Filip Majkić Samsung Series 9 je, kada zanemarimo marketinške fraze i svedemo stvari na njihovu suštinu, zaista vrlo poseban računar – ili, bolje rečeno, serija računara. Ne spada u klasične ultrabukove, iako im po svemu može pripadati, budući da se sastoji iz dve osnovne vrste – 13-inčnog i 15-inčnog modela. Usled toga što potonji ne spada u ultrabukove po Intelovim specifikacijama i nomenklaturi, Series 9 se deklarativno ne ubraja u ultrabukove, iako njihov koncept zapravo dovodi na još viši nivo. Kao ultrabuk je formalno deklarisan Series 5, što je ostavilo prostor da Samsung definiše Series 9 kao nešto sasvim posebno i unikatno.
O čemu se zapravo radi? Series 9 računari su strahovito tanki i strahovito lagani. „Neverovatno tanak i besprekorno dizajniran“, poručuju iz južnkorejske kompanije, sa veoma realnim osnovama za te tvrdnje. Odmah u startu da napravimo poređenje koje mnogi uzimaju za jedino relevantno – da, Samsung Series 9 je u 13-inčnoj verziji i tanji i lakši od odgovarajućeg MacBook Air računara. I korak dalje od njega, rekli bismo, budući da je izrada zbilja fantastična, o čemu ćemo više pisati u narednim pasusima…
Razmotrimo dizajn i kvalitet izrade Samsung Series 9 laptopa koji smo imali na testu. Njegova formalna oznaka glasi NP-900X3C-A01, ali kompanija potencira Series 9 umesto ove rogobatne tehnološke oznake, što ćemo i mi rado ispoštovati, tim pre što nema široko razgranate lepeze modela i zasićenja u tom smislu, koje bi moglo uzrokovati veće zbunjivanje korisnika.
Dizajn, konektori Računar se dobija u vrlo luksuznom pakovanju, koje podseća na kutiju za cipele. U njemu, osim prospekata i garancije, zatičemo adapter za LAN, koji se mora koristiti budući da nije bilo prostora za implementaciju LAN konektora. Jednostavno, debljina laptopa je u liniji USB porta…a kada smo već kod adaptera, tu je i micro HDMI izlaz, za čije je adekvatno korišćenje potreban adapter micro HDMI – to – HDMI.
Samsung je veoma ponosan na svoju kreaciju, i to sa punim pravom. On je izrađen „u komadu,“ ili što bi se reklo u savremenom IT žargonu, to je unibody laptop. U potpunosti je izrađen od aluminijuma, ili preciznije rečeno, od materijala koji se kategoriše kao duraluminijum (skraćeno od durable, tj. izdržljiv aluminijum). Zašto to ističemo? Zato što je kvalitet izrade prosto neverovatan! Nema apsolutno nikakvog savijanja, ugibanja, ničega! Prosto nam deluje nestvarno da je tako nešto moguće na ovako tankom laptopu, a iskreno, nije da nismo pokušali da pronađemo makar neko mestašce gde se laptop ugiba.
Sa debljinom od samo 12,9 milimetara, jasno je da samo hardver pogodan za supertanka kućišta dolazi u obzir. Štaviše, jasno je uočljivo da je Samsung proširivao laptop da bi ugradio USB konektore. Na obe strane računara, konektori su pozicionirani pri zadnjem delu, koji je jedini dovoljno velike debljine da ih prihvati. Tako sa leve strane imamo priključak za strujni adapter, USB 3.0 port, Micro HDMI i slot gde se ubacuje adapter za LAN, koji se isporučuje u paketu. Desno zatičemo 4-u-1 čitač kartica, audio priključak, video izlaz na kome korišćenjem adaptera možete dobiti VGA izlaz, te USB 2.0 port. Sa zadnje strane se nalaze otvori za hlađenje.
Unutrašnjost je u potpuno identičnom stilu, sa sivkasto-plavom bojom osnove i crnom tastaturom sa našim slovima. Ta sivkasto plava boja tamne orijentacije deluje izuzetno dobro na laptopu i moramo reći da je Samsung zbilja pogodio nijansu koja razbija metalik sive konvencije o „elegantnim uređajima“, a pri tome deluje izuzetno prikladno za svaku situaciju, bez obzira da li vam treba elegantan računar, poslovni računar, i tako dalje. Ostali smo dužni još informaciju da je tastatura čiklet tipa, a tačped zapravo klikped tipa. Dakle sastoji se iz jedne velike, kontinualne površine na koju se može kliknuti na bilo kom mestu. Pogledajmo šta nas čeka ispod tanke haube Series 9 računara…Već svi znaju da se u ultrabook računarima, iz objektivnih razloga, koristi poseban hardver. No, sada za razliku od Sandy Bridge mobilnih procesora, tj. njihovih derivata koje smo uglavnom viđali kod ultrabukova, imamo modele bazirane na Ivy Bridge arhitekturi, tj. Core arhitekturi treće generacije.
Naime, Samsung Series 9 sa našeg testa Intel HM75 čipset kao osnovu, a Intel Core i5-3317U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,7 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,6 GHz. Stoga ne čudi što u performansama sa lakoćom ostavlja iza sebe razne ultrabuk modele drugih proizvođača Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja.
Samsung Series 9
Ekran
13″, 1600 x 900, mat
Procesor
Intel Core i5-3317U, 1,7 GHz (Turbo takt 2,6 GHz)
Grafika
Intel HD 4000 (integrisana u CPU)
RAM
4 GB DDR3 1600 MHz
SSD
128 GB (SanDisk U100)
Optički uređaj
Bez optičkog uređaja
Konekcije
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth, WiDi
Dodatno
1xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, miniVGA, Micro HDMI, 4-u-1 čitač memorijskih kartica, web kamera 1,3 mpx, audio konektor
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium SP1
Masa
1,16 kg
Dimenzije
313 x 218 x 12,9 mm
Cena
144,000
Garancija
24 meseca
Samsung Series 9 laptop koristi 4 GB DDR3-1600 memorije. Za skladištenje podataka je odabran, rekli bismo sasvim logično, SSD disk. Reč je o SanDisk U100 modelu koji nudi kapacitet od 128 GB i impresivne performanse, o kojima ćete više pročitati na narednoj stranici.
Ekran je “SuperBright Plus” model HD+ rezolucije sa LED pozadinskim osvetljenjem. U praksi, to znači da Series 9 ima mat ekran bez ikakvih glossy nanosa, rezolucije 1600 x 900 piksela, kao i sa deklarisanim osvetljenjem od 400 cd/m2. U svakom slučaju, veoma obećavajuće karakteristike. Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 4.0. Naravno, u ovoj iteraciji, standardno je da je računar spreman za WiDi. Da biste dobili LAN, morate povezati adapter u za to unapred određeno mesto. Dopada nam se što je Samsung izradio poseban konektor, umesto da se ovim putem “izgubi” jedan od USB portova, kao što je često rešenje u poslednje vreme…
Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju. Samsung ne opterećuje računare bloatware-om, što toplo pozdravljamo. Izuzetak je svega par aplikacija opšte namene čije je korišćenje potpuno proizvoljno, kao što je Samsung Easy Settings ili aplikacija za šifriranje hard diska. Baterija je 6-ćelijska, od 44 Wh, i kao i kod drugih tankih i laganih računara, ne može joj se direktno pristupiti. Sve ovo je zapakovano u mašinu mase svega 1,16 kilograma!Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo novi Samsung Series 9 sa modelom ASUS UX31 ultrabuka, koji je već neko vreme prisutan na tržištu.
Samsung Series 9
ASUS ZenBook UX31
Battery Eater – Reader test
7:15
6:15
PC Mark 7
3735
3158
Cinebench 11.5 OpenGL
13,26 fps
8,26 fps
Cinebench 11.5 Rendering
2,41 pts
2,23 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
29,4 fps
22,4 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
10,0 fps 253 poena
Nije mereno
Nuclear MC
10461
9591
wPrime 32M (sec)
21,981
19,767
HD Tune Transfer (MB/s)
319
214.6
HD Tune Access Time (ms)
0,3
0,2
Utisci Generalni utisak u radu u Windows okruženju je veoma pozitivan i tu dosta doprinosi solidna količina memorije u kombinaciji sa SSD diskom koji radi izuzetno brzo. Software launcher daje traku sa aplikacijama nalik na Dock u Mac OS X operativnom sistemu kompanije Apple, ukoliko želite da ga koristite na taj način.
Ekran je sasvim sigurno nešto ponajbolje što smo imali priliku da vidimo na bilo kom tankom računaru. Pored toga što je nešto veće rezolucije, visok stepen osvetljenosti ekrana nas je izuzetno zadovoljio i maltene da nije bilo razlike između kvaliteta prikaza na njemu i na desktop monitoru, makar za korisnike kojima ne treba nešto specifično. U svakom slučaju, Samsung nastavlja da održava reputaciju kreatora izvanrednih ekrana. Možda još samo kada bi neki retina ekran našao put na konvencionalne modele…eh, pusti snovi, i kleti ekskluzivni ugovori sa bogatim naručiocima…
Temperature Podaci su vrlo egzaktni i mereni temperaturnim senzorima. Lako se uočava koji delovi laptopa imaju najvećih problema pod stresom. Sasvim očekivano, to je predeo ispod ekrana, gde je i smešten sav hardver računara, kao i centralni deo računara. Tu se Series 9 dosta zagreva. Load
Idle
Buka Idle – 38 dBA Load – 45,3 dBA Slično važi i za buku, čije vam nivoe eksplicitno dajemo. U praksi, šta to znači? Računar se praktično ne čuje, a kada se jače optereti, kuleri ubrzaju svoj rad. Važno je naglasiti da nema nikakvih piskutavih zvukova, krckanja i nečeg sličnog što bi eventualno dalo povoda da se naslute problemi. Merenja su vršena uz samu površinu laptopa, tamo gde je najbučniji…
Ulazni uređaji, baterija
Tastatura je odlična! Ima pozadinsko osvetljenje, kao i veliko Enter, te naša slova. Čiklet je tipa i izuzetno je komforna i udobna za kucanje. Tačped je velike površine i može i ceo funkcionisati kao “klik”. Odličan je na dodir, vrlo odzivan, i velike površine. Naravno, u skladu sa trendovima, podržava multitač gestove, te i na taj način možete kontrolisati svoj laptop.Sveukupno, koristiti tastaturu i tačped na Samsung Series 9 laptopu je sjajno iskustvo.
Baterija omogućava preko sedam časova autonomije u praksi, tako da i sa te strane upućujemo pohvale. Kako i u kompaniji navode vreme od sedam sati i petnaest minuta do sedam i po sati, to praktično znači da je autonomija koja se ostvaruje sasvim u nivou obećanog. Kada se može raditi praktično čitavo radno vreme na bateriju, ostaje samo da se konstatuje “to je to”.
Sve ukupno, Samsung Series 9 je izuzetan laptop! Pravi biser i, možemo konstatovati, jedinstveni model na tržištu. Najtanja i najlakša trinaestica koja postoji, pride fantastičnog kvaliteta izrade i jedinstvenog dizajna koji ga lako otklanja od svih računara koji postoje trenutno u ponudama bilo kog proizvođača. Zapravo, možemo konstatovati da, makar u ovom slučaju, marketinški slogani zapravo apsolutno važe, jer je uređaj zaista neverovatno tanak, kompaktan i – jednostavno dobar!
Naravno, uvek možemo pronaći neku sitnicu ili zamerku. Voleli bismo koji USB port viška, ili da se Micro HDMI adapter isporučuje u pakovanju (verovatno samo zbog toga što je novinarski sempl u pitanju nisu došli svi adapteri), ili da se laptop manje greje u predelu ispod ekrana. Ipak, gde da se greje drugde, kada mu je tu praktično sav hardver? Stoga sve zamerke shvatite uslovno.
Objektivno, Samsung Series 9 je fantastičan računar koji je lako preporučiti. Radi se o modelu koji je zadao domaći zadatak konkurentima i koji je prosto najbolji u klasi svih prenosnih računara tankog i lakog tipa. Naročito nas impresionira što praktično ne postoji detalj, ne postoji element kod koga Samsung nije otišao ili pokušao da ode korak dalje. Šta god da posmatrate – da li kvalitetan hardver sa novim Intel čipovima, da li brz SSD, da li fenomenalnu izradu, da li strahovito malu masu ili neverovatno malu debljinu, ili dizajn u celini, u svakom podsegmentu Samsung je otišao korak dalje sa svojim Series 9 uređajem.
Stoga laptopu dajemo jedinu moguću nagradu koju može dobiti, a to je Editor’s Choice, jer je među svim tankim i lakim računarima, koji počinju da liče jedan na drugi kao jaje jajetu, Series 9 ipak klasa za sebe.
Ocena: 96%
Prednosti:
– Perfektan dizajn i kvalitet izrade – Fantastičan utisak koji računar ostavlja u radu kombinacijom elegancije, performansi i prenosivosti – Sjajan ekran – Veoma pogodan za prenošenje – Odlična autonomija – Performanse Nedostaci: – Podosta se greje ispod ekrana – (Uslovno) Bez Micro HDMI – to – HDMI adaptera u pakovanju (verovatno zbog toga što se radi o novinarskom semplu) Računar na test ustupio Samsung.