Ono što nije specifično za Android tablete a jeste za Windows 7 Samsung Series 7 slate je prisustvo proreza iz kojih dosta nečujni ventilatori duvaju mlak ili topao vazduh, u zavisnosti od opterećenja. Pozadi u gornjem levom uglu takođe imamo kameru od 3 megapiksela.
Prelazimo na Dock i tastaturu Slate-a. Možemo reći da je dock zamišljen tako da bude veoma praktičan i prenosiv. Radi se o otežanoj kvadratnoj plitkoj kutijici, koja na svojoj gornjoj strani na jednoj polovini ima takođe šaru brušenog aluminijuma. Na njenim bočnim stranama postoje otvori, pomoću kojih dižete jednu polovinu dock-a i otkrivate konektor i dva metalna dela, dok podignuta stranica sada služi kao potpora Slate-u dok je dock-ovan. Okretanjem Dock-a na zadnju stranu, zatičemo ulaz za napajanje, LAN port, HDMI izlaz pune veličine, USB 2.0 port i 3.5mm ulaz za slušalice.
Tastatura koja stiže uz Slate je kvalitetno urađena, dosta je lagana i povezuje se putem Bluetooth standarda. Radi se o veoma tankoj tastaturi sa čiklet rasporedom tastera, a sami tasteri pružaju veoma ugodno iskustvo pri kucanju. Pošto se radi o plitkim tasterima, oni su dosta tihi pri kucanju. Nakačite miš pozadi na dock i eto vama uređaja koji kompletno menja laptop ili desktop, nešto za šta Android tableti jednostavno u ovom trenutku nisu sposobni.
Dock i tastatura čine jednu lepu celinu i može se reći prilično upotrebljivu. Pružićemo vam nekoliko fotografija čisto kako bi stekli utisak kako sve to izgleda.
Samsung Series 7 Slate smo zatekli sa preinstaliranom oficijalnom Windows 7 Professional 64 bitnom verzijom. Kao što smo pomenuli ranije, iako Windows 7 ima solidnu podršku za Touch metodu unosa, njegov interfejs nije optimizovan za unos prstima. Srećom, tu je olovčica koju dobijate uz Slate, u saradnji sa fenomenalnim Wacom digitajzerom. Po čemu je Wacom toliko fenomenalan možda se pitate? Kompanija Wacom je vodeći proizvođač digitajzera i olovčica za interaktivne ekrane, i jednostavno njihov kvalitet, preciznost i odzivnost unosa koji nude su zaista na jako visokom nivou.
U Windows 7 Professional verziji smo zatekli neke preinstalirane pakete i aplikacije, kao što su Skype, Norton Internet Security i Norton Online Backup. Takođe dobra stvar je što uz ovu verziju dobijate i Microsoft Office Starter paket, tako da ste odmah spremni za unos i obradu teksta ili tabela.
Sledi jedna zanimljiva stvar koju je Samsung inkorporirao u softver Series 7 Slate-a, a to je takozvani Touch Launcher. O čemu se tu radi? Iako Slate poseduje Windows operativni sistem, očigledno je da želi da se ugleda na interfejs koji poseduje Android. U ovom Touch Launcher-u dobijate interfejs koji je prilagođen unosu prstima, tako da postoji određen broj aplikacija koje imaju “tablet interfejs”. U njemu možete zateći stvari kao što su status baterije i režim performansi, informacije i kontrolu WiFi mreža, ToDo podsetnik, časovnik/datum i vremensku prognozu, sve to smešeno u levom delu ekrana. U desnom delu ekrana su aplikacije. Zapravo, neke od ovih ikonica su prave “tablet” aplikacije, dok su druge samo prečice ka regularnim Windows programima.
Od pravih tablet aplikacija pre svega možete zateći Movies, Pictures i Music aplikaciju, što je i logično jer se one često koriste kod tableta. Zatim, tu je ToDo lista u koju upisujete stvari koje ne želite da zaboravite, Calendar sa preglednim interfejsom i Windows Journal aplikacija. Ovo je zapravo vaš dnevnik, sa kolonama kao iz sveske, a pošto je unos teksta olovkom super precizan i ima dobar odziv, zaista možete da unosite stvari svojim rukopisom. Za one koji ne žele da njihov švrakopis ostane u tom formatu postoji Notes aplikacija, u kojoj postoji opcija prepoznavanja rukopisa, koja funkcioniše jako dobro. Napišete reč slobodnim rukopisom i ona će biti konvertovana u “kucana” slova.
Tu su takođe neke aplikacije za vesti kao što su RSS reader, društvene aplikacije Facebook i Twitter, aplikacija za vremensku prognozu, itd.
Kada vam Bluetooth tastatura nije pri ruci, tu je Swipe OnScreen tastatura koja jako lepo završava posao. Sa ovim metodom unosa smo se ranije sretali na Samsung Smartphone uređajima, tako da smo prethodno bili upoznati sa istim. Swype funkcioniše tako što prevlačite prst od slova do slova u rasporedu reči koju želite da upišete, nakon čega će on dedukcijom izbaciti vašu željenu reč, a u većini slučajeva ovo funkcioniše jako dobro, kako na engleskom tako i na srpskom jeziku.
Kvalitetom slike koju je pružao Samsungov PLS tip ekrana smo bilo jako zadovoljni. Maksimalna svetlina ekrana je kategorisana na 400 cd/m2, što pruža jako svetlu i živahnu sliku. Kao i kod većine tableta, površina ekrana je visoko reflektivna, tako da vam može smetati pri korišćenju tamo gde je jako ambijentalno svetlo, pogotovo napolju pod suncem. Jednu stvar koju ne možemo da vršimo na Android tabletima je merenje i kalibracija našim kolorimetrom, jer nema odgovarajućeg softvera, ali pošto je ovde reč o Windows uređaju, situacija nam je slična kao kada testiramo monitor.
Iako je slika na oko lepa i živahna, njene boje nisu preterano tačne, zapravo deltaE odstupanje ide do visoke cifre, ali je zato vrednost statičnog kontrasta dosta dobra. Merenjem pomoću kolorimetra smo dobili sledeće rezultate:
Osvetljenje: 414 cd/m2 Dubina crne boje: 0.50 cd/m2 Kontrast: 835:1
Kada smo već imali kolorimetar na ekranu, odlučili smo da kalibrišemo Slate i bili jako prijatno iznenađeni rezultatima. Ovo kažemo zbog toga što tableti ili generalno laptopovi svakako nemaju napredna podešavanja boja i osvetljenja kao monitori, tako da je sve moralo biti vršeno softverskim putem, tačnije LUT kalibracijom. Krajnji rezultat je bio jako dobar i ako postoji ikakva šansa da ga kalibrišete, nemojte oklevati jer nudi veliku promenu na bolje što se tiče tačnosti boja. Maksimalna osvetljenost na tabletu će vam jako brzo umarati oči, tako da smo je spustili na mnogo prihvatljivijih 127 cd/m2, sa tim što smo u procesu malčice žrtvovali kontrast. Osvetljenje: 127 cd/m2 Dubina crne boje: 0.18 cd/m2 Kontrast: 703:1
Što se tiče uglova gledanja, smatramo da su jako dobri, PLS tip panela vam to svakako garantuje. Čak i skuplji ultrabookovi često praktikuju inferiornije TN tipove panela, tako da je ovde PLS svakako plus.
Performanse i utisci
Performanse tableta su bile veoma pristojne zbog Intel Core i5 procesora i SSD-a, ali one opet neće biti na nivou ultrabookova u sličnom cenovnom rangu, što je zaista šteta. Office upotreba, gledanje FullHD filmova, gejming sa manje zahtevnim starijim igrama, Photoshop obrada slika, i slični malo zahtevniji programi će raditi dosta lepo na Slate-u, dok će oni najzahtevniji za 3D obradu ipak biti van domašaja ovog modela. SSD svakako pomaže i pružao je veoma dobar odziv dok smo koristili Slate, a takođe čini da se Windows podigne za nešto ispod dvadesetak sekundi. Poterali smo i World of Warcraft na ovom čudu i imali sasvim pristojne performanse – ova informacija ne može da škodi. Evo i tabele sa rezultatima testova ispod.
Samsung Series 7 Slate
Samsung Series 5
Battery Eater – Reader test
3:40
5:35
PC Mark 7
2846
2109
Cinebench 11.5 OpenGL
5.16 fps
7,83 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,36 pts
1,57 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
13.0 fps
18,9 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
4,2 fps 105 poena
6,5 fps 165 poena
Nuclear MC
7413
6544
wPrime 32M (sec)
32,230
33,307
HD Tune Transfer (MB/s)
Nema – HDD 160,9 – SSD
75,0 – HDD 263,8 – SSD
HD Tune Access Time (ms)
Nema – HDD 0,195 – SSD
21,4 – HDD 0,2 – SSD
Ugrađeni zvučnici na tabletu su prilično glasni, ali nemaju preterano kvalitetan zvuk. Dernjaju se i urlaju, ali tu nema preterane definicije i basa, ali osobama kojima je bitno samo da svira će biti zadovoljne. Eksterni zvučnici su uvek preporučljivi kod ovakvih uređaja, dok ste u vašem domu naravno. Iako smo prethodno očekivali nešto slabije trajanje baterije, ispostavilo se da ona nije toliko loša po laptop standardu, ali ni blizu rezultatu koji nude Android tableti. Battery Eater test u Reader režimu i na 50% osvetljenosti ekrana je pružio 3 sata i 40 minuta pre nego što nas je Windows obavestio da je baterija na 10% i da joj treba punjenje. Čisto ako vas zanima, vreme punjenja baterije do maksimalne vrednosti traje oko 3 sata.
Moramo priznati da iako postoji sasvim pristojna mogućnost korišćenja Series 7 Slate-a kao tablet, njega smo ipak više posmatrali kao PC rešenje, tako da nam je najveći deo vremena proveo dockovan na stolu. Samsung ovaj Slate prvenstveno reklamira kao PC uređaj, tako da smatramo da je ovaj način upotrebe koji smo mi praktikovali zapravo i preporučljiv. Olovčica i klasično tablet korišćenje mogu biti zanimljivi, ali mi zaista nismo imali potrebu da ga koristimo kao takvog, što nikako ne znači da će i kod drugih biti ovakav slučaj. Ipak, i dalje važi ona prednost gde ćete skidanjem Slate-a sa dock-a imati sve svoje podatke kada odlučite da se uputite negde van vašeg doma. Hteli smo da instaliramo Windows 8 i da vidimo kakva je tu situacija, ali nakon upućenog zahteva rečeno nam je da može biti potencijalni problem sa Microsoftom, tako da smo odlučili da ostavimo Slate takav kakav jeste. Šteta, jer bi nas Windows 8 svojim Touch prilagođenim interfejsom sasvim sigurno više naveo da ga koristimo kao tablet, a ne toliko da ga koristimo kao PC.
Moramo priznati da je Samsung Series 7 Slate jedan jako zanimljiv i svestran uređaj. Ono što nas je odmah “kupilo” su njegov dock i Bluetooth tastatura, koji su nam omogućili da koristimo Slate baš kao PC. Osim toga, bili smo jako zadovoljni PLS tipom ekrana i njegovom rezolucijom od 1366 x 768 piksela, koja pruža oštar i jasan tekst na ovoj dijagonali. Izrada Slate-a, dock-a i tastature nam se dopala, mada postoji ta informacija koja kruži internetom da su leđa Slate-a izrađena od aluminijuma, a očigledno je u pitanju deblja plastika. Dock je zapravo odlična stvarčica jer nudi LAN, HDMI i dodatne USB 2.0 mogućnosti. Tastatura je lagana, tanka i ima čiklet tastere, koji pružaju solidnu ugodnost kucanja.
Softver na Slate-u je veoma korektan. Uz njega ćete dobiti Windows 7 Professional, u čijem će se sklopu nalaziti i Microsoft Office starter. Samsung je pokušao da mimicira Android tablete uvođenjem Touch Launchera, ali je posao tu odrađen samo polovično, jer će Windowsu svakako uvek nedostajati prave Touch aplikacije. Performanse Slate-a zahvaljujući Intel Core i5 procesoru i SSD-u su jako korektne, ali u poređenju sa ultrabookovima sličnog cenovnog ranga, Slate ipak zaostaje. Nećete moći da radite 3D rendering na njemu i da igrate zahtevne igre, ali sve ostalo će biti vršeno sa velikom glatkoćom. Unos teksta olovčicom može biti nekom jako zanimljiva stvar, a zahvaljujući Wacom digitajzeru, preciznost i odziv olovčice je na jako visokom nivou.
Sve u svemu, Samsung Series 7 slate nam se učinio kao zanimljiv pokušaj da se objedini tablet i ultrabook. Da li je u tome bio uspešan? U našim očima i ne baš, jer smatramo da je Windows 7 operativni sistem glavna stvar koja koči ovaj model. Olovčica jeste super način navigacije, ali da bi tablet bio tablet nekako očekujemo da je sve optimizovano za naše prste. Kao posledica toga, Slate smo znatno više koristili kao PC nego kao tablet, ali opet napominjemo da iskustvo može varirati od osobe do osobe. Slate ima predispozicije da bude jako dobar uređaj jer ima moćan hardver, ali Windows 7 i prilično strma cena nas odvlače od toga da mu dodelimo neku od naših nagrada. Šta da se radi, situacija je trenutno takva kakva jeste – čekamo oficijalne Windows 8 tablete i nadamo se najboljem… Prednosti
– Moćan hardver (i5 procesor i SSD) – Veoma dobar PLS ekran – Dock bogat konekcijama – Kvalitetna Bluetooth tastatura – Touch Launcher Android mimiciranje – Microsoft Office Starter Edition paket – GPS, 3G mogućnosti i microSD slot – Wacom digitajzer i olovčica Mane – Nije moćan kao ultrabook sličnog cenovnog ranga… – … ali takođe nije idealan kao tablet – Windows 7 nije pravi Touch OS – Trajanje baterije nije ni blizu u poređenju sa Android tabletima – Cena, cena, cena… mora biti mnogo niža Očekivana cena: 1250 evra Uređaj na test ustupio Samsung.