Toshiba Satellite A350D-114

Toshiba Satellite A350D-114

Nova generacija multimedijalnih notebook računara kompanije Toshiba nudi ponešto za svakoga. U gami se izdvaja nekoliko računara koji su zanimljiva ponuda, a jedan od takvih je stigao do nas. „Stavljamo na muke“ Toshiba Satellite A350D notebook računar, baziran na mobilnoj platformi kompanije AMD.

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Toshiba Satellite A350D-114

      Invazija laptopova novih formata je u toku. Za one koji su navikli na popularne trinaestice, petnaestice i sedamnaestice mnoštvo novih formata može delovati veoma zbunjujuće. Radi se o uređajima koji imaju format ekrana od 16:9, odnosno podržavaju “prirodan” widescreen. Istovremeno, ovi računari se pojavljuju u različitim formama koje su “tu negde” sa onima na koje smo toliko godina bili navikavani sa ekranima koji su se strogo pridržavali ustaljenih formi i odnosa stranica od 16:10. No, to vreme je iza nas. Usklađivanje standarda sa multimedijalnom industrijom je u toku, a činjenica da je iskorišćavanje materijala daleko bolje kada se prave 16:9 ekrani u odnosu na 16:10 modele, te da to doprinosi uštedi i pospešivanju proizvodnje je još jedan bonus kod proizvođača LCD panela. Kako je Toshiba uvek bila među predvodnicima multimedijalnog tržišta sa svojim specijalnim serijama, ne treba da čudi da je ovaj proizvođač reagovao i uvrstio u svoju ponudu nekoliko modela novih formata. Za visoku klasu multimedijalnih računara je zadužena Qosmio serija, za koju valja izdvojiti pozamašniju sumu “zelembaća”, dok će širi sloj kupaca morati da se zadovolji nekim od Satellite modela, koji donose prilično za daleko skromnije novčane sume koje je potrebno izdvojiti za njih. Upravo takav model danas imamo na testu, a radi se o računaru koji je pride baziran na AMD mobilnoj platformi (uređaj je deo AMD Live! Ultra multimedijalne mobilne platforme), za koju – baš kao i na desktop tržištu – važi da često daje veoma mnogo u odnosu na konkurenciju, posebno kada se ima u vidu zaokružen proizvod. Da li je tako i ovoga puta? No, pre nego što krenemo na razmatranje hardvera, dužni smo jednu bitnu napomenu, koja može značiti potencijalnim kupcima daleko više od bilo čega u zavisnosti od njihovih opredeljenja.

       

      Radi se o specijalnom vidu garancije, koji je odskora dostupan za Toshiba notebook uređaje kupljene u Srbiji. „No Matter What Guarantee“ garancija kupcima laptop računara pruža novi nivo zadovoljstva, zaštite i slobode. Radi se o paketu koji se kupcima nudi besplatno. Za razliku od standardnog vida ocenjivanja garancije u našoj tabeli (koliko godina garancije, toliko poena), ovde ćemo dati čak 5 poena zbog specifičnosti koje nosi No Matter What garancija. Garancija pruža sledeće prednosti:

      Garantovano zadovoljstvo – kupac može da koristi proizvod za posao i zabavu, ali u slučaju da nije u potpunosti zadovoljan kupljenim laptop računarom, može da ga vrati dve sedmice nakon kupovine.
      Pokrivenost prilikom slučajnog oštećenja – Toshiba će zameniti ili popraviti laptop računar ako se slučajno ošteti u periodu od jedne godine.
      Pokrivenost u slučaju krađe – Toshiba kupcima daje isti ili ekvivalentan laptop računar ako se originalni ukrade u periodu od godinu dana nakon kupovine.
       

      Hardver, specifikacija

      Kao što smo već napomenuli, osovinu ovog 16-inčnog računara čine čipovi kompanije AMD. U konkretnom slučaju, to znači da su u njemu prisutni Turion X2 Ultra ZM-80 procesor, RX781 i SB700 čipsetovi, odnosno Radeon HD 3650 u mobilnom izdanju. CPU radi na 2.1 GHz, poseduje 2 MB L2 keš memorije (1 MB po jezgru), radi na HT-u od 1800 MHz i poseduje deklarisanu termalnu disipaciju od 35 W. ATI Mobility Radeon HD 3650 grafički čip se izrađuje u 55-nanometarskoj tehnologiji, podržava DirectX 10.1 i Shader Model 4.1 standarde, te raspolaže sopstvenom video memorijom. Koristi 512 MB GDDR2 memorije koja radi na 500 MHz, a u stanju je da zahvaljujući HyperMemory tehnologiji “pozajmi” dodatnu količinu od sistemskog RAM-a – do 2302 MB ukupno. Tu je i podrška za Universal Video Decoder, odnosno HD video akceleraciju, te je jasno da Toshiba igra na multimedijalnu kartu. Računar poseduje 4 GB RAM memorije, od čega će usled postojanja 32-bitnog operativnog sistema “svega” 3 GB biti dostupno, ali smo mišljenja da je ta količina više nego dovoljna za sve potrebe, sem u određenim, vrlo specifičnim slučajevima.

      Specifikacija:

       

      Toshiba Satellite A350D

      LCD

      16″ TruBrite HD, 1366 x 768, glare type

      Procesor

      AMD Turion X2 Ultra ZM80 (2,1 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 3650

      Sistemska memorija

      4 GB DDR2-800

      Hard disk

      320 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA

      Optički uređaj

      Super Multi Drive

      Mreže, bežično povezivanje

      10/100 LAN, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije

      (3+1) x USB 2.0, VGA izlaz, S-Video, HDMI izlaz, eSATA (combo), ExpressCard, čitač kartica, Firewire,  S/PDIF

      Ostalo

      Web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Softver

      McAfee Internet Security Suite trial, Microsoft Office 2007 trial, Ulead DVD Movie Factory, Business Card Reader, Google Pack, Toshiba ConfigFree, više Toshiba korisničkih i kontrolnih programa

      Težina

      2.94 kg

      Dimenzije

      361 x 265 x 37.1 mm

      Cena

      730 evra

      Garancija

      24 meseca (+ No Matter What garancija)

      Satellite A350D ima 16-inčni TruBrite ekran rezolucije 1366 x 768 piksela. Radi se o glare-type ekranu, visokog sjaja i odnosa stranica od 16:9. Ovakvi ekrani su idealni za filmove i TV programe, pošto se njihova površina iskorišćava na bolji način. Koristi se hard disk kompanije Toshiba (naravno), kapaciteta 320 GB. On raspolaže sa 8 MB keš memorije, SATA interfejsom i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Što se optičkog uređaja tiče, prisutan je običan DVD pisač, odnosno DVD Super Multi Drive. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth. Međutim, nema podrške za Gigabit Ethernet, već je tu samo 10/100 LAN. Uređaj poseduje i jedan combo port, koji objedinjuje eSATA i USB 2.0 port u jednom. Pored njega, na raspolaganju su još tri USB 2.0 porta, Firewire, HDMI, VGA i S-video izlazi, te čitač memorijskih kartica. Pomenimo i Harman Kardon zvučnike, koji daju zvuk sasvim zadovoljavajućeg kvaliteta za notebook segment. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sistem, u 32-bitnom izdanju.

      Pakovanje, dizajn, konektori

      U kartonskom pakovanju kompanije Toshiba zatičemo notebook, strujni adapter, kao i obimna uputstva, uključujući i ono na srpskom jeziku. Tu je i krpica za brisanje LCD ekrana, koju ćete barem u istoj meri koristiti za čišćenje gornje površine, koja je izuzetno, izuzetno osetljiva na ostavljanje otisaka prstiju, do te mere da smo skloni da kažemo da ih nikada nećete ni moći ukloniti, a i ako uspete, vratiće se u roku od par minuta. Ma koliko da pazite, od toga nema bežanja.

      Notebook je sjajno crne boje, sa visokom stopom refleksije. Izrada je lepa za oko, ali nam se ne dopada što se gornja površine izuzetno lako ulubljuje, a nema ni pričvršćivača za slučaj kada je laptop u zatvorenom položaju, što bi ipak bilo lepo videti imajući u vidu nešto veće dimenzije ovog notebook računara. Pozadi ne zatičemo konektore, što nam se dopada, jer je nekako manje prirodno da zavlačite ruku pozadi i/ili obrćete laptop ako hoćete da priključite neki uređaj. Napred su prekidač za WiFi, čitač memorijskih kartica, audio izlazi (S/PDIF se deli sa priključkom za slušalice), kao i točkić za analogno podešavanje jačine zvuka. Levo zatičemo VGA izlaz, otvor za hlađenje, S-Video i HDMI izlaze, LAN konektor, eSATA/USB 2.0 combo port, te još jedan USB 2.0 port i Firewire. iznad poslednjih je smešten ExpressCard slot. Na desnoj strani su smešteni optički uređaj, strijni priključak, Kensington lock, dva USB 2.0 porta i modemski konektor.

      Unutrašnjost je onakva kakvu smo očekivali od Toshiba multimedijalnog laptopa – šljašteća, glossy (čak i kada se radi o držačima ekrana), u skladu sa spoljašnjim dizajnom, sa nekoliko interesantnih implementacija. Ono što je sigurno jeste da deluje kao da imate u rukama notebook daleko više klase. Nasloni za dlanove su veliki i ukrašeni šarama koje idu celom dužinom, kao i bočno od tastature. Fino su zaobljeni, tako da će dugotrajno držanje ruku na njima biti više nego prijatno. Touchpad ima veliku površinu, a treba voditi računa o tome da nema jasnog prelaza odnosno granice gde se on završava, tako da možete dolaziti u situaciju da odete prstom van njega dok se ne naviknete. Tasteri touchpada su ogromni i što više idete prema spoljnoj ivici sve su teži za pritiskanje.

      Tastatura je, baš kao i ostatak računara, premazana lakom visokog sjaja. Za nju imamo samo reči hvale. Ima krute tastere koji pružaju izuzetno dobar osećaj prilikom kucanja, ima naša slova, dobre dimenzije tastera i tako dalje. Gledajući odozgo, možda je bilo mesta da se implementira numerički deo tastature, ali u kompaniji Toshiba su odlučili da se drže tradicionalnog, proverenog rešenja. Iznad tastature se u oba ćoška nalaze Harman Kardon zvučnici. Između njih su smešteni taster za paljenje, kao i Feather Touch tasteri. Radi se o seriji multimedijalnih tastera, koji svetle belim pozadinskim osvetljenjem kada je računar uključen i koji su integrisani u površinu laptopa. Osetljivi su na dodir, te je dovoljno blago prevlačenje prstom preko njih da bi se aktivirala željena opcija. U kompaniji Toshiba prilično ponosni na ove tastere i tvrde da oni omogućavaju najintuitivniji pristup multimedijalnim sadržajima. Ne bismo išli baš toliko daleko, ali da smo mišljenja da se radi o najboljoj i najdopadljivijoj implementaciji multimedijalnih tastera – jesmo. Ispod ekrana se nalazi logo Satellite serije, dok je iznad njega smeštena web kamera od 1,3 megapiksela sa mikrofonom. Web kamera podržava funkciju prepoznavanja lica (Face Recognition Technology), zahvaljujući čemu na ovaj način možete obezbeđivati pristup računaru.

      Rezultati testova

      Toshiba Satellite A350D

      PCMark 05

      Score

      3554

      CPU

      4002

      Memory

      2555

      HDD

      3898

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      2114/3112

      NuclearMC

      5182

      3Dmark 06

      3Dmarks/CPU score

      1763/1498

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      13854/12917

      Multimedia

      39474/43856

      Memory Bandwidth

      2824/3672

      HDDDrive Index

      48 MB/s

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      49,7 MB/s

      Access Time

      10,7 ms

      Burst Rate

      55,9 MB/s

      CPU Usage

      9,3%

      Utisci

      Hardverska platforma je dovoljno snažna da Windows Vista radi bez ikakvih problema. Brz procesor i živahan grafički čip u kombinaciji sa puno RAM memorije su sasvim dovoljni za obavljanje gotovo bilo kakvih operacija. Moći ćete i da se poigrate u priličnom broju naslova, imajući u vidu da se koristi grafički čip koji je, pored multimedijalnih performansi, u stanju da isporuči sasvim zadovoljavajuć nivo performansi i u 3D naslovima. Uz računar se isporučuje mnoštvo aplikacija najraznovrsnijih namena, od onih koji olakšavaju podešavanje mreže, do onih koji pružaju zabavu, kao što je Toshiba DVD Player. Određene grupe korisnika će pozdraviti prisustvo ovih softverskih paketa, ali će većina verovatno sumnjičavo gledati na mnoštvo aplikacija kao na nešto što i nije toliko potrebno. Kada se radi o Sleep-and-Charge USB portovima i Facial Recognition tehnologiji za web kameru treba znati da se radi o specifičnim mogućnostima, koje možda neće svako (is)koristiti, ali je veoma korisno znati da ih vaš uređaj podržava. Zahvaljujući Facial Recognition-u moguće je dići nivo bezbednosti podataka na još viši nivo, zahvaljujući digitalnoj fotografiji i specifičnim tačkama lica koje se prepoznaju od strane softvera. Sleep-and-Charge USB portovi donose mogućnost punjenja različitih uređaja preko USB portova u situaciji kada je računar ugašen. Trebate da vodite računa o tome da bi ova funkcionalnost mogla da dovede do trošenja baterije, ukoliko notebook nije priključen na eksterni izvor napajanja. Ova mogućnost je inicijalno isključena, te je treba manuelno uključiti u Start Menu opcijama, odnosno u Toshiba / Utilities / HW Setup stavci. Tada ćete biti u mogućnosti da napunite svoj MP3 plejer ili baterije drugih uređaja u bilo kom trenutku, čak i ako računar ne radi.

      Ekran je sasvim zadovoljavajuć, ukoliko možete da prihvatite prilično visok stepen refleksije koji ga karakteriše. Boje su jasne, osvetljenost je na visokom nivou. Rezolucija nije preterano visoka (1366 x 768 piksela), ali je sasvim dovoljna za svakodnevne potrebe, kao i za puštanje filmova u HD rezoluciji od 1280 x 720 piksela, što je “niža” HD rezolucija (popularna 720p). Ekran se može otvoriti do ugla od oko 135 stepeni. Tastatura je u svakodnevnom radu, kao što smo već rekli – odlična, baš kao i touchpad. Kultura rada je zadovoljavajuća, ali ne i savršena. Računar nakon intenzivnijeg rada postaje mlak na dodir na velikom broju površina na kojima korisnik ima dodir sa njim, posebno pri levoj strani. Kuleri pojačavaju rad po potrebi u određenom trenutku, ali se time narušava idealna tišina – ipak, nemojte se bojati da je laptop preglasan. U najgorem slučaju, čućete prijatan huk koji stiže iz uređaja, na sasvim prihvatljivom nivou i za današnje, oštre standarde. Satellite 350D se isporučuje sa litijum-jonskom baterijom kapaciteta 44 Wh.

      Ona omogućava skoro dva i po sata autonomije, što je sasvim dovoljno da pogledate film (pod uslovom da se ne radi o naslovu kao što je Odiseja 2001 ili Ples sa vukovima, naravno) i obavite gotovo sve potrebe. Mi smo postigli dva sata i dvadeset tri minuta u nezahtevnom režimu, sa povremenim gledanjem filma i odlaskom na internet, ne isključujući pri tome WiFi. Sasvim je logično da možete očekivati dodatno produženje autonomije ukoliko se opredelite da isključite WiFi, ili zatamnite ekran u drastičnijoj meri.

      Rezime

      Toshiba je uspela da ponudi vrlo elegantan i solidan računar, modernog dizajna i vrlo dobrog hardverskog potencijala, pri čemu naročito pohvaljujemo balansiranost platforme. Na notebook se daju dve godine garancije, a tu je i već opisana No Matter What garancija, koja daje sasvim novu dimenziju kupovini Toshiba notebook računara. Pride, cena uopšte nije velika. U suštini, za ljubitelje multimedije, ali i one koji traže solidan all-round računar, Satellite 350D ispunjava sve što se traži. U praksi, Satellite A350D je lako preporučiti svima koji traže što više za uložen novac, a kako se notebook i po ceni i po performansama uklapa u Value kategoriju, možemo konstatovati da je Toshiba obavila dobar posao. Korisnicima je na raspolaganju puno portova – praktično svi koji se danas koriste, moderno dizajnirana unutrašnjost sa odličnom tastaturom i touchpadom, a ne treba zaboraviti ni tradicionalnu pouzdanost koja krasi Toshiba notebook računare. Sitnice kao što je ostavljanje otisaka prstiju, naročito po gornjoj površini, nimalo ne odvraćaju pažnju od celine, a kao celina, kada uzmemo sve parametre u obzir, ovaj notebook ostavlja odličan utisak, posebno u odnosu cena/performanse. Oni koji žele neki notebook novog formata imaju odličan izbor, a oni koji se plaše novih formata trebaju da znaju da nema razloga za strahovanje. Toshiba Satellite A350D preporučujemo svima koji žele notebook modernog dizajna, dobrih performansi za uložen novac, pa i onima koji spadaju u profil kupaca koji žele “od svega pomalo”.

      Performanse

      16

      CPU

      7

      Grafika

      6

      Hard disk

      3

      Autonomija

      7

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      7

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      3

      Garancija

      5

       

       

      UKUPNO POENA:

      57

      Prednosti:

      – Odnos cene i performansi
      – Uputstvo povećeg obima na srpskom jeziku
      – Garancija

      Nedostaci:

      – Otisci prstiju na sve strane
      – Bez bitnijih nedostataka

      Notebook na test ustupio ComTrade Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi