Dragoljub Radovanović Toshiba se ove godine poprilično aktivirala i potrudila da izbaci razne novotarije na tržište, a među njima je i ovaj – prilično moćan – model laptopa, nazvan Qosmio F750. Sufiks kod modela koji smo mi konkretno imali na testu je 10M, ali takođe postoje i sufiksi kao što su 10C, 10L, 10Q, 10W, itd, svaki od kojih ima nešto različito u svojoj specifikaciji. Što se tiče specifikacija, smatramo da su one odlične i da ovaj model može bez problema da se nosi i sa jačim desktop mašinama na tržištu, ali upravo je to bila i Toshibina namera sa ovim modelom. F750-10M je baziran na Sandy Bridge arhitekturi, konkretno Intel-ovom moćnom Core i7-2630QM procesoru, sa standardnim radnim taktom od 2 GHz-a (čak do 2.9 GHz pomoću Turbo Boost režima). Što se tiče grafike, pristutan je NVidia GeForce GT540M grafički čip sa 2GB DDR3 VRAM-a, tako da će ovaj model laptopa biti pogodan i za gejming, ne baš na High setovanjima, ali sa dosta solidnim i glatkim rezultatima na Medium podešavanjima u igrama.
Pre svega, gledajući dizajn laptopa, nama se jako dopala crno-crvena kombinacija boja koju je Toshiba upotrebila na ovom modelu. Poklopac je prošaran imitacijom ugljeničnih vlakana, samo što je ovde crvena boja umesto klasične tamno sive.
Ipak, tamno siva imitacija ugljeničnih vlakana jeste uključena u dizajn ovog laptopa i nalazi se na prostoru gde odmaramo ruke, ispod tastature. Što se tiče same tastature, njeni tasteri su glatki, pune su veličine, mada nam se pomalo čini da su previše zbijeni – mi lično preferiramo čiklet stil tastature na laptopu. Ono što će nekom biti jako korisno i drago da čuje, je to da je prisutan i odvojeni numerički deo na tastaturi, baš kao kod desktop tastatura.
Tačped je standardne veličine, poseduje multitač gestove i ugodan je za rad, mada mi uvek preferiramo povezivanje eksternog miša – koliko god bio tačped dobar, ugodnost koju miš pruža je nezamenljiva.
Iznad tastature, Toshiba je uključila senzore osetljive na dodir koji svetle plavom bojom, pomoću kojih možete da uključujete/isključujete stvari kao što su režim uštede energije, WiFi, 3D režim, Play/Pause, Mute i pojačavanje/smanjivanje zvuka. Takođe, u donjem desnom uglu, potpuno u dnu na mestu gde odmaramo ruke, nalaze se indikatori za eksterno napajanje, uključenost sistema, bateriju, aktivnost hard diska, itd…
Ovaj model laptopa poseduje Harman Kardon zvučnike, čiji nas je kvalitet zvuka potpuno oduševio. Jednostavno, takav kvalitet zvuka ćete jako retko sresti na drugim laptopovima i za svoju veličinu, smatramo da oni nude jako bogat, čist i prilično glasan zvuk, sa onoliko basa koliko je moguće dobiti u ovoj veličini. Bilo kako bilo, oni su daleko ispred “kreštavaca” kakve možete pronaći na nešto jeftinijim modelima, a Harman Kardon je svetski poznata firma i poznata je po kvalitetu zvuka koji njihovi zvučnici pružaju.
Od konekcija sa leve bočne strane poseduje D-Sub, USB 2.0, USB 3.0, HDMI 1.4 izlaz, dok se sa desne strane nalazi ulaz sa slušalice, ulaz za mikrofon, USB 2.0 i još jedan USB 2.0 skroz desno.
Jedna od bitnijih mogućnosti ovog modela je upravo njegov autostereoskopski ekran, tačnije – 3D ekran bez upotrebe naočara. Ono što vam ovaj ekran dozvoljava je to da vidite stereoskopski 3D efekat bez korišćenja bilo kakvih dodatnih naočara, uz pomoć kamere koja prati položaj vaših očiju i ekrana koji “šalje” dve odvojene slike ka vašim očima, stvarajući 3D efekat.
Ovo možda izgleda prilično impresivno na papiru, ali u praksi… pa možemo reći da nije sve baš tako bajno kako je izdeklamovano u raznim marketinškim materijalima i pamfletima… Ne sumnjamo u to da će gledanje 3D materijala bez upotrebe naočara u budućnosti zameniti klasičnu metodu sa upotrebom naočara kakva je danas popularna, ali posmatrajući 3D efekat koji ovaj model laptopa pruža tom metodom, čini nam se da ta budućnost neće stići još neko vreme, barem dok se ne isprave problemi koje povlači.
Bićemo iskreni sa vama i dati vam konkretan primer – imamo priliku da svakodnevno posmatramo 3D efekat na 51-inčnom plazma televizoru u dnevnoj sobi, tako da ovaj laptop sa autostereoskopskom tehnologijom jednostavno ne prilazi ni blizu tom doživljaju, a objasnićemo i zašto. Kao prva stvar, dijagonala ekrana od 15.6 inča koju ovaj model laptopa poseduje, jednostavno nije dovoljna da vam pruži taj 3D osećaj kao kod većih ekrana, ali problem je daleko veći od te male dijagonale. Gledajući 3D semplove koje posedujemo i koje je Toshiba uključila uz softver za tu namenu, zaključili smo sledeće stvari: dubina 3D efekta je jednostavno nedovoljna, rezolucija materijala je spuštena na maksimalnih 1366 x 768 piksela u 3D režimu, sam 3D efekat nije preterano ubedljiv i ispunjen je crosstalk-om, tačnije neretkim preklapanjem, dupliranjem i zamućivanjem slike, a povrh svega toga, Toshiba savetuje gledanje materijala u dobro osvetljenoj prostoriji, kako bi posao kamerice koja vrši praćenje položaja vaših očiju bio optimalan.
Takođe, ovakvo 3D gledanje je zamišljeno samo za jednu osobu koja sedi direktno ispred laptopa. Nemojte nas shvatiti pogrešno, pored svega pomenutog, na trenutke ćete imati taj “wow” utisak, ali na kratko, dok će ostatak vremena problemi sa zamućivanjem, dupliranjem slike i periodično ispadanje iz 3D efekta biti prilično naporni za vaše oči i za ugodno gledanje, poredeći ga sa 3D efektom kakav pružaju monitori ili televizori sa upotrebom naočara. Nismo želeli da se uputimo u gledanje 3D filma pune dužine zbog pomenutih problema, tako da smo se zadržali na semplovima koje smo posedovali i koje nam je Toshiba pružila.
Bilo kako bilo, mi i dalje cenimo Toshibin pokušaj da nam približi novu 3D tehnologiju na svom laptopu, ali smatramo je autostereoskopska tehnologija još uvek u svojim početnim stazama razvoja i da je muče problemi koji trebaju biti ispravljeni, tako da ćemo ponovo pružiti prilku ovoj tehnologiji kada malo sazri, pre nego što damo konačan sud o njenim performansama. Sa druge strane, gledajući 2D performanse ovog ekrana, možemo reći da smo bili prilično zadovoljni. Pre svega, rezoluciju od 1920 x 1080 (FullHD) koju ovaj model poseduje, nećete baš često sretati na laptopovima, tako da je ovo definitivno plus. Neko će možda imati utisak da ovolika rezolucija čini stvari previše sitnim na ekranu, ali mi nismo steklii takav utisak – štaviše, jako nam se dopalo ono što smo videli. Smatramo da je standardna rezolucija od 1366 x 768 kakvu često srećete na laptopovima ove dijagonale nedovoljna, tako da je ovo zaista prijatan i osvežavajući skok. Na ovom modelu koristi se LED pozadinsko osvetljenje ekrana, koje smanjuje potrošnju, a opet, nudi svetlu sliku. Posvetićemo još malo pažnje ekranu ovog modela, tako da ćemo vam pružiti samo par osnovnih merenja, jer laptop ne ostavlja baš puno prostora za kalibraciju, pošto ne poseduje podešavanja osim osvetljenosti, tako da nam je bila dostupna samo softverska LUT kalibracija. Pre svega smo izmerili vrednosti dobijene na standardnim podešavanjima i bez kalibracije.
Gledajući vrednosti koje smo dobili merenjem pomoću našeg kolorimetra, moramo priznati da su ovo prilično dobre vrednosti za jedan ekran laptopa. Gamma vrednost, temperatura boja i osvetljenost su bile veoma tačne svojoj meti bez ikakve prethodne kalibracije. Dubina crne boje i kontrast takođe nisu bili loši, ali tačnost boja nije baš bila odlična, ali uzmite u obzir da je ovo pre svega ekran laptopa. Merenje je vršeno na pola osvetljenosti u Balanced režimu potrošnje energije, tako da povećavanjem osvetljenja na maksimum dobijate solidno svetlu sliku za jedan laptop.
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
102
Black Point (cd/m2)
0.22
Contrast Ratio
475:1
Gamma
2.2
Temperatura boje
6627
Delta-E prosek
5.3
Delta-E maksimum
25.6
Pokrenuli smo i softversku LUT kalibraciju, u nadi da ćemo popraviti tačnost boja, a to je upravo bilo i urađeno. Vrednosti koje smo dobili svrstavaju se u rang TFT monitora, a ne ekrana koji se ugrađuje u laptop, tako da moramo odati sva priznanja Toshibi na ovakvom potezu. Jednostavno, ekran koji je Toshiba stavila u ovaj model je odličnog kvaliteta i pruža jako kvalitetan prikaz.
Kalibrisan rezultat
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
102
Black Point (cd/m2)
0.21
Contrast Ratio
477:1
Gamma
2.2
Temperatura boje
6542
Delta-E prosek
0.8
Delta-E maksimum
2.5
Uglovi gledanja su bili prilično dobri za jedan laptop. Ono što moramo pomenuti je pomalo nekarakterističan efekat koji smo uočili sa promenom ugla. Kod standardnih laptop ekrana, kada ih posmatrate odozgo ili odozdo, kod njih se slika zatamnjuje, što je slučaj i kod ovog modela, ali ne samo ka crnim nijansama već i ka crvenim – nešto što smo prvi put imali prilike da vidimo. Efekat nije ništa izraženiji od normalnog zatamnjivanja i verujemo da ove crvene nijanse nastaju usled posedovanja autostereoskopskog 3D ekrana, umesto klasičnog.Kao što smo pomenuli, model Qosmio F750-10M pokreće osmojezgarni Intel Core i7-2630QM procesor na 2 GHz-a ( 2.9 GHz Turbo Boost ). Konkretan model sa sufiksom 10M, koji je kod bio na testu poseduje 8GB DDR3 RAM memorije, sa frekvencijom rada od 1333 MHz-a. Veličina njegovog hard diska je 500GB sa 7200 RPM-a. Što se tiče optičkih medija, poseduje kombo Blu-Ray rezač/čitač, sa podrškom za BDXL 100/128GB Blu-Ray diskove.
Njegov ekran je autostereoskopski, dijagonale 15.6 inča, 1920 x 1080 rezolucije i poseduje LED pozadinsko osvetljenje. Grafička karta koju ovaj model poseduje je diskretna – NVidia GeForce GT540M sa 2GB DDR3 VRAM, koju softverski možete proširiti do čak 8GB. Poseduje integrisanu HD web kameru, upravo onu koja služi za praćenje očiju, dostupan vam je ugrađeni mikrofon, a na raspolaganju vam je takođe i slot za kartice koji podržava SD, miniSD, microSD, SDHC, SDXC, Memory Stick, Memory Stick Pro, itd… Ono što je zanimljivo je prisutnost DVB-T tjunera, tako da uz pomoć pruženog softvera možete pratiti naše digitalne kanale (barem do digitalizacije kada se prelazi na DVB-T2). Prisutan je i infracrveni port, koji služi za primanje komande od daljinskog koji Toshiba uključuje u paketu za ovaj model, što uz prisutnost Blu-Ray čitača i HDMI 1.4 3D izlaza ovaj model laptopa čini veoma moćnim multimedijalnim centrom.
Bežična mreža koju ovaj model poseduje je Athero, sa mrežnom podrškom za 802.11 b/g/n standarde, dok je žična mreža Gigabit Ethernet Lan. Takođe poseduje i podršku za Bluetooth, tačnije verziju 3.0 + HS. Od zvučnika poseduje pomenuti Harman Kardon stereo sistem i podršku za 24-bitni stereo zvuk. Ne može se reći da je baš lagan i tanak, sa svojih 2.9kg i 30.6mm u svojoj najtanjoj i 36.3mm u svojoj najdebljoj tački pozadi, ali ovaj laptop nije okrenut mobilnosti, baš nasuprot. Nešto detaljnije specifikacije možete pronaći u slici ispod.
Što se tiče softvera, ovaj model dolazi sa preinstaliranom Windows 7 Home Premium 64-bitnom verzijom, koja vam je uvek dostupna na skrivenoj particiji ukoliko želite ponovo da instalirate sistem. Od trenutka prvog uključivanja laptopa čekali smo dobrih 45 minuta dok su svi drajveri i dodatni Toshibin softver (kojeg ima baš dosta) bili spremni za korišćenje.
Po završetku instaliranja svog softvera i logovanja u Windows, zatekli smo ponudu u kojoj Toshiba nudi potpuno besplatno produžavanje garancije sa standardnih godinu dana na čak tri godine. Morate se složiti sa nama da je ovo veoma lep gest od strane Toshibe. Kompletnu listu softvera koju Toshiba uključuje na ovom modelu možete pronaći na slici ispod.
Toshiba F750-10M
PC Mark Vantage – Score
7.426
PC Mark Vantage – Memory
4.590
PC Mark Vantage – Gaming
8.906
PC Mark Vantage – Productivity
6.262
PC Mark Vantage – HDD
7.029
Cinebench 11.5 – OpenGL
24,16 fps
Cinebench 11.5 – CPU rendering
4,12 pts
NucleaRUS 2.0
16.791
wPrime (32M)
13,206 s
3Dmark Vantage (1366×768, performance) CPU / GPU
15.814 / 3.548
Resident Evil 5 (1920×1080, DX9, high)
29,7 fps
HDTune HDD average transfer
87,3 MB/s
HDTune HDD access time
17,5 ms
Battery Eater min
35m
Kao što vidite iz gornje tabele, rezultati testiranju su bili veoma solidni, sa jednim izuzetkom, a to je trajanje baterije. Pošto je ovo dosta jaka mašina, od maksimalne napunjenost baterije do 0%, bilo je potrebno samo 35min vremena. Ovo je zaista katastrofalno loš rezultat pod maksimalnim opterećenjem. Naravno, vi nikada nećete biti u situaciji da držite stalno računar pod maksimalnim stresom kao BatteryEater, tako da će baterija trajati duže od tih 35min, ali opet, vek trajanja baterije je prilično slab i u praksi ne ide puno preko dva sata. Izgleda da je Toshiba shvatila zamenu za desktop preozbiljno, tako da se nije ni trudila da stavi bolju bateriju u ovaj model. Ako planirate da koristite ovaj model bez punjača, onda budite spremni za veoma kratak vek trajanja baterije. Zaključak Model Toshiba F750-10M je bez ikakvih sumnji veoma dobar model laptopa, namenjen kompletnoj zameni desktop računara, a što je najbitnije, nama se veoma dopao u toj ulozi. Ako izuzmemo ne baš savršeni – po nama i pomalo nepotrebni autostereoskopski 3D efekat i veoma loše trajanje baterije (nebitna stvar ako će vam stalno biti priključen na adapter), zaista nismo mogli da pronađemo druge mane ovom modelu. Proći ćemo još jednom kroz njegove prednosti, kako bi vas podsetili šta sve to ovaj model laptopa nudi. Pre svega, veoma moćan i7 procesor, 8GB DDR3 RAM memorije, i više nego dovoljno za rad u programima kao što su Photoshop i slični, diskretna GeForce GT540M grafika koja vam nudi solidne gejming performanse, LED osvetljeni FullHD ekran odličnog kvaliteta, Blu-Ray čitač i rezač i fenomenalni Harman Kardon zvučnici.
Jednostavno ovakav paket hardvera je odličan, ali ovde sledi definitivno najveći minus ovoga modela – njegova visoka cena. Ona iznosi čak 1440 evra! Slažemo se da ovaj model poseduje prilično dobar hardver, koji mu može podići cenu, ali ne na ovaj nivo. Nismo potpuno sigurni, ali verujemo da je glavni krivac za ovako strmu cenu, upravo autostereoskopski 3D ekran, koji iskreno i nije baš preko potreban na ovakvoj mašini. Bilo kako bilo, i sa ovom cenom, verujemo da će biti entuzijasta kojima će ovaj model biti veoma zanimljiv i da ih visoka cena neće odvući od kupovine.
Ocena: 88%
Prednosti: – Moćan Intel Core i7 procesor i diskretna – 3D ekran bez upotrebe naočara – FullHD rezolucija ekrana i njegov odličan kvalitet – Blu-Ray čitač/rezač kombinacija – Odličan kvalitet zvuka sa Harman Kardon zvučnicima Nedostaci: – 3D efekat dobijen pomoću autostereoskopog ekrana je daleko od savršenog – Užasno loše vreme trajanja baterije (ako vam je uopšte trajanje baterije bitno na sistemu namenjenom zameni desktop računara) – Visoka cena
Cena: oko 1450 evra
Uređaj na test ustupila Toshiba.