Toshiba NB100

Toshiba NB100

Netbook računari jesu nastali na konceptu notebook uređaja, ali na tom tržištu važe neka druga pravila i poredak najjačih imena je drastično drugačiji. To potvrđuje i ovaj prikaz. Za vas smo isprobali Toshiba NB100 netbook računar. Gde je on i gde je kompanija u odnosu na dominantne igrače ovog tržišnog segmenta? No, NB100 nije bez svojih aduta, ma koliko ih neko smatrao nebitnim. On poseduje Sleep & Charge USB portove, z

    Sadržaj

      Filip Majkić


      Toshiba NB100

      Gde je u čitavoj netbook priči čuvena Toshiba? Japanskog proizvođača do sada nije bilo na ovom novom i nadasve zanimljivom tržištu. Drugim rečima, on je prinuđen da iskorači na tržište gde su dominiraju Wind, Eee PC, Aspire one i drugi modeli, koji su već u podsvesti kupaca usađeni kao “oni na koje treba ići”. U takvoj situaciji, kompanija je morala da odluči da li će ići se nekim univerzalnijim modelom, pokušati da stvori nešto novo i drugačije i na taj način privuče pažnju kupaca, ili pak da sa nešto tradicionalnijim i zatvorenijim pristupom uđe na tržište i nada se najboljem. Nama deluje da su se odlučili upravo za treći put. Koliko će biti uspešni u tome krajnji sud će dati kupci. No, NB100 nije bez svojih aduta, ma koliko ih neko smatrao nebitnim. On poseduje Sleep & Charge USB portove, zahvaljujući čemu se periferni uređaji mogu puniti i kada je računar ugašen. Stiže u tri dizajnerska rešenja, “Cosmic Black”, “Champagne Gold” i “Bright Silver”, od kojih se na našem testu našlo prvo.

      Ipak, ono što najviše bode oči jeste forma računara. Ona ga, po našem mišljenju, dobrim delom i ograničava. Toshiba je odlučila da debituje sa 8.9-inčnim netbook-om. Ono što je vreme pokazalo, tržište diktiralo, a želja kupaca nametnula jeste činjenica da 10-inčni računari daleko bolje prolaze. Uostalom, jedan deo proizvođača, a među njima i Asus koji van svake sumnje ima daleko najviše iskustva sa netbook računarima, je rešio da prestane sa proizvodnjom 8.9-inčnih računara tokom naredne godine. Ko zna, možda je upravo zato Toshiba krenula na ovaj način. Ali, ostavimo protoku vremena da da svoj sud u tom smislu, a mi se posvetimo konkretnom uređaju na testu. Kao i u drugim sličnim prilikama, skrećemo vam pažnju na naše tekstove koji su iz ovog domena, odnosno koji su posvećeni novoj vrsti računara. Onima kojima i dalje nisu baš najjasnije razlike između netbook i notebook računara (a one idu mnogo dalje od prostog “netbook je mali notebook”), preporučujemo tekst sa našeg sajta koji je upravo tu temu detaljno obradio. Takođe, valja spomenuti da nam je ovo zvanično peto testiranje netbook računara. Počeli smo upravo sa Asus Eee PC 4G uređajem, nastavili sa odličnim Wind netbook računarom kompanije MSI, pa Acer Aspire One modelom, a tu je i još jedan – noviji ASUS EeePC. U pomenutim tekstovima se možete informisati o raznim karakteristikama, vidovima upotrebe, i u krajnju ruku – o konkurentima modela sa testa.

      Hardver, specifikacija

      a podržava DirectX 9 standard. TruBrite ekran ima dijagonalu od 8.9 inča i radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela. Podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja koja donosi ravnomerno osvetljenje, bolju i svetliju sliku, te manju potrošnju u odnosu na standardne ekrane, ali i glossy premaz, sa dosta refleksije.

      Specifikacija:
       

       

      Toshiba NB100

      LCD

      8,9”, glare, 1024 x 600, LED backlit

      Procesor

      Intel Atom (N270), 1.6 GHz

      Grafika

      Intel GMA 950, do 64 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      Toshiba MK1252GSX (120 GB, 2.5”, ATA interfejs, 8 MB bafera, 5400 rpm)

      Optički uređaj

      nema

      LAN

      Realtek RTL8102E FAST Ethernet NIC  (10/100)

      Wireless LAN

      Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter Draft N, Bluetooth

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, 4-in-1 čitač kartica, LAN, audio izlaz, web kamera

      Operativni sistem

      Windows XP Home Edition Service Pack 3

      Softver

      Adobe Reader, McAfee Internet Security, Picasa2, Toshiba EasyMedia, Toshiba upravljačke aplikacije

      Težina

      1.05 kg

      Dimenzije

      225 x 190.5 x 29.5 mm

      Cena

      Garancija

      24 meseca

      Računar raspolaže sa 1 GB DDR2 memorije. U njega je ugrađen jedan modul, a maksimalno se može staviti 2 GB memorije. Treba reći da je deo za ugradnju memorije lako dostupan i da korisnici mogu vrlo lako staviti onu količinu memorije koja im odgovara. Za skladištenje podataka se koristi hard disk. Toshiba se opredelila za 2.5-inčni hard disk sopstvene izvedbe, kapaciteta 120 GB, koji se vrti na 5400 rpm i poseduje 8 MB bafera. Nekim korisnicima će ovakvo rešenje više odgovarati od SSD-a, koji se takođe sreće u velikom broju netbook računara, tako da je ovaj netbook donekle usmeren prema onima kojima treba veća količina prostora, koju za sada računari sa SSD-ovima ne mogu da ponude. Tri USB 2.0 porta su takođe standard za netbook tržište. Ono što nije standard jeste podrška za Sleep & Charge tehnologiju, jedinstvenu mogućnost koju za sada nude samo Toshiba računari. Zahvaljujući njoj, moguće je puniti periferne USB uređaje i kada je računar ugašen. NB100 je jedini netbook na tržištu koji poseduje ovu mogućnost. Tu su i podrška za LAN, WiFi i Bluetooth konekcije. Napomenimo da WiFi podržava Draft N standard. Pomoću VGA izlaza sliku možete izbaciti na eksterni displej. Uz računar stiže Windows XP Home Service Pack 3 operativni sistem, kao i nekoliko aplikacija. Toshiba ovaj netbook nije „poštedela“ svog programskog paketa, koji će neki obožavati, a neki rezignirano odbaciti.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      NB100 dolazi u standardnom pakovanju, čiji su deo – pored samog netbook računara – strujni adapter, restore disk, te uputstva, u kraćoj i obimnijoj formi. Izgled računara je svakako specifičan, posebno za ovu kategoriju uređaja. Međutim, da li je i dopadljiv u adekvatnoj meri ostavljamo korisnicima da procene. Kvalitet izrade je na sasvim zadovoljavajućem nivou, ali se stiče utisak da se prilikom dizajniranja nije toliko vodilo računa o specifičnostima, zahtevima i potrebama ove kategorije, kako u estetskom, tako i (donekle) u funkcionalnom smislu. Kao da je propuštena prilika da se napravi uređaj koji bi se diferencirao od ponude konkurenata, ali i od ponude same kompanije Toshiba. Naime, NB100 možda i najviše od svih netbook uređaja koje smo imali priliku da isprobamo deluje kao „minijaturna verzija“ nekog notebook računara, sa svim karakteristikama tradicionalnog Toshiba dizajna. Pored toga, deluje da su određena rešenja kreirana „na silu“. Na primer, poklopac sa ekranom koji je dosta primetno manji od podloge po dužini, kao da je neko shvatio da prostora neće biti dovoljno pa „produžio“ netbook. Sve je to upakovano na lep način, ali i dalje deluje kruto i već suviše tradicionalno. To možemo razumeti  u većoj meri kada se radi o tržištu notebook računara koje postoji već godinama, ali netbook uređaji su sveže, ne toliko definisano tržište, u velikom povoju, koje pruža priliku da se kreiraju nova rešenja, bez velike povezanosti sa starim postulatima. Pridržavanje tih postulata opet možemo shvatiti do određene mere (da bi se zadržala prepoznatljivost i sl.), ali imamo utisak da je ovde dobijen drugačiji efekat od željenog.

      Netbook koji smo dobili na test stiže u crnoj boji. Pored Cosmic Black varijante, u opticaju su i Champagne Gold i Bright Silver verzije. Sjajni premazi se obilno koriste, pa tako i ovde imamo situaciju implementiranja istih u velikoj meri. Poklopac je crne boje, sa velikim Toshiba simbolom u sredini. Kada se uređaj posmatra odozgo, videće se i baterija koja štrči, kao i sivi delovi sa obe strane baterije, koji predstavljaju deo baze. Duž bokova računara se proteže linija sive boje. Na prednjoj strani su smešteni audio konektori, na levoj jedan USB 2.0 port, dok se na desnoj strani nalaze još dva USB 2.0 porta, otvor za hlađenje i 4-in-1 čitač memorijskih kartica. Na zadnjoj strani, pri desnom boku, je smešten VGA izlaz, dok se pri levom boku nalaze LAN konektor i priključak za strujni adapter. Treba istaći da baterija „štrči“ iz zadnjeg dela, tako da i to treba uzeti u obzir.

      Unutrašnjost je u potpunosti izrađena od plastike. Unutar sivog okvira su smešteni crni nasloni za dlanove, kao i tastatura (ponovo, crne boje). Touchpad poseduje prilično malu površinu. Zanimljivo je da su njegovi tasteri nejednake širine, u korist levog tastera (za koji se očekuje da bude više korišćen), naspram desnog koji je primetno uži (odnos je otprilike 2:1). Ispod ovih tastera se nalaze integrisani LED indikatori rada, koji pružaju korisniku uvid u status i aktivnost mašine. Tastatura je solidnog rasporeda, ali pati od problema izuzetno male širine, što opet ima veze sa konceptom 8.9-inčnog uređaja više nego sa bilo čime drugim. Tasteri imaju mali hod, ali pate i od jedne značajne mane, možda ne tako uočljive na prvi pogled. Naime, oznake tastera su ispisane sivom bojom, koja se prilično teško raspoznaje i u vrlo osvetljenom okruženju.

      Da se radi o „punokrvnoj“ tastaturi pa da se i ne uzme kao tolika mana, ali zbog smanjenih tastera i problema u prilagođavanju koji su neminovni kod računara malog formata često ćete direktno gledati u tastaturu tražeći taster koji vam je potreban. Sami tasteri su prilično plitkog hoda. Ceo dizajn najviše podseća na prve Asus Eee PC računare, što je i razumljivo, jer se radi o istom formatu.  Iznad tastature, u desnom uglu, je smešten taster za paljenje računara. Oko ekrana je smešten crn okvir, sa web kamerom rezolucije 0.3 megapiksela iznad njega, odnosno simbolom kompanije Toshiba i zvučnicima smeštenim ispod njega.

      Rezultati testova

      Toshiba NB100

      PCMark 05

      Score

      1697

      CPU

      1461

      Memory

      2408

      HDD

      4321

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      266/820

      NuclearMC

      1621

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      3932/3234

      Multimedia

      28900/19461

      Memory Bandwidth

      2738/2391

      Cache & Memory

      3453 MB/s, 4,7

      HDDDrive Index

      46 MB/s

      3DMark03

      3D mark score

      498

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      45,3 MB/s

      Access Time

      17,7 ms

      Burst Rate

      74,0 MB/s

      CPU Usage

      3,8%

      Super PI

      Calculate 1M

      1 min 28 sec

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      107 min 10 sec

      Utisci

      Toshiba NB100 stiže sa Windows XP operativnim sistemom. U njemu se nalazi Service Pack 3, poslednji servisni paket Microsoft-a. Iskustvo u radu se ne razlikuje previše od drugih uređaja sličnog tipa sa kojima smo se do sada susretali. To ne govorimo u negativnom kontekstu – naprotiv, u principu smo vrlo zadovoljni upotrebljivošću ovih računara, što smo do sada već iskazivali u nekoliko navrata. Mašina radi u skladu sa očekivanjima. Ono što je izdvaja od ostalih jeste prisustvo nekoliko softverskih aplikacija, računajući one za upravljanje određenim aspektima netbook-a (na primer, web kamerom) i one koji predstavljaju bonus dodatke (npr. media plejer). U svakom slučaju, tu je i nekoliko aplikacija kao što je, recimo, Picasa2, ili McAfee zaštitni softver. Mi bismo paket okarakterisali kao “olakšani” standardni paket koji Toshiba isporučuje uz svoje notebook računare.

      Ekran je zadovoljavajućeg kvaliteta, za ovu klasu uređaja, uprkos slabijim uglovima. Prilično je svetao, jasnih i živahnih boja – ali, poseduje glossy premaz što karakterišemo manom, posebno kada se radi kod računara ovog tipa. Refleksija je jasna i upadljiva. Tastatura i touchpad poseduju mane koje su takođe posledica problematične forme. Tasteri su mali i kao da su predviđeni isključivo za najmlađe naraštaje. Skoro identičan je i problem sa touchpadom, koji je vrlo malih dimenzija, iako je sasvim dobrog odziva i dobro reaguje na pokrete. Ono što je veći problem jeste što se netbook greje, i to primetno. Za razliku od većih modela kod kojih nema (ili nisu toliko izraženi) problemi sa ventilacijom i/ili odvođenjem toplote, NB100 se zagreva po celoj površini gde ima dodira sa korisnikom. Njegova 38 Wh baterija je u stanju da omogući nešto više od tri sata autonomije. Ovo je postignuto sa aktivnom WiFi konekcijom, odnosno ekranom zatamnjenim na oko 40 odsto. Dodatnom redukcijom ovih parametara biste verovatno uspeli da dođete do tri i po sata, a možda i više. Toshiba zvanično navodi da ovaj netbook raspolaže autonomijom od četiri sata. Rezultat je korektan, ali ponovo vas vraćamo na dizajn baterije, koja je velika i “štrči” iz zadnjeg dela NB100 računara.

      Rezime

      Šta novo da kažemo u zaključku, a da već nismo rekli u uvodu? Naše je mišljenje da je Toshiba pogrešila što je krenula sa uređajem od 8.9 inča. Mišljenja smo da je trebalo ići na 10 inča, a 8.9-inčnu verziju ponuditi nešto kasnije, kao dodatak ponudi, slično kao što je to uradio MSI. Tržište je već definisano i već se naziru prvi koraci evolucije. Toshiba je zakasnila i moraće puno da uradi da bi taj zaostatak nadoknadila. To ne znači da je konkretan uređaj loš sam po sebi, ali naspram konkurencije ne deluje previše primamljivo. Japanski proizvođač se opredelio za tradicionalan dizajn, koji je rezultovao uređajem koji u bukvalnom smislu deluje kao smanjena verzija punokrvnog notebook-a, koja je posle prerađivana i dorađivana da po određenoj osobini ne bi drastično zaostala iza direktnih konkurenata. NB100 je relativno korektan računar, kada ga posmatramo sa hardverske strane. Uostalom, svi netbook računari su veoma slični u tom smislu. Ipak, naš je utisak da podbacuje tamo gde je mogao da požnje najviše uspeha. Utoliko pre jer je Toshiba imala vremena da izvuče pouke iz iskustava drugih proizvođača. Iako poseduje određene prednosti, Toshiba NB100 poseduje i nekoliko jasnih i izraženih mana, koje utiču da trenutno nema puno šansi u direktnom duelu sa već dugo vremema prisutnim modelima. Ovaj model bi se mogao dopasti korisnicima koji cene tradicionalan dizajn, najmlađima (mala forma, tastatura i touchpad) i onima koji cene kvalitet izrade koji pruža Toshiba. To su nesporne stavke. Ipak, ukoliko vam treba nešto više, verovatno ćete više pronaći u nekom Asus Eee PC, Acer Aspire one ili MSI Wind modelu. Jednostavno, u ovom tržišnom segmentu Toshiba nije lider. Tempo diktiraju „neki novi klinci“.

      Performanse

      10

      CPU

      3

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      10

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      9

      Dizajn

      4

      Tastatura, touchpad

      2

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      2

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      41

      Prednosti:

      – Solidna izrada
      – Dosta prostora na disku
      – Moguća laka nadogradnja memorije

      Nedostaci:

      – Dizajn
      – Zagrevanje
      – Forma (iz čega proizilaze u tekstu navođeni nedostaci)

      Toshiba netbook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi