Toshiba Satellite C660

Toshiba Satellite C660

Toshiba je kvalitetnim dizajnom svojih prenosnih računara osvojila mnoge kupce. Modeli ovog proizvođača igraju po tankoj liniji koja deli laptopove ozbiljnog i „neozbiljnog“ izgleda, pa prosečan Toshibin prenosnik nije sramota izvaditi na korporativnom sastanku, a istovremeno ga ne krasi strogo poslovni izgled koji može odbiti studente, tinejdžere, pripadnice lepšeg pola i druge. Stoga, makar kada je u pitanju dizajn, sa Toshibom se teško može pogrešiti. Jedan od vrlo povoljnih notebook računara sa modernom platformom dolazi upravo iz japanske kompanije. Ispitali smo detaljno karakteristike računara...

    Sadržaj

      Ivan Todorović Model C660-11V deo je popularne Satellite serije C, koja predstavlja „value“ računare, odnosno modele (uslovno rečeno) skromnijih osobina i sa veoma dobro izbalansiranom upotrebljivošću za uložen novac. Kao što smo rekli, skromnije performanse treba uzeti uslovno, jer snaga ovih računara nikako nije zanemarljiva i pokriva potrebe najšireg sloja korisnika, ali su pojedini kompromisi morali biti napravljeni  (recimo, odsustvo snažnijeg grafičkog čipa za igranje igara, manjak konektora i slično). Srećom, kompromisi kod ovog modela ni slučajno nisu kritični po njegovu upotrebljivost, pa najveći broj kupaca neće imati razloga za nezadovoljstvo.  

       
      Spoljašnjost, dizajn Kao što je u poslednje vreme moderno na računarima ove klase, ni kućište Toshibinog modela praktično nema nijednu glatku površinu. Glatki laptopovi izgledaju jako atraktivno na reklamama i slikama, ali se u praksi već posle nekoliko dana pretvaraju u musave komade plastike koji izgledaju jako nehigijenski, pa trend „hrapavih“ površina zdušno pozdravljamo. Podloge za dlanove su širine taman koliko treba, pa korisnici prosečne veličine dlanova neće imati nikakvih problema sa zamaranjem što se tiče dometa prstiju i pokrivenosti svih redova tastera na tastaturi.
       

      Sama tastatura je donekle klasične konstrukcije, uz tastere koji u prvi mah ne ulivaju poverenje zbog ne tako izražene čvrstine. Ipak, intenzivne sesije unosa teksta otklonile su sumnju u funkcionalnost, jer je rad bio sasvim prijatan, uz dovoljno mek hod tastera. Model C660-11V može se pohvaliti i numeričkim proširenjem tastature, uz logično i korektno raspoređene dodatne tastere kao što su delete, home/end i pgup/pgdn. Stoga, tastatura ovog računara zaslužuje jaku vrlodobru ocenu za više nego korektnu izvedbu i udobnost u radu.

      Sa druge strane, tačped se ne može pohvaliti ovim osobinama. Iako je sama površina prijatnija od većine modela sa kojima smo imali prilike da se susretnemo (a naročito od onih kod kojih je i tačped napravljen od glatke plastike), problem dobrim delom leži u samoj konstrukciji računara. Podloga za dlanove nema nikakvo učvršćenje sa unutrašnje strane, dok je kvalitet plastike prosečnog kvaliteta, što rezultuje ugibanjem i čestim „preskakanjem“ kursora pri pokretima prsta po tačpedu. Ni tasteri koji simuliraju klik miša nisu tako sjajni, jer su previše bučni i odaju utisak potencijalnog otkazivanja nakon dužeg vremena intenzivnijeg korišćenja. Srećom, tačped podržava „taping“ kao klik pa će se potreba za ovim tasterima ukazivati samo za desni klik, ali generalno, tačped nije udoban za bilo kakav duži rad i u tom slučaju obavezno treba obezbezbediti bilo kakav miš. Osnovu ovog računara čini mobilna platforma Intel Calpella, a konkretan procesor predstavlja Intel Core i3-370M vrlo respektabilnih karakteristika. Radi se o dvojezgarcu arhitekture Nehalem, koji radi na prilično visokoj frekvenciji (kada se uzme u obzir da je ovo laptop), a pritom poseduje i Hyperthreading sposobnosti tako da će se lakše izboriti sa programima koji se pokreću u više programskih tokova. Kada se uzmu u obzir visoka frekvencija i arhitekturalne prednosti Nehalema, ovaj procesor je brži od bilo kog Core 2 Duo procesora koji se donedavno mogao dobiti u ovoj cenovnoj klasi laptopova, tako da kupci i te kako imaju razloga da budu zadovoljni, naročito oni koji će se na ovoj Toshibi baviti i nekim ozbiljnijim poslovima.

      Sa grafičkim jezgrom Intel HD Graphics sretali smo se više puta, i ponovo moramo konstatovati da od igranja novijih igara na visokom nivou detalja nema ništa (stariji naslovi kao što je World of Warcraft radiće korektno), ali će reprodukcija filmova u visokoj definiciji teći sasvim glatko. Kada se uzme u obzir i ekran sa LED osvetljenjem (uz pomenute minorne korekcije osvetljenja i kontrasta), C660-11V neće razočarati filmofile. Nije od zgoreg obezbediti i pristojne slušalice, jer su ugrađeni zvučnici tek prosečnog kvaliteta (ponovo, za ovu klasu računara). Specifikacija:
       

      Toshiba Satellite C660-11V

      Ekran
      15,6″, glossy, 1366 x 768, LED backlit

      Procesor
      Intel Core i3-370M 2,4 GHz

      Čipset
      Intel HM55 Express

      Grafika
      Intel HD Graphics (do 1240MB sistemske memorije)

      Sistemska memorija
      3 GB (1+2GB) DDR3 1066 MHz Samsung

      Hard disk
      Toshiba 320 GB (2,5“, 8 MB keša, 5400 obrtaja)

      Optički uređaj
      LG GT30N (DVD RAM)

      LAN, Bežične konekcije
      Gigabit LAN, 802.11b/g/n

      Konektori, Ostalo
      2 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera (0,3 Mpix)

      Operativni sistem
      Bez operativnog sistema

      Masa
      2,3 kg

      Dimenzije
      380,5 x 254 x 35,6 mm

      Cena
      49,990 dinara

      Garancija
      2 godine

       
      Ekran dijagonale od 15,6 inča nezvanični je standard u ovoj klasi računara, a pritom se može pohvaliti pozadinskim LED osvetljenjem koje daje bolju sliku u odnosu na LCD ekrane sa „lampama“, uz štedljivost koja donosi i duže trajanje baterije. Na relativno nisku rezoluciju od 1366×768 tačaka smo već navikli – za rad sa većim dokumentima i opširnijim tabelama ne bismo imali ništa protiv ni da je broj piksela nešto veći, ali je i ova rezolucija zadovoljavajuća za ogroman broj primena. Valja napomenuti da je osvetljenje ekrana nešto veće nego što nam se to svidelo, što rezultuje blago ispranom slikom. Ništa strašno, jer se ovo jednostavno koriguje softverom koji se dobija uz drajver grafičkog čipa, a koji nudu punu kontrolu nad osvetljenjem, kontrastom i drugim aspektima.
       

       
      Diskovi i periferije spadaju u rang očekivanog. Toshiba je ugradila (naravno) Toshiba hard disk klasičnih karakteristika (8 MB bafera, 5400 obrtaja u minutu) koji je ostvario sasvim dobre rezultate u testu transfera, a standardni LG snimač uspešno će narezivati diskove najvećeg broja marki koje se mogu sresti na našem tržištu, uz očekivane karakteristike prilikom čitanja. Oba mrežna kontrolera (Ethernet i Wi-Fi b/g/n) potpisuje Realtek, što olakšava pronalaženje drajvera jer sasvim lepo funkcionišu i oni koji se nalaze na Realtekovom sajtu. Broj dodatnih konektora i njihove tipove možete videti iz priliožene tabele. Nažalost, Toshiba C660 u ovoj verziji ne pruža naročiti broj opcija konektivnosti, što je zaista šteta, imajući u vidu da se radi o hardverski zaista fino balansiranom računaru. Kako računar dolazi bez operativnog sistema, ne sumnjamo da će se mnogi korisnici odlučiti za neku od besplatnih Linux distribucija koje se mogu pohvaliti zavidnim nivoom upotrebljivosti i lakoće korišćenja. Radi testa smo probali najnoviji Ubuntu koji je uspešno prepoznao i omogućio rad oba mrežna kontrolera, tako da ljubitelji dovoljno svežih Linuxa neće imati briga oko mrežne povezivosti. Nekome može nedostajati ugrađeni Bluetooth modul, ali kako njih ima više nego dovoljno u USB varijantama, njegovo odsustvo ne ubrajamo u značajne mane, naročito imajući u vidu cenovni razred ovog računara.  
       

      Toshiba Satellite C660-11V

      PC Mark Vantage – Score
      5090

      PC Mark Vantage – Memory
      2899

      PC Mark Vantage – Gaming
      3035

      PC Mark Vantage – Productivity
      4864

      PC Mark Vantage – HDD
      2948

      Cinebench 11.5 – OpenGL
      1.32 fps

      Cinebench 11.5 – CPU rendering
      2.0 pts

      NucleaRUS 2.0
      8960

      Resident Evil 5 (1366 x 768, Medium)
      10,5 fps

      Resident Evil 5 (1366 x 768, High)
      7,0 fps

      Unigine Heaven 2.0 (DX11, High, 1366 x 768)
      2,9 fps

      wPrime (32M)
      23,43 sec

      HDTune HDD average transfer
      72,3 MB/s

      Battery Eater min/max
      1h 23m / 4h 55m

       
      Utisci Naponski menadžment je standardan za Calpella platformu, pa je računar uspeo da ostvari gotovo pet sati rada u minimalnom opterećenju. Pritom je zagrevanje gotovo zanemarljivo, a ventilatorsko hlađenje aktiviralo se samo u najintenzivnijim testovima kojima smo podvrgli ovaj računar. U svakodnevnim poslovima, C660-11V biće i tih i hladan uz minimalno zagrevanje oko tačpeda, što je za svaku pohvalu.
       

       
      Da bi se laptop učinio što atraktivnijim na tržištima kao što je naše, nije retkost da se isporučuje bez operativnog sistema, čime se cena nezanemarljivo smanjuje. Da računar ima 2 GB memorije, bili bismo mišljenja da je mogao biti uključen makar Windows 7 Starter koji je prilično jeftin u OEM izdanju, ali kako se radi o 3 GB memorije koju Starter ne može da adresira, prvi sledeći Windows poprilično je skuplji tako da imamo razumevanja za Toshibin izbor. Korisnici koji nisu striktno vezani za konkretne programe na Windowsu biće više nego zadovoljni i nekim od besplatnih i prijateljski nastrojenih Linuxa, kao što je Ubuntu, a mi smo se za potrebe testa odlučili za 64-bitni Windows 7 Professional Service Pack 1, koji je na ovom računaru radio sjajno. Stoga korisnicima koji su u poziciji da biraju operativni sistem savetujemo upravo instalaciju 64-bitne „sedmice“, koja će u optimalno iskoristiti hardverski potencijal.
       

       
      Evo i kompromisa na koje smo mislili kada smo spominjali ovu klasu računara. Broj konektora nije tako velik i svodi se na dva audio priključka, dva USB 2.0 porta, Ethernet port i VGA izlaz, svi locirani na levoj strani, dok je desna rezervisana za DVD uređaj i naponski priključak. Pomalo razočarava odsustvo HDMI izlaza, pošto se u laptopu nalazi Intel HD Graphics jezgro sposobno da bude sasvim solidna osnova za multimedijalne primene. Zbog toga, ovaj računar neće tako lako moći da glumi izvor HD materijala za jedan televizor visoke definicije. Ni položaj USB 2.0 konektora nije tako sjajan, pošto su postavljeni u donji levi ugao. Sa stanovišta umetanja flash drajvova i sličnih uređaja ovo ne predstavlja problem, ali ako povežete miša, kabl će ići praktično oko celog računara, što nije tako elegantno. S obzirom da je opšti kvalitet izrade i dizajna ovog računara na sasvim dobrom nivou, pitamo se zašto i raspored konektora nije osmišljen malo praktičnije. Rezime Finalni utisak u radu je jako pozitivan. Calpella platforma je obezbedila dovoljno snažan procesor, minimalno zagrevanje i grafičko jezgro pogodno za multimedijalnu primenu, što je donekle pokvarilo odsustvo HDMI izlaza čime bi ovaj računar definitivno bio zaokružen kao veoma pogodan multimedijalni centar. Vrlo dobra autonomija zadovoljiće kako kućne, tako i kancelarijske korisnike, ali i studente koji ovaj laptop planiraju da koriste i tokom nastave.
       
       

       
      Nedostaci su minorni u suštinskom smislu i svode se na tačped nešto slabijeg kvaliteta, kao i manji broj konektora. Odsustvo operativnog sistema možda će zasmetati poslovnim korisnicima koji bi hteli da dobiju „out of the box“ upotrebljiv računar, dok će svi ostali ceniti ovu nezanemarljivu uštedu u ukupnoj ceni računara. Pride, radi se o računaru sasvim solidne hardverske snage, u koji nije ugrađen neki od Value procesora, već, ako se tako možemo izraziti, “punokrvni” Core i3, što sa sobom automatski povlači pozamašan broj prednosti hardverske prirode. Stoga, možemo samo konstatovati da se radi o vrlo dobrom računaru opšte namene i više nego zadovoljavajućih hardverskih karakteristika, a njegov vlasnik biće zadovoljan najmanje nekoliko godina.
       
      Ocena reprezentuje naše viđenje kako notebook zadovoljava potrebe kupaca u svojoj kategoriji  i gde je u odnosu na aktuelnu ponudu i konkurenciju, a predstavlja mišljenje autora. Ocena: 80%
      Prednosti: – Intel Calpella platforma – Dobar ekran sa LED osvetljenjem – Solidna autonomija uz minimalno zagrevanje – Udobna tastatura – (Uslovno) Računar dolazi bez operativnog sistema Nedostaci: – (Uslovno) Računar dolazi bez operativnog sistema – Nema HDMI izlaza – Mali broj USB konektora, i generalno je utisak da je raspored konektora mogao biti bolji – Rezolucija ekrana je mogla biti veća – Nešto lošiji tačped Notebok na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi