Toshiba Portege R600-10U

Toshiba Portege R600-10U

Dvanaest inča je donja granica kada se radi o notebook računarima. To je “poslednja linija odbrane” pred pristupačnijim netbook modelima kada se radi o dimenzijama, ali svakako ne kada se radi o ceni, pošto se tradicionalno radi o skupim mašinama. Izuzetak nije ni Portege R600 notebook…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Toshiba Portege R600-10U
       

      Kada je Toshiba u pitanju, nema šale sa biznis kreacijama. Japanska firma puno pažnje poklanja korporativnim napravama, premda – za razliku od nekih proizvođača koje “nećemo imenovati” poput HP-a – ne insistira isključivo na notebook-ovima za mala, srednja i velika preduzeća, već u našu zemlju plasira razgranatu ponudu. Zahvaljujući agilnosti uvoznika i distributera, mogu se pronaću multimedijalni, igrački, mainstream i svi ostali modeli sa Toshiba potpisom. Stoga kod nas Toshiba brend ne mora biti totalna asocijacija na poslovne računare. Međutim, japanska firma ume itekako da kreira “opasna” rešenja na ovom polju, a jedno od takvih je i predmet našeg testa. Reč je u ultra-prenosivom dvanaestoinčnom notebook računaru, oznake Portege R600.

      Naslednik ima veliku obavezu da nastavi tamo gde je stao R500. Kada se dotični pojavio, Toshiba je mogla da se podiči najlakšim notebook računarom na svetu, mase od nekih 750 grama. To ne znači da R500 nije imao drugih mana, naprotiv. R600 ima ambiciju da ispravi neke od njih (nažalost, ne i sve), a kompletan pristup ovog puta je bio ponuditi kupcima nešto sveobuhvatniji računar, bez želje za jurenjem određenih rekorda nauštrb funkcionalnosti. Tako je na temeljima R500 računara nastao R600, koji se bazira na Low Power ULV platformi kompanije Intel, u kombinaciji sa nekoliko inovacija, novih tehnologija koji sasvim sigurno nisu svakodnevica u klasi 12-inčnih laptopova, kao i specijalnom garancijom koja karakteriše Toshiba notebook računare. Pomenimo da je podržana i vPro tehnologija, objedinjena skupa sa raznim Toshiba tehnologijama sličnog tipa i namene, što će korporativni korisnici znati da cene.

      Laptop podržava interesantne tehnologije sa kojima smo se već susretali, a ovaj put ih vidimo i na jednoj “dvanaestici”. To su, između ostalog, Sleep-and-Charge USB portovi i Facial Recognition tehnologije za web kameru. Zahvaljujući Facial Recognition-u moguće je dići nivo bezbednosti podataka na još viši nivo, zahvaljujući digitalnoj fotografiji i specifičnim tačkama lica koje se prepoznaju od strane softvera. Za bezbednost se stara i skener otisaka prstiju. Sleep-and-Charge USB portovi donose mogućnost punjenja različitih uređaja preko USB portova u situaciji kada je računar ugašen. Trebate da vodite računa o tome da bi ova funkcionalnost mogla da dovede do trošenja baterije, ukoliko notebook nije priključen na eksterni izvor napajanja. Ova mogućnost je inicijalno isključena, te je treba manuelno uključiti u Start Menu opcijama, odnosno u Toshiba / Utilities / HW Setup stavci. Tada ćete biti u mogućnosti da napunite svoj MP3 plejer ili baterije drugih uređaja u bilo kom trenutku, čak i ako računar ne radi. Ono po čemu se Portege R600 razlikuje u ovom segmentu od drugih Toshiba mobilnih računara jeste što samo jedan USB 2.0 port podržava Sleep & Charge tehnologiju, dok sa ostalima to nije slučaj, što vidimo po prvi put (do sada su ili svi portovi na računaru podržavali ovu mogućnosti, ili nijedan). Konačno, red je da pomenemo i combo port, koji omogućava priključivanje eSATA uređaja. Radi se o portu koji se može koristiti i za eSATA i za USB 2.0 naprave (naravno, ne istovremeno). Prisustvo ovakvog rešenja uvek treba posebno naglasiti na laptopovima malih dimenzija, baš kao i prisustvo DVD pisača, što je još jedna od prednosti.

      Konačno, ostaje nam da pomenemo posebnu garanciju za Toshiba notebook računare. Radi se o specijalnom vidu garancije, koji je odskora dostupan za Toshiba notebook uređaje kupljene u Srbiji. „No Matter What Guarantee“ garancija kupcima laptop računara pruža novi nivo zadovoljstva, zaštite i slobode. Ovaj paket se kupcima nudi besplatno. Za razliku od standardnog vida ocenjivanja garancije u našoj tabeli (koliko godina garancije, toliko poena), ovde ćemo dati čak 5 poena zbog specifičnosti koje nosi No Matter What garancija. Garancija pruža sledeće prednosti:

      Garantovano zadovoljstvo – kupac može da koristi proizvod za posao i zabavu, ali u slučaju da nije u potpunosti zadovoljan kupljenim laptop računarom, može da ga vrati dve sedmice nakon kupovine.

      Pokrivenost prilikom slučajnog oštećenja – Toshiba će zameniti ili popraviti laptop računar ako se slučajno ošteti u periodu od jedne godine.

      Pokrivenost u slučaju krađe – Toshiba kupcima daje isti ili ekvivalentan laptop računar ako se originalni ukrade u periodu od godinu dana nakon kupovine.

      Hardver, specifikacija

      Portege R600 sa sufiksom 10U se, kao što smo već pomenuli, bazira na Intel čipovima koji su deo ULV platforme, dizajnirane za nisku potrošnju. Raspolaže Intel Core 2 Duo SU9300 procesorom. Ovaj 45-nanometarski CPU radi na 1200 MH. Radi se o dvojezgarnom procesoru, sa 3 MB L2 keš memorije, koji radi na FSB-u od 800 MHz. Podržava Intel Virtualization Technology, kao i TDP od samo 10 W. Poređenja radi, Atom procesori troše oko 2-2,5 W, a “pravi” 45-nanometarski Core 2 Duo procesori 25 W do 35 W. Intel GM45 čipset sa GMA 4500M HD integrisanom grafikom je stari znanac. Integrisani grafički čip podržava DirectX 10, dekodiranje WMV9 i h.264 video sadržaja, poseduje 64 MB sopstvene memorije, a u stanju je da pozajmi do 828 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe u konkretnom slučaju. Sistemske memorije ima 2 GB DDR2-800 memorije, u 1 GB + 1 GB konfiguraciji. Ista se može proširiti do maksimalnih 5 GB u slučaju potrebe.

      Specifikacija:

       

      Toshiba Portege R600-10U

      LCD

      12,1″ transreflexive, 1280 x 800

      Procesor

      Intel Core 2 Duo SU9300, 1,2 GHz

      Čipset

      Intel GM45

      Grafika

      Intel GMA 4500M HD

      Sistemska memorija

      2 GB DDR2-800

      Hard disk

      Toshiba 160 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA

      Optički uređaj

      Super Multi Drive

      Mreže, bežično povezivanje

      Gigabit Ethernet, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR, 3G

      Konekcije

      2 x USB 2.0 “obična”, 1 eSATA/USB 2.0 combo port koji podržava Sleep & Charge, VGA izlaz, ExpressCard, SD čitač kartica

      Ostalo

      Audio konektori, Web kamera 0,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows Vista Business

      Softver

      Toshiba prepoznavanje lica, Toshiba ConfigFree™, Connectivity Doctor, Toshiba Bluetooth® Monitor, Toshiba Bluetooth® Stack, McAfee® Internet Security Suite 2008 – Toshiba Edition (uključuje besplatne Internet ispravke u periodu od 30 dana), Toshiba paket dodatne vrednosti (Toshiba ušteda energije, Toshiba uslužni program za zumiranje, Toshiba alatka za dijagnostiku računara, Toshiba fleš kartice, zajednički upravljački program Toshiba komponenti, Toshiba pristupačnost, podrška za Toshiba dugme), Toshiba pomoćnik, Toshiba sistem za govor, Toshiba DVD plejer, uslužni
      program za supervizorske lozinke, Ulead® DVD MovieFactory® za Toshiba uređaje, Toshiba uputstvo za korisnike, Toshiba Disc Creator, Toshiba pomoćnik za kameru, Google Pack (Google Toolbar za Internet Explorer, Google Desktop, Picasa), Microsoft® Office Professional 2007 (besplatna probna verzija tokom 60 dana), Toshiba TEMPRO usluga podešavanja performansi

      Masa

      1,02 kg

      Dimenzije

      283 x 215 x 25 mm

      Cena

      145,000 dinara

      Garancija

      36 meseci (+ No Matter What garancija)

      Računar ima 12,1-inčni transrefleksivni ekran, radne rezolucije 1280 x 800 piksela. Više o njemu u utiscima. Koristi se klasičan 2,5-inčni hard disk kompanije Toshiba, kapaciteta 160 GB. On raspolaže sa 8 MB keš memorije, SATA interfejsom i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Što se optičkog uređaja tiče, prisutan je DVD pisač, što treba naglasiti kada se radi o 12”. Podržani su Gigabit Ethernet, WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth. Na raspolaganju su dva “obična” USB 2.0 porta, kao i jedan combo USB 2.0/eSATA port, koji podržava Sleep & Charge tehnologiju. Tu je i VGA izlaz, a našto se mesta i za SD čitač kartica, ExpressCard slot i web kameru rezolucije 0,3 megapiksela. Masa računara je nešto čime se Toshiba ponosi. Ona iznosi tačno 1,02 kilograma u slučaju da se u uređaju nalazi DVD pisač, kao što je to bilo sa napravom koju smo testirali. Postoji i verzija bez DVD pisača, koja je još lakša i njena masa iznosi svega 813 grama. Uz notebook se isporučuje Windows Vista Business operativni sistem, što jasno ukazuje kakva je osnovna namena računara. Tu je i gomila raznoraznog softvera, na šta nas je Toshiba odavno navikla. Da li je sav taj softver koristan ili ne, zavisi od vaših opredeljenja, a kompletan spisak možete videti u odgovarajućoj vrsti priložene tabele.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      Portege R600 izgleda praktično isto kao i prethodnik, R500 – što će reći, gotovo da ne liči na Toshiba računar. Ovo je kompaktan, tanak i elegantan računar, čije je kućište izrađeno od magnezijuma. Metalik sive je boje, gotovo savršenog kvaliteta izrade i dizajna, da nam jedna sitnica ne bode oči. To je zaista ekstremno lako savijanje poklopca i pri najmanjem pritisku. Da nema toga, kvalitet izrade i dizajn bi bilo za čistu desetku. Do udubljivanja poklopca dolazi zaista i pri najmanjim pritiscima, a kako je logično očekivati da ćete ovako lagan laptop nositi u ruci, preporučujemo pažljivo doziranje pritisaka. Inače, sam kvalitet izrade je unapređen u odnosu na prethodnika. Notebook stiže u kartonskom pakovanju, sa uputstvima, među kojima se isporučuje i obimna verzija lokalizovana na srpski jezik koja je prilično korisna, strujnim adapterom, te velikom krpicom za brisanje LCD ekrana i eksterijera računara.

      R600 je metalik sive boje. Na poklopcu se nalazi simbol kompanije Toshiba, a na dnu otvori za pristup unutrašnjosti, kao i postolje za dock, koji je opcioni deo opreme. Pet gumenih nožica na tom delu obezbeđuju adekvatno prijanjanje za podlogu. Na prednjoj i zadnjoj strani nema konektora, već je sve “spakovano” na bokovima. Desno su smešteni čitač SD kartica, ultra-tanak DVD pisač, prekidač za WiFi, LAN konektor i jedan USB 2.0 port. Na levoj strani zatičemo još jedan USB 2.0 port, zatim kombinovani eSATA/USB 2.0 port koji jedini podržava Sleep & Charge funkciju, audio konektore, analogni točkić za kontrolu zvuka, priključak za strujni adapter, VGA izlaz, te otvore za hlađenje.
      Unutrašnjost je takođe metalik sive boje, izuzmemo li okvir oko ekrana, koji j crn. Ispod touchpada se nalaze indikatori rada, a između njegovih tastera je skener otisaka prstiju. Tasteri su „metalizirani“. Tastatura je takođe metalik sive boje i integralna je celina sa okolnim prostorom u dizajnerskom smislu. Iznad nje se nalaze taster za paljenje i dva dodtna tastera. Iznad ekrana je smeštena web kamera rezolucije 1,3 megapiksela, dok se ispod njega nalazi simbol kompanije Toshiba, a u donjem desnom uglu naslona za dlanove oznaka Portege serije. Ukupan utisak nam je veoma povoljan, pošto uređaj uživo deluje zaista lepo, a prostor je maksimalno iskorišćen, što je veoma bitno kod ultra-mobilnih modela.

      Rezultati testova

      Toshiba Portege R600-10U

      PCMark 05

      Score

      2825

      CPU

      3090

      Memory

      3231

      HDD

      4281

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      549/2456

      NuclearMC

      4154

      3Dmark 06

      3Dmarks/CPU score

      634/1348

      SiSoftware Sandra Professional 2009

      CPU Benchmark

      9,32 GIPS /8,27 GFLOPS

      Multimedia

      21,31 Mpx/s /12,47 Mpx/s

      Memory Bandwidth

      4,08 GB/s / 4,08 GBps

      Multicore Efficiency

      3,68 GB/s, 113 ns

      HDDDrive Index

      46 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      47,1 MB/s

      Access Time

      19,1 ms

      Burst Rate

      64,4 MB/s

      CPU Usage

      9,2 %

      Utisci

      Odmah ćemo reći da su utisci takvi da je uglavnom sve blago poboljšano u odnosu na R500, ali da skoro ništa nije poboljšano do te mere da za primedbu koju bismo svojevremeno mogli dati sada kažemo da više ne postoji. Najpre reč-dve o performansama. Za poslovnu primenu u nezahtevnim aplikacijama, ovaj notebook je kao stvoren, a tome je i namenjen. Platforma je sasvim dovoljna za lak rad u Visti kada se radi o kancelarijskom softveru. Ipak, ovo nije uređaj predviđen za danonoćnu obradu velikih količina podataka ili za maksimalno naprezanje u dugotrajnom smislu, iako se radi o računaru koji je upotrebljiv u raznim aspektima primene. Ipak je tu Core 2 Duo sa “tipičnom” ULV kombinacijom. Uz računar se isporučuje mnoštvo aplikacija najraznovrsnijih namena, od onih koji olakšavaju podešavanje mreže, do onih koji pružaju zabavu, kao što je Toshiba DVD Player. Određene grupe korisnika će pozdraviti prisustvo ovih softverskih paketa, ali će većina verovatno sumnjičavo gledati na mnoštvo aplikacija kao na nešto što i nije toliko potrebno. Bez obzira da li ćete ih intenzivno koristiti, ili ih nikada nećete upaliti, većina aplikacija ima svoju namenu. Ono što može iznervirati je nemogućnost uklanjanja jednog broja njih, premda se najveći deo može lako ukloniti. Ono što je najbitnije jeste da je računar više nego dovoljno snažan da ispuni ono što mu je osnovna namena – sa lakoćom izlazi na kraj sa svim poslovnim aplikacijama.

      Ekran je apsolutno najbolnija tačka Portege R600 uređaja. Radi se o transrefleksivnom ekranu, koji ima jednu interesantnu mogućnost. Pritiskom na taster iznad tastature moguće je isključiti pozadinsko osvetljenje i koristiti direktnu sunčevu svetlost kao osvetljenje. Ekran nije glossy, odnosno nema refleksivnog premaza. Nažalost, tu se završavaju pohvale na njegov račun. Pored savijanja tankog ekrana pod najmanjim pritiskom, koje se sa spoljašnjosti prenosi na unutrašnjost, problema ima tamo gde ga, nažalost, najmanje treba biti – u kvalitetu prikaza. Najprostije rečeno, ekran je loš. Ne samo imajući u vidu cenovni razred računara, nego i inače. Osvetljenje je nedovoljno, uglovi gledanja katastrofalni, boje loše, a pozadinsko osvetljenje izuzetno neravnomerno i sa velikim brojem područja u kojima dolazi do probijanja. Sa druge strane, katastrofalni uglovi gledanja znače i veći stepen privatnosti u kancelarijskim okruženjima, ali bolje bi bilo da situacija sa ekranom nije tako loša, te da ekran ne snižava toliko kvalitet korišćenja ovog notebook računara.

      Tastatura i touchpad su, sa druge strane – odlični. Možda bismo voleli da su tasteri touchpada nešto istaknutiji iznad podloge, ali to bi bilo traženje dlake u jajetu. Tastatura ima velike i jasne tastere, po kojima se udobno kuca, nema ugibanja i ukupno gledano pruža veoma udobno iskustvo, ne samo za ovu klasu, već i u generalnom smislu. Tu je i veliko Enter i široki levi Ctrl, koji dodatno olakšavaju navikavanje. Pored toga, tastatura je otporna na tekućine, zahvaljujući apsorbujućem sloju koji se stara da tečnosti ne oštete računar, što je dodatni plus. Kultura rada nije savršena, što nas je iznenadilo, imajući u vidu reputaciju kompanije Toshiba, ali i klasu računara, kako cenovnu, tako i u smislu pozicioniranja. Računar se prilično lako zagreva, što možda i nije toliko iznenađenje. Veći problem je što, da se tako izrazimo, stalno nešto “cvrči”. Određene zasluge za ovo idu i na račun Windows Vista operativnog sistema i njegovih poznatih servisa za indeksiranje koje će iskusniji korisnici već znati da isključe, ali je vrlo uočljivo da se hard disk uopšte ne stidi da “pusti glasa”. Još gora je situacija sa kulerom, koji često pojačava svoj rad i ispušta piskav zvuk, kakav autoru ovih redova više smeta – bez obzira na jačinu – od moćnog huka koji ispuštaju grafičke karte visoke klase kada se “zalaufaju” u nekom 3D naslovu. Da se razumemo, ne radi se o nivou zvuka koji će vam u startu stvoriti utisak da je računar bučan, naprotiv. Radi se o zvucima niskog intenziteta, a vrlo piskavim, koji se naglo pojave na nekoliko sekundi, pa ih nema, pa se opet pojave i tako dalje, što dugoročno može delovati deprimirajuće.

      Nadamo se da vas nismo previše obeshrabrili, jer stižemo do stavke koja je – najsjajnija tačka. To je autonomija računara. Portege R600 stiže sa šestoćelijskom litijum-jonskom baterijom kapaciteta 5800 mAh, a dostupna je i troćelijska verzija od 2900 mAh. Naprava na našem testu je imala bateriju većeg kapaciteta i ostvarila autonomiju od skoro sedam časova! Preciznije, oko 6 sati i 45 minuta. Malo li je? Sjajan rezultat za “punokrvan” notebook, makar i za ULV kategoriju. Ukoliko spadate u grupu korisnika koji će često putovati, o ovoj stavci svakako trebate da vodite računa. Ovako izvrsna autonomija nas je naterala da u tabeli u kojoj ocenjujemo ovu stavku damo 2 poena preko maksimuma za Portege R600, odnosno ukupno 12 poena.

      Rezime

      Toshiba Portege R600-10U je odličan biznis računar za one koji su u čestom pokretu. U tom smislu, Toshiba je napravila pun pogodak. Ukoliko ste u čestom pokretu, po kancelarijama ili terenu, letite sa sastanka na sastanak, Portege R600 će biti dobar izbor, a pri tome će i izmamiti ne tako zanemarljiv broj uzdaha. Nažalost, on istovremeno nije uređaj bez mane, odnosno uređaj koji bi se mogao preporučiti širem krugu korisnike, pošto nije univerzalno kvalitetan. Pojedini segmenti drastično zaostaju, a koji – mogli ste pročitati u tekstu. Tu je i faktor cene, koji nikako ne treba zanemariti, a verovatno i sami znate šta se sve može kupiti za 150 hiljada dinara, što od ultratankih, što od drugih računara sa sličnim stepenom upotrebljivosti. Pride, Intel forsira svoju CULV platformu koja bi trebala da se pozicionira između netbook i notebook računara i omogući solidne, male notebook-ove po povoljnim cenama.  Portege R600 je iteracija i unapređenje u odnosu na R500, i oni kojima treba dobar poslovan računar ultra-mobilnih karakteristika sigurno neće pogrešiti sa njim, ali da li im treba računar ujednačenijih karakteristika i da li uopšte ima smisla davati toliko novca za proizvod sa veoma izraženom manom kao što je ekran, što utiče na kvalitet korišćenja u bilo kom vidu primene, ostavljamo njima da procene.


      Performanse

      9

      CPU

      4

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      12

      LCD panel

      1

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      3

      Garancija

      5

       

       

      UKUPNO POENA:

      51

      Prednosti:

      – Autonomija
      – Tastatura, touchpad
      – Kvalitet izrade, generalno
      – Performanse i mogućnosti (za ovu klasu uređaja)

      Nedostaci:

      – Ekran
      – Zvuci prilikom rada (videti tekst), kao i lako zagrevanje
      – Cena

      Notebook na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi