Filip Majkić
Toshiba Satellite L300
Laptopovi novih formata ne posustaju, razni modeli se nižu, noviteti niču kao pečurke posle kiše, a mi smo gotovo zaboravili kako izgleda, ili kako bi makar trebao da izgleda mainstream uređaj. U teškim vremenima, posebno sada sa dolaskom “HD-manije” i tranzicije na ekrane sa odnosom stranica od 16:9 svi se koncentrišu na neke druge klase, dok se value serijama ne poklanja dovoljno pažnje. Kako to možemo najlakše uočiti? Pa jednostavno, gotovo svaki mainstream ili value laptop da uzmemo, imamo jasan osećaj da nije projektovan “od nule”, ili makar eksplicitno imajući na umu klasu u koju je plasiran. Skoro svaki ima neke izrazite mane, koje nastaju tako što se ne poklanja dovoljno pažnje detaljima, niti čini dovoljno na pažljivom dizajniranju uređaja, bez obzira što se radi o jeftinom modelu. Zašto bi poklopac “landarao”, zar je toliko teško implementirati pričvršćivač? Zašto bi portovi morali biti nabacani sa jedne strane, dok druga zvrji skoro potpuno prazna? Zašto bi se poklopac savijao poput lista pod kapima kiše, ili laptop na dodir delovao jeftinije od tastature desktop računara? Toshiba još jednom pokazuje da to ne mora biti tako, te – videćemo – zadaje nove standarde na polju mainstream računara. Ne toliko u hardverskom smislu, kroz implementaciju nekih veoma snažnih čipova, čak ne toliko kroz obaveznu implementaciju inovacija skorašnje generacije (na primer, Satellite L300-21X nema toliko hvaljene Sleep & Charge USB portove) koliko kroz pažljivo dizajniranje i kvalitet izrade, koji je na natprosečnom nivou za ovu cenovnu klasu. Istina, jasan prikaz ovoga o čemu govorimo se teško stiče a da vam kroz ruke ne prođe jedan broj notebook računara, ali ostaje nam da vas molimo da nam verujete na reč. Ne znači da je model sa ovog prikaza idealan kompromis, ili najpovoljniji izbor za najširi krug korisnika, ali je svakako prijatno osveženje u tom smislu što ipak govori o posvećenosti kompanije da ne “otaljava” tek tako naprave koje su namenjene korisnicima koji spadaju u one sa najplićim džepovima. Pada nam na pamet još jedan model slične kategorije koji smo testirali i prikazali na stranicama ovog sajta i koji je takođe pokazao da ima kompanija koje brižljivo pristupaju svakom cenovnom razredu, a to je Acer Aspire 5735Z, gotovo identičan ovom modelu o kome danas govorimo i u hardverskom smislu. Ne čudi nimalo što je Acer od gotovo anonimusa sada za petama kompaniji Dell i ozbiljno ugrožava njenu drugu poziciju na top listi globalnih isporučilaca PC računara, a što se o kompaniji Toshiba govori sa poštovanjem od strane najraznovrsnijih klasa korisnika, od kojih joj mnogi ostaju privrženi i na duže staze.
Uz sve to, novi računari kompanije Toshiba, uključujući i ovaj sa našeg prikaza, stižu sa novim vidom garancije, koja potencijalnim kupcima može značiti daleko više od bilo čega u zavisnosti od njihovih opredeljenja.
Radi se o specijalnom vidu garancije, koji je odskora dostupan za Toshiba notebook uređaje kupljene u Srbiji. „No Matter What Guarantee“ garancija kupcima laptop računara pruža novi nivo zadovoljstva, zaštite i slobode. Radi se o paketu koji se kupcima nudi besplatno. Za razliku od standardnog vida ocenjivanja garancije u našoj tabeli (koliko godina garancije, toliko poena), ovde ćemo dati čak 5 poena zbog specifičnosti koje nosi No Matter What garancija. Garancija pruža sledeće prednosti:
Garantovano zadovoljstvo – kupac može da koristi proizvod za posao i zabavu, ali u slučaju da nije u potpunosti zadovoljan kupljenim laptop računarom, može da ga vrati dve sedmice nakon kupovine.
Pokrivenost prilikom slučajnog oštećenja – Toshiba će zameniti ili popraviti laptop računar ako se slučajno ošteti u periodu od jedne godine.
Pokrivenost u slučaju krađe – Toshiba kupcima daje isti ili ekvivalentan laptop računar ako se originalni ukrade u periodu od godinu dana nakon kupovine.
Hardver, specifikacija
Satellite L300-21X se bazira na mobilnoj platformi kompanije Intel, što znači da koristi Intel čipove. Za početak tu je Pentium T4200 procesor, dvojezgarni procesor koji radi na tačno 2 GHz. On ima FSB od 800 MHz i 1 MB L2 keš memorije. To su 45-nanometarski procesori, koji se odlikuju niskom potrošnjom. Osnovu cele platforme čini Intel GL40 Expres čipset, sa integrisanim Graphics Media Accelerator 4500M HD grafičkim čipom. Ona podržava DirectX 10, dekodiranje WMV9 i h.264 video sadržaja, poseduje 64 MB sopstvene memorije. Pored toga, u stanju je da pozajmi do 1340 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe u konkretnom slučaju. Neka vas ovaj podatak ne brine previše, pošto sistemske memorije imate sasvim dovoljno – 4 GB. Ovde bismo vam skrenuli pažnju da, ukoliko želite da koristite maksimum memorije, a kako računar stiže bez operativnog sistema, možete instalirati 64-bitni OS na ovaj računar. U suprotnom, na raspolaganju će vam biti maksimalno 3 GB, koliko vide 32-bitni operativni sistemi, bez obzira o tome da li se radi o Windows, Linux ili nekom drugom rešenju.
Specifikacija:
Toshiba Satellite L300-21X
LCD
15,4″ TruBrite, 1280 x 800, glare type
Procesor
Intel Pentium DualCore T4200, 2 GHz
Čipset
Intel GL40
Grafika
Intel GMA 4500M HD
Sistemska memorija
4 GB DDR2-800
Hard disk
400 GB, 5400 RPM, 2,5”, SATA
Optički uređaj
Super Multi Drive
Mreže, bežično povezivanje
10/100 LAN, 802.11b/g/Draft-N, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije
3 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard, čitač kartica
Ostalo
Web kamera 0,3 mpx
Operativni sistem
FreeDOS
Softver
–
Težina
2,5 kg
Dimenzije
362 x 267 x 33 mm
Cena
50,000 dinara
Garancija
24 meseca (+ No Matter What garancija)
Satellite L300 ima 15,4-inčni TruBrite ekran rezolucije 1280 x 800 piksela. Radi se o glare-type ekranu, visokog sjaja i odnosa stranica od 16:10. Koristi se hard disk kompanije Toshiba (naravno), kapaciteta 400 GB. On raspolaže sa 8 MB keš memorije, SATA interfejsom i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Što se optičkog uređaja tiče, prisutan je običan DVD pisač, odnosno DVD Super Multi Drive. Podržan je WiFi Draft N standard, a tu je i Bluetooth. Međutim, nema podrške za Gigabit Ethernet, već je tu samo 10/100 LAN. Na raspolaganju su još tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, ExpressCard slot, čitač kartica, kao i web kamera skromne rezolucije od 0,3 megapiksela. Uz računar se, kao što smo već rekli, ne isporučuje nikakav operativni sistem. Skrenimo još pažnju na podatak u vezi sa masom – ona je zvanično 2,49 kilograma, što znači da je notebook vrlo “prenosiv” u tom smislu. Zaista se oseti da je lakši od “standardnih” računara ovog formata, za koje računamo da im je masa tu negde tik ispod 3 kilograma.
Pakovanje, dizajn, konektori
Pakovanje je spartansko, što nimalo ne čudi imajući u vidu cenovnu klasu i ambicije da se uštedi. To ne znači i da nam prija da, na primer, u konkretnom slučaju vidimo da u kartonskom pakovanju imamo gomilu knjižica i uputstava, strujni adapter, ali ne i cd sa drajverima, zbog čega smo se dodatno angažovali na skidanju istih. Srećom, sve je proteklo kao po loju. Moramo pohvaliti i veliko, obimno uputstvo za korišćenje računara na srpskom jeziku, koje može biti iznenađujuće korisno i za one koji misle da znaju sve. Notebook je sjajno sive boje, sa novim finišom kompanije Toshiba koji rezultuje sprečavanjem ostavljanja otisaka prstiju. Konačno! Uređaj se i dalje sjaju, ali matirana površina nema refleksije i izgleda odlično. Notebook je izrađen od plastike, ali kvalitetnije od one na koju smo navikli da viđamo u laptopovima kojima se cena kreće oko 500 evra. Konačno, dizajn i finiš potiskuju osećaj da se radi o jeftinom laptopu.
Linije su lepe, ivice zaobljene, a stranice zakošene. Iako notebook nema nikakvih ambicija po pitanju istanjivanja i dičenja malom debljinom, dizajnersko rešenje je takvo da nemate utisak da vam je pod rukom „debeljko“, sve dok ne obratite pažnju na dimenzije. Na prednjoj strani zatičemo mehanizam za pričvršćivanje poklopca – još jedna stvar kojom se uglavnom ne diče računari ove klase – kao i legendarni točkić za analogno podešavanje jačine zvuka, indikatore rada, prekidač za Wireless, te audio konektore. Pozadi nema ničega. Na levom boku se nalaze VGA izlaz, otvori za hlađenje, LAN konektor, ExpressCard slot, kao i dva USB 2.0 porta. Ovi portovi su, nažalost, smešteni jedan iznad drugog, što u praksi znači da ćete prilikom korišćenja uglavnom morati da se opredeljujete ili za jedan ili za drugi, ukoliko ne koristite uređaje sa konektorima zaista minimalnih dimenzija. Ovo je u principu i jedina stvar koju bismo okarakterisali kao previd. Na suprotnoj, desnoj strani, zatičemo Kensington lock, konektor za strujni adapter, još jeda USB 2.0 port, kao i DVD pisač. Na donjoj strani su takođe otvori za hlađenje, kao i mesta sa kojih se može pristupiti disku ili memoriji. Ne zaboravimo ni bateriju, koja se takođe smešta na donjoj strani.
Unutrašnjost je urađena u kombinaciji tamno sive i crne boje, pri čemu su tastatura i deo iznad nje crni, a nasloni za dlanove i delovi bočno od tastature tamno sivi. Touchpad je sasvim solidan, baš kako treba. Ne oduševljava ničim specijalnim, ali nema ni mana. Tastatura je onakva na kakvu smo se navikli kada je Toshiba u pitanju – odlična. Nema numerički deo, ali ima velike i jasne tastere, minimalno se ugiba, pod prstima deluje odlično i zaista nema problema prilikom kucanja na njoj. Iznad nje se nalaze zvučnici (u bokovima), kao i taster za paljenje računara. Ekran je oivičen tvrdom plastikom, a iznad njega se nalazi web kamera.
Rezultati testova
Toshiba Satellite L300-21X
PCMark 05
Score
4289
CPU
5105
Memory
3775
HDD
4012
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
824/3098
NuclearMC
6214
3Dmark 06
3Dmarks/CPU score
620/1602
SiSoftware Sandra Professional 2009
CPU Benchmark
18,82 GIPS /12,91 GFLOPS
Multimedia
18,23 Mpx/s /16,82 Mpx/s
Memory Bandwidth
3,54 GB/s /3,67 GBps
HDDDrive Index
49 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
49,9 MB/s
Access Time
12,6 ms
Burst Rate
56,3 MB/s
CPU Usage
6,4%
Utisci
Sa sajta kompanije Toshiba smo skinuli drajvere za Windows Vista operativni sistem i tako testirali notebook. Ne znamo da li je greška ili ne, ali u pakovanju se ne isporučuju drajveri, što je ozbiljan previd za računar koji stiže bez operativnog sistema. Cimali smo se jer nema diska sa drajverima. Hardverska platforma nudi više nego dovoljno snage za Vistu, memorije ima dosta, disk je relativno brz, tako da sve radi bez ikakvih problema. Ovaj put se uz računar ne isporučuje mnoštvo aplikacija na koje smo navikli kada se radi o Toshiba notebook računarima, nema Sleep-and-Charge USB portova, nema podrške za Facial Recognition tehnologiju za web kameru…Ali, sve jednostavno radi kako treba i zadovoljstvo je koristiti računar, makar kada se radi o performansama i svakodnevnom korišćenju.
Ekran je sasvim solidan, ukoliko možete da prihvatite prilično visok stepen refleksije koji ga karakteriše. Boje su jasne, osvetljenost je na visokom nivou. Rezolucija nije preterano visoka (1280 x 800 piksela), ali je sasvim dovoljna za svakodnevne potrebe, kao i za puštanje filmova u HD rezoluciji od 1280 x 720 piksela, što je “niža” HD rezolucija (popularna 720p). Tastatura je u svakodnevnom radu, kao što smo već rekli – odlična, a ni touchpad ne zaostaje puno.
Kultura rada je zadovoljavajuća, ali ne i savršena. Računar nakon intenzivnijeg rada postaje mlak na dodir na velikom broju površina na kojima korisnik ima dodir sa njim, posebno pri levoj strani, gde su i smešteni bočni otvor za hlađenje, kao i kuler koji se nalazi sa donje strane. Kuleri pojačavaju rad po potrebi u određenom trenutku, ali se time narušava idealna tišina – ipak, nemojte se bojati da je laptop preglasan. U najgorem slučaju, čućete prijatan huk koji stiže iz uređaja, na sasvim prihvatljivom nivou i za današnje, oštre standarde.
Satellite L300-21X se isporučuje sa litijum-jonskom baterijom kapaciteta 44 Wh. Ona omogućava skoro dva i po sata autonomije, što je sasvim dovoljno da pogledate film i obavite gotovo sve potrebe. Mi smo postigli dva sata i sedamnaest minuta u nezahtevnom režimu, sa povremenim gledanjem filma i odlaskom na internet, ne isključujući pri tome WiFi. Sasvim je logično da možete očekivati dodatno produženje autonomije ukoliko se opredelite da isključite WiFi, ili zatamnite ekran u drastičnijoj meri. Imajući u vidu cenu računara i cenovnu klasu, neka duža autonomija nije bila realna za očekivati.
Rezime
Toshiba je uspela da ponudi vrlo elegantan i solidan računar, modernog dizajna i vrlo dobrog hardverskog potencijala, pri čemu naročito pohvaljujemo balansiranost platforme. Na notebook se daju dve godine garancije, a tu je i već opisana No Matter What garancija, koja daje sasvim novu dimenziju kupovini Toshiba notebook računara. Pride, cena uopšte nije velika. Radi se o sasvim solidnom mainstream računaru, koji ima slabije strane, ali koji nudi sasvim korektan odnos cene i onoga što se za nju dobija. Istina, nema igranja, ali se to i ne može očekivati od najpristupačnije kategorije notebook-ova. Za korisnike kojima treba računar za svakodnevne poslove, a koji ne zahtevaju da se isti ističe po raznim parametrima, Satellite L300-21X je odličan izbor. Dizajn i kvalitet izrade su natprosečni za ovu kategoriju uređaja, tastatura je odlična, a ekran vrlo solidan. Jednostavno, ne vidimo da se više može dobiti u ovom cenovnom razredu od bilo kog drugog modela ili proizvođača. Pada nam na pamet jedna sintagma koju bismo mogli da patentiramo, a koja odlično ilustruje Satellite L300-21X – ovaj notebook računar je probran kompromis. Povoljna mašina za svaki dan, kojoj se nema šta preterano zameriti.
Performanse
10
CPU
5
Grafika
2
Hard disk
3
Autonomija
7
LCD panel
5
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
16
Dizajn
8
Tastatura, touchpad
4
Konekcije
3
Dodatni hardver i oprema
0
Softver
0
Garancija
5
UKUPNO POENA:
48
Prednosti:
– Odnos cene i performansi
– Uputstvo povećeg obima na srpskom jeziku
– Garancija
– Dizajn i kvalitet izrade za ovu klasu uređaja
Nedostaci:
– Možemo da smislimo svašta, ali ne i da se sa razlogom bunimo zašto toga nema, ukoliko imamo u vidu cenu uređaja
– Ne podržava Gigabit Ethernet
– Bez operativnog sistema
Toshiba računar na test ustupio CT Computers.