Filip Majkić Sve je teže opravdati oznaku ultrabuk. Nakon inicijalnog nadmetanja ko će ponuditi tanji i elegatniji laptop, proizvođači su rešili da problematici pristupe sa suprotne strane – ko će napraviti laptop približniji klasičnom laptopu, ali takav da mu se i dalje može staviti oznaka “ultrabuk”. Sa manje ili više uspeha, imali smo situacije da brojni proizvođači ugrađuju grafičke čipove, povećavaju debljinu, ubacuju portove pune veličine ili jednostavno veći broj portova. Takođe, umesto “samo” SSD-ova koristi se jeftinija kombinacija maleckog SSD-a i hard diska, koji korisnicima donosi ipak dosta veću količinu prostora.
ASUS je sa svojim S56 modelom pokazao viziju vrlo zanimljivog i kvalitetnog 15,6-inčnog ultrabuka. No, da li korisnicima zapravo treba toliki ultrabuk? Svakako je stvorena percepcija da ultrabuk treba da donese vrhunsku mobilnost, malu masu i dimenzije, a glomazniji računaru – ma koliko bili tanji, elegentniji lepši od klasičnih laptopova istih dimenzija – ipak ne donose sa sobom identičan osećaj u svakodnevnom korišćenju. Toshiba je takođe implementirala diskretnu grafiku u računar koji se deklariše kao ultrabuk, ali na dijagonalu od 14 inča. Pogledajmo šta nam sve donosi Satellite U840. Dizajn, izrada Toshiba Satellite U840 je izrađen od ispoliranog aluminijuma. Kvalitet izrade je odličan, aluminijum je izuzetno obrađen, nema krckanja ni ugibanja, tako da sa te strane možemo dati visoku ocenu. Što se dizajna tiče, Toshiba se ovaj put zaista potrudila da kreira laptop koji odudara od njenih koncepata taman toliko da isprati trendove, ali da ne izgubi prepoznatljivost Toshiba računara. Tanak i lagan model, koji zadržava prepoznatljivu tamno-sivu sa velikim Toshiba logotipom na poklopcu. Slično smo i očekivali. Posebno pleni tastatura, čiklet tipa, koja ima karakteristiku pozadinskog osvetljenja.
Takođe, treba skrenuti pažnju na vrlo malu masu računara. U840 je težak svega 1,58 kilograma, što je za 14″ računar izuzetno malo, i u kombinaciji sa malom debljinom doprinosi opštem utisku tankog i lakog računara visoke mobilnosti. Ovaj osećaj je za ultrabuk bitniji od bilo čega drugog, imajući u vidu tržišno i cenovno pozicioniranje. Ukoliko se ne postigne, teško je opravdati dodatnu investiciju; ukoliko se postigne, opravdava gotovo svaku investiciju. Konektori Korisnike može radovati činjenica da U840 nudi konektore standardne veličine, bez potrebe za korišćenjem adaptera ili konvertora. Svi su smešteni na bokovima, i na njima zatičemo jedan USB 3.0, dva USB 2.0, VGA i HDMI priključke, SD čitač kartica, LAN port, te audio konektore. Treba istaći da USB portovi podržavaju Sleep’n’Charge funkciju, te se USB uređaji (plejeri, telefoni…) mogu puniti i kada je računar ugašen, dokle god je priključen na strujni adapter. U principu, nema se puno diskutovati o ovoj stavci dalje, sve je sasvim jasno.
Hardver, specifikacija U840 nudi hardver tipičan za ultrabuk računare. Konkretno, laptop ima Intel HM76 čipset kao osnovu, te Intel Core i5-3317U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,7 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,6 GHz. Stoga ne čudi što u performansama sa lakoćom ostavlja iza sebe starije ultrabuk modele, odnosno ultrabukove koji koriste drugih proizvođača Potrošnja mu je deklarisana na 17 W.
Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. No, ovde dolazimo do karakteristike po kojoj se Satellite U840 izdvaja u ultrabuk svetu – on stiže i sa diskretnom grafikom. To je AMD Radeon HD 7550M, koji će sasvim fino poslužiti za multimedijalne potrebe i akceleraciju videa, pa čak i pokoju nezahtevnu igru. Podsećamo, ovo je 14-inčni ultrabuk.
[modul]specifikacija=2201[/modul]
Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se koncept SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 500 GB, a da se za keširanje koristi mSATA SSD od 12 GB (32 GB nominalno, ali je za keširanje dostupno 12 GB). Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta.
Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu sa anti-glare nanosom, premda je vrlo, vrlo blaga doza refleksije prisutna. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška. Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju, i to na srpskom jeziku (makar na semplu koji smo mi dobili).Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Satellite U840 sa već spominjanim ASUS S56 modelom sličnog koncepta, čiji test takođe možete naći na stranicama našeg sajta…PC Mark 7 je drastično bolji kod Toshiba modela, pre svega zahvaljujući dosta bržem SSD-u (PC Mark 7 to dosta vrednuje).
ASUS S56
Toshiba Satellite U840
Battery Eater – Reader test
4:48
6:35
PC Mark 7
1903
4210
Cinebench 11.5 OpenGL
28,19 fps
12,01 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,78 pts
2,37 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
56,1 fps
40,2 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
23,1 fps 583 poena
19,4 fps 489 poena
Nuclear MC
10209
9494
wPrime 32M (sec)
28,784
22,113
HD Tune Transfer (MB/s)
65,9 – HDD 283,2 – SSD
88,8 – HDD 234,4 – SSD
HD Tune Access Time (ms)
19,0 – HDD 0,3 – SSD
18,5 – HDD 0,1 – SSD
Utisci Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su veoma pozitivni. Zahvaljujući veoma brzom SSD-u koji kešira najkorišćenije fajlove, Windows deluje vrlo odzivno, i generalno gledano je sasvim udoban za korišćenje u svim verzijama ne naročito zahtevnih aplikacija, odnosno da odgovori na potrebe mejnstrim korisnika. Korišćenje raznih aplikacija, kuckanje mejlova, rad u Office okruženjima i tako dalje, tu se i nema naročito previše pričati u odnosu na ranija iskustva.
Toshiba isporučuje svoje računare sa Windows operativnim sistemima sa solidnom količinom propratnog softvera, pa je tako i ovog puta. Među aplikacijama se može pronaći mnoštvo svega i svačega, od Microsoft Office 2010 programskog paketa, preko McAfee Internet Security softvera za zaštitu od malvera, do aplikacija koje ćete vrlo lako i brzo primetiti (recimo, u Tray-u), pa do onih koje nećete primetiti tako lako.
Primera radi, računar se isporučuje sa softverom za web kameru koji, između ostalog, podržava funkciju prepoznavanja lica pomoću koje se možete logovati. Tu je i aplikacija za power management, kao i mnoštvo kontrolnog softvera. Zagrebete li malo ispod površine, možete ipak pronaći i poneku vrlo korisno alatku, kao što je Resolution+ plagin. On u principu radi upscale sadržaja standardne definicije na visoku definiciju. Mana? Plagin je predviđen isključivo za Windows Media Player.
Ekran je vrlo korektan i solidan. Iako se radi o anti-glare ekranu, mala refleksija je primetna u pojedinim situacijama, i moramo priznati da nam nije sasvim jasno odakle ovakav efekat. Kao da je upotrebljen glossy ekran, potom premazan anti-glare slojem – nemamo adekvatniji način da to opišemo. Tastatura je odlična (već smo spomenuli belo pozadinsko osvetljenje), a tačped je veoma dobar i odzivan.
Temperature i buka Load
Idle
Buka Idle – 42,7 dBA Load – 65,8 dBA Temeperature možete videti na priloženim slikama u situacijama maksimalnog opterećenja i nezahtvenog rada, i ne iznenađuju, posebno za računar koji je izrađen od aluminujuma. Slično se može reći za buku – ona je u granicama onoga što viđamo kod ultrabukova. Bitno je naglasiti da nema nikakvih “čudnih” zvukova, reskih ili kliktajućih, koji bi indicirali slab kvalitet izrade.
Baterija Baterija koja se isporučuje omogućava vrlo solidnu realnu autonomiju. Ona iznosi 6 sati i 35 minuta u konkretnom slučaju, u režimu u kom ne gasimo nijednu funkciju ili čip, već samo koristimo laptop na bateriji za obične, nezahtevne poslove, kao što je čitanje tekst fajlova ili kuckanje (konkretno, ovog teksta).
Dileme koje smo imali prilikom opisivanja ranijih ultrabukova sa diskretnom grafikom su ovde samo delimično prisutne. Naime, do sada smo od ovakvih mašina imali na testu Envy 6 i ASUS S56, i možemo reći da je među njima Toshiba Satellite U840 definitivno najsrećniji kompromis. Naspram 15,6-inčnih računara, ovo je 14-inčni. Manji je, ali i osetno lakši, i po masi se lako svrstava u najlakše laptopove na tržištu, što svakako doprinosi izuzetno izraženom osećanju lake prenosivosti računara. Zato njega zaista doživljavamo kao ultrabuk, za razliku od većih i glomaznijih srodnika.
Sa druge strane, implementirana diskretna grafika je isto tako veoma dobro rešenje, jer ovde ne znači previše da li dobijate Radeon HD 7660, 7560 ili 7550, budući da će primena uvek biti ograničena na multimediju ili na totalno nezahtevne igrice. Implementirani su portovi pune veličine, tako da je i to lepa stvar.
Postoje i određene mane. Softverski čistunci koji su se i ranije ustručavali od Toshiba računara usled ogromnog broja dodatnih programa koji se isporučuju sa njima sada neće imati razlog za promenu takvog utiska. Takođe, dizajn je i dalje “Tošibolik”, u nedostatku boljeg izraza. Najzad, kao i uvek, želimo rezoluciju veću od 1366 x 768 piksela u premium računaru, posebno što se na 14-inčnoj dijagonali to “oseća”. Međutim, Toshiba je nesporno kreirala veoma dobar i zanimljiv 14-inčni računar ultrabuk kategorije. Ko želi nešto veći model od relativno standardnih trinaestica, i dalje veoma dobrog kvaliteta izrade, i najbitnije – sa diskretnom grafikom – ovde ima dobitnu kombinaciju. Oni kojima takav balans ne odgovara će verovatno nastaviti potragu ili jednostavno tražiti po drugačijim parametrima…
Ocena: 85%
Prednosti: – Dobar kvalitet izrade – Diskretna grafika – Visok stepen prenosivosti – Ukupan utisak Nedostaci: – Dosta propratnih aplikacija sa Windowsom – Voleli bismo ekran nešto veće rezolucije – (Uslovno) Cena je još uvek problematičan faktor kod ultrabukova…
Računar na test ustupio CT Computers.